TEST: Hyundai Tucson – Ekonomický, štýlový rodinný automobil, stvorený na dlhé výlety
TEST: Hyundai Tucson FL 1.6 CRDi 7DCT 4WD Premium
Hoci sa nám už letné slnečné dni minuli, v našich testoch sa s nostalgiou vraciame do slnkom zaliatych dní, kedy sme si teplo užívali plnými dúšakmi. A k dobrému pocitu na našich výletoch nám prispel vo veľkom aj faceliftový model Hyundai Tucson, na ktorom sme spravili cez 2000 kilometrov pri našom netradičnom teste a zároveň zaujímavom výlete. Vybrali sme sa z Bratislavy cez Ľubľanu až do San Marína, v ktorom sme strávili niekoľko dní a užívali si jeho históriu a kúsok od neho v Rimini aj teplé more a krásne piesočnaté pláže. Tento test rodinného SUV Hyundai Tucson sme teda pojali trochu netradične a namiesto toho, aby sme pri točení videa len stáli pri aute a rozprávali o ňom, čo všetko sa po facelifte zmenilo, sme sa rozhodli spraviť si z našej cesty videoblog o tom, ako plynula naša jazda a čo sme na aute ocenili. Dúfame, že sa vám bude náš netradičný test páčiť a spoznáte tak nový faceliftový Hyundai Tucson spolu s nami. Okrem tohto testu si môžete kliknúť aj na naše cestopisy z Ľubľany aj zo San Marína, ktoré sme s našou testovačkou navštívili.
Facelift priniesol len jemné zmeny zovňajšku…
Facelift je veľmi decentný. Novinkou sú aj dizajny kolies. Inak ostal aktuálny tvar populárneho rodinného SUV nezmenený. A vôbec to nepovažujeme za mínus.
Hyundai Tucson je v aktuálnej štvrtej generácii na trhu od roku 2020 a teda ten facelift sa už tak nejak žiadal. Prekvapilo nás, že nebol zvonku vôbec radikálny. Aj to hovorí o tom, že juhokórejská značka si stojí za svojim aktuálnym dizajnom a nepotrebuje ho meniť. O obľube dizajnu určite svedčia aj čísla predajov. Facelift sa odohral na prednej maske, ktorá sa môže teraz popýšiť vynovenými svetlami. Tých na denné svietenie je síce menej, ale sú väčšie. Z diaľky si to však ani nevšimnete. Jemnou úpravou prešiel aj nárazník a mierne pozmenené je aj logo Hyundai. A keď hovoríme o logu, tak s ním je spojená aj ďalšia dizajnová zmena, ktorá sa udiala na zadnej časti. Konkrétne sa logo Hyundai, umiestnené na zadnom skle, z vonkajšej strany skla presunulo do vnútra auta a vykúka teraz spopod skla, čo zväčšilo stieranú plochu skla stieračom. Je to na jednej strane dizajnovejšie a na druhej strane aj praktickejšie. Jemne sa aj zmenil dizajn svetiel umiestnených v spodnej časti zadného nárazníku. Zmena je však naozaj len veľmi decentná. Novinkou sú aj dizajny kolies. Inak ostal aktuálny tvar populárneho rodinného SUV nezmenený. A vôbec to nepovažujeme za mínus.
Naftový motor – ideálny partner na dlhé cesty…
V mild-hybridnom naftovom naladení je podľa nás Hyundai Tucson tým ideálnym partnerom na dlhé cesty, kedy do auta vpracete celú rodinku, zbalenú na letnú dovolenku. Takto sme využili 1.6 litrový naftový štvorvalec CRDi s výkonom 136 koní a krútiacim momentom 320 Nm aj my. Testík sme si naplánovali tak, že sa vydáme na výlet do San Marína, cez Ľubľanu. Cestopis z oboch destinácii nájdete na stránkach nášho portálu. Odštartovali sme v Bratislave a teda je jasné, že sme prevažnú časť našich kilometrov strávili na diaľnici. Ale tiež sme sa motkali v mestách a užívali si neskôr aj vidiecke cesty Talianska. Prvú takmer päťstovku kilometrov sme prešli diaľnicou vo dvojici s polovične naloženým kufrom. Jazdili sme v rámci maximálnych povolených rýchlostí a spotreba nás odmenila hodnotou 6,1 l/100 km. Od Lubľany sme už pokračovali do San Marína vo štovrici (dospelí pasažieri) s plným kufrom a batožinou vhodnou na predĺžený víkend.
