TEST: MG ZS a MG HS – Čínske srdce s hrdým britským menom útočí na Európu silnými zbraňami
POROVNÁVACÍ TEST: MG ZS a MG HS
K čínskym autám na našom trhu pristupujú motoristi zatiaľ veľmi zdržanlivo. Obávajú sa kvality a jazdných vlastností. My sme sa na test čínskych modelov MG veľmi tešili. Chceli sme dokázať, že obavy sú zbytočné a že tieto autá sú silnými konkurentami tak európskych, ako aj juhokórejských modelov na našom trhu. Značka MG je známa skôr motoristickým pamätníkom ako mladej generácii motoristov. Jej korene siahajú do Veľkej Británie kde vznikla v dvadsiatych rokoch minulého storočia. Počas svojej turbolentnej histórie zmenila viackrát majiteľa z radov britských značiek až sa v roku 2006 dostala pod krídla čínskeho velikána Nanjing Automobiles, z ktorého sa o rok neskôr stal SAIC Motors. Musíme povedať, že práve vďaka čínskemu koncernu sa značka zachránila a vyhla upadnutiu do zabudnutia. Vďaka SAIC Motors sa dnes môžeme preháňať na novodobých britsko-čínskych modeloch s hrdým menom MG na kapote. A že vyzerajú naozaj dobre, že sú kvalitne spracované a že za relatívne nízku cenu dostanete slušne vybavené automobily, si ukážeme v našom porovnávacom teste modelov MG ZS a MG HS.
SAIC Motors ako záchranca tradičnej britskej značky MG…
Obrovskou výhodou modelov MG v konkurenčnom boji nie je len ich cena, ale aj výbava, ktorú za túto cenu dostanete. Nemuselo by sa za ňu hanbiť ani auto z prémiovejšej triedy.
Hoci čínsky SAIC Motors vyrobil už takmer 20 modelov MG, na náš trh sa aktuálne dostala trojica z nich (štvrtý sa chystá už čoskoro) a snaží sa o dobitie sŕdc slovenských motoristov. Dvojicu z nich testujeme v našom porovnávacom teste. Sú to modely strednej triedy, crossovery ZS a HS. Oba so spaľovacími motormi. Hoci by sme si mohli myslieť, že s cenovkami, za aké sa na trhu predávajú, budú nejakými čínskymi „Daciami“, opak je pravdou. Sú veľmi slušne vybavené s materiálmi, za ktoré by sa nemuseli hanbiť ani autá z vyšších tried. Tretím modelom, ktorý sa udomácnil na našom trhu, je model MG4. Je to elektromobil s cenovkou štartujúcou na zaujímavej sume 32 990 eur. Ale o tomto modeli si samostatne povieme viac v našom ďalšom redakčnom teste.
Aký sú hlavné rozdiely medzi modelmi MG ZS a HS?
Späť však k dvojici crossoverov MG strednej triedy so spaľovacími motormi. Sú to teda vyššie spomenuté modely s menami ZS a HS. Kým ZS-ko je kompaktnejší a lacnejší model, HS-ko je väčší, luxusnejší, výkonnejší a samozrejme drahší ako jeho menší súrodenec. Pod kapotou modelu ZS pracuje 1,0 litrový trojvalec TGI, ktorý automobilu poskytuje výkon 82 kW s krútiacim momentom 160 Nm. Spriahnutý je so šesťstupňovým dvojspojkovým automatom. Je predokolkou a je trochu nedotáčavý a to aj vďaka jeho nizučkej hmotnosti len 1339 kg. Jeho zrýchlenie z 0 na 100 km/h zvládnete za 12,4 sekundy a teda je jasné, že športové výkony od neho neočákávajte. Dostal však výbavu s označením Exclusive a teda aj z názvu je jasné, že dostal všetko, čo najvyššia výbava bude budúcim majiteľom ponúkať.
Väčší z dvojice čínskych crossoverov na našom trhu, je model s menom či označením HS. Pod jeho kapotou pracuje 1,5 litrový štvorvalec s turbom s výkonom 119 kW a krútiacim momentom 250 Nm. Stovku dosiahne za menej ako 10 sekúnd a to aj pri jeho hmotnosti 1610 kg. Motor spolupracuje so 7-stupňovým automatom. Automat je pri rozjazdoch z pokoja trochu pomalší, no pri vyšších rýchlostiach a stupňoch jeho radenie takmer necítite. Jeho výbava bola tiež maximálna a teda s označením Exclusive, rovnako ako aj pri jeho menšom súrodencovi.
