TEST: AutáTesty

TEST: Ford Tourneo Courier – Dotyk Ameriky v podobe štýlového rodinného praktického MPV-čka

TEST: Ford Tourneo Courier Active 1.0 EcoBoost A7

MPV-čka sa hlásia opäť o slovo. A tentokrát môžeme povedať, že aj tie európske stoja po dizajnovej stránke naozaj za to. Príkladom je aj testovaný Ford Tourneo Courier, ktorý preberá dizajn prednej masky od svojich väčších súrodencov, čo ho robí naozaj veľmi zaujímavým a výnimočným a tiež ponúka solídny vnútorný priestor aj napriek svojim kompaktným rozmerom. Nám sa do rúk dostala testovačka s jednolitrovým trojvalcom EcoBoost, ktorý je pre automobil, určený pre rodinného či biznisového šoféra, tak trochu slabším variantom, ktorý by sme nahradili napríklad overeným dvojlitrovým nafťákom. Avšak na naše prekvapenie sme aj s týmto jednolitrom vedeli jazdiť celkom ekonomicky a v meste sme sa na jeho výkon či jazdný prejav veru nesťažovali. A ako sa nám so štýlovým rodinným Fordom jazdilo počas nášho testu, vám radi prezradíme tak vo videu, ako aj v článku na stránkach nášho portálu.

Ford Tourneo Courier je príjemný a zaujímavý na pohľad…

Ford Tourneo Courier, ktorý sme testovali, dostal pod kapotu motor, ktorý veru v redakcii veľmi neobľubujeme.

Po dizajnovej stránke si dali aj na úžitkovejšie ladenom modeli Ford Tourneo Courier dizajnéri naozaj záležať. Páči sa nám, že predná maska vyzerá tak hranato, mohutne, jednoducho americky a preberá dizajnové prvky väcších súrodencov. Je to určite veľké plus pre stále menej populárnu kategóriu automobilov MPV. Predná časť dostala klasické svetlomety s LED-kovými horizontálnymi líniami. Svetlá sme si všimli, že trošku viac hrejú ako LED-ky, čo sa však pravdepodobne časom zmení a osvetlenie bude Full-LED-kové. Okrem svetiel hrial poriadne aj motor, čo sme boli celkom prekvapení. Maska chladiča má efektný voštinový dizajn a pôsobí športovejšie.

Štýlovosti testovaného modelu prospieva až trojfarebné prevedenie laku karosérie, pričom strecha je biela, stĺpiky čierne a zvyšok príjemne zelený. Automobil dostal aj oplastovanie blatníkov a prahov, čo oceníte pri jazde mimo spevnených vozoviek. Tu sa tiež nebojí zísť vďaka vyššej svetlej výške. Zadná časť je rovno zrezaná a dominujú jej vertikálne svetlomety a čierny nápis Tourneo naprieč piatymi dvermi. Dvojfarebnému prevedeniu sa tešia aj 17-palcové disky, na ktorých sú obuté síce tenšie, no za to vyššia pneumatiky s rozmerom 215/55 R17. Aj vďaka nim je jazda po nerovnostiach pohodlnejšia a taktiež sa snažia udržať spotrebu čo najnižšie.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


    Jazda pohodová, ale len v meste… Prečo?

