TEST: Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV Homura – Japonská prémiová loď s väčším apetítom
TEST: Mazda CX-60 e-Skyactiv PHEV Homura
Po štýlovom mestskom elektrickom crossoveri Mazda MX-30 sme presadli do hrdého mestského SUV CX-60. A rozdiel je to veru poriadny. Nielen vo veľkosti a priestore, ale aj vo forme pohonu, dojazde, exkluzivite či praktickosti. Hoci sa na rôznych weboch objavuje polemika, že model CX-60 je rovnaký, ba dokonca menší ako Mazda CX-5, musíme povedať, že Mazda CX-60 je omnoho majestátnejšia a priestrannejšia ako CX-5ka o čom koniec-koncov hovoria aj jej rozmery. Pod kapotou testovanej Mazdy CX-60 pracovalo hybridné pohonné ústrojenstvo s 2,5 litrovým benzínovým atmosférickým štvorvalcom, ktorý dopĺňal elektromotor. S výkonom sústavy 327 koní sme sa vôbec nenudili. No našli sme aj niekoľko drobností či nedostatkov, ktoré mohla Mazda veru vo svojom aktuálne najväčšom modeli na našom trhu eliminovať a ponúknuť tak pasažierom skutočne prémiový zážitok v SUV CX-60. Pri našom ceste sme automobil odskúšali nielen v mestskej premávke, ale vybehli sme s ním aj na prvotriedky či na diaľnice a odskúšali sme ho vo všetkých prostrediach, kam s ním v budúcnosti jeho majitelia môžu zamieriť.
Dizajn bude pútavý aj o niekoľko rokov…
Pri zovňajšku by sme automobilu naozaj nevytkli vôbec nič.
Ako sme to zhodnotili aj pri menšom súrodencovi MX-30, tak isto to musíme skonštatovať aj pri väčšom prémiovejšom súrodencovi CX-60. Mazda dokázala vytvoriť pri svojej aktuálne ponuke modelov taký dizajn, ktorý je nadčasový a okrem toho aj veľmi pútavý. Aj novinka CX-60 svojimi krivkami nadväzuje na dizajnový jazyk Kodo, ktorý hovorí o vkladaní duše do neživých predmetov. Predná maska dostala tradičnú tvár geparda chystajúcemu sa k skoku. Dosť však bolo japonskej poézie a poďme k faktom. Mazda CX-60 je aktuálne najväčším zástupcom japonskej značky na našom trhu. Predstavuje vrchol ponuky a navonok ním naozaj je. Pri zovňajšku by sme automobilu naozaj nevytkli vôbec nič. Vďaka tomuto dizajnu, bude nielen model CX-60, ale aj jeho menší súrodenci, pútaví ak o niekoľko rokov. Keď sa pozrieme na aktuálne krivky prednej masky s veľmi malými zmenami ju pri modeloch Mazda evidujeme na trhu už od roku 2012 a veru, nesťažujeme sa. A rovnako sa nesťažujú ani ich majitelia.
Interiér pôsobí prémiovejším dojmom…
Mazda od roku 2012 prináša vo svojich modeloch interiéri, ktoré pôsobia veľmi uhladeným dojmom. Inak tomu nie je ani pri SUV-čku CX-60. Okrem inteligentného usporiadania ovládacích prvkov ponúka jednoduchý interiér aj oku lahodiace dekory a materiály, ktoré pôsobia prémiovým dojmom, hoci sedíte v automobile o triedu nižšie. Digitálny prístrojový štít poskytuje veľmi príjemné dizajnové grafické rozhranie. To sa však nedá povedať o hlavnom displeji infotainmentu, ktorý vyzerá ako z minulého desaťročia. Nielen grafické spracovanie, ale aj rozlíšenie je veľmi slabé. Dotyková funkcia sa zapne len po spojení displeja so smartfónom cez Android Auto. Keď sme sa snažili spojiť displej s iPhonom, Apple CarPlay síce fungoval, no displej sa dotykom ovládať nedal. Nepomohol ani reštart, vypnutie a zapnutie či opätovné naštartovanie.
Dokonalý zvuk z reprákov sa šíri do kabíny vďaka prémiového audiosystému Bose. Keď sme presadli do staršieho auta z modelu CX-60, bola to jedna z vecí, čo nám veru poriadne chýbala. Zvuk má Bose naozaj premakaný. Posed vo veľkých sedadlách je pohodlný a vďaka celkovo veľkým rozmerom auta, ako aj veľkému prednému sklu, je z nich výhľad na vozovku i do strán dokonalý. Stredová konzola s meničom prevodovky je široká, jednoduchý, oblepená efektnou fóliou a tiež ako zbytok prístrojovky, pôsobí prémiovým dojmom. Výbornými pomocníkmi pri cestovaní s deťmi či pri pracovnej ceste autom sú USBC konektory, ako aj klasická 230 V zástrčka vzadu. Kufor ponúkne základný objem 570 litrov a pojme rozmerný náklad či výbavu na rodinnú dvojtýždňovú dovolenku s deťmi. Bez problémov. Po sklopení zadných sedadiel sa dá použiť na prevoz nákladu objem až 1148 litrov.