Po dizajnovej stránke budú oba modely MG aj po rokoch zaujímavé a pútavé…
Dizajnovo, ako aj po výbavovej stránke, oba modely ponúknu alternatívu k európskym crossoverom strednej triedy, avšak v niektorých oblastiach ich veru aj poriadne prekonávajú. My sme modely MG vnímali len okrajovo, keďže zatiaľ ich po našich cestách nebrázdia tisíce. Sem-tam sa nám však podarilo zazrieť MG-čko aj v premávke, a musíme uznať, že vôbec nevyzerali zle. Ba čo viac, automobily ponúkajú vyššiu prednú masku s veľkým znakom MG uprostred, s chromovým odleskom. Lacnejší a menší model ZS má čiernu mriežku chladiča a väčší model HS dostal nástrek plastu v chromovom prevedení. Chromové detaily zdobia aj ďalšie časti predného nárazníka, na drahšom modeli sú rozšírené o niečo viacej. Oba automobily tvarovo pripomínajú juhokórejskú konkurenciu, avšak našli sme aj paralely napríklad s Fordom Mondeo. Podobnosť je čisto náhodná a MG vytvoril svoj dizajn bez toho, aby len bezbožne okopíroval nejaký európsky či juhokórejský automobil a tvary vydal za svoje. Dizajnovo tak poskytujú obe autá svieže línie a tvary, ktoré nevyjdu z módy ani po niekoľkých rokoch a dnes nie sí ani zbytočne futuristickými a na opačnej strane, ani obstaróžnymi či nemódnymi.
Oba automobily dostali svetlemoty s LED-prvkami, tiež oplastovanie blatníkov či prahov, ako aj zadný hliníkový kryt pod nárazníkom, aby sa pozdvihol ich crossoverový charakter, ktorý sa nebojí zísť zo spevnenej vozovky do ľahkého terénu. Automobily vás tak odvezú aj na výlet do hôr či na záhradku alebo na rybačku s priateľmi. Oba sú zdvihnuté nad zem tak, aby ponúkli praktickosť na kamenistej ceste. Ich svetlá výška je pri modeli MG ZS 165 mm a pri väčšom zástupcovi čínskej značky modeli MG HS je paradoxne nižšia a to konkrétne 145 mm. Obom autám z praktických prvkov nechýbajú hliníkové lyžiny či nosiče na streche a rovnako oba modely dostali v našich najvyšších výbavách hlikíkové disky kolies, ktoré ponúknu slušných 18-palcov priemeru. Vďaka tomu sa pod blatníky vmestí aj pneumatika s vyšším profilom, ktorá pomáha odtlmovať nerovnosti a prispieva tak k celkovej pohodlnnosti jazdy.
Čo je teda najväčším rozdielom medzi obomi testovanými modelmi značky MG. No hneď na prvý pohľad viditeľná veľkosť automobilov. Menší z dvojice, model ZS, ponúkne rozmery 4323 mm na dĺžku, 1653 mm na výšku a 1809 mm na šírku. Rázvor pri tomto modeli je 2577 mm. Väčší z dvojice, model HS, ponúkne dĺžku 4574 mm, výšku 1685 mm a šírku 1876 mm. Vnútorný priestor vďačí svojej veľkosti rázvoru 2722 mm. Obom modelom chýba 4×4 a ich prevádzkové hmotnosti sú 1339 kg pri modeli ZS a 1610 kg pri modeli HS. Hoci by sme modelom dopriali 4×4, čínsky výrobca ho pre túto dvojicu na našom trhu neponúka.