    Ford Tourneo Courier, ktorý sme testovali, dostal pod kapotu motor, ktorý veru v redakcii veľmi neobľubujeme. Pod kapotu sa ukryl trojvalcový jednolitrový benziňák EcoBoost s výkonom 93 kW s krútiacim momentom 200 Nm. Samozrejme neodpustil si to povestné klepkanie a chrchlanie, ktoré jednovalce, hlavne na voľnobehu, zo seba vydávajú. Avšak, na naše prekvapenie, jazda mestom bola pohodová a na dynamiku sme sa tu nemohli sťažovať. Mimo mesto to pri rýchlostiach pod 100 km/h bolo stále pohodové, avšak pri predbiehaní v miernom kopčeku sa motor už trochu začal trápiť. Diaľnica a jej maxiálne povolené rýchlosti auto síce zvláda, no aj vďaka krabicovitému prevedeniu nám tu spotreba stúpala do dvojciferných čísel. Práve tu, aj pri naloženom aute, by sme ocenili naftový dvojliter. Ford vo svojej ponuke pre tento model však ponúka maximálne naftovú jedenapolku. Aj tá bude spolupracovať s viac-menej úžitkovo ladeným autom lepšie, ako trojvalcový benzín. Jazdný prejav auta je tak celkom schopný, aj keď nevieme si predstaviť plne naložené Tourneo Courier, tiež trebárs aj s prívesom, ako si to šinie cez Donovaly, alebo magistrálu v Chorvátsku. Tam by sa veru litráčik poriadne natrápil. Na mestskú jazdu vo dvojici či trojici je však postačujúci a tiež vás “nezožerie” z hľadiska spotreby. Naša spotreba počas testu stúpla oproti tomu, čo udáva výrobca, zhruba o liter a pol, v závislosti od ťažkej alebo ľahšej nohy na plyne. Sedemstupňový automat spolupracoval s motorom dokonale a na hluché miesta či neprirodzené preradenia či podradenia sme sa nesťažovali. Hluk v kabíne by mohol byť od motora či vozovky alebo vetra (hlavne na diaľnici) o niečo menší.

      Veľkorysý vnútorný priestor aj napriek kompaktným rozmerom…

      Keď sme sa po prvýkrát pozreli na Ford Tourneo Courier, tak sa nám automobil zdal naozaj veľký, až sme sa zamysleli nad tým, ako sa s ním bude parkovať na malých miestach Starého mesta Bratislavy. Keď sme sa s ním pre domom do týchto miest naparkovávali, zistili sme, že nám stále vpredu aj vzadu ostáva dostatok miesta. Ako je to možné? Aj napriek opticky väčším rozmerom je Ford Tourneo Courier dlhý “len” 4343 mm a jeho rázvor je slušných 2692 mm. Vďaka tomu sa s ním pohodovo vmestíte do akéhokoľvek oficiálneho parkovacieho miesta. Pri parkovaní nám pomáhala aj cúvacia kamera. Vo vnútri auta sa vpredu cítite ako v dodávke, čo nemyslíme hanlivo, ale berieme z hľadiska priestoru naozaj ako plus.

      Dokonca aj v zadných radoch má dosť miesta na sedenie aj dvojmetrový pasažier, ktorý si dokáže vďaka tenšiemu prevedeniu predných sedadiel, sadnúť aj za dvojmetrového šoféra. Plusom je trojica zadných miest na sedenie, pričom aj pasažier sediaci v strede dostane ako tak schopný priestor na nohy. Pasažieri tak vpredu ako aj vzadu sa potešia aj množstvu odkladacích priestorov. Rodičia sa vďaka posuvným zadným dverám nemusia báť, že ich detičky na parkovisku poobíjajú vedľajšie zaparkované autá. Zadné dvere kufra sú veľké a ich otváranie, ako aj zatváranie je trochu náročnejšie, hlavne pre menšieho cestujúceho. Nám sa ich podarilo jedným šmahom zatvoriť len párkrát. Inak sme ich zabuchovali na dvakrát. Na zadných dverách sme za mínus označili plastovú lištu nad evidenčným číslom, za ktorú dvere otvárate. Jej prevedenie vyzerá tak, že veľa otvorení a zatvorení veru nevydrží. Ale možno sa mýlime. Ocenili by sme na veľkých piatych dverách napríklad aj taký detail ako samostatne výklopné zadné sklo. Zvýšilo by praktickosť modelu. Plusom je výška vyklopenia piatych dverí. Dvojmetrový človek sa pod plne vyklopené dvere ani veľmi nemusí krčiť.

