Domáce cestyInfo

Kedy je správny čas prezuť na zimné? Čo všetko treba vedieť o zimných pneumatikách? V ktorých krajinách ich musíte mať?

Sezóna prezúvania nám už opäť klope na dvere a my sa rozhodujeme, či ešte založíme staré zimné gumy, alebo kúpime rovno nové, alebo či sa vôbec oplatí prezuť, keď teploty neklesajú pod nulu a sneh na vozovke je zatiaľ v nedohľadne. Tieto, ako aj mnohé ďalšie otázky trápia každoročne tisícky motoristov. My sa ich posnažíme zodpovedať a k tomu si pripomenieme, kedy je naozaj nevyhnutné mať zimné pneumatiky a kde všade ich musíte mať aj vtedy, keď sa na vozovke nenachádza súvislá vrstva snehu.

Ako je to so zimnými pneumatikami u nás?

Vodič je povinný používať zimné pneumatiky v čase od 15. novembra do 31. marca pokiaľ sa na vozovke vyskytne súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Na Slovensku podľa Zákona o cestnej premávke je vodič povinný používať zimné pneumatiky v čase od 15. novembra do 31. marca pokiaľ sa na vozovke vyskytne súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza. Pre automobily nad 3,5 tony platí podľa Zákona o cestnej premávke, že v spomenutom období musia mať obuté zimné pneumatiky aspoň na jednej z hnacích náprav. Autobusy musia mať však v tomto období prezuté všetky nápravy. Aj napriek faktu, že pneumatiky na našich osobných automobiloch nemusia byť v zime v niektorých prípadoch vždy zimné, odporúčame vám ich prezuť. Nikdy neviete, kedy vás mráz môže prekvapiť a vy budete nútený nechať auto na parkovisku a ísť ráno do práce autobusom. Ak by ste predsa len sadli do auta a jazdili pri zľadovatenom povrchu na letných, riskujete minimálne pokutu, no v najhoršom prípade aj omnoho závažnejšie problémy.

Akú hĺbku dezénu musí mať zimná pneumatika?

Podľa platných predpisov je minimálna hĺbka dezénu stanovená na 3 mm. Avšak, aj keď podľa pravidiel môžete jazdiť na zimnej pneumatike s dezénom s hrúbkou 3 mm, tento dezén už nemusí byť v niektorých situáciách postačujúci. Už pri hĺbke dezénu 4 mm sa menia jazdné vlastnosti pneumatiky. Ako však spozorovať, kedy dezén už nie je vyhovujúci? Existujú merače, ktorými si jednoducho viete dezén zmerať. Niektoré pneumatiky však motoristovi dokážu indikovať opotrebenie. Na zimných pneumatikách sa napríklad nachádza takzvaný TWI bod (Tread Wear Index), ktorý je akýmsi indikátorom opotrebenia pneumatiky. Vďaka tomuto indikátoru je možné skontrolovať, či opotrebenie dosiahlo danú hranicu. Bod sa nachádza obvykle na bočnici pneumatiky a je symbolizovaný napríklad snehovou vločkou či nápisom.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Je v poriadku jazdiť na zimných gumách aj v lete?

Zimné pneumatiky majú úplne rozdielny dezén či zmes ako aj jazdné vlastnosti v porovnaní s letnými gumami. Je však, laicky povedané, lepšie jazdiť v lete na zimných, ako v zime na letných. Nie je to však práve to najlepšie. Zimná pneumatika je svojim zložením prispôsobená na teploty, ktoré sa začínajú pri 7 stupňoch a klesajú nižšie. V týchto teplotách má zimná pneumatika tie správne jazdné vlastnosti. Zmes zimných gúm je mäkšia. Dezén je členitejší a hlbší. Pri vyšších letných teplotách sa mäkký dezén zimnej pneumatiky veľmi prehrieva, čo má vplyv nielen na zvýšenú spotrebu či väčšiu brzdnú dráhu, ale aj na tvrdnutie mäkšej zmesi. V lete s ňou problém mať nebudete, lebo aj letné pneumatiky disponujú tvrdšou zmesou. No v zime sa bude zimná guma jazdená v lete správať ako letná, kvôli vytvrdnutiu počas horúcich dní a môže mať pre vašu jazdu fatálne následky.