Trošku väčší konzument energií…
Zatiaľ najväčší zástupca japonskej značky Mazda na našom trhu ponúkne niekoľko foriem pohonu. Nám sa na testy dostala plug-in hybridná verzia, ktorá v sebe spája 2,5 litrový atmosférický štvorvalec s elektromotorom. Výkon sústavy je 327 koní. Ich silu sme museli ale chvíľu hľadať. Pokiaľ jazdíte v štandardných jazdných režimoch, dynamika automobilu je veľmi, ako to povedať, pohodlná. Ak však prepnete na režim Sport a akumulátor máte plne nabitý, dokážete aj s dvojtonovým strojom spraviť stovku za menej ako 6 sekúnd. Podarí sa vám to však, keď máte všetky predpoklady splnené Ak jazdíte len na spaľovák, tak prejav auta je veru o poznanie spomalenejší. Jednoducho 2,5 litrovému štvorvalci chýba turbo. Od toho sa odrazí následne aj spotreba benzínu. Pri kombinovanom chode jazdíte za pár litrov. Po meste a v nízkych rýchlostiach. Čím rýchlejšie idete, tým rýchlejšie vyšťavíte len 17,8 kWh akumulátor a motor sa prepína na spaľovací chod. Ten nie je veru úsporný a v priemere sme na čisto spaľovací pohon jazdili za zhruba 9 litrov na 100 km.
Čo nás zarmútilo je fakt, že sme neboli schopní úplne odstaviť elektromotor v prípade, že sme šli mimo mesta a chceli sme si energiu usporiť na mestskú premávku. Baterku sme vyplieskali na diaľnici a v meste sme jazdili “full spaľovák”, čo spôsobilo úplne iný efekt, aký majú hybridy prinášať. Zmenilo sa to však dobitím auta zo zástrčky, čo je pri tejto verzii hybridu plusom. Spotreba elektriny na čisto elektrický chod auta bola pri tom tiež dosť vysoká. Počítač nám ukazoval hodnoty v okolí 30-33 kWh na 100 km. Pri kapacite 18 kWh sme tak na čisto elektrinu prešli necelých 40 km (jazdili sme prevažne pri teplotách okolo 0-5 stupňov). Čo nás mierne zarazilo, boli fakt divné zvuky pri prepínaní elektromotora a spaľováku. Praskanie, chrčanie, chrapčanie či zvuky podobné, ako keď chytíte podvozkom kameň, nás prvé kilometre doslova desili. Potom sme si už na tieto pazvuky zvykli, no stále nám zneli tak akosi neprirodzene pri aute, ktoré sa snaží zapadnúť medzi prémiovú konkurenciu.
Pohodlná a pohodová jazda…
Mazda CX-60 je naozaj priestranný a pohodlný koráb. Hovoria o tom aj jej rozmery 4740 mm na dĺžku, 1876 mm na šírku a 1686 mm na výšku. Je definitívne väčšia a priestrannejšia ako model CX-5. Rovnako aj pôsobí stabilnejšie na ceste, neodskakuje, v zákrutách sa nebojí ani vyššej rýchlosti a vďaka vyššej hmotnosti sedí na vozovke ako prikovaná aj napriek vyššiemu postaveniu. Exkluzivite jazdy by určite napomohli vzduchové vankúše no tie Mazda do svojich modelom nemontuje. Čo je možno aj škoda. Drobným mínusom je už vyššie spomenuté prepínanie medzi elektromotorom a motorom, ktoré je aj napriek silnejšiemu odhlučneniu stále dosť počuť. Prehluší ho však prémiový audiosystém Bose. Na úplný nedostatok miesta sa nemôžu sťažovať ani pasažieri sediaci na zadných sedačkách, ak zrovna nemajú dva metre a 110 kilo. Pre štandardne vysoké postavy je vzadu tak akurát miesta na kolená ako aj na hlavu a to aj pri cestovaní na dlhšie trate. Samozrejme, ako by ho bolo viac, určite by sa nenahnevali. Dokonca môžeme povedať, že od tak veľkého auta s rázvorom 2870 mm by sme očakávali trochu veľkolepejší priestor na nohy.
A ako hodnotíme hybridnú Mazdu CX-60 my?