        Výbava zodpovedajúca triede a k nej aj niečo navyše…

        Automobil je hrdým príslušníkom strednej triedy, čomu zodpovedá aj materiálová skladba na jeho palube. Sedačky dostali vodeodolný poťah, plasty sú tvrdšie, no ich textúra je plastickejšia, vďaka čomu nevyzerajú lacno. O lacnom prevedení tu však nehovoríme hanlivo, ale skôr ho vyzdvihujeme do tej miery, že aj za málo peňazí môžete dostať relatívne veľa muziky aj pri tradičnej značke, akou Ford určite je. Naša testovačka dostala výbavu Active a ešte k nej navyše aj pár príplatkových drobností, ktoré pôsobia na palube Fordu Tourneo Courier prémiovejšie. Nám sa páčilo napríklad vyhrievané čelné sklo z Winter packetu, ale aj dotykový displej s rozmermi adekvátnymi veľkosti auta a ocenili sme hlavne pri parkovaní v centre mesta aj cúvaciu kameru, ktorej rozlíšenie bolo taktiež adekvátne triede modelu a veľmi sme sa na neho počas dňa nesťažovali. V noci bolo jeho rozlíšenie, respektíve podsvietenie, o poznanie horšie. Grafika infotainmentu je jednoduchá, odozva na dotyk je rýchla, avšak určite by sme navrhli celkovo dizajn prostredia oživiť, aby graficky zodpovedalo dnešnej dobe. Vypínanie asistenčných systémov je potrebné riešiť vždy po naštartovaní auta. Opäť sa musíme priznať, že položku v menu infotainmentu, v ktorej sa asistenti vypínajú, objavila pani manželka a to doslova za pár sekúnd. Je teda šikovná, čo sa displejov týka a tiež môžeme povedať, že ovládanie displeja je intuitívne. Autu nechýbal ani digitálny prístrojový štít pod volantom, rovnako graficky jednoduch’ší, ako aj jednoduchý na ovládanie. Ako plus hodnotíme stálu prítomnosť tlačidiel pod displejom infotainmentu. Z technologického vybavenia poteší aj bezdrôtová nabíjačka a USB-A či USB-C prípojky. 

          A ako hodnotíme Ford Tourneo Courier my?

          Po dizajnovej stránke si nás toto novodobé MPV-čko získalo hneď na prvý pohľad. Predná maska prebrala štýl väčších súrodencov, čo jej pomohlo stať sa na ceste nezameniteľnou. Dokonca sme v tomto aute našli paralely s niekdajším, v USA populárnym, Fordom Flex. Automobil poskytne veľký vnútorný priestor pre päticu pasažierov, a to aj napriek dĺžke 4343 mm a rázvoru 2692 mm. Do kufra s objemom 570 l vmestíte výbavu na rodinnú dovolenku. Po sklopení sedadiel auto využijete pokojne aj na podnikanie a rozvoz rozmerných nákladov. Veľké piate dvere kufra sú na jednej strane praktické pri nakladaní, no nepraktické pri otváraní, pokiaľ sa na parkovisku na vás zozadu nalepí napríklad SUV. Chýba tu výklopné zadné sklo. Automobil je hrdým príslušníkom strednej triedy, čomu zodpovedajú aj materiály interiéru. Nechýbajú tu však ani prvky vyšších tried ako dotykový displej, digitálny prístrojový štít, USB prípojky, 7 airbagov či pripojiteľnosť cez Bluetooth alebo Apple Carplay či Android Auto. V zime isto oceníte aj príplatkové vyhrievané čelné sklo. Vnútro je však veľmi dobre prispôsobené pre jazdu s rodinou a ponúkne tak príjemný dizajn, ako aj mnoho odkladacích priestorov. Pri cestovaní na dlhšie trasy by sme namiesto testovaného jednolitrového trojvalca s výkonom 92 kW ocenili napríklad naftový dvojlitrový štvorvalec. K dispozícii má však Ford aspoň naftovú jedenapolku. V meste sme sa však na jednoliter nesťažovali. Jeho spotreba sa pri našom teste pohybovala pod hranicou deviatich litrov. Pri parkovaní v meste sme ocenili posuvné zadné dvere na oboch stranách auta. Testovaný Ford Tourneo Courier vo výbave Active s trojvalcom a automatom môže byť váš za 27 420 eur. Pritom základná cena modelu je 22 248 eur. Ford Tourneo Courier je automobilom vhodným tak pre rodinu ako aj pre biznis a pritom nezruinuje ani rodinný, ani firemný rozpočet a okrem toho v ňom budete stále vyzerať ako frajer.

