TEST: Peugeot 208 Hybrid – Mestská imidžová motokára, ktorá upúta, prekvapí a poteší
TEST: Peugeot 208 1.2 Hybrid GT 136k e-DCS6
Modely značky Peugeot vždy vyzdvihujeme vďaka ich francúzskemu šarmu a nebojácnosti experimentovať s dizajnom aj v dnešnom tvarovo sterilnejšom svete autombilov. Rovnako tak musíme vyzdvihnúť aj testovaného mestského drobného imidžáka s menom Peugeot 208. Malý športový mestský model sme na testy dostali s 1.2 itrovým hybridným pohonom vo výbave GT v žiarivej limetkovej zelenej, vďaka čomu sa za ním otočilo hneď niekoľko okoloidúcich. Ako však tento hybridný trojvalec jazdí? Aké spotreby sme s ním dokázali spraviť a aká bola dynamika jazdy? Na tieto a všetky ďalšie otázky ohľadom štýlového mestského drobca Peugeot 208 vám radi odpovieme v našom redakčnom teste.
Peugeot 208 ponúka francúzsky šarm, ktorý vás nenechá chladných…
K športovosti modelu prispieval aj sploštený volant, pod ktorým sa umiestnil digitálny prístrojový štít i-Cockpit s 3D rozhraním.
Po vzore väčších súrodencov, aj malý mestský imidžový športovec dostáva emotívne a ihneď rozoznateľné krivky, ktoré ho robia jedinečným a takpovediac aj vytŕčajúcim z davu. Po facelifte je aktuálna verzia jednoznačne rozoznateľná vďaka novej farbe Agueda – žiarivá limetková žltá, v ktorej sme našu testovačku dostali aj my. Samozrejme pre tých, ktorých nová farba nenadchne, ponúka faceliftový Peugeot 208 ďalšie znaky, podľa ktorých vieme, že sa jedná po posledný vylepšený model. Nové tvary dostala aj predná maska. Zmenou prešli predné svetlá, vďaka ktorým, spoločne s tromi LED-kovými vertikálnymi pazúrmi, vyzerá malý mestský drobec ešte agresívnejšie. Tak, ako predná maska, prepracovaním si prešla aj zadná časť. LED-kové svetlomety dostali 3D efekt a sú viac športové a extravagantné. A to sa veru malému francúzskemu drobcovi hodí. Naša testovaná verzia bola ešte k tomu aj GT, čiže dostala aj výraznejšie lesklé lemovanie blatníkov, čo modelu pridalo ešte na vážnosti a prémiovosti, aj napriek tomu, že je zástupcom strednej triedy automobilov.
Motor temperamentnejší, ako by sa na prvý pohľad mohol zdať…
Peugeot 208 nájdete v aktuálnej ponuke s niekoľkými možnosťami pohonu. Konkrétne s tromi. Prvou možnosťou je čisto spaľovací 1,2 litrový trojvalec PureTech s výkonom 100 koní. Druhou možnosťou je čisto elektrický pohon s elektromotorom s výkonom 136 alebo 156 koní s akumulátormi s kapacitou 50 a 51 kWh. Ak však nechcete ani čisto elektriku, ani čisto spaľovák, je tu prostredná možnosť a to hybridná kombinácia 1,2 litrového trojvalca a elektromotoru umiestneného v prevodovke, vďaka ktorému, a jeho výkonu 29 koní s krútiacim momentom 55 Nm, však dokážete prejsť niekoľko metrov na čisto elektrický pohon a teda sa nejedná o čistokrvný mild-hybrid so 48V systémom, ale o akúsi jeho vyššiu vylepšenejšiu formu. Tento pohon sme dostali v našej testovačke aj my. Hoci sústava ponúkne výkon 136 koní, auto je živšie, ako by sme si dokázali predstaviť. Nám jazda v ňom pripomínala jazdu v motokáre.
Mestské a mimomestské rýchlosti zvládal úplne v pohode a to aj s dostatočnou mierou temperamentu pri dvojici stokilových macov na palube. Nebadali sme menší motor pri zrýchľovaniach na semafore, ako ani pri obiehaní na prvotriedke. Diaľničné maximá dosahuje pomalšie, ale keď sa na ne dostane, nemá problém udržiavať sa v okolí 140 km/h a nevydáva zo seba ani nepríjemný vrešťavý zvuk. S rýchlosťami však ruka v ruke ide aj spotreba, ktorá sa pri mestskej premávke počas nášho testu pohybovala okolo 6 litrov, ale musíme priznať, že sme naplno využívali motokárový potenciál auta a nesnažili sme sa ho šetriť. Mimo mesto sme sa dostali pri jazde do 100 km/h na spotrebu pod šesť litrov, dokonca sme atakovali hranicu 5 litrov na 100 km. Diaľnica si vyžiadala viacej, ale stále jednociferné číslo, čo sme brali ako plus.