Aktuálne najväčší model v ponuke Mazdy na našom trhu, s hybridným pohonom a výkonom sústavy 327 koní, ponúkne okrem solídneho priestoru a dokonalého dizajnu aj praktické vlastnosti a širokú paletu využitia. Medzi prednosti tohto auta patrí určite nadčasový dizajn a v meste ekonomická prevádzka pri plne nabitom akumulátore. Reakcia plynového pedálu na zošliapnutie je mierne zaspatá, no pri režime Sport sa ukážu jeho dynamické vlastnosti v plnej kráse. Medzi mínusy by sme určite zaradili malú kapacitu baterky, len 18 kWh. Akonáhle sa akumulátor vybije, automobil jazdí len na benzín a táto prevádzka nie je úplne priaznivá pre peňaženku majiteľa. V meste, ako aj na diaľnici sa v takom prípade hýbete za zhruba 10tich litroch na 100 km. Interiér vozidla je prémiový, no na dokonalosti mu uberá nekvalitne spracované dizajnové prostredie infotainmentu, ktorý pôsobí ako z minulého desaťročia. Naopak grafika digitálneho prístrojového štítu je veľmi pekne spracovaná. Ponúkne veľký vnútorný priestor ako aj 570 litrový kufor v základe. S cenovkou testovanej verzie takmer 62 000 eur je stále konkurencieschopným modelom európskych značiek, no Mazda by mohla ešte pár drobností na svojej vlajkovej lodi vylepšiť, aby jej nemohlo byť absolútne nič vytknuté a aby tak predstavovala naozajstný vrchol japonskej automobilky.
Foto: Matúš Paločko Video: Marcel Szabó
Mazda CX-60 s hybridným pohonom a výkonom sústavy 327 koní, ponúkne okrem solídneho priestoru a dokonalého dizajnu aj praktické vlastnosti a širokú paletu využitia. Medzi prednosti patrí nadčasový dizajn a v meste ekonomická prevádzka pri plne nabitom akumulátore. Reakcia plynového pedálu na zošliapnutie je mierne zaspatá, no pri režime Sport sa ukážu jeho dynamické vlastnosti v plnej kráse. Medzi mínusy by sme určite zaradili malú kapacitu baterky, len 18 kWh. Akonáhle sa akumulátor vybije, automobil jazdí len na benzín a táto prevádzka nie je úplne lacná so spotrebou zhruba 10 l/100 km. Interiér je prémiový, no na dokonalosti mu uberá nekvalitne spracované dizajnové prostredie infotainmentu. Grafika digitálneho prístrojového štítu je veľmi pekne spracovaná. Ponúkne veľký vnútorný priestor ako aj 570 litrový kufor. S cenovkou testovanej verzie takmer 62 000 eur je stále konkurencieschopným modelom európskych značiek, no Mazda by mohla ešte pár drobností na svojej vlajkovej lodi vylepšiť.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 82%
Motorizácia - 75%
Jazda - 80%
Variabilita - 85%
Spracovanie - 85%
81%
Nadčasový dizajn s dotykom prémie no s väčšou spotrebou
Plusy:
- nadčasový a pôsobivý dizajn
- dostatočný vnútorný priestor
- interiér s prvkami prémie
- prepracovaná grafika digitálneho prístrojového štítu
Mínusy:
- zastaralý infotainment
- nepríjemné zvuky od motora
- vysoká spotreba
- mierne zaspatý prejav
Cena základného / testovaného modelu:
- 44 390 eur / 61 960 eur
Technické parametre:
Usporiadanie a počet valcov: | R4 – bez turba |
Zdvihový objem valcov: | 2 488 cm3 + elektromotor |
Maximálny systémový výkon: | 241 kW / 327 k |
Maximálny krútiaci moment: | 500 Nm |
Palivo: | Benzín |
Pohon: | 4WD |
Prevodovka: | 8-stupňový automat |
Dĺžka / Šírka / Výška: | 4 740 / 1876 / 1686 mm |
Rázvor náprav: | 2 870 mm |
Pohotovostná hmotnosť: | 2 060 kg |
Zrýchlenie 0-100 km/h: | 5,8 s |
Objem batožinového priestoru: | 570 l / 1148 l (po sklopení sedadiel) |
Kapacita akumulátora: | 17,8 kWh |
Spotreba čisto na elektrinu: | 34,1 kWh/100 km (počas testu) |
Mesto (bez elektromotora): | 9,2 l/100 km (počas testu) |
Diaľnica (bez elektromotora): | 9,9 l/100 km (počas testu) |
Mimo mesto (bez elektromotora): | 8,1 l/100 km (počas testu) |
Kombinovaná ( bez elektromotora): | 9,1 l/100 km (počas testu) |
Základná cena modelu: | 44 390 € |
Cena testovačky: | 61 960 € |