TEST: AutáTesty

TEST JAZDENKY: Chevrolet Spark 2019 – Mestský drobec so smädným štvorvalcom, ak s ním zamierite do kopcov

TEST JAZDENKY: Chevrolet Spark 2019 1.4 EcoTec CVT 98 k

Naše letá trávievame väčšinou v exotickejších krajinách, kde pohybovanie sa peši či MHD-čkou neprichádza do úvahy, ak nie sme ochotní precestovať polku dovolenky mestskou dopravou, a tiež taxíky sú buď tak drahé, že za ne necháte obličku, alebo ich objednanie nie je jednoduché či dôveryhodnosť nie je na vysokej úrovni. Preto si v týchto destináciách prenajímame autá na dobu nášho pobytu, aby sme mali vozidlo stále po ruke a mohli dané miesto objavovať naplno. Tak sme tento rok zablúdili aj na karibský ostrov Svätá Lucia, kde sme strávili pár letných týždňov – cestopis z ostrova si môžete prečítať aj na stránkach nášho portálu. Už dopredu sme počítali s možnosťou, že si prenajmeme auto. A keďže sme si prečítali, že cestná sieť je tu dostatočná a aj relatívne kvalitná, tak sme neriešili žiadnu štvorkolku, ale šli sme po cene a objednali sme si maličký Chevrolet Spark, ktorý pre dvojicu pasažierov a podpalubnú batožinu úplne postačil. Jeho maličkosť sme ocenili vo viacerých prípadoch, no jedna vec nám na aute trochu vadila a tou bol jeho motor.

Chevrolet Spark 2019 sa cíti na rovine ako ryba vo vode…

Chevrolet Spark s 1.4 litrovým motorom nám na naše presuny síce postačoval, no v kopčekoch začal strácať dych.

V Karibiku je k dispozícii mnoho autopožičovní, od tých svetovo najznámejších až po malé lokálne požičovne. My sme sa predom informovali na našom ubytovaní, ktorej môžeme veriť a ktorej podmienky nie sú poprepletané háčikmi a chytákmi a najlepšie v pomere cena, kvalita, služby, nám vyšla požičovňa Drive-A-Matic Car Rentals. Predom sme si zajednali už vyššie spomenutý Chevrolet Spark alebo auto jemu podobné. Dostali sme ho hneď na letisku po prílete, podpísali sme papiere, zaplatili zálohu a vyrazili naproti dobrodružstvu.

Drobný benzínový automobil z roku 2019, s automatickou prevodovkou CVT a nájazdom 60 171 km, so štvorvalcovým 1.4 litrovým EcoTec motorom s výkonom 98 koní, mal pre nás pripravené jedno prekvapenie. Volant mal na opačnej strane, keďže na Svätej Lucii sa jazdí opačne ako u nás, čo je pozostatkom britskej nadvlády na tomto ostrove. Našťastie sme sa nemuseli aspoň trápiť s manuálnou prevodovkou a mohli sme sa sústrediť na jazdu po tej „správnej“ strane vozovky. Do protismeru sme si to prvý deň namierili len dvakrát pri odbočovaní doprava a teda hodnotíme to celkom ako pozitívum, keďže sa nám to v ďalšie dni už nestávalo.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

    Automobil mal za tých 5 rokov najazdených „len“ 60 171 km, čo vychádza na zhruba 12 000 km ročne, no musíme povedať, na akých cestách sa tieto kilometrie zbierajú. A tu je potrebné povedať, že ostrov má len zhruba 800 kilometrov ciest, ktoré spájajú jednotlivé dedinky a mestečká. Povedali by sme si, že je to fajn, však diaľnicou to všetko prejsť musí trvať len pár hodín. No problém je tu taký, že diaľnice tu neexistujú. Máte tu len cesty približne podobné našim cestám tretích tried, ktoré sa rozprestierajú v hornatom teréne, sú úzke, plné zákrut a veru väčšina je v takom stave, že sa miestami bojíte prejazdu. Avšak väčšina tých horších ciest je umiestnených v častiach, kde moc turisti nechodia a kde nie je veľká premávka. Ich stavu nepomohol ani hurikán Beryl, ktorý sa počas našej dovolenky prehnal Karibikom a ostrov Sv. Lucia zachytil z južnej strany. Okolo letísk či hlavného mesta a dôležitejších turistických oblastí, sú cesty porovnateľnej kvality ako v našom hlavnom meste. My sme s našim autom prejazdili ostrov z východu na západ a tiež smerom na sever aj na juh a dokopy sme prešli zhruba 520 km.

    Chevrolet Spark s 1.4 litrovým motorm nám na naše presuny síce postačoval, no v kopčekoch začal strácať dych, a to hlavne kvôli kombinácii malého motora s automatom CVT, kedy sme neboli schopní si sami regulovať zaradený rýchlostný stupeň. Nájazd automobilu sa prejavoval tak na vyššej hlučnosti motora, ako aj na väčšom hrkotaní plastov či iných častí motora, ktoré sa na hrboľatých cestách časom pouvoľňovali. Našu spotrebu sme si odrátali pomocou tankovania a prejazdených kilometrov. Prvé dni sme jazdili so spotrebou ponad 10 litrov, ale pripisovali sme to kilometrom od letiska na ubytko, kde sme prekonávali veľké stúpania a v podstate do vyšších rýchlostí ako 60 km/h sme sa ani nedostali. A teda sme motor slušne dusili, alebo vytáčali pri jazde do strmých stupákov.