Hybridné pohonné ústrojenstvo pracovalo bez problémov, bez divných zvukov pri pripájaní spaľováku a tiež sa snažilo čo najlepšie rekuperovať, čo nám niekedy išlo trochu na nervy. Elektromotor je umiestnený v prevodovke a je schopný poháňať prednú nápravu. Energiu čerpá z 0,9 kWh akumulátora (s využiteľnou kapacitou 0,4 kWh) a vďaka nemu dokáže za ideálnych podmienok prejsť auto pár metrov na čisto elektriku. Deje sa to hlavne pri pohybovaní sa v kolónach, pri rozjazdpch a dobrzďovaniach. Prevodovka v testovačke bola šesťstupňová automatická dvojspojková, vďaka čomu je nástup elektromotora plynulý. Jediné divné zvuky sme počúvali pri chode benzínového trojvalca, ale na to sme si pri trojvalcoch už tak nejak zvykli a keďže je to ich štandardný prejav, nepripisovali sme tomu žiadnu vážnosť.
Vo vnútri auta ako za volantom motokáry…
Ako sme už v úvode spomenuli, za volantom faceliftového modelu Peugeot 208 sme sa cítili ako za volantom motokáry. Čiastočne za to môže aj fakt, že náš jazdec má dĺžku 197 cm a na prednej sedačke bol poskladaný tak, ako keď si chodievame zajazdiť v Bratislave na elektrické motokáry. Ale tento posed ho nijak neobmedzoval a doslova sa z neho tešil. Aj preto si jazdu v interiéri malého mestského športovca s označením 208 GT užíval. K športovosti modelu prispieval aj sploštený volant, pod ktorým sa umiestnil digitálny prístrojový štít i-Cockpit s 3D rozhraním.
Tak ako sme i-Cockpit, ako aj prepracovaný infotainment pochvaľovali pri väčších modeloch, musíme so zarmútením sknštatovať aj pri modeli 208, že viditeľnosť na digitálny prístrojový štít pod volantom bola horšia a vrch venca volantu nám pri každej polohe sedačky jednoducho zavadzal. Prostredie, alebo inak povedané, grafika infotainmentu je dizajnovo dotiahnutá do dokonalosti. Systém trpí len kvôli svojej kráse pomalosťou a je to kvôli efektným, no neefektívnym animáciám, ktoré sa zobrazujú pri preklikávaním sa menu položkami systému. Vyzdvihnúť musíme perfektnú cúvaciu 360-stupňovú kameru s vynikajúcim rozlíšením, z ktorej sa úprimne tešíme. Presne takú si autá s tak dokonalým dizajnom zovňajšku, aký Peugeot ponúka, naozaj zaslúžia.
Keď sme už spomenuli takmer dvojmetrového šoféra, musíme spomenúť aj priestor, aký sa za ním nachádza. Rázvor auta je 2540 mm a asi vieme čo to znamená… Za dvojmetrového maca na prednej sedačke si sadne maximálne ruksak alebo cestovná taška. Človeka tam ver nenapracete. Ak ste však na predných sedačkách kompaktnejší, tak sa za vás tiež niekto kompaktný vmestí a pár desiatok kilometrov sa s vami dokáže zviezť. Do kufra so základným objemom 352 litrov vmestíte viac než len víkendový nákup. Auto je tak celkovo praktickým mestským modelom, ktorý ocení tak mladá dvojica, ako aj vyzretejšia dvojica jazdcov.
A ako hodnotíme hybridný Peugeot 208 my?
Hoci sa výroba malého mestského štýlového športovca presunula z Trnavy do španielskej Zaragozy, stále ostáva tento automobil štýlovým presúvadlom, ktoré nadchne tak mladšiu, ako i staršiu generáciu motoristov. Po facelifte pôsobí drobec ešte športovejšie a výraznejšie a to aj vďaka žiarivej limetkovej farbe, ktorá zdobila aj našu testovanú verziu GT. Hoci by sa mohlo zdať, že hybridný pohon s 1.2 litrovým trojvalcovým srdcom automobilu s výkonom 136 koní nebude stačiť, opak je pravdou. 208-ička poskytuje dostatočnú dynamiku v meste aj mimo mesta. Na diaľnici na rozkotúľanie na povolené maximá potrebujete trochu viac času, no keď sa už auto rozbehne, ani spotreba veru nie je tragická a stále ostáva v jednociferných hodnotách. Pri jazde mestom pracuje hybridné ústrojenstvo bezproblémovo a vďaka špeciálne navrhnutému elektromotoru v prevodovke s výkonom 29 koní dokáže automobil prejsť aj nejaké metre na čisto elektrický pohon pri ideálnych podmienkach.
