Reykjavík je hlavným mestom Islandu a aj najväčším mestom na Islande, a to napriek tomu, že má len približne 129 tisíc obyvateľov (údaj z roku 2019). Leží takmer pri severnom polárnom kruhu v juhozápadnej časti ostrova. Ešte ako osada bol Reykjavík založený vikingským osadníkom Ingólfurom Arnarsonom v roku 874, pričom jeho názov v islandčine znamená „dymová zátoka“, čo je odvodené od termálnych prameňov a gejzírov, ktoré sa nachádzajú v jeho okolí.
Foto: Michaela Kovačicová
Dominantou mesta je evanjelicko-luteránsky kostol Hallgrímskikja. Ide o jednu z najvyšších budov na Islande s výškou 74,5 metra. Jeho stupňovitá betónová predná fasáda je neprehliadnuteľná, aj preto je jedným z najnavštevovanejších miest na Islande. Vstup do kostola je síce bezplatný, za výhľad na celé mesto z veže kostola sa však už platí.
Potulkami mestom objavíte množstvo zaujímavých sôch. Jednou z nich je aj socha Neznámy byrokrat, alebo Socha slnka Voyagera, či Svojrázne sochy. Zaujímavým miestom je aj mierový stĺp, teda Imagine peace tower na ostrove Viðey, čo je vonkajšie umelecké dielo koncipované Yoko Ono na pamiatku Johnna Lennona.
Za návštevu tiež stojí Národné múzeum, kde nájdete aj vikingskú loď, ktorou preplávali vikingskí osadníci oceán do svojho nového domova, či Múzeum islandských veľrýb. Za zmienku tiež stojí malé Múzeum penisov, ktorého návštevu z recesie nemôžete vynechať.
Počas prechádzky uličkami Reykjavíku s farebnými drevenými domami Vás určite zastihne hlad.
Foto: Michaela Kovačicová
V tom prípade odporúčam navštíviť najznámejší stánok hotdogov na svete. Ide o podnik Bæjarins Beztu Pylsur, čiže po islandsky „najlepší hotdog v meste“. Potvrdí Vám to aj Bill Clinton, ktorý ho navštívil v roku 2004, čím tento stánok získal svoju celosvetovú slávu. História tohto stánku sa však píše už od roku 1937, odkedy stojí v prístave hlavného mesta.
Zdroj: icelandicfood.is Foto: Bæjarins Beztu Pylsur, Michaela Kovačicová
V akomkoľvek ročnom období, či počasí môžete navštíviť aj Modrú lagúnu. Ide o geotermálne kúpele asi 50 km od hlavného mesta. Lagúna má mliečno-modrý odtieň vody, čo je spôsobené vysokým obsahom kremíka. Oxid kremičitý tvorí mäkké biele bahno na dne lagúny, ktoré si návštevníci na seba natierajú a ktoré má blahodárne účinky na pokožku. Okrem toho je voda bohatá tiež na soli a riasy, pričom jej priemerná teplota je 37 – 39 °C. Na návštevu Modrej lagúny si vyhraďte celý deň.