Druhým obrovským rozdielom oboch testovaných modelov MG, ktoré sme v našej redakcii mohli testovať, je ich srdce, a teda motor. Menší model dostal aj menší motor, konkrétne trojvalcový, jednolitrový, oturbený benzínový agregát TGI s výkonom 111 koní a krútiacim momentom 160 Nm. Už podľa týchto parametrov môžeme šípiť, že teda superšportové výkony ponúkať nebude a na diaľnici bude jeho spotreba patrične vyššia. Môžeme to potvrdiť. Na konci nášho testu, kedy sme na modeli MG ZS prešli takmer 1000 km, naša spotreba sa ustálila pri hranici 9,5 litra. Jazdili sme polovicu kilometrov na diaľnici a druhú polovicu striedavo v meste a mimo mesta. Čiže otestovali sme ho vo všetkých prostrediach, v ktorých bude bežný šofér jazdiť. Určite vie spotreba klesnuť, ak šofér trošku stiahne nohu z plynu a nebude s autom zazdiť veľa diaľničných kilometrov, ale bude ho užívať primárne v meste, kam aj tento typ crossoveru s trojvalcom patrí. Podobne so spotrebou bol na tom aj väčší model MG HS, ktorý dostal pod kapotu štvorvalcový benzínový, turbom dopovaný 1,5 litrový motor TGI s výkonom 162 koní a krútiacim momentom 250 Nm. Je jasné, že jeho prejav bude športovejší. A to bola aj pravda pri našom teste. Nemal problém vyštartovať tak z miesta a zatlačiť vás do sedačky, a tiež vás nesklame ani pri obiehaní na prvotriedkach, keď potrebujete aj do kopčeka obehnúť napríklad kamión. Naša spotreba bola primárne mestská, no vytiahli sme ho aj mimo mesto a aj na niekoľko sto kilometrov na diaľnicu. S podobnými spotrebami sme sa stretali aj pri juhokórejskej konkurencii, práve pri benzínových motorizáciách s objemom 1,5 litra s turbom. Čiže nečakali sme veľký rozdiel a na tieto hodnoty sme boli pripravení.
Interiér ponúkne pri oboch modeloch nádych prémie…
Rozdiely v modeloch sú viditeľné aj v interiéroch, v ktorých oba automobily ponúknu materiály, ktoré by mohli závidieť aj konkurenti či modely z vyšších tried. Mäkčené plasty, kožené čalúnenie, lesklé povrchy, imitácie hliníka či kontrastné preśívanie kože tak na prístrojovke, ako aj na sedačkách. Rozdielne sú samotné sedačky. Pri menšom modeli MG ZS môžeme sedieť na sedačkách, ktoré sú síce pohodlné, ale nie sú vyslovene športové. Sú skôr prémiovo poňatés kontrastným červeným prešívaním na čiernej hladkej ekokoži. Dokonca na hlavových opierkach nájdete vyšítý znak MG, čo je opäť odkaz na modely z vyšších tried. Väčší model dostal športové sedačky, ktoré dostali nielen kombináciu brúsenej a hladkej kože s kontrastným prešívaním a dokonalým bočným vedením, ktoré udrží aj tučnejšieho objemnejšieho jazdca.
Za výbavu modelov MG by sa nemuseli hanbiť ani autá z vyšších tried…
Interiéri oboch automobilov okrem prepracovaných a veľmi pohodlných sedačiek ponúkajú vo výbave Exclusive digitálne prístrojové štíty s dokonalou grafikou, naozaj, hanbižt sa nemusí ani v porovnaní s prémiovejšími automobilmi, ďalej veľkú ostrú graficky dokonale spracovanú intuitívnu dotykovú obrazovku infotainmentu. Pri modeli ZS ako aj pri väčšom HS-ku má dotykový displej uhlopriečku 10,1-palca. Digitálny prístrojový š’tít pri oboch autách ponúkne 12,3-palca. Displeje tak pod volantami, ako aj v strede prístrojovky musíme naozaj pochváliť. Nielen grafické rozhranie, ale aj kombináciu softvéru a zobrazovania s parkovacími kamerami, ktoré sú nielen ostré, čo chýba napríklad aj autám za 50 000 eur, sú na vysokej úrovni. Dokonca parkovací asistent ponúkne aj 3D zobrazenie auta s možnosťou pohľadu z rôznych strán. Plusom oboch interiérov je filter pevných častíc PM 2,5 vo vzduchotechnike, vďaka ktorému dýchate v aute ten najčistejší vzduch.
Batožinový priestor je tak akurát, no skryté priestory môžu prekvapiť…
Do kufra nabalíte rôznu batožinu v oboch modeloch. Batožinové priestory sú aj napriek príslušnosti ku triede kompaktných crossoverov veľmi príjemnými a praktickými doplnkami modelov MG ZS aj HS. Model ZS v základe 448 litrov. Po sklopení sedadiel sa priestor zväčší na 1166 litrov. Po sklpení zadných sedadiel dostanete v kufri takmer rovinu pre naloženie väčšieho nákladu. Model HS poskytne v základe 580 litrov so sadou na zväčšenie a po sklopení sedadiel až 1454 litrov. Okrem tohto objemu sa v automobile nachádzajú aj ďalšie litre priestoru v odkladacích priestoroch, ktoré auto ponúka tak v prednej, ako aj v zadnej časti.
Najdôležitejším údajom pri modeloch MG je ich cena…
Azda najdôležitejším údajom pri modeloch značky MG je ich cena. Dnes sa motoristi ešte možno nejakým spôsobom stále boja čínskych automobilov, no predsudky o nekvalite búrajú množstvá modelov, ktoré prenikajú do Európy a robia obrovskú konkurenciu tradičným značkám. Nevyznačujú sa radikálne nízkymi cenami, ale skôr oveľa vyššími výbavami za podobnú cenu, akú majú aj európske či juhokórejské modely, no za danú cenu ponúknu omnoho menej výbavy. Ako sú na tom s cenovkou modely MG ZS a HS? Veľmi konkurencieschopne. Základná cenovka modelu ZS je 17 890 eur. Cena testovaného modelu v najvyššej výbave je aktuálne 22 690 eur. K tomu dostanete aj 7-ročnú záruku, alebo do 150 000 km, plus Asistenčnú službu 24/7 v rámci Európy. Väčší model MG HS kúpite v základe za 26 970 eur, pričom testovačka v plnej výbave stála 31 790 eur (podľa cenníka z augusta 2023). Ak si porovnáme výbavy, ktoré za dané sumy dostaneme, musíme uznať, že tak európska, ako aj juhokórejská konkurencia musí popracovať na tom, aby za danú sumu dotiahla svoje modely na výbavu, akú poskytnú autá značky MG za stále veľmi veľmi výhodné sumy. A keď zohľadníme aj záruku na roky či kilometroe, čínski výrobcovia si za kvalitou prevedenia svojich automobilov stoja a veria jej.
A ako hodnotíme modely MG ZS a MG HS my?
Už na prvý pohľad môžeme ohodnotiť modely MG ako nadčasové, dizajnovo nepreplácané, športovo ladené automobily, ktoré sa na nič nehrajú a ponúkajú veľa muziky za pomerne málo peňazí. Aj o niekoľko rokov nevyjdú z módy a ich majitelia sa za ich výzor nebudú vonkoncom musieť hanbiť. Stavili na dizajny, ktoré zbytočne nevyzerajú experimentálne, ale skôr preberajú línie podobne aktuálnym tak európskym konzervatívnejším či juhokórejským modelom. Motorizácia je volená tak, aby spadala do požiadaviek európskych emisných noriem a teda menší z dvojice modelov dostal jednolitrový trojvalec, ktorého výkon je dostatočný v meste, no mimo mesta či na diaľnici mierne zaostáva, čo sa ukáže na zvýšenej spotrebe, ktorá sa po konci nášho testu pohybovala pri hranici 9,5 litra, čo je celkom dosť. Na druhej strane, autu viacej pasuje mesto a prvotriedky, kde sa viete hýbať so spotrebou okolo 7,5 litra. Väčší model MG HS dostal 1,5 litrový štvorvalec, ktorý tomuto autu zapasuje dokonale a postačí mu tak pri jazde na prvotriedkach a obiehaní aj do kopčeka, ako aj na jazdu po diaľnici. Aj pri tomto modeli sme na konci testu evidovali spotrebu okolo 9 litrov. No s takouto spotrebou sme boli už stotožnení po testovacích jazdách konkurenčných modelov