Čo znamená značka “Zimná výbava” a k čomu všetkému šoféra zaväzuje?

Ak sa chystáte do hôr, môžete sa stretnúť so značkou “Zimná výbava”. Táto značka šoférov zaväzuje k celoročnému používaniu zimných pneumatík, ak nie je doplnená o dodatočnú tabuľu, ktorá upravuje jej platnosť podľa potreby. Obce si tak môžu rozhodnúť, v akom období bude použitie zimných pneumatík v danej oblasti povinné. Stáva sa, že ich samospráva na jar kompletne zakryje a odkryje začiatkom zimného obdobia. Vo vysokohorských oblastiach sa môžete stretnúť aj so značkou, ktorá vám ukladá povinnosť nazuť si snehové reťaze. Je dobré ich mať v zimnom období pribalené v kufri auta.

Ako sa zimné pneumatiky označujú?

Za zimné pneumatiky sú podľa našej ako aj európskej legislatívy považované tie, ktoré sú označené nasledujúcimi nápismi či symbolmi. Ak nájdete na bočnici pneumatiky nasledujúce označenia, nemusíte sa ju báť v zime použiť: M+S (prípadne alternatívy M-S, M/S, M&S, MS) ako aj ET, ML, MPT alebo POR. Pneumatiky s takým označením sú určené na zablatené alebo snehom pokryté povrchy. Treba si však dať pozor na označenie M+S, ktoré nemusí vyslovene znamenať, že pneumatika je vyslovene zimná. M+S (Mud + Snow) znamená, že guma je určená do blata aj na sneh, no môže byť celoročná, alebo terénna. Pri tomto nápise treba hľadať aj symbol snehovej vločky či vločky pod horskými štítmi.

Ako je to s prezutím na zimné pneumatiky u našich “susedov”?

Naše susedné krajiny majú svoje vlastné predpisy, kedy je potrebné použitie zimných pneumatík. Treba si dať pozor, nakoľko sa vo viacerých prípadoch nerovnajú tým našim.

Česká republika

V období od 1.11. do 31.3. majú vodiči povinnosť použiť zimné pneumatiky ak je na ceste súvislá vrstva snehu, ľadu alebo námraza alebo ak sa dá vzhľadom na poveternostné podmienky predpokladať, že sa na pozemnej komunikácii behom jazdy môže vyskytnúť súvislá vrstva snehu, ľad alebo námraza.

Rakúsko

V období od 1.11. do 15.4. sú vodiči povinní použiť zimné pneumatiky v prípade, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, snehovej kaše alebo ľadu. Rovnako ako pri Českej republike platí, že vodiči musia počítať aj so zmenou počasia. Zimné pneumatiky v niektorých úsekoch môžu zastúpiť aj letné pneumatiky s použitím snehových reťazí.

Maďarsko

Všeobecná povinnosť jazdy so zimnými pneumatikami u našich južných susedov neexistuje. Nie je ohraničené teda ani obdobie, kedy ich máte mať na automobile obuté. Na čo si však treba dať pozor sú snehové reťaze, ktoré sú v Maďarsku povinnou výbavou. Ak ich nemáte, neospravedlní vás ani to, že ste zo zahraničia.

Poľsko

Tu sa obutie zimných pneumatík nevyžaduje. Ani snehové reťaze nie sú povinnou výbavou. Ak si však včas uvedomíme, že krajina sa nachádza oveľa severnejšie a zimy dokážu byť oveľa tuhšie ako u nás, je dobré ba priam potrebné jazdiť v zimných mesiacoch na zimných gumách aj v Poľsku, hoci to ich legislatíva nevyžaduje.

Ukrajina

Tu sa povinne zimné pneumatiky nevyžadujú, no v povinnej výbave musíte mať snehové reťaze, ktoré použijete v prípade potreby, pokiaľ sa na vozovke objaví súvislá vrstva snehu či ľadu. Na Ukrajine sú dokonca povolené aj pneumatiky s hrotmi pre vozidlá s hmotnosťou do 3,5 tony.

Informácie o ďalších európskych krajinách a povinnosti obutia zimných pneumatík nájdete napríklad na tejto stránke.

Zdroj foto: Vredestein, Pirelli, Continental, Michelin

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button