Po ďalšej päťstovke kilometrov sme už videli, že spotreba pri plne naloženom aute stúpla a ustálila sa v cieľovej destinácii na hodnote 7,1 litra a teda o liter viac, ako keď sme v aute sedeli dvaja. Stále je to na 1.6 litrový nafťák, s plne vypeckovanou klímou, keďže vonku bolo cez 30 stupňov a s plne naloženým kufrom so zapojenou chladničkou v 12V zástrčke, výborná spotreba pri prevažne diaľničných kilometroch. Motor superšportové výkony síce neposkytuje, no pri obiehaní či zrýchľovaní na dychu netratí ani keď v ňom sedíte dvaja, alebo štyria. Páčilo sa nám, že ani obiehanie na prvotriedkach mu nerobilo problém a nemuseli sme prepočítavať celý manéver dopredu, ako napríklad pri jednolitrových trojvalcoch, ktorých fanúšikovia veru nie sme. Tešíme sa, že tento naftový motor v testovanom Tucsone je takým posledným mohykánom nafťákov a veríme, že pod kapotou tohto, ale aj iných modelov značky, zostane ešte čo najdlhšie.
Inovovaný interiér sa nemusí hanbiť ani v porovnaní s prémiovými modelmi…
Facelift sa odohral hlavne vo vnútri automobilu. Faceliftový Tucson preberá displeje s modelu Kona a koniec-koncov aj od svojich elektrickćh súrodencov, ktoré už pred pár rokmi ukázali, ako môžu vyzerať združené displeje prístrojového štítu a infotainmentu. Okrem intuitívneho ovládania a príjemného dizajnového rozhrania oceňujeme tiež dokonale spracovanú aktuálnu navigáciu, ale aj perfektný farebný head-up displej či displej na stredovej konzole, pomocou ktorého si nastavujete ohrevy interiéru či sedadiel. Jasné, prijali by sme na tieto funkcie radšej mechanické prepínače, no keď už majú byť tieto prvky umiestnené na displeji, sme radi, že dostali vlastný displej a oddeľujú sa tak on infotainmentu premietanom na displeji v strede prístrojovky. Pochváliť tiež musíme pohodlie pri cestovaní. Okrem dokonalého priestoru vpredu sa na priestor nemôžu sťažovať ani pasažieri na zadných sedačkách. Azda len ten v strede, ktorý nedostal plnohodnotné miesto na sedenie. Materiály zodpovedajú triede a hodnote auta a tiež nám absolútne nevadili. Tvrdé nevkusné plasty tu nenájdete, čo je tiež plusom. Chýbal nám azda len priestor na odloženie 1,5 litrovej PET-fľaše. Vyriešili sme to kúpou viacerých pollitroviek. Pochváliť musíme dokonalú cúvaciu kameru ale aj kamery umiestnené v spätných zrkadlách, ktorých obraz sa premieta na displeji pod volantom pri zapnutí smerovky či už naľavo, alebo napravo.
Kufor v pohode pojme batožinu štyroch dospelých dovolenkárov…
Ako sme už spomenuli v úvode, na náš výlet sme sa vybrali najskôr vo dvojici a neskôr sme pribrali ďalšie dve pasažierky. Kufor sme tak naplnili až štyria svojimi osobnými vecami a musíme povedať, že nám vystačil bez problémov. A kebyže v detstve poctivejšie hrávame tetris, tak by sme sa vedeli do kufra so základným objemom 546 litrov (po sklopení sedadiel až 1725 litrov) pobaliť ešte efektívnejšie. Plusom bola 12V zástrčka v kufri, do ktorej sme si mohli bez problémov zapojiť chladničku, do ktorej sme si z Talianska cestou nazad nabalili fajnové mäská, syry, pestá či fajnové nátierky. Mimochodom, keď sme spomínali priestranný interiér aj napriek kompaktnejším rozmerom (d/š/v – 4510/1865/1650 mm) a rázvoru 2680 mm, musíme pochváliť aj jeho ďalšie prednosti akými sú nielen USB-C prípojky na nabíjanie napríklad smartfónov aj vzadu, ale aj vynikajúcu vymoženosť, ktorou sú zadné záclonky na sklá. Pri 30-stupňových teplotách a bočnému slnku pomáhali našim pasažiérkam k pocitu najvyššieho pohodlia pri cestovaní.
A ako hodnotíme faceliftový Hyundai Tucson my?
