TEST: AutáTesty

TEST: Jaguar F-Pace – Divoká, no hravá mačka, ktorá chce roztrhať asfalt a doškriabať konkuretov

TEST: Jaguar F-Pace D300 R-Dynamic

Keď sme testovali príbuzný model Range Rover Velar, užívali sme si jeho aristokratickosť, decentné krivky a kultivovaný jazdný prejav. Po presadnutí do modelu Jaguar F-Pace, s rovnakým naftovým tristokoňovým šesťvalcovým trojlitrovým srdcom, sme sa ocitli v športovom, no stále luxusnom SUV, ktorého jazda bola doslova živočíšna a poriadne divoká. Táto britská mačka zo Solihullu nám poriadne rozprúdila krv v žilách a jej športovo naladený nafťák sme poriadne ponamáhali častými štartami z nuly na sto (aj poriadne cez sto), či výstrelmi za jazdy pri obiehaní automobilov na prvotriedkach. A ak by ste si mysleli, že sme sa pritom dostávali do dvojciferných hodnôt spotrieb nafty, veru prekvapíme vás. Aj športovejšiu jazdu sme zvládali pod 10 litrov na 100 kilometrov. Má vôbec tento automobil nejaké mínusy a ako sme si, žiaľ len týždennú, jazdu na tomto stroji užili, vám teraz prezradíme v našom redakčnom teste.

S dizajnom drzých športových súrodencov…

Hoci výrobca udáva spotrebu okolo 7,3 litra na 100 km, naša bola o zhruba liter vyššia.

Jaguar F-Pace rozoznáme hneď na prvý pohľad. Nie je to len preto, že je to jedno z dvoch SUV britskej značky, a zrovna to ne-elektrické, ale aj vďaka jeho charakteristickým črtám. Ako prvá je jeho maska, ktorú zdieľa s ostatnými súrodencami. Unifikácia prednej časti nepomáha len budovaniu povedomia, ale vďaka práve maske, ktorú má veľmi podobnú so športovými súrodencami, evokoue aj tento model svoj športový charakter a potenciál. Športovo pôsobia aj ďalšie detaily ako lištovanie blatníkov, dverí či zadná časť s mohutnými koncovkami výfuku. Úzke tak predné, ako aj zadné LED-svetlomety rovnako dopĺňajú agresívny a zároveň športový charakter tohto SUV. Keď sa zadívame na zadnú časť, vidíme v nej paralelu so športovým súrodencom F-Type. A to veru vôbec nie je na škodu. K celkovo športovému charakteru dopomohli aj do čiernej farby odeté desaťlúčové disky kolies s nižším profilom pneumatík. Aj z tohto nastavenia je jasné, že automobil nebude terénnym prieborníkom, ale skôr športiakom do mesta, na prvotriedky či diaľnice.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


    300-koňový motor naladený na ostro…

    Pod kapotou modelu Jaguar F-Pace sa nachádza rovnaký agregát, aký sme osedlali v testovanom „bratrancovi“ modelu F-Pace, v SUV Range Rover Velar. Vo Velari sme chválili nielen jeho dynamiku, ale aj veľmi nízku spotrebu na to, že sme sedeli v trojlitrovom naftovom šesťvalci s výkonom 300 koní a krútiacim momentom 650 Nm. Rovnaký motor sa teda nachádza aj pod kapotou modelu Jaguar F-Pace, avšak jeho nastavenie je viac športové ako pokojné, čo prospieva nefalšovanej radosti z jazdy, a to stále bez toho, aby kombinovaná spotreba vystrelila ponad hodnotu 10 litrov na 100 kilometrov. A to stále hovoríme o tom, že tak ako Velar, aj model Jaguar F-Pace sú štvorkolky, ktoré posielajú o niečo viac výkonu na zadné, ako na predné kolesá. V prípade potreby dorovnajú výkon predných. Hoci výrobca udáva spotrebu okolo 7,3 litra na 100 km, naša bola o zhruba liter vyššia avšak musíme povedať, že nás veru bavilo šliapať mačke po krku, a teda tlačiť plynový pedál na podlahu. Tá sila, čo nás zatlačila do sedačky pri zrýchlení, nám veru robila veľkú radosť. Aj pri štartoch z 0 na 100 km/h nám bolo hneď jasné, že v porovnaní s Velarom je Jaguar oveľa čipernejší.

      Aj radenie 8-stupňového automatu sa nám zdalo rýchlejšie a agresívnejšie. Predsa len, aristokratický Range Rover je viac o predvádzaní ako o športovosti. A tak sme aj k obom modelom pristupovali. S Velarom sme si vychutnávali závistlivé pohľady okoloidúcich a s Jaguarom sme závistlivcom prefrčali popred nos bez obzretia. Ako sme chválili podvozok na Velare, tak sme ho milovali aj v F-Pace. Konfigurácia bez vzduchu v nás vzbudzovala dojem vzduchového podvozku. V zákrutách držal ako F-Type a na rozbitej ceste žehlil diery ako rolba ryhy na ľade. Výkon nestrácal ani pri zrýchľovaní na diaľnici. Motor bol vždy ochotný vtláčať nás do sedačky aj pri zrýchľovaniach do rýchlostí nepovolených na našich cestách. Ak by sme však celý náš test prejazdili len v medziach povolených rýchlostí štýlom sviatočného vodiča, veríme, že by sme kombinovanú spotrebu udávanú výrobcom dokázali možno aj podliezť, no minimálne by sme sa k nej ľahko dopracovali. Ale na takomto aute vás jazdiť na spotrebu jednoducho nebaví.

