TEST: AutáTesty
Trendy

TEST: Mazda MX-30 e-Skyactiv EV – Zaujímavá, štýlová, dizajnová, no nepraktická

Mazda MX-30 e-Skyactiv EV

Už dlhšiu dobu sme poškuľovali po elektromobile Mazda MX-30 a chceli sme vyskúšať jeho prednosti v praxi a hlavne ho porovnať s konkurenciou, ktorej zástupcov stále pribúda. Mazda za posledné roky spravila veľký pokrok čo sa týka dizajnu svojich modelov. Aj o niekoľko rokov budú jej modely vyzerať veľmi dobre. Krásu automobilu ocenila (alebo ocenil?) aj okoloidúca, ktorá nám za stieračom počas testu nechala odkaz, že máme krásne auto. Aj to je dôkazom, že sa Mazda MX-30 ľuďom naozaj páči.  Okrem moderných a nadčasových línií priniesla pri mestskom elektrickom crossovere aj odkaz športových predkov. Z praktického hľadiska má však (nielen) podľa nášho názoru niekoľko nedostatkov, ktoré by do budúcnosti určite mala japonská značka odstrániť a posunúť tým svojho elektrického zástupcu na poprednejšie miesta v už bez tak silnej konkurencii.

S odkazom športových predkov…

Zadné dvere sa nedajú otvoriť bez toho, aby neboli otvorené predné dvere, ktoré sú mimochodom celkom veľké.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí zdať, ekologický elektrický model Mazda MX-30 dostal jednu veľmi efektnú vychytávku, ktorú sme mohli obdivovať na športových modeloch Mazda RX-8 z prelomu milénia. Oproti sebe sa otvárajúce dvere sa modelu MX-30 naozaj hodia. Robia ho otvorenejším a celkovo vzdušnejším. B-čkový stĺpik absentuje a tak sa po otvorení oboch dverí otvorí veľký priestor na nastupovanie. So štýlovým detailom elektrického crossoveru však prichádza aj niekoľko zádrheľov, ktoré nám celkový dojem z dizajnovo veľmi pekne spraveného zovňajšku mierne kazili. Hoci je otváranie dverí oproti sebe naozaj s dizajnového hľadiska veľmi zaujímavé a extravagantné, z praktického hľadiska je to žiaľ dosť veľký problém, hlavne aj stojíte na stiesnenom parkovacom mieste. Zadné dvere sa nedajú otvoriť bez toho, aby neboli otvorené predné dvere, ktoré sú mimochodom celkom veľké. A teda vystupovanie či nastupovanie pasažierov zo zadného radu je takmer nemožné, ak stojíte na úzkom parkovacom mieste obklopení autami zľava aj sprava napríklad v shopping centre. Rovnako problémové je aj umiestnenie detskej sedačky a vybratie vašej ratolesti z nej. Druhým problémom je výhľad zvnútra do strán, ktorý je takmer nemožný kvôli hrubej strednej dverovej časti, kde sa obe dvere spájajú a ktorá nahrádza B-stĺpik.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


    Vnútro zaujme aj náročnejšieho motoristu…

    Interiér automobilu Mazda MX-30 je uhladený, praktický a dizajnovo dotiahnutý. Dostal uhladené línie a materiály evokujúce prémiový segment. Posed na predných sedadlách je pohodlný aj pri dlhšej ceste. Vďaka veľkým predným dverám sa doň nastupuje veľmi pohodlne. To však už nemôžu povedať pasažieri na zadných sedadlách, ktorí jednak budú mať problém nastúpiť v tesnejšom priestore a na druhej strane sa nebudú mať ani ako poskladať za dlhšieho šoféra či spolujazdca. Posed za dvojmetrovým šoférom je nemožný, maximálne je možné využiť tieto sedadlá na odloženie batožiny. Pri 180 cm šoférovi sa otvorí priestor pre nižších pasažierov. Ale aj to pre maximálne dvojicu sediacich a aj to na skôr kratšiu trasu. Automobil je tak stvorený skôr pre veľmi pohodlné zvezenie dvojice pasažierov, ako pre štvoricu, ktorá by sa musela veľmi na priestore uskromniť.

    Interiér dostal množstvo materiálov, ktoré sú z obnoviteľných alebo recyklovaných zdrojov. Zaujímavo pôsobí obklad z korku, ktorý sa nachádza na stredovom panely. Vystiela odkladací priestor pod voličom prevodovky. K tomuto priestoru šofér nemá takmer žiadny prístup, čo je dosť nepraktické. Pre spolujazdca je však k dispozícii v celej jeho veľkosti. Dotykový displej nad priestorom, vedľa voliča prevodovky, slúži na ovládanie vyhrievania a klimatizácie. Plusom je, že na ovládanie týchto funkcií sú prítomné aj mechanické tlačidlá. Keď je už reč o displejoch, Mazda žiaľ aj v elektrickom modelu MX-30 zaspala dobu čo sa týka grafiky infotainmentu. Navigácia s dizajnom ako z minulého desaťročia a celkovo dizajn celého rozhrania infotainmentu mal už najlepšie grafické časy za sebou v roku 2015. Japonskí dizajnéri by sa mali zamyslieť nad kompletným redizajnom grafického prostredia svojho infotainmentu.