s rovnakým „srdcom“. Interiér ponúkne prednosti prémiových modelov, alebo prinajmenšom modelov vyšších tried. Koža, respektíve ekokoža bola použitá v oboch modeloch, a to hlavne vďaka najvyššej výbave označenej ako Exclusive. Okrem kontrastného prešívania či vyšitom znaku MG na opierke hlavy pri modeli MG ZS, či dvojkombinácii brúsenej a hladkej kože pri modeli MG HS, ponúka interiér modelov digitálny prístrojový štít a dotykový displej infotainmentu s dokonalou grafikou, príjemným dizajnovým rozhraním, intuitívnym prepínaním a nastavovaním, plus stále nechýbajú ani mechanické prepínače pod displejmi pre ovládanie základných funkcií oboch áut. Dokonalá je 3D 360-stupňová parkovacia kamera, ktorá je ostrá, prehľadná a závidieť ju modelom MG môžu aj drahšie modely vyšších tried. Obe autá ponúknu kufor s adekvátnou veľkosťou s možnosťou sklopenia zadného radu sedadiel takmer do roviny, čo zvyšuje praktickosť oboch áut. Cenovka modelu ZS začína na sume 17 890 eur. Cena testovaného modelu v najvyššej výbave je aktuálne 22 690 eur. Väčší a luxusnejší model HS kúpite v základe za 26 970 eur, pričom testovačka v plnej výbave stála 31 790 eur (podľa cenníka z augusta 2023). K tomu dostanete 7-ročnú záruku alebo do 150 000 km či európsku asistenčnú službu 24/7. Čínske autá už nie sú nekvalitnými modelmi, ale sú silnými konkurentami európskych či juhokórejských modelov, ktoré svoju konkurenciu prevyšujú výbavou, ktorú za danú cenu dostanú. Sú dokonalou alternatívou pre tých, ktorí chcú dostať za relatívne málo peňazí veľa muziky v štýlovom, nadčasovom balení. MG je tou pravou voľbou.
Foto & video: Marcel Szabó
Modely MG ZS a MG HS sú aktuálne neobjavenými klenotmi na našom trhu. Za cenu strednej triedy ponúknu výbavu prémiovejších modelov a v porovnaní s európskou či juhokórejskou konkurenciou dostanete za menej peňazí viac muziky. Hoci je MG čínskou značkou, prevedenie modelov vonkoncom nie je lacné. Ba práve naopak. Tam kde iné automobilky šetria s plastovými dielmi, MG stále montuje plechy. Spotreba motorov je síce vyššia, no vyvažuje ju nízka cena s bohatým vybavením. S modelmi MG určite nespravíte chybu. Zárukou je aj ich garancia, ktorú značka na svoje modely ponúka. Celkové hodnotenie
Pohodlie - 85%
Motorizácia - 75%
Jazda - 75%
Variabilita - 80%
Spracovanie - 90%
81%
S cenovkou strednej triedy, no s výbavou prémie
Plusy:
- nadčasový dizajn
- výbava z prémiovejších tried
- dokonalá grafika displejov
- vnútorný priestor
- cena modelov
Mínusy:
- vyššia spotreba
- dynamika 1.0-litrového trojvalca mimo mesta
Cena základného ZS a HS / testovaného modelu ZS a HS:
- 17 890 eur a 26 970 eur / 22 690 eur a 31 790 eur
Technické parametre:
MG ZS | MG HS | |
Motor: | 1.0 TGI 3-valec | 1.5 TGI 4-valec |
Výkon: | 82 kW / 111 k | 119 kW / 162 k |
Krútiaci moment: | 160 Nm | 250 Nm |
Prevodovka: | 6-st. automat | 7-st. automat DCT |
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: | 10,9 s | 9,4 s |
Emisie CO2: | 163 g/km | 174 g/km |
Spotreba (udávaná výrobcom): | 7,2 l/100 km | 7,6 l/100 km |
Objem palivovej nádrže: | 45 l | 55 l |
Dĺžka/Šírka/Výška: | 4323 / 1809 / 1653 mm | 4574 / 1876 / 1685 mm |
Rázvor: | 2577 mm | 2722 mm |
Prevádzková hmotnosť: | 1339 kg | 1610 kg |
Objem kufra / Po sklopení: | 448 / 1375 l | 580 / 1454 l |