        Interiér exkluzívny a športový zároveň…

        Sme si vedomí, že konbináciu slov exkluzívny a športový, či elegantný a športový niektorí motoristi veru neradi počujú. Ak si raz športovo oblečený, tak nemôžeš byť elegantný. To jednoducho nejde dohromady! Ako napríklad “čajky” v športových legínach promenádujúce sa po nákupnom centre. Dobre sa na ne pozerá, ale to športové oblečenie s eleganciou veru nič nemá. Jaguar F-Pace je však aj športový aj elegantný zároveň a azda najväčším dôkazom toho sú škrupinové športové sedačky, odeté do jemnej kože. Na jednej strane vás dokonale držia pri divočinách na „babe“, no zároveň vás elegantne obopnú aj pri ceste do divadla či opery a poskytnú vám vysokú mieru luxusu. Okrem toho v interiéri opäť kraľuje 11,4-palcový displej infotainmentu Pivi Pro s kombinácii s digitálnym prístrojovým štítom pod volantom.

        Oba displeje sú rovnaké ako v modeli Range Rover Velar a budeme sa opakovať, no veľmi sa nám páči ich elegantné, intuitívne, jednoduché a zároveň dokonalé spracovanie a ich jednotlivé zobrazované prvky. Grafika je prémiová tak, ako sa to od značiek Range Rover či Jaguar očakáva. A nie je to na škodu. Predsa len, pri tých cenovkách, za ktoré sa tieto autá predávajú, jednoducho ten luxus chcete a potrebujete. Automobilu nechýba ani ambientné osvetlenie. Veľmi pekným dizajnovým prvkom je aj panel nastavovania vyhrievania a prúdenia vzduchu. Jeho lesklá čierna plocha príjemne kontrastuje so striebornou hliníkovou plochou pod pákov radenia. Ovládanie ohrevu je trochu kostrbaté na náš vkus. Ovláda sa buď stlačením, alebo povytiahnutím orkúhlych tlačidiel. Je to mierne nepraktické, no zároveň je to aj inovatívne, keďže podobné ovládanie sme zatiaľ v iných autách nevideli. Inovatívny a zaujímavý je aj volič jazdných režimov, ktorý je skrytý v stredovom paneli. Po jeho stlačení vyskoči valec nastavovania z panela. Je to celkom štýlové, no nemôžeme si pomôcť, ale evokuje nám to nastavovanie teploty na našej elektrickej rúre, ktoré má rovnykým spôsobom schované valcové prepínače v paneli.

          Rovnako prémiové sú aj materiály vo vnútri auta. Žiadne nechutné tvrdé nevkusné plasty tu nenájdeme, čo je veľké plus. Tie nech ostanú pekne v autách v strednej triede. Priestoru je v interiéri tak akurát pre 4 osoby aj vyššieho vzrastu. Piate stredné miesto na zadných sedačkách je skôr na kabelku ako na sedenie. Interiér ešte viac otvárala a opticky zväčšovala aj panoramatická strecha. Kufor je dostatočne veľký a hoci sme vo videu uviedli jeho objem 485 litrov, platí to pre verziu P400e AWD PHEV a teda pre hybrid, objem kufra nafťáku je pôsobivejší. Testovaná naftová verzia má základný objem kufra 601 litrov a po sklopení sedadiel až 1428 litrov. A sem už veru čo to napracete. Ak by sme mali nájsť nejakú chybu na tomto aute, a hľadala sa ceľkom ťažko, tak by sme asi uviedli, že zadné dvere dostali rovnaké ostré ukončenie ako pri modeli Velar a teda sme sa na nich párkrát pri vystupovaní poškriabali. Ak by ste nimi nejakým spôsobom nechtiac trafili dieťa, alebo by sa nejak nepozorne buchlo o otvorené dvere, ostrý dizajnový výčnelok je akurát vo výške detskej hlavy (dieťa do 7-8 rokov), môže prísť nečakane k úrazu. So zadnými dverami, respektíve s plechmi pod nimi, je spojený aj druhý nedostatok, ktorý nám na aute vadil. Konkrétne plastová náhrada plechu v častí lemovania dverí, respektíve nad zadným blatníkom. Je to jednak nevkusné, keďže plast je čierny a nekorešponduje s farbou karosérie a na druhej strane je to lacné a aj lacno vyzerajúce, keďže za normálnych okolností sa v aute na tomto mieste nachádza plech vo farbe karosérie. Toto si mohol Jaguar pri cene testovačky 94 397 eur, ale aj pri cene základného modelu 67 960 eur naozaj odpustiť (hoci je to ľahšie ako plech a určite aj lacnešie na výrobu).