          Foto: Matúš Paločko    Video: Marcel Szabó

          Celkové hodnotenie

          Pohodlie - 80%
          Motorizácia - 75%
          Jazda - 80%
          Variabilita - 85%
          Spracovanie - 80%

          80%

          Kompaktné rodinné MPV s úctyhodným vnútorným priestorom

          Predná maska prebrala štýl väčších súrodencov. Poskytne veľký vnútorný priestor pre päticu pasažierov aj napriek dĺžke 4343 mm a rázvoru 2692 mm. Do kufra s objemom 570 l vmestíte výbavu na rodinnú dovolenku. Veľké piate dvere kufra sú na jednej strane praktické pri nakladaní, no nepraktické pri otváraní na parkovisku. Chýba tu výklopné zadné sklo. Atomobil je hrdým príslušníkom strednej triedy, čomu zodpovedajú aj materiály interiéru. Nechýbajú tu USB prípojky, 7 airbagov či Bluetooth alebo Apple Carplay a Android Auto. V zime isto oceníte aj vyhrievané čelné sklo. Vnútro ponúkne tak príjemný dizajn, ako aj mnoho odkladacích priestorov. Pri cestovaní na dlhšie trasy by sme namiesto testovaného jednolitrového trojvalca s výkonom 92 kW ocenili napríklad naftový dvojlitrový štvorvalec. V meste sme sa však na jednoliter nesťažovali. Jeho spotreba sa pri našom teste pohybovala pod hranicou deviatich litrov. Pri parkovaní v meste sme ocenili posuvné zadné dvere na oboch stranách auta. Testovaný Ford Tourneo Courier vo výbave Active s trojvalcom a automatom môže byť váš za 27 420 eur.

          User Rating: 4.16 ( 14 votes)

          Plusy:

          • štýlový dizajn
          • priestranný interiér
          • zadné posuvné dvere
          • množstvo odkladacích priestorov

          Mínusy:

          • neadekvátny motor
          • plastová liša na piatych dverách

          Cena základného / testovaného modelu:

          • 23 740 eur / 27 420 eur

          Technické parametre:

          Motor:

          EcoBoost

          Palivo:

          benzín

          Počet valcov:

          3

          Objem valcov:

          997 cm3

          Maximálny výkon:

          92 kW/125 k

          Maximálny krútiaci moment:

          200 Nm

          Pohon:

          predná náprava

          Prevodovka:

          7-stupňová automatická

          Dĺžka/Šírka/Výška:

          4 343/1813/1836 mm

          Rázvor náprav:

          2 692 mm

          Pohotovostná hmotnosť:

          1 400 kg

          Priemer diskov:

          17-palcov

          Objem batožinového priestoru:

          570 l

          Zrýchlenie 0-100 km/h:

          11 s

          Kombinovaná spotreba (udávaná výrobcom):

          7,2 – 7,3 l/100 km

          Základná cena modelu:

          23 748 €

          Cena testovaného modelu:

          27 420 €

          Matúš Paločko

          Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

          Súvisiace články

          Pridaj komentár

          Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

          Back to top button