RETRO

Renault Megane I (1995-2003): Francúzsky kompakt oslavuje 30. narodeniny

30 rokov Renault Megane

Ako nahradíte skutočne veľké číslo? A nie veľké z hľadiska cifry, ale veľké z hľadiska popularity a obľúbenosti. Podobne, ako keď máte v cirkuse či v divadlelnom predstavení naozaj úžasné číslo, ktoré chcete nahradiť ešte niečím veľkolepejším. Spravíte to s výrazným menom. Herca či umelca, alebo v prípade Renaultu menom nového modelu. Po Renaulte 19, ktorý bol veľmi úspešný aj v Nemecku, nasledoval na trhu pred 30 rokmi prvý Renault Megane. Vyrobilo sa z neho enormné množstvo karosárskych variantov až po priekopníka kompaktných vanov. Obzeráme sa späť za jedným z najúspešnejších modelov francúzskej značky.

Megane nasledoval v Renaulte nové mená ako Clio, Safrane, Twingo a Laguna. Stál pred výzvou nahradiť populárny Renault 19, ktorý sa v Európe a najmä v Nemecku veľmi dobre predával. Úloha to teda nebola veru ľahká.

Viac ako 7 miliónov kusov modelu Renault Megane…

Hoci je rodina Megane rozsiahla, zatieňuje ju Scénic (60 % predaja radu v roku 2000).

Vývoj X64 (interné kódové označenie prvého Renaultu Megane) sa začína začiatkom roku 1990, pričom prvé náčrty programu X64 boli nakreslené v prvých šiestich mesiacoch roku 1990. Veľmi rýchlo sa načrtlo niekoľko tém a do septembra 1990 sa rozvinuli do štyroch malých modelov (1:5). Meno Megane pochádza od Manfreda Gotta, ktorý tiež vymyslel meno Twingo.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Pod znamením elipsy…

Zachované návrhy boli rozpracované do štyroch tém. Téma A: verzia so šiestimi svetlometmi pripomínajúca Lagunu. Téma B: model s jasne klinovitými líniami. Téma C: iný dizajn s eliptickým zasklením a zadným zárezom. Téma D: model s rovnakým eliptickým zasklením a zaoblenou zadnou časťou.

V marci 1991 boli všetky štyri návrhy realizované v mierke 1:1. Tému C Michela Jardina vybral šéf dizajnu Renault Patrick Le Quement a zmrazil ju do výroby v apríli 1992. Prvé prototypy boli vytvorené a predstavené vedeniu v decembri 1992. Počas vývoja bolo postavených a zničených približne 432 prototypov.

V júni 1993 Renault zakúpil výrobné nástroje pre X64, prvý testovací model bol zmontovaný v závode Douai v októbri 1994 a predsériové vozidlá sa vyrábali od decembra 1994 do polovice roku 1995.

Premiéra na IAA 1995…

Mégane I bol nakoniec predstavený v septembri 1995 na frankfurtskom autosalóne IAA ako náhrada za Renault 19. Auto bolo v podstate remake svojho predchodcu, ktorý zdedil podlahu, motory, prevodovku a podvozok z modelu 19, aj keď s mnohými zmenami.

Mégane, odvodený od koncepčného vozidla Renault predstaveného v roku 1988, rozvíja novú dizajnovú tému, ktorú predstavil Patrick Le Quément na Lagune, najmä mriežku chladiča v tvare „vtáčieho zobáka“ – dizajnový prvok požičaný z Renaultu 16 zo 60. rokov. Renault sa rozhodol pridať akcent k názvu vozidla na “é” (Mégane), aby podčiarkol svoju európsku identitu tvárou v tvár rastúcej konkurencii novších výrobcov automobilov z Japonska.

Rovnako ako modely 19 a 11 sa Mégane vyrábal od júla 1995 v závode Renault v Douai na severe Francúzska a v španielskom závode v Palencii. Uvedenie na trh sa začína 15. novembra 1995 vo Francúzsku a 15. decembra 1995 pre verziu kupé. Predaj vo Veľkej Británii sa začal v apríli 1996. V Nemecku ceny začínali na 22 500 DM za 1,4-litrový motor s výkonom 70 k a piatimi dverami.

Mégane bol už pri uvedení na trh dostupný ako päťdverový hatchback a ako trojdverové kupé s názvom „Coach“. V roku 1996 nasledoval notchback model „Classic“, v roku 1997 Mégane Cabriolet a v roku 1999 kombi „Grandtour“. Kompaktný van Scénic, predstavený v roku 1996, sa tiež spočiatku volal Mégane Scénic.

