História automobilov je bohatá na modely, ktoré si my mladší pamätáme len z detstva, z garáží našich starých rodičov. Generácia starších motoristov mala však tú možnosť na už dnes týchto historických strojoch urobiť aj pár stovák či tisícok kilometrov. Medzi tieto automobily patrí aj Renault 4. Legenda z Francúzska oslavuje tento rok 60 rokov od začiatku svojej výroby. Vyrábala sa až v 28 krajinách a z výrobných pásov všetkých fabrík zišlo viac ako 8 miliónov kusov tohto malého mestského vozidla. Donedávna bol Renault 4 najpredávanejším francúzskym automobilom no dnes tomuto rebríčku kraľuje mladší súrodenec Clio.
“Blue-jeans car” (auto modrých džínsov) bol projekt vtedajšieho prezidenta spoločnosti Renault, Pierra Dreyfusa. Čo to znamenalo v praxi? Mal víziu, podobne ako pri džínsoch, ktoré nosí celý svet, vytvoriť automobil, ktorý by bol dostupný motoristom na celom svete. Také džínsy na štyroch kolesách za rozumnú cenu, dostupné pre všetkých. A tak naštartoval v roku 1956 projekt mestského autíčka, ktoré je všestranné, pohodlné, kompaktné a nie príliš drahé. Položil tak základy pre vývoj a testovanie budúceho modelu Renault 4.
Za šesť rokov výroby predaných viac ako milión kusov…
Renault 4 sa vyrábal okrem Francúzska v ďalších 27 krajinách po celom svete. Aj to hovorí o jeho veľkej obľúbenosti.
Po piatich rokoch vývoja a testovania na rôznych kontinentoch sa model Renault 4 predstavil svetu na domácom autosalóne v Paríži. Na trh prišli v tomto roku hneď štyri verzie, konkrétne tri sedany a VAN. Sedany boli označené ako R3, R4 a R4L (luxusný). R3 zmizol z ponuku hneď rok po odhalení no “štvorkové” verzie ostali a začali sa nimi tak modeli Renault 4 označovať. Automobil sa stal obľúbeným nie len vo francúzskej spoločnosti no rovnako sa záujem o neho zvyšoval aj v okolitých štátoch Európy.
Vďaka svojim rozmerom a možnostiam prispôsobenia na rôzne druhy využitia sa model Renault 4 veľmi rýchlo stal obľúbencom motoristickej verejnosti. Vďaka jeho nízkej cene a rovnako nízkym prevádzkovým nákladom sa stal predajným hitom. Nie nadarmo bol donedávna najpredávanejším Renaultom všetkých čias. Už po šiestich rokoch od spustenia predaja prekonal hranicu milióna predaných kusov. Do konca svojej výroby v roku 1992 sa predalo celosvetovo cez 8 134 424 kusov. Koľko z nich sa dochovalo v pojazdnom stave dodnes žiaľ informáciu nemáme. Okrem Francúzska sa model 4 vyrábal v ďalších 27 krajinách. A to nie len európskych. Rôznorodosť verzií pomohla k vysokému číslu predajov modelu 4. Predával sa ako VAN, štvorkolka, kabriolet, dodávka, a to nehovoríme ani o mnohých limitovaných verziách. Predstavil sa aj na off-roadových pretekoch, na Rallye Monte-Carlo či Rallye Paríž-Dakar.
Limitované a špeciálne edície
1963 – štvorkolka Sinpar
1963 – Parisienne
1968 – Plein Air
1970 – Rodeo od spoločnosti ACL
1975 – Safari
1981 – JP4 od spoločnosti CAR Système
1982 – Shopping
1985 – Sixties
1988 – Salü
1991 – Cartes Jeunes
1992 – Bye-Bye
Model Renault 4 sa vyrábal do roku 1992. Za 31 rokov svojej výroby ponúkol kvalitné lacné a hlavne úsporné tri generácie mestského vozidla určeného na rôzne úlohy. Nebol len osobným rodinným autom. Poslúžil aj ako úžitkové vozidlo či vozidlo v službách ozbrojených či ochranných zložiek. Posledná rozlúčková edícia zišla z liniek v roku 1992 s označením Bye-Bye. Bola limitovaná na počet 1000 kusov. Model Renault 4 sa potom ešte vyrábal do roku 1994 ale už len v Maroku a Slovinsku kde počty predaných kusov už boli takmer zanedbateľné. Stal sa však jedným z najpredávanejších automobilov francúzskej značky Renault a dodnes vyčarí úsmev na tvárach motoristov, ak majú tú možnosť stretnúť ho v premávke či na zjazde fanúšikov oldtimerov.