      Pomaly ďalej zájdeš…

      Hoci žijeme veľmi rýchlu dobu, motto “Pomaly ďalej zájdeš” je pri modeli Mazda MX-30 ešte aktuálnejšie, ako v bežnom živote. Aby sme vysvetlili náš myšlienkový pochod pri tomto tvrdení, musíme sa pozrieť trošku hlbšie do modelu, konkrétne ku srdcu auta – elektromotoru a akumulátoru, ktorý ho živí. Elektromotor poskytuje autu výkon 107 kW čo samé o sebe nie je málo a na pohodovú jazdu mestom stačí. Problém je však malý akumulátor, ktorého kapacita je len 35 kW. Pri našom teste, ktorý sa odohrával v zimnom období, kedy sa teploty pohybovali okolo 0 stupňov, sme na plné nabitie dokázali prejsť len okolo 160 km a aj to len v mestskej premávke Pomalá rýchlosť tu znamenala, že dojazd sa držal v tých číslach, ako pri nabití hlásil počítač. Akonáhle sme vybehli na diaľnicu, dojazd klesol len na niečo málo ponad 100 km a to sme jazdili len v medziach povolených rýchlostí. Preto pri tomto modeli platí pravidlo, pomaly ďalej zájdeš. Celkovo však je dojazd, ktorý nám v zimnom období ukazoval počítač pri plnom nabití, 178 km, naozaj veľmi malý a Mazda by sa mala zamyslieť nad vmontovaním poriadnej baterky do svojho inak veľmi štýlového a nevšedného auta. Dynamika pri tom automobilu nechýba a hoci to nie je športový trhač asfaltu, na nedostatok výkonu pri štandardnej jazde sme sa sťažovať nemuseli. Pre dobíjanie baterky počas jazdy je možné zvoliť si pádlami pod volantom aj stupeň rekuperácie. My sme sa snažili jazdiť s tým čo najvyšším, aby sme si v zimnom období dojazd čo najviac predĺžili.

        Jazda je tichá a pohodlná…

        Čo sa týka jazdy a jazdných vlastností, ak odhliadneme od malého dojazdu, na nepohodu za volantom sme sa sťažovať nemohli. Automobil je kvalitne odhlučnený, čo znie trochu paradoxne keďže nemá spaľovací motor, ale myslíme to skôr z hľadiska nežiadúceho hluku od podvozku a od kolies. Podvozok je naladený tak, aby pohltil väčšinu nerovností aj našich ciest bez toho, aby vám prejazd retardérom či výtlkom nevyrazil zuby. Okrem toho ponúkne automobil aj celkom solídny polomer otáčania 11,4 metra. Fakt, že automobil nie je veľmi určený na športový jazdu a vysoké rýchlosti, potvrdzuje aj jeho maximálna rýchlosť, ktorá je len 140 km/h. Pri nízkej kapacite baterky je to však aj pochopiteľné.

          Našli sme priestor, ktorý sa dá využiť…

          Keď sme otvorili prednú kapotu a šli sme sa pozrieť na rozloženie elektromotora a jeho všetkých častí, narazili sme na veľký potenciál, ktorý model Mazda MX-30 má, no nateraz ho vôbec nevyužila. Odrazíme sa však najskôr od batožinového priestoru, ktorý poskytne základný objem 341 litrov. Pre porovnanie napríklad s modelom Honda HR-V je to síce o 22 litrov viac, no v porovnaní napríklad s modelom CX-30 je to o takmer 100 litrov menej. Chceme tým povedať, že toho priestoru nie je veľa a je škoda, že sa konštruktéri trochu viac neposnažili využiť potenciál priestoru okolo motora pod kapotou. My sme to zobrali ako výzvu a do poloprázdneho “predku” sme napratali množstvo drobnej batožiny okolo elektromotora ako napríklad tašku s notebookom, ruksak, gola sadu, crossbody tašku a stále sme tam mali dostatok miesta na pomaly ešte raz toľko batožiny. Ako sme to dnu vmestili nájdete aj v našom videu. Malá rada do budúcnosti pre Mazdu od nás, lepšie využite priestor okolo motora a po vzore konkurencie tam pokojne umiestnite 20-30 litrovú vaňu, ktorá poslúži ako ďalší odkladací priestor. Napríklad pre nabíjačku, káble a povinnú výbavu. Priestor na to veru máte.

            A ako hodnotíme elektrickú Mazdu MX-30 my?