Zaoblený štýl päťdverového auta (v trende organického dizajnu) pripomínal jeho veľkého brata Lagunu, ktorý bol uvedený na trh takmer o dva roky skôr, v januári 1994. Zadné dvere 4,17 metra dlhého Mégane sú, podobne ako mnohé Renaulty, elipticky vykrojené a neobchádzajú podbeh kolesa, čo je skutočná štylistická značka francúzskej značky.

Airbagy vodiča a spolujazdca boli štandardom od začiatku a bočné airbagy boli pridané v roku 1998. Prelomová je aj mimoriadne stabilná konštrukcia karosérie s definovanými deformačnými zónami vpredu a vzadu, ako aj výbava s pyrotechnickými napínačmi pásov a obmedzovačmi sily pásov.

Obrovská rozmanitosť modelov…

3,94 metra dlhé kupé je inováciou, pretože má nahradiť bežnú trojdverovú verziu zvýšením cien. Špičkovým motorom v Mégane Coupé od roku 1998 je prvý európsky benzínový motor s priamym vstrekovaním, 2.0 16V IDE (Injection Directe Essence) s výkonom 103 kW/140 k. V Írsku existuje dokonca úžitková verzia päťdverového Meganu s plechovými zadnými bočnými oknami a bez zadných madiel, nazývaná Renault Megavan.

V septembri 1996 bol uvedený na trh model Mégane Scénic, prvý relevantný európsky kompaktný van. V tom istom roku bola vydaná verzia notchback s názvom „Classic“ a v roku 1997 kabriolet. To je filozofia radu Megane: diverzifikovať ponuku. V priebehu siedmich rokov sa na trh dostane sedem modelov s rôznymi karosériami.

Keď už hovoríme o modeli Scenic: Názov pochádza z kompaktného koncepčného vozidla SCENIC z roku 1991, čo znamená „Bezpečnostný koncept včlenený do nového inovatívneho auta“ Prvá generácia modelu Scenic zaznamenala okamžitý úspech a predalo sa jej takmer 2,8 milióna kusov.

Verzia kombi, ktorá bola uvedená na trh v septembri 1998, bola vyrábaná spoločnosťou Oyak-Renault v Turecku a pôvodne sa mala predávať iba v tejto krajine. Na zahraničný trh prišiel až s faceliftom v roku 1999.

V tomto ľahkom facelifte na jar 1999 dostal Megane I upravenú mriežku chladiča, pokročilejšie bezpečnostné prvky a vylepšenú výbavu a v celom rade boli použité 16-ventilové motory.

V tieni Scénicu…

Hoci je rodina Megane rozsiahla, zatieňuje ju Scénic (60 % predaja radu v roku 2000). Kupujúcich priťahuje jeho pohodlie, priľnavosť a skromnosť. Nedostatkami však trpí ergonómia (zle umiestnené tlačidlá výstražných svetiel a centrálneho zamykania, príliš krátke opierky hlavy, zapaľovač cigariet a popolník príliš blízko pri radiacej páke). ADAC sa vtedy sťažoval, že viditeľnosť do všetkých strán bola obzvlášť zlá. Ale ani aktualizácia modelu z roku 1999 nezahŕňala žiadne úpravy interiéru.

Táto druhá verzia tiež predstavila jeden z prvých vznetových motorov Renault so systémom Common Rail, 1,9 dCi („F-motor“). Tento motor je adaptáciou vysokotlakového vstrekovania na starší motor 1,9 dTi.

Za sedem rokov svojej existencie v Európe sa však z modelu Mégane vyrobilo celkovo päť miliónov vo všetkých karosárskych variantoch a pre niektoré trhy (najmä Argentínu) sa vyrábal aj naďalej v zahraničí. V Latinskej Amerike sa Megane I naďalej predával spolu so sériou Megane II až do roku 2011 za výrazne nižšiu cenu. Celkovo sa vyrobilo dobrých sedem miliónov modelu Megane.

Trochu úspechu aj v motoršporte…

V 90-tych rokoch Renault Sport vyvinul súťažné auto založené na 2-litrovom kupé s motorom F7R „F“, ktoré vyhovovalo pravidlám kit car. Maxi Mégane oficiálne zastupoval značku vo francúzskom šampionáte v rely v rokoch 1996 a 1997 s Philippe Bugalski, Jean Ragnotti a Serge Jordan za volantom. Po odstúpení oficiálneho tímu auto naďalej používali mnohí súkromní jazdci.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button