            A ako hodnotíme športové SUV Jaguar F-Pace my?

            Po skúsenostiach s príbuzdným modelom Range Rover Velar sme vedeli, čo od športovo ladeného modelu Jaguar F-Pace očakávať. Na naše prekvapenie sme však od britskej mačky v skoku dostali ešte oveľa viac, ako sme očakávali. Hlavne po motorovej stránke. Pod kapotou nájdeme trojlitrový naftový šesťvalec, ktorého výkon je 221 kW (300 koní) s krútiacim momentom 650 Nm. Jeho jazdný prejav je veľmi živý a čiperný. V športovom režime s pedálom na podlahe dokáže aj napriek hmotnosti takmer 2100 kg vypáliť z 0 na 100-vku pod 7 sekúnd. Spotreba je aj pri športovejšej jazde stále jednociferná. Nám sa podarilo kombinovane zajazdiť počas nášho testu za zhruba 8 litrov na 100 km, čo je skutočne na šesťvalcový trojliter perfektné. Interiér modelu je rovnako prémiový, ako pri modeli Velar, avšak v Jaguari nenájdete nevkusné a lacné plasty. Nájdete tu dokonalý infotainment s prepracovanou grafikou, ako aj kožené športové škrupinové sedačky vpredu, ktoré dokonale držia postavu. Kufor poskytol solídny priestor aj pre väčší náklad. Medzi mínusy automobilu radíme pri jeho cenovke takmer 95 000 eur napríklad plastové prevedenie časti pod zadnými dverami, kde plast nahradil plech, rovnako ako mínus berieme ostré zakončenie zadných dverí, ktoré sme kritizovali aj pri modeli Velar. V zadnom rade sedadiel je prostredné miesto skôr na odloženie kabelky a nie na sedenie pasažiera. Celkovo však hodnotíme automobil pozitívne, no privítali by sme, keby jeho cenovka bola nižšia, aby si ho mohlo dovoliť viac milovníkov luxusu a výkonu.

            Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó  Video: Marcel Szabó

            Celkové hodnotenie

            Pohodlie - 85%
            Motorizácia - 90%
            Jazda - 90%
            Variabilita - 85%
            Spracovanie - 80%

            86%

            Drzá veľká mačka s dokonalým motorom a nízkou spotrebou

            Pod kapotou nájdeme trojlitrový naftový šesťvalec, ktorého výkon je 221 kW (300 koní) s krútiacim momentom 650 Nm. Jeho jazdný prejav je veľmi živý a čiperný. V športovom režime dokáže aj napriek hmotnosti takmer 2100 kg vypáliť z 0 na 100-vku pod 7 sekúnd. Spotreba je jednociferná. Interiér je rovnako prémiový, ako pri Velare, no v Jaguari nenájdete nevkusné a lacné plasty. Ponúka dokonalý infotainment s prepracovanou grafikou, ako aj kožené športové škrupinové sedačky vpredu. Kufor poskytne objem 601 resp. 1428 l. Medzi mínusy radíme pri jeho cene takmer 95 000 eur napríklad plastové prevedenie časti pod zadnými dverami, ako aj ostré zakončenie zadných dverí, ktoré sme kritizovali aj pri Velare. V zadnom rade sedadiel je prostredné miesto akurát na odloženie kabelky. Celkovo však hodnotíme automobil pozitívne, no privítali by sme, keby jeho cenovka bola nižšia.

            User Rating: 4.43 ( 11 votes)

            Plusy:

            • športovo naladený motor
            • škrupinové kožené predné sedačky
            • dokonalá grafika displejov
            • ostrý dizajn spoločný s F-Type
            • výborný motor s dokonalou spotrebou

            Mínusy:

            • ostrá hrana zadných dverí
            • ovládanie vyhrievania
            • plastový časť pod zadnými dvermi

            Cena základného / testovaného modelu:

            • 67 960 eur / 94 397 eur

            Technické parametre:

            Motor:

            naftový, D300

            Počet valcov:

            6

            Zdvihový objem valcov:

            2 996 cm3

            Maximálny výkon:

            221 kW / 300 k

            Maximálny krútiaci moment:

            650 Nm

            Pohon:

            AWD (všetky 4 kolesá)

            Prevodovka:

            8-stupňová automatická

            Dĺžka/Šírka/Výška:

            4 747 / 2071 / 1664 mm

            Rázvor:

            2 874 mm

            Pohotovostná hmotnosť:

            2 083 kg

            Zrýchlenie 0-100 km/h (udávané výrobcom):

            6,4 s

            Objem palivovej nádrže:

            68 l

            Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

            7,3 l/100 km

            Objem batožinového priestoru:

            601 l (po sklopení 1428 l)

            Základná cena modelu:

            67 960 €

            Cena testovanej verzie

            94 397 €

            Matúš Paločko

            Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

            Súvisiace články

            Pridaj komentár

            Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

            Back to top button