    Spotreba automobilu sa začala znižovať vtedy, keď sme z ubytovania dochádzali na okolité pláže, ktoré sme vedeli dosiahnuť prevažne jazdou po rovine. Úsmevnou situáciou v aute bola poznámka mojej pani manžekly, ktorá sa pozerala na tachometer a poznamenala, že ručička ukazujúca otáčky je asi pokazená, Keďže už dlhú dobu stojú na zhruba 1000 otáčkach. Vyviedol som ju z omylu tým, že som jej povedal, že tie otáčky sú reálne, pretože sme sa väšinu času našich jázd motali v stovky metrov dlhých kolónach. Prečo vznikali si nejak nevieme vysvetliť, ale s najväčšou pravdepodobnosťou je to preto, že Svätolucijčania nevedia poriadne šoférovať a na ceste vládne poriadny chaos. Trúba sa používa častejšie ako smerovka a my sme sa tomu prispôsobili tak, že sme si trúbili hocikedy už len tak zo srandy.

    Vráťme sa však k jazde. Automobil sa aj napriek štvorvalcovému motoru trápil hlavne v jazde dokopca. Zvuk motora bol vrešťavý a nám tak nejak navodzoval pozit, že chce z auta vyskočiť. Pri prejazde nerovnosťami alebo väčšími retardérmi sme počuli búchanie od spodku auta, od náprav. Je to však asi tým, že naozaj cesty sú veľakrát deravé a kto rýchlejšie nabehne na výtlk, dokáže tomu riadeniu poriadne ublížiť. A tým že je auto z požičovne, priznať sa prenajímateľom nie je úplne ľahké. Našu dovolenku sme končili po 517 prejdených kilometroch, po ktorých sa spotreba modelu Chevrolet Spark 2019 ustálila na hodnote 9,9l na 100 km a teda sme sa dokázali dostať pod hranicu desiatich litrov. Na tak malé auto je to dosť, no popravde tie kopce a horské prechody, čo sme s ním museli prekonávať, sa ani nečudujeme, že tá spotreba bola takto vysoká. Pri jazde po rovine sme sa vedeli dostať aj pod deväť litrov.

    Interiér auta je jednoduchý, no zároveň praktický a funkčný. My sme v aute chceli mať hlavne klimatizáciu a rádio, aby sme sa pri štyridsiatkach vonku v aute neuvarili a pri dlhších presunoch neboli ohučaní od motora vďaka zapnutému rádiu. Sedačky dostali poťah, ktorý síce vodeodolný nebol, no ofŕkance zo slanej vody, ktoré sa tam vytvorili z našich plaviek, sa dali ľahko handrou pretrieť a neostala sedačka zašpinená. Tiež koberce boli ľahko vyklepateľné, čo sme ocenili hlavne vtedy, keď sme z nich potrebovali dostať preč piesok z plážových šlapiek. Kufor auta poskytol miesto pre dva kusy príručnej batožiny a dva ruksaky. Keď sme do auta chceli vložiť aj dvojicu kufrov podpalubnej batožiny, museli sme si sklopiť zadné sedačky. Ale keďže sme v aute sedeli dvaja, toto sklopenie nás netrápilo.

    Prístrojová doska auta je taktiež jednoduchá, no v tej výbave, v ktorej sme auto mali, sme dostali aj dotykový displej, ktorého grafika je síce jednoduchá, ale je aj intuitívna a pohodová na ovládanie aj niekým, kto sa pred tým s dotykovými displejmi ešte nestretol. Pri letných jazdách po ostrove sme ocenili dvojicu držiakov na pollitrové fľaše na stredovom tunely. Na zadných sedačkách sa samozrejme dvojmetrový pasažier za dlhšieho šoféra nevmestí. Pre kratších ľudí sediacich za sebou, alebo pre rodičov vpredu a deti v dvoch detských sedačkách vzadu, sa dá s autom jazdiť aj po meste, ale aj mimo mesto.

      Automobil Chevrolet Spark z roku 2019 so štvorvalcovým 1.4 litrovým takmer 100 koňovým motorom je dobrý spoločník v mestskej premávke, hlavne pri jazde na rovine, kedy aj jeho spotreba nie je obrovskou a dokáže sa držať v okolí hranice 8 litrov. Mimo mesto a v hornatejšom teréne, v akom sme jazdili aj my, spotreba presahuje hodnotu 10 litrov a stúpa v závislosti od zaťaženia auta. Pozerali sme sa, či sa tieto modely predávajú aj na našom trhu, no 2019-ku sme nenašli. Najmladšie modely na inzertných stránkach sú z roku 2011 a ich cena sa hýbe v okolí 4000 eur. Za oceánom sa cena modelu z roku 2019 pohybuje niekde medzi 6900 a 8500 dolármi v závislosti od výbavy a počtu najazdených kilometrov. Toto auto by sme si požičali pokojne aj nabudúce a vieme si predstaviť s ním jazdiť aj na našich cestách v mestskej premávke, napríklad nášho hlavného mesta. Jeho plusom je aj jednoduchý motor, ktorého servis by mal zvládnuť každý šikovnejší automechanik. Otázkou sú diely a ich cena, ako aj dostuposť. Je možné, že ich cena bude násobne drahšia, ako cena dielov na porovnateľné nemecké modely, ktoré sú na našom trhu dostupnejšie a hlavne obľúbenejšie.

      Foto: Matúš Paločko

      Plusy:

      • kompaktné rozmery
      • praktický interiér
      • jednoduchý motor
      • nízke náklady na kúpu a servis

      Mínusy:

      • vyššia spotreba
      • jednoduchá výbava

      Cena jazdenky (v USA):

      • 6 900 – 8 500 USD

      Matúš Paločko

      Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

      Súvisiace články

      Pridaj komentár

      Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

      Back to top button