Motocykle

Kawasaki H2 HySE je prevratný vodíkový dvojkolesový stroj, ktorý pôsobí ako zvlhčovač…

Kawasaki Ninja H2 HySE

Alternatívne spôsoby pohonu motocyklov sú stále v procese vývoja, ale ich úspešnosť a miera prijatia je z jedného alebo druhého dôvodu oveľa nižšia ako v prípade štvorkolesových vozidiel. Stačí sa pozrieť, koľko elektrobajkov máme na cestách v porovnaní s elektromobilmi. Neexistujúcim druhom motoriek boli stroje na vodíkový pohon. Aj keď od tohto mesiaca možno už nie úplne neexistujúce, keďže japonský výrobca motocyklov Kawasaki práve ohlásil svetovú dvojkolesovú novinku s vodíkovým srdcom.

Kawasaki chce zapracovať aj na infraštruktúre…

Motocykel je projekt, ktorý prebieha v rámci programu Hydrogