TEST: AutáTesty

TEST: Mitsubishi Colt – Mestský drobec s francúzskym šarmom a japonským odkazom tradície troch diamantov

TEST: Mitsubishi Colt 1.0T-MPI & 1.6 HEV Instyle

Z novodobých modelov z dielne Mitsubishi sme mali za posledné obdobie na testy dva modely. Jedným bol model Eclipse Cross, hybridné športové SUV, a druhým bol model ASX tak v mild-hybridnej, ako aj hybridnej verzii. Ak si pamätáte ASX-ko, tak sme hneď na začiatku testu spomenuli, aby sme nechodili okolo horúcej kaše, že posledná generácia už nie je tým pravým japonským autom, ale prevzala aliančnú podobu modelu Captur. Dnes sa k nám dostáva na testy malý mestský dravec s menom Colt, ktorý sa na našich cestách objavil znovu po dlhých viac ako desiatich rokoch. Dnes prichádza vo svojej siedmej generácii a rovnako ako ASX je postavený na aliančnom bratrancovi z dielne Renault, konkrétne na modeli Clio. Ne test sme si zobrali nie jednu, ale hneď obe motorizácie, ktoré sa na našom trhu predávaju a to konkrétne jednolitrový oturbený trojvalec, a 1,6-litrový hybridný štvorvalec. Aké prednosti majú obe autá a ko sa nám na nich jazdilo, su povieme v našom porovnávacom teste.

Šarmantný spoločník pre každodennú jazdu mestom…

Znak Mitsubishi nájdeme aj na stredoch diskov, na volante, v upravenom infotainmente a na prahoch dverí na vás vykukne nápis Colt.

Ako sme už v úvode spomenuli, siedma generácia modelu Mitsubishi Colt je v podstate preznačkovaný Renault Clio, ktorý dostal na nos namiesto kosoštvorca tri diamanty (čo sa nám teda páči oveľa viac) a rovnako sa aj na zadnej časti rozprestiera nápis Mitsubishi namiesto znaku francúzskej automobilky uprostred dverí kufra. Znak Mitsubishi nájdeme aj na stredoch diskov, na volante, v upravenom infotainmente a na prahoch dverí na vás vykukne nápis Colt. A to je z dizajnových zmien oproti Cliu asi všetko. Aby ste ešte rozoznali spaľovacie prevedenie od toho hybridného, tak si všimnite blatník automobilu, na ktorom sa v prípade hybridnej verzie objaví plaketa s nápisom „Hybrid EV“. Musíme však priznať, že dizajn modelu Clio je žiadaný a pre Colt je naozaj oživením a môže mu priniesť náklonnosť zákazníkov, ktorí potrebujú malé mestské auto a tiež chcú ostať verní trom diamantom. Kompaktné rozmery auta sú stvorené do prepchatej mestskej premávky a zmenšených parkovacích miest. Jeho kompaktnosť sme veru ocenili veľakrát aj my počas nášho testu v uličkách bratislavského Starého mesta.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


    Kompaktné rozmery, no napriek tomu zaujímavý priestor…

    Keď sa náš jazdec s dvomi metrami výšky postavil k obom vedľa seba odstaveným modelom Mitsubishi Colt, vyzeralo to tak, ako keb mal obuté obrovské kolieskové korčule… Ale nie, žarty bokom. Do modelov Colt sme nasadali pri našej dĺžke a „šírke“ s miernymi obavami. Predsa len, sme zvyknutí skôr na SUV-čka, ktoré máme aj v osobnom vlastníctve a vieme, koľko priestoru máme v nich. Colt však bol malým autom, v ktorom sa nám aj po prestupe z SUV sedelo veľmi príjemne, pohodlne a na priestor sme sa na predných sedadlách nesťažovali. Samozrejme vzadu za dvojmetrovým šoférom toho miesta veru nezostane. Preto sme aj auto okategorizovali ako vozidlo pre mladý či starší pár, prípadne mladú rodinku s deťmi v detských sedačkách. Automobil ponúkne dĺžku 4053 mm, šírku 1798 mm (so sklopenými späťákmi) a výšku 1439 mm. Kufor auta nie je len na prenesenie igelitky s nákupom, ale poskytne objem 301 litrov pri Hybride a takmer o sto litrov viac pri klasickom spaľovacom prevedení (391 l). Pri otváraní dverí kufra sme si všimli takú anomáliu a to tlačidlo na otváranie piatych dverí na nárazníku. Niekoľkokrát sa nám stalo, že sme za nárazník aj patrične potiahli nahor a dvere nie a nie otvoriť. Je to trochu nepraktické, no zvyknúť sa na to dá, že otváranie kufra robíte tlačidlom na nárazníku a za dvere musíte zatiahnuť druhou rukou. Čo by sme si vedeli tiež predstaviť trochu inak, je svetlá výška, ktorá dokonale vystihuje mestský charakter auta. Ak sa s ním rozhodnete odísť na záhradku po poľňačke, je treba jazdiť naozaj opatrne aby sa vám nestalo, že pri dvojici či trojici pasažierov a poklesnutom podvozku, nechytíte podvozkom väčšie kamene. Keď hovoríme o podvozku, ten nám pripomínal jazdu na starkého Favorite. Ale v pozitívnom duchu. Pohodlne nás prehupsal retardérmi, pri väčšej jame či výtlku sme cítili väčší treskot od kolies, avšak nie je to nič neakceptovateľné. Svoju rolu pri tom zohrali aj väčšie 17-palcové disky a nižší profil pneumatík. Celkovo však sme sa pri jazde vo vnútri auta cítili pohodlne aj na roztrasenejšej ceste. V zákrutách pôsobí podvozok vyrovnane. Ani tvrdý, ani mäkký. Taký akurát. Náhon sa realizuje v oboch verziách na prednom páre kolies. Štvorkolku pri týchto drobcoch Mitsubishi nečakajte.

      Dvojica pohonov pokrýva všetky požiadavky zákazníka…

      Keď sme už načrtli pohonné ústrojenstvo v spojitosti s menším batožinovým priestorom pri hybride (kvôli 1,26 kWh batérii) a väčším pri spaľováku, tak prechádzame plynulo asi k najzaujímavejšej časti nášho testu a to k motorizáciám našich testovaných modelov. Ako je to už aj z nadpisu či fotografií jasné, vzali sme si na porovnávací test hneď obe motorizácie, ktoré sú na slovenskom trhu pod kapotou modelu Mitsubishi Colt k dispozícii. Konkrétne sme osedlali tak jednolitrový oturbený trojvalec, ako aj štvorvalcový, 1,6-litrový motor doplnený elektromotorom, pracujúci v hybridnom naladení. Ak si spomínate naše testy konkurenčných trojvalcových jednolitrov, vždy sme boli sklamaní, aké spotreby na týchto autách dosahujeme a ako sa výrazne líšia od spotrieb udávaných výrobcom. Samozrejme, smerom nahor… Pri modeli Colt s jednolitrovým trojvalcom bol ale náš zážitok opačný. Jazdili sme s ním úplne rovnako, ako s inými jednolitrami. Rovnaké trasy, rovnaké kilometre, rovnakí jazdci, rovnaké rýchlosti. A čuduj sa svete, Colt si po prejdení viac ako tisícky kilometrov, čo je naozaj už slušná vzorka, nezapýtal viac ako 6,5 litra na 100 km. A to sme veľmi dlhú dobu jazdili dokonca aj pod 6 litrov, čo sme považovali z našej strany za heroický výkon. Dynamika do rýchlosti 90 km/h v meste (počítame do mestskej premávky aj mestský okruh) automobilu nechýbala. Pri jazde na diaľnici, tak ako je to pri trojvalcoch známe, ten výkon naozaj trochu chýbal, ale tak ako hovorí výrobca, hovoríme to aj my, jednoliter je motor na primárne mestské presúvanie a na toto má dostatočný výkon, konkrétne 91 koní s krútiacim momentom 160 Nm. Motor bol spojený s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou, vďaka ktorej sme mohli hravo podradiť a zrýchliť ihneď, ako si to situácia vyžadovala.