Zmeny sa po facelifte udiali aj v interiéri, vďaka čomu auto dostalo väčší modernizovaný infotainment. Naša testovačka sa mohla pochváliť aj 3D i-Cockpitom, ktorý je graficky perfektne zvládnutý a aj jeho ovládanie je maximálne intuitívne. Prevzal však neduhy väčších súrodencov a vďaka krásnym prechodovým grafikám medzi položkami menu je mierne spomalený. Dokonalá je však cúvacia kamera, ktorá dostala výborné rozlíšenie. Mínusom prístrojovky je poloha displeja digitálneho prístrojového štítu pod volantom, na ktorý je opäť raz horší výhľad. Celkovo však jazda v Peugeote 208 bola naozaj pohodová a športová a miestami sme sa v tomto aute cítili ako za volantom motokáry. Jazdu si užil aj náš 197 cm jazdec, za ktorého si síce nikto nesadne, no na priestor za volantom sa vôbec nesťažoval a jazda v 208-ičke mu vyčarila úsmev na tvári. So základnou cenovkou 16 390 eur a s cenou testovačky 26 190 eur je tento mestský športovec skvelou voľbou pre mladý pár, ako aj pre vyzretejšiu dvojicu šoférov, ktorí sa chcú v premávke decentne odlíšiť a vymaniť zo všednosti.
Foto & Video: Marcel Szabó
Po facelifte pôsobí 208 ešte športovejšie a výraznejšie. Hybridný pohon s 1.2 litrovým trojvalcom s výkonom 136 koní stačí. 208-ička poskytuje dostatočnú dynamiku v meste aj mimo mesta. Na diaľnici potrebujete trochu viac času. Pri jazde mestom pracuje hybridné ústrojenstvo bezproblémovo a vďaka špeciálne navrhnutému elektromotoru v prevodovke s výkonom 29 koní dokáže automobil prejsť aj nejaké metre na čisto elektrický pohon. Zmeny sa po facelifte udiali aj v interiéri, vďaka čomu auto dostalo väčší modernizovaný infotainment. Môže sa pochváliť aj 3D i-Cockpitom, ktorý je graficky perfektne zvládnutý a aj jeho ovládanie je maximálne intuitívne. Prevzal však neduhy väčších súrodencov a vďaka krásnym prechodovým grafikám medzi položkami menu je mierne spomalený. Dokonalá je však cúvacia kamera, ktorá dostala výborné rozlíšenie. Mínusom prístrojovky je poloha displeja digitálneho prístrojového štítu pod volantom. Celkovo však jazda v Peugeote 208 bola naozaj pohodová a športová a miestami sme sa v tomto aute cítili ako za volantom motokáry.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 80%
Motorizácia - 85%
Jazda - 85%
Variabilita - 70%
Spracovanie - 90%
82%
Mestský športovec s francúzskym šarmom
Plusy:
- športový dizajn
- hravý jazdný prejav
- solídna spotreba
Mínusy:
- pomalší infotainment
- umiestnenie digitálneho prístrojového štítu
Cena základného / testovaného modelu:
- 16 390 eur / 26 190 eur
Technické parametre:
Model: | 208 1.2 Hybrid GT |
Motor: | Radový trojvalec |
Palivo: | Benzín |
Objem valcov: | 1199 cm3 + 21 kW elektromotor |
Maximálny výkon: | 100 kW/136 k |
Maximálny krútiaci moment: | 230 Nm |
Prevodovka: | 6-stupňová automatická dvojspojková |
Objem palivovej nádrže: | 44 l |
Kapacita 48V batérie: | 0,9 kWh (využiteľná kapacita 0,4 kWh) |
Pohon: | Predná náprava |
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: | 8,1 s |
Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom): | 4,6-4,7 l/100 km |
Dĺžka/šírka/výška: | 4055/1745/1430 mm |
Rázvor náprav: | 2540 mm |
Objem batožinového priestoru: | 352 l |
Maximálna rýchlosť: | 190 km/h |
Prevádzková hmotnosť: | 1334 kg |
Základná cena: | 16 390 eur |
Cena testovanej verzie: | 26 190 eur |