Najkrajšie autá z filmov či jedinečné historické kúsky. To všetko pod jednou strechou!
Petersen Automotive Museum Los Angeles
Leto v Amerike láka nie len množstvo mladých ľudí, ale aj davy milovníkov filmového sveta Hollywoodu, vyznávačov relaxu pri plavbách na zaoceánskych parníkoch či surferov bažiacich po vlnách surferskeho raja v Malibu. My sme sa pri pobyte v slnečnej Kalifornii previezli napríklad historickou Route 66, tiež sme nevynechali Hollywood, navštívili Chipa Foosea či dokonca nevynechali ani prehliadku v prestížnom, svetovo uznávanom Petersenovom automobilovom múzeu. Našli sme tu autá z počiatkov automobilovej éry, filmové špeciály, zbierku lowriderov s pozlátenými časťami motorov či americkú klasiku, okorenenú veľkolepou zbierkou modelov značiek Ferrari či Bugatti.
Petersen Automotive Museum je celkom mladým automobilovým stánkom. Svoju históriu píše len 27 rokov. Za jeho vznikom stojí manželský pár Robert a Margie Petersenovci. Nie však len zbierka múzea, ale aj budova samotná predstavuje veľký kus lokálnej histórie. Budovu stvoril architekt Welton Becket. V roku 1962 ju uviedol do života ako japonský obchodný dom Seibu, ktorý sa nachádzal na tretej najfrekventovanejšej križovatke Los Angeles, ulíc Fairfax Ave a Wilshire Blvd. Ako obchodný dom stavba fungovala do roku 1986. Šesť rokov po jeho zatvorení upútala Roberta Petersena a po zdĺhavej rekonštrukcii ju otvoril už ako automobilové múzeum v roku 1994. Osem rokov po Petersenovej smrti, v roku 2015, prešlo múzeum rozdiahlou rekonštrukciou, ktorá stála 90 miliónov dolárov a preniesla ho do podoby, ako sme ho mali možnosť vidieť aj my.
Pri roadtripe naprieč štátmi určite neobíďte Petersenovo automobilové múzeum…
Nie len obrovská stála expozícia filmových automobilov, ale aj meniace sa expozície štvorkolesových klenotov najprestížnejších značiek lákajú ticíce turistov do Los Angeles.
Vnútorná expozícia sa neustále mení a aj vďaka tomu sa návštevníci radi vracajú na toto miesto, aby uvideli stále nové a nové výstavné kúsky. Na štyroch podlažiach múzea sme mali možnosť sledovať tak vývoj automobilizmu od prvého Benzovho motora, cez odvážne koncepty klasických amerických značiek ako Lincoln, Cadillac, Buick, Plymouth, ďalej filmové automobily či najnovšie kúsky z európskych ako aj amerických dielní.
Keď sme spomenuli, že múzeum je nadizajnované tak, aby sa jeho exponáty mohli meniť, mali sme aj my možnosť vidieť, ako to v praxi funguje. Momentálna expozícia múzea, okrem stabilných exponátov, akými sú napríklad automobily z filmov – DeLorean z filmu Back to the future, Volkswagen Chrobák z filmu Herbie – Fully loaded či Ferrari zo seriálu Magnum, ponúkla aj dočasné výstavy, ktoré nie len že potešili oko každého fanúšika európskych superšportov, ale aj zároveň predstavili ich celú slávnu históriu. Na palete sme mali 70 rokov značky Ferrari, kde sme obdivovali pretekárske špeciály z historických pretekov Le Mans či jedinečný, špičkovo prepracovaný model LaFerrari. Na podlaží venovanom značke Bugatti sme zas mohli vidieť nie len nádherné modely prestížnej talianskej značky, ale aj umelecké predmety priamo vlastnené rodinou Bugatti, či automobily zapožičané zo zbierok arabských princov a šejkov.
Samostatnú zbierku tvoria hot-rody. Automobily, ktoré sa rovnako ako muscle cars, zapísali do americkej automobilovej histórie a stále sú jej súčasťou. Tieto automobily potešia návštevníkov veľkým množstvom ručne vyrábaných detailov a tiež nádhernými metalickými nástrekmi karosérie. Hot-rodom konkurujú low-riders. Sú to väčšinou dlhánske Plymuthy, Cadillaci či Chevrolety, ktoré tak isto ohúria farbami a ich audiosystém produkuje tisícky wattov a masívne basy.
Zabudnúť určite nesmieme ani na odvážne koncepty amerických automobilov, ktoré sa nikdy nedostali na cesty, no slúžili ako predloha pre ďalšie generácie automobilov. Niektoré pripomínajú doslova vesmírne vozidlá a pôsobia úsmevne. Na svoje si tu prídu aj fanúšikovia amerických motocyklov. Históriou ich prevedie značka Harley-Davidson ako aj nemenej slávny Indian.
Aby sme nezabudli ani na tých najmenších, Petersenovo automobilove múzeum pripravilo pre nich expozíciu, kde okrem Bleskového McQueena a Hudsona Horneta, môžu obdivovať aj fungovanie motora v praxi, pomocou interaktívnych pomôcok. Deti sa naučia ako fungujú valce, brzdy či pruženie a okrem toho si tí najmenší môžu svojich hrdinov z animovaného filmu Cars (Autá) aj namaľovať.
Ak by ste sa chystali na dovolenku do slnečnej Kalifornie, určite neobíďte Petersenovo automobilové múzeum v Los Angeles. Nie len že sa tu dobre schladíte vďaka “vypeckovanej” klimatizácii, no budete mať možnosť vidieť zbierku jedinečných a rôznorodých automobilov, akú možno už nikde inde na svete nenájdete.