Tak ako populárne SUV Ford Explorer má novú tvár, teraz ju dostal aj luxusný Lincoln Aviator. Tieto dve SUV zdieľajú platformu v rodine Ford, tiež 400-koňovú hnaciu sústavu, vnútorné usporiadanie a dostupné technológie. Lincoln však vnáša do ponuky o niečo viac luxusu, ktorý je pre rok 2025 doplnený viacerými vzhľadovými balíkmi a novými technologickými systémami, ktoré ho pomáhajú oddeliť od jeho lacnejšieho súrodenca.
Lincoln Aviator medziročne zdražel…
Stredový displej má uhlopriečku až 13,2 palca a digitálny prístrojový štít ponúkne uhlopriečku 12,4 palca.
Najväčšia aktualizácia sa objaví priamo vpredu. Tvár Aviatora získava väčšiu masku chladiča so svetlometmi, ktoré sa spájajú v jeho horných rohoch. Pod tým je prepracovaná maska s vertikálne orientovanými rohovými vetracími otvormi. Nový Explorer má podobný motív, no na Ford žiaľ nemôžete dostať logo modrého oválu s osvetlenou maskou chladiča. Po bokoch a vzadu nájdete rovnaké detaily modelu Aviator ako ponúkal predchádzajúci model. Toto je skutočne facelift v pravom slova zmysle, pretože sa všetky zmeny exteriéru dejú doslova len na prednej časti a teda na “tvári” auta.
Vnútri je to podobné ako pred faceliftom, no teraz získate väčšie digitálne obrazovky pre vodiča a spolujazdca na prednom sedadle. Stredový displej má uhlopriečku až 13,2 palca a digitálny prístrojový štít ponúkne uhlopriečku 12,4 palca. Ak vám to znie povedome, tak aj nový Explorer má tiež 13,2-palcový displej, hoci digitálny prístrojový štít Fordu je stále o niečo menší, s uhlopriečkou 12,3 palca. Zvyšok interiéru je rovnaký ako predtým, aj keď Lincoln ho zdobí rôznymi farebnými kombináciami s použitím rafinovaných názvov ako Svetlá vesmírna sivá, Harvest Bronze a Horúca čokoláda.
Zatiaľ čo vizuálne zmeny sú minimálne, technológia je veľkým príbehom modelu Lincoln Aviator pre rok 2025. Po prvýkrát sa tu objavuje Lincoln Digital Experience. Vďaka nemu sú funkcie Google a Amazon integrované do informačno-zábavného systému Aviatora, čo umožňuje natívne používanie aplikácií ako Spotify, Mapy Google, YouTube a vstavané webové prehliadače na surfovanie po webe (aj keď Lincoln odporúča, aby niektoré z týchto funkcií boli k dispozícii iba po zaparkovaní). Asistent Google alebo Alexa sú tiež na palube a pripravení pomôcť spravovať všetko prostredníctvom hlasových príkazov. Všetko je prispôsobiteľné podľa potrieb vodiča. Našťastie stále môžete spustiť Android Auto alebo Apple CarPlay, ak to chcete.
BlueCruise je tiež novinkou pre Aviator pre rok 2025. Systém hands-free riadenia, ktorý je k dispozícii pre Explorer, je štandardnou súčasťou všetkých úrovní výbavy modelu Aviator. Štandardnou výbavou je aj Lincoln Co-Pilot 360, ktorý do SUV prináša širokú škálu asistentov vodiča. To zahŕňa veci, ako je asistent udržiavania v jazdnom pruhu a 360-stupňovú kameru, okrem pokročilejších systémov, ako je asistent vyhýbania sa prekážkam a asistent brzdenia pri cúvaní.
Okrem toho Lincoln dáva zákazníkom na výber z viacerých balíkov čierneho vzhľadu a rôznych dizajnov kolies. Je tu aj téma Lincoln Black Label Invitation, niečo, čo ponúka väčší Navigator. Stručne povedané, vyznačuje sa špeciálnou farbou a detailmi interiéru, ktoré okrem iného zahŕňajú laserom leptané tvary na prístrojovej doske. To na Forde Explorer určite nedostanete.
„S novým Aviatorom zohráva technológia ešte väčšiu úlohu pri vytváraní relaxačného, luxusného priestoru, ktorý naši klienti ocenia a očakávajú od Lincolna,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka Heidi Shaffer. „S pokročilými, prepojenými funkciami, ako je Lincoln Digital Experience a BlueCruise hands-free, vytvárame na cestách novú digitálnu svätyňu.“
Lincoln Aviator pre rok 2025 sa začne predávať neskôr v tomto roku a nebude to veru lacné auto. Základná výbava Aviatora začína na sume 58 495 USD. Výbava strednej úrovne začína na 67 495 USD, zatiaľ čo Black Label (vrchol ponuky) je k dispozícii za 86 995 USD. So všetkými príplatkovými drobnosťami sa cena Aviatora blíži k hranici 100 000 USD. V Európe ho oficiálne nekúpime. Dovozu z USA ale nikto a nič zatiaľ nebráni.