Volvo priznáva: O 70% viac emisií pri výrobe elektromobilu
Automobilka Volvo vypracovala štúdii, v ktorej sa zamerala na meranie emisií vzniknutých pri výrobe a prevádzke rovnakého automobilu s elektrickým, plug-in hybridným a spaľovacím pohonom. Výsledky určite nepotešia zaslepených zástancov elektromobility. Elektromobil nie je tak “čistý” ako sa na prvý pohľad zdá…
Elektromobily majú význam pri čerpaní energie z obnoviteľných či ekologických zdrojov…
Podľa štúdie za až 30%-tný nárast emisií pri verziách C40 EV a XC40 Recharge PHEV môže samotný akumulátor.
Z rôznych zdrojov, ako aj od rôznych organizácií či jednotlivcov počúvame, aké sú spaľovacie autá “fuj fuj fuj” a ako sú elektrické automobily tým najlepším pre svetovú mobilitu. Že nikto nerieši zaoceánske prepravné lode, staré dieselové päťdesiatročné vlakové mašiny či takmer nulové emisné normy pre africké krajiny, to je na inú debatu. Volvo však svojou štúdiou na vlastnom automobile ukazuje svetu, že elektromobil vôbec nie je taký bezemisný a ekologicky neškodný ako sa na prvý pohľad zdá.
Znižovať emisie sa nesnažia, na základe či už presvedčenia alebo na základe likvidačných emisných noriem, automobilky len pri prevádzke automobilov, ale aj pri ich výrobe. A práve tu vzniká veľký ekologický problém, ako demonštruje vo svojej štúdii automobilka Volvo. Výroba elektromobilu nie je vôbec čistá a ekologicky neškodná, ba práve naopak. Pri výrobe elektromobilu vznikne až o 70% emisií viac, ako pri výrobe automobilu so spaľovacím motorom. Prečo je to tak?
Volvo v rámci svojej štúdie meralo emisie pri výrobe svojho mestského crossoveru Volvo XC40, ktorý značka ponúka vo verzii so spaľovacím motorom, plug-in hybridným pohonom a v čisto elektrickej verzii. Všetky tri verzie stoja na rovnakom základe a preto vo svojej štúdií narába švédska značka s reálnymi a hlavne reálne porovnateľnými údajmi.
V priebehu štúdie sa značka Volvo zamerala na emisie spojené s materiálmi, z ktorých je vozidlo vyrobené, ako aj na emisie spojené s výrobným procesom či následným tankovaním, ako na emisie vznikajúce pri jazde. Všetky svoje merania demonštrovali na automobiloch s plánovanou životnosťou 200 000 kilometrov.
Nás, ako aj širokú verejnosť šokovalo zistenie, že pri výrobe elektromobilu Volvo C40 vzniká až o 70% viac emisií, ako pri jeho variante so spaľovacím motorom XC40. Obe vozidlá pri tom stoja na rovnakej platforme a využívajú pre svoje fungovanie množstvo rovnakých komponentov. Podľa štúdie za až 30%-tný nárast emisií pri verziách C40 EV a XC40 Recharge PHEV môže samotný akumulátor.
Pri výrobe verzii XC40 so spaľovacím motorom sa tak vyprodukuje oveľa menej emisií CO2. Rozdiel pri produkcii emisií začíname badať pri samotnej prevádzke kedy z výfuku automobilu so spaľovacím motorom výchádza emisií najviac, plug-in hybrid vytvára o poznanie menej emisií a samozrejme elektromobil ich má z “výfuku” nulové. Emisie vznikajú pri výrobe elektrickej energie určenej pre dobíjanie a sú závislé od jej získavania (tepelné elektrárne, jadrové, vodné atď.).
K takzvanému vyrovnaniu emisií podľa Volva dochádza práve v závislosti od ekologickosti výroby elektrickej energie. Volvo k tomuto tvrdeniu vypracovalo hneď trojicu scenárov, zameraných na získavanie elektrickej energie. Prvý scenár zohľadňuje priemerné svetové zdroje elektriny. Druhý scenár ráta s priemernými zdrojmi elektrickej energie v štátoch EÚ a Veľkej Británii a posledný, tretí scenár, pracuje výhradne s čistými a obnoviteľnými zdrojmi. Zdalo by sa to komplikované, no na základe zozbieraných dát Volvo dokázalo vytvoriť reálne porovnávacie tabuľky a poskytnúť údaje, ktoré môžu prekvapiť.
Ak by sme počítali s priemernými svetovými zdrojmi elektrickej energie, je znečistenie elektromobilom len o 15% nižšie v porovnaní s automobilom so spaľovacím motorom. K vyrovnaniu emisií dôjde až pri nájazde zhruba 109 918 kilometrov, teda za zhruba polovicu počítanej životnosti automobilu. Ak by sme sa odrazili od produkcie elektrickej energie vyprodukovanej štátmi Európskej únie a Veľkej Británie, je prevádzka elektromobilu len o 30% čistejšia, ako prevádzka automobilu so spaľovacím motorom. K vyrovnaniu emisií dôjde po prejdení zhruba 77 248 kilometrov. Pri využívaní elektrickej energie z čisto obnoviteľných zdrojov je elektromobil ekologickejší ako automobil so spaľovacím motorom už po prejdení 48 280 kilometrov, čo je ešte o takmer polovicu menej, ako pri predchádzajúcom variante. Ruku na srdce, kým sa svet dopracuje k tretej modelovej situácii, tak tu my už asi s najväčšou pravdepodobnosťou nebudeme. Práve preto sú predchádzajúce dva výpočty oveľa zaujímavejšie a pre dnešnú dobu triezvejšie a ekofanatici by si ich mohli zobrať za svoje.
Podľa odvážnej štúdie švédskej značky Volvo je tak jasné, že elektromobily prvoplánovo rozhodne nie sú oveľa čistejšie, než automobily so spaľovacím motorom. Samozrejme, v priebehu ich prevádzky sa ich emisie výraznejšie znižujú. Ak však nebudú čerpať energiu s obnoviteľných či ekologických zdrojov, ich prevádzkovanie veru našej planéte veľmi nepomôže. A to stále nemáme poriadnu štúdiu o tom, do akej miery je následná recyklácia a “zošrotovanie” či ekologické zlikvidovanie elektromobilu ekologické po skončení jeho životnosti, alebo minimálne likvidácia akumulátora po skončení jeho životnosti.