        Druhý z dvojice modelov, hybridný Colt so štvorvalcovým 1,6 litrovým motorom a elektromotorom dokázal spotrebu skresať a dostať ju hravo pod hranicu 6 litrov pri bežnej jazde. Mimo mesto sme sa dostávali dokonca pod hranicu piatich litrov, čomu sme ani nechceli veriť, ale bolo tomu tak. S benzínom a s takými nízkymi spotrebami? S hybridným Mitsubishi Colt s dvomi osobami na palube, žiadny problém. Napomáhala tomu aj automatická prevodovka, ktorá radila celkom solídne a plynulo. Prepínaniu sa medzi motorom a elektromotorm sa jednoducho nevyhnete a sem-tam sa nám stalo, že sme pocítili toto prepínanie, no vo väčšine prípadov sme ho ani nezaregistrovali. Hybridné pohonné ústrojenstvo pritom poskytne výkon 143 koní. Hybrid dokonale pracuje aj v meste do rýchlosti 50 km/h, kedy motor ako generátor dokáže pohodlne vyrábať elektrinu pre výživu baterky a systém inteligentne rozdeľuje využívanie spaľováku a elektromotora tak, aby sa zaručila čo najnižšia spotreba. Mesto si tak zapýta ešte menej ako mimo mesto, ale musia byť splnené všetky podmienky na to, aby generátor stíhal generovať a aby sa čo najviac jazdilo na elektrinu. O výkone pochybovať nemusíme. Automobil v hybridnom naladení ho má dostatok aj na pokojnú diaľničnú jazdu a aj na nenáročné prvotriedkové obiehania. Športové výkony však očakávať nemôžeme. Na to primárne však Mitsubishi Colt ani neslúži.

          Pre ktorý z dvojice sa teda rozhoduť?

          Keď sme preberali oba modely Mitsubishi Colt s dvomi motorizáciami na testy, rozmýšľali sme, ako tento test pojmeme. Ako súperiť s trojvalcom proti hybridu? Prvé stovky kilometrov nás však nasmerovali k tomu, ako tento test budeme smerovať my. Oba automobily navonok síce vyzerajú rovnako, no ich srdcia sú určené pre čiastočne odlišné obecenstvo. Pokiaľ sa na automobil pozeráte z hľadiska ceny a jeho výkon je pre vás druhoradý, je tu jasná voľba v podobe jednolitrového trojvalca. Pokiaľ budete jazdiť 90 percent v meste, prípadne kombinovane mesto a mimo mesto s tým, že budete denne dochádzať z mestského satelitu do centra mesta za prácou, rovnako si pokojne vystačíte s lacnejšou jednolitrovou variantou, s ktorou nebudete postrádať výkon a tiež vás jej prevádzka nevyjde vôbec draho. Na druhej strane, ak potrebujete jazdiť diaľničné kilometre, potrebujete naložiť auto aj viac ako len dvojicou pasažierov, alebo ak ste viac ekologicky zameraní a preferujete zelenšiu možnosť jazdy, tak potom je tu pre vás síce drahšia, ale výkonnejšia varianta modelu Mitsubishi Colt s hybridným pohonným ústrojenstvom, ktoré vás aj na diaľnici nebude zbytočne znervózňovať pomalšími rozbehmi a nižším temperamentom a rovnako vás bude odmeňovať nízkami spotrebami pri jazde mimo mesta či v meste. Pri oboch motorizáciách modelu Colt sa tak nerozhodujete medzi horším či lepším pohonom, ale vyberáte si model podľa toho, na aké používanie a aké kilometre ho budete využívať.

          Výbava je príjemná, na nič sa nehrá…

          Mitsubishi Colt sa netají tým, že chce zaujať motoristov, ktorí zbytočne svoje peniaze nevyhadzujú a hľadajú automobily, ktoré poskytnú za málo peňazí relatívne veľa muziky. To v praxi znamená, že model Colt je jadrom ponuky malých mestských automobilov strednej triedy. S cenovkou ide ruka v ruke aj výbava. Naše modely sme dostali vo výbave Instyle, ktorá je pri modeloch Mitsubishi najvyššia a teda môžeme povedať, že sme osedlali tie najdrahšie modely Colt, aké na našom trhu dostanete. Jednolitrový trojvalec vo výbave Intense, ktorý sme testovali, stál 19 700 eur (základ štartuje na 15 500 eurách) a testovaný hybrid vyšiel na 25 200 eur (žáklad štartuje na 22 300 eurách).

          Výbava Instyle je teda tou najvyššou a najbohatšou na technologické či dizajnové prvky. Pochváliť musíme vynikajúco spracovaný a graficky zvládnutý displej infotainmentu, ktorý dostal uhlopriečku 10 palcov. Plusom, ktorý sme ocenili viackrát, je zobrazovanie vzdialenosti od auta pred vami v sekundách a nie v metroch. Však pri rýchlosti napríklad 97 km/h, keď je auto pred vami 12 metrov, viete, ako rýchlo dobrzdíte v prípade kolízie? No asi nie… Ale pokiaľ vám auto ukazuje túto vzdialenosť v sekundách, je to oveľa lepšia predstava o tom, ako rýchlo do auta v prípade kolízie napálite a viete sa podľa toho lepšie zariadiť a ubrať plyn. Sekunduje mu dotykový displej infotainmentu, stojaci na vrchu prístrojovky v strede, s uhlopriečkou 9,3 palca a upraveným infotainmentom tak, aby ste namiesto Clia mali v pozadí Colta. Výbave Instyle nechýba ani ozvučenie BOSE s 9 reproduktormi a ďalšie praktické drobnosti ako 360-stupňová kamera, ktorá by mohla byť o niečo ostrejšia, či automatický parkovací asistent Easy Park. Ako pri Renaultoch, tak pri Daciach a rovnako aj pri Mitsubishi Colt nám vadilo samostatné ovládanie na rádio pod volantom. Kľudne by jeho funkciu mohol prevziať multifunkčný volant. Stále vyzdvihujeme prítomnosť mechanických prepínačov a ovládačov, ktoré majú mimochodom príjemný športový charakter. Plastové časti interiéru sú kombinované z tvrdšieho a mäkkšieho plastu, vďaka čomu nepôsobia lacno. Plusom je aj jemné ambientné osvetlenie, ktorého farbu si je možné zmeniť. Rovnako sa dá aj nastaviť farebná téma zobrazovania tak infotainmentu, ako aj digitálneho prístrojového štítu, čo bola zábavka pre naše manželky pri spoločnom cestovaní. Sedadlá sú látkové a na kratšie trasy je ich tvrdosť či mäkkosť doslova žiadaná. Pri dlhších presunoch môžete po pár stovkách kilometrov cítiť kríže. Dokonalo tvarovaná však bola opierka hlavy, na ktorej tvar sme si okamžite zvykli. Pri cestovaní sme ocenili aj prítomné USB-C prípojky na nabíjanie telefónov či iných zariadení.

            A ako hodnotíme mestské Mitsubishi Colt my?

            Automobil patrí do kategórie lacnejších mestských vozidiel, no lacnotou vôbec „nepáchne“. Ba práve naopak. Mohli by sme ho označiť ako automobil, pri ktorom za málo peňazí, dostanete relatívne veľa muziky. Dizajn preberá od svojho aliančného dvojčaťa modelu Renault Clio, čo nie je na škodu, keďže tvary Clia prilákali už milióny motoristov za jeho volant. Po motorickej stránke máte možnosť výberu z dvoch pohonov – jednolitrového trojvalca s turbom a štvorvalcovej 1,6-ky s elektromotorom v hybridnom naladení. Obe verzie s pohonom predných kolies. Horší z dvojice neexistuje. Horšie si viete vybrať len určenie auta, na ktoré ho budete používať. Pre primárne jazdu v meste a mimo mesta so spotrebou v okolí šiestich litrov a samozrejme s nižšou nákupnou cenou je k dispozícii trojvalec. Ak si to namierite viac na diaľnicu a budete potrebovať väčší výkon a dynamickejšiu jazdu a zároveň v meste chcete jazdiť ekologickejšie a s menšou spotrebou, tak si priplatíte o niečo viac za hybridné prevedenie s 1,6-litrovým štvorvalcovým srdcom, ktoré pracuje aj ako generátor energie pre batériu. Naše testovačky vo výbave Instyle dostali všetko, čo sa len do nich vmestiť môže a teda nám nechýbali displeje digitálneho prístrojového štítu ani infotainmentu, tiež ambientné osvetlenie, 360-stupňová kamera či audiosystém Bose. S cenovkou testovačiek 19 700 eur za trojvalec a 25 200 eur za hybrid nemáme týmto autám vytknúť nič podstatné. Len nejaké drobnosti, medzi ktoré patrí napríklad pre nás zbytočná páčka na ovládania rádia, slabšia parkovacia kamera či takmer žiadne miesto pre dvojmetrového obra na zadnej sedačke. Auto je dokonalým pristriedkom pre dvojicu mladších či starších motoristov na každodennú jazdu v meste či dochádzanie prvotriedkami za prácou. So známym a žiadaným dizajnom dokáže osloviť širokú paletu motoristov a s tromi diamantami v znaku je stále nositeľom hrdého odkazu značky Mitsubishi aj dnes.

            Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó  Video: Marcel Szabó

            Celkové hodnotenie

            Pohodlie - 80%
            Motorizácia - 83%
            Jazda - 81%
            Variabilita - 80%
            Spracovanie - 85%

            82%

            Mestský drobec s francúzskym šarmom a odkazom troch diamantov

            Automobil patrí do kategórie lacnejších mestských vozidiel no lacnotou vôbec „nepáchne“. Ba práve naopak. Mohli by sme ho označiť ako automobil, pri ktorom za málo peňazí, dostanete relatívne veľa muziky. Dizajn preberá od svojho aliančneho dvojčaťa modelu Renault Clio. Po motorickej stránke máte možnosť výberu z dvoch pohonov – jednolitrového trojvalca s turbom a hybridnej štvorvalcovej 1,6-ky. Obe verzie s pohonom predných kolies. Pre primárne jazdu v meste a mimo mesta so spotrebou v okolí šiestich litrov a s nižšou nákupnou cenou je k dispozícii trojvalec. Ak si to namierite viac na diaľnicu a budete potrebovať väčší výkon a dynamickejšiu jazdu a zároveň v meste chcete jazdiť ekologickejšie a s menšou spotrebou, tak si priplatíte za hybridné prevedenie s 1,6-litrovým štvorvalcom. Vo výbave Instyle nechýbali displeje digitálneho prístrojového štítu ani infotainmentu, tiež ambientné osvetlenie, 360-stupňová kamera či audiosystém Bose. S cenovkou testovačiek 19 700 eur za trojvalec a 25 200 eur za hybrid nemáme týmto autám vytknúť nič podstatné. Len nejaké drobnosti, ako zbytočná páčka na ovládanie rádia, slabšia parkovacia kamera či takmer žiadne miesto pre dvojmetrového obra na zadnej sedačke.

            User Rating: 4.37 ( 10 votes)

            Plusy:

            • kompaktné rozmery
            • nízke prevádzkové náklady
            • dokonalá grafika a ovládateľnosť displejov
            • audiosystém BOSE
            • pomer ceny a výbavy

            Mínusy:

            • menej priestoru vzadu a v kufri
            • páčka na ovládanie rádia pod volantom
            • slabšia dynamika pri plne naloženom aute

            Cena základného / testovaného modelu:

            Trojvalec: 15 500 eur / 19 700 eur
            Hybrid: 22 300 eur / 25 200 eur

            Technické parametre:

             

            1.0T-MPI Instyle 6MT

            1.6 HEV Instyle

            Pohon:

            2WD

            2WD

            Motor:

            1.0T-MPI

            1.6 Hybrid

            Objem:

            999 cm3

            1598 cm3

            Prevodovka:

            6-st. manuálna

            Multimódová automatická (4 stupne pre spaľovací motor, 2 stupne pre elektromotor)

            Maximálny výkon:

            67 kW (91k)

            105 kW (143k)

            Maximálny krútiaci moment:

            160 Nm

            174 Nm

            Maximálny rýchlosť:

            174 km/h

            174 km/h

            Zrýchlenie z 0 na 100 km/h:

            12,2 s

            9,3 s

            Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

            5,1-5,2 l/100 km

            4,2-4,3 l/100 km

            Emisie CO2:

            116-118 g/km

            94-96 g/km

            Dĺžka/Šírka/Výška:

            4053/1798/1439 mm

            4053/1798/1439 mm

            Priemer otáčania:

            10,4 m

            10,4 m

            Objem kufra:

            391 l

            301 l

            Základná cena:

            15 500 eur

            22 300 eur

            Cena testovačky:

            19 700 eur

            25 200 eur

            Matúš Paločko

            Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

            Súvisiace články

            Pridaj komentár

            Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

            Back to top button