Po prejdení viac ako 2000 kilometrov naprieč Rakúskom, Slovinskom a Talianskom s cieľovou destináciou San Maríno môžeme povedať, že testovaný Hyundai Tucson bol ideálnym partnerom na náš výlet so štvorčlennou posádkou na palube. Pri polovičnom zaťažení automobilu s 1.6 litrovým naftovým mild-hybridným štvorvalcom s výkonom 136 koní a krútiacim momentom 320 Nm sme pri prevažne diaľničnej jazde namerali spotrebu v okolí 6,1 litra. Pri štvorčlennej posádke a plnom kufri sa nám zvýšila zhruba o liter. Dynamika auta nie je síce športová, no pri potrebe pridať a obehnúť iné autá aj napríklad na prvotriedkach do kopčeka s ním nemáte problém. Je však orientovaný na skôr defenzívnejšiu pohodovú rodinnú jazdu. Na palube sa v pohode odvezie štvorica pasažierov, pričom za dvojmetrovým šoférom má priemerne merajúca pasažierka bohatý priestor na kolená a vmestí sa tam aj rozmernejší pasažiér. Kufor bez problémov pojme 546 litrov batožiny, čo v praxi znamená veci pre štyroch na nielen predĺžený víkend. Interiér je luxusnejší a to aj vďaka výbave Premium, ktorú naša testovačka dostala. Nové faceliftové displeje na prístrojovke, ako aj dostatok USB portov na dobíjanie, či kvalitný audiosystém a dokonalé odhlučnenie spríjemňovali našu dlhú jazdu. Zovňajšok je štýlový, nadčasový a zaujme tak mladších ako i starších motoristov. Za cenu 43 050 eur je naša testovačka dokonalým automobilom pre rodinu, vhodná na pohodové a štýlové cestovanie naprieč Európou.
Foto: Matúš Paločko Video: Marcel Szabó
Hyundai Tucson bol ideálnym partnerom na náš výlet so štvorčlennou posádkou na palube. Pri polovičnom zaťažení automobilu s 1.6 litrovým naftovým mild-hybridným štvorvalcom s výkonom 136 koní a krútiacim momentom 320 Nm sme pri prevažne diaľničnej jazde namerali spotrebu v okolí 6,1 litra. Pri štvorčlennej posádke a plnom kufri sa nám zvýšila zhruba o liter. Dynamika auta nie je síce športová, no pri potrebe pridať a obehnúť iné autá s ním nemáte problém. Je orientovaný na skôr defenzívnejšiu rodinnú jazdu. Na palube sa v pohode odvezie štvorica pasažierov, pričom za dvojmetrovým šoférom má priemerne merajúca pasažierka bohatý priestor na kolená a vmestí sa tam aj rozmernejší pasažiér. Kufor pojme 546 litrov batožiny. Interiér je luxusný a to aj vďaka výbave Premium, ktorú naša testovačka dostala. Nové faceliftové displeje na prístrojovke, ako aj dostatok USB portov na dobíjanie, či kvalitný audiosystém a dokonalé odhlučnenie spríjemňovali našu dlhú jazdu. Zovňajšok je štýlový, nadčasový a zaujme tak mladších ako i starších motoristov. Za cenu 43 050 eur je naša testovačka dokonalým automobilom pre rodinu, vhodná na pohodové a štýlové cestovanie naprieč Európou.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 90%
Motorizácia - 85%
Jazda - 90%
Variabilita - 90%
Spracovanie - 85%
88%
Rodinné ekonomické, spoľahlivé, štýlové SUV
Plusy:
- prémiovejšia výbava
- intuitívnosť displejov
- slušná spotreba
- priestor vo vnútri
Mínusy:
- slabšia dynamika motora
- vyššia cena
Cena základného / testovaného modelu:
- 26 790 eur / 43 050 eur
Technické parametre:
Model: | Hyundai Tucson 1.6 CRDi MHEV |
Motor: | radový štvorvalec s turbom |
Palivo: | nafta |
Objem valcov: | 1598 cm3 |
Pohon: | všetky kolesá 4WD |
Výkon: | 100 kW/136 koní pri 4000 ot/min |
Krútiaci moment: | 320 Nm pri 2000 – 2250 ot/min |
Zrýchlenie 0-100 km/h: | 11,4 s |
Maximálna rýchlosť: | 180 km/h |
Prevodovka: | 7-stupňová dvojspojková automatická (7DCT) |
Spotreba paliva (udávaná výrobcom): | 5,1 – 5,6 l/100 km |
Emise CO2: | 134– 147 g/km |
Objem nádrže: | 54 litrov |
Dĺžka/Šírka/Výška: | 4510/1865/1650 mm |
Rázvor: | 2680 mm |
Pohotovostná hmotnosť: | 1620 – 1763 kg |
Objem batožinového priestoru: | 546 / 1725 l |
Cena testovaného modelu: | 43 050 eur |