            V prvom rade musíme uznať, že dizajn tohto modelu, ako aj jeho aktuálnych súrodencov, je naozaj veľmi pútavý, štýlový a hlavne nadčasový. Aj o niekoľko rokov bude vyzerať veľmi dobre. Oproti sebe sa otvárajúce dvere jedinečnosť tohto modelu ešte viac vyzdvihnú. Ich otváranie je však maximálne nepraktické a nepoteší hlavne rodinného šoféra s dvojicou detí na zadných sedačkách. Interiér ponúkne veľmi príjemné až prémiové prostredie aj napriek tomu, že Mazda je skôr modelom zo strednej triedy. Nachádzajú sa v ňom materiály z obnoviteľných či recyklovaných zdrojov, vďaka čomu čiastočne odľahčí prírodu. Z praktického hľadiska si tento crossover vieme predstaviť ako druhé či tretie auto do rodiny, stvorené na dochádzanie za prácou do centra z blízkeho satelitu, či vzdialenejšieho sídliska. Batéria s kapacitou 35 kWh ponúkne dojazd len zhruba 170 kilometrov (pri teste v zime). Ak chcete jazdiť športovejšie či po diaľnici, dojazd klesá oveľa rýchlejšie. Výkon automobilu je 107 kW čo je dostatok na pohodovú mestskú jazdu či na jazdu po prvotriedkach. Kufor poskytne objem 341 litrov čo postačí nielen na týždenný nákup, ale aj na ďalších pár kusov stredne veľkej batožiny. S cenovkou 36 940 eur v základe nie je najlacnejším modelom na trhu, no stále je to na elektromobil do mesta suma hodná toho, čo za ňu dostanete. Len keby ten dojazd bol aspoň o polovicu väčší. Za náš testovací model s výbavou približujúcou sa prémiovejším modelom si navyše ešte zhruba 7000 eur priplatíte. Ak by sa Mazda zamyslela nad týmto modelom a dotiahla ho do dokonalosti, mohol by mať potenciál osloviť širší okruh zákazníkov a prebojovať do čela elektrickej konkurencie.

            Foto: Matúš Paločko Video: Marcel Szabó

            Celkové hodnotenie

            Pohodlie - 75%
            Motorizácia - 60%
            Jazda - 80%
            Variabilita - 65%
            Spracovanie - 85%

            73%

            Zaujímavá, štýlová, dizajnová, no nepraktická

            Dizajn tohto modelu je naozaj veľmi pútavý, štýlový a hlavne nadčasový. Aj o niekoľko rokov bude vyzerať veľmi dobre. Oproti sebe sa otvárajúce dvere jedinečnosť tohto modelu ešte viac vyzdvihnú, no ich otváranie je nepraktické. Interiér ponúkne veľmi príjemné až prémiové prostredie. Nachádzajú sa v ňom materiály z obnoviteľných či recyklovaných zdrojov. Z praktického hľadiska si tento crossover vieme predstaviť ako druhé či tretie auto do rodiny. Batéria s kapacitou 35 kWh ponúkne dojazd len zhruba 160 kilometrov (pri teste v zime). Ak chcete jazdiť športovejšie či po diaľnici, dojazd klesá oveľa rýchlejšie. Výkon automobilu je 107 kW čo je dostatok na pohodovú mestskú jazdu. Kufor poskytne objem 341 litrov. S cenovkou 36 940 eur v základe nie je najlacnejším modelom na trhu, no stále je to na elektromobil do mesta suma hodná toho, čo za ňu dostanete. Len keby ten dojazd bol aspoň o polovicu väčší. Za náš testovací model s výbavou približujúcou sa prémiovejším modelom si navyše ešte zhruba 7000 eur priplatíte. Ak by sa Mazda zamyslela nad týmto modelom a dotiahla ho do dokonalosti, mohol by mať potenciál osloviť širší okruh zákazníkov.

            User Rating: 4.39 ( 11 votes)

            Plusy:

            • pútavý dizajn
            • pohodlná jazda
            • materiály z obnoviteľných zdrojov
            • štýlové otváranie dverí
            • potenciál na vylepšenie

            Mínusy:

            • malý dojazd
            • zastaralý infotainment
            • nepraktické otváranie zadných dverí
            • menej miesta vzadu

            Cena základného / testovaného modelu:

            • 36 940 eur / 43 409 eur

            Technické parametre:

            Maximálny výkon:

            107 kW / 145 k

            Maximálny krútiaci moment:

            265 Nm

            Pohon:

            elektromotor

            Prevodovka:

            automatická

            Dĺžka/Šírka/Výška:

            4 395 x 2 035 x 1 555 mm

            Rázvor náprav:

            2 655 mm

            Objem batožinového priestoru:

            341 l

            Kapacita batérie:

            35 kWh

            Maximálna rýchlosť:

            140 km/h

            Zrýchlenie 0-100 km/h:

            9,7 s

            Spotreba udávaná výrobcom (kombinovaná):

            19 kWh / 100 km

            Spotreba počas testu (zima):

            22,4 kWh / 100 km

            Základná cena modelu:

            od 36 940 eur

            Základná cena testovanej verzie:

            od 39 340 eur

            Cena testovaného modelu:

            43 409 eur

            Matúš Paločko

            Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

            Súvisiace články

            Pridaj komentár

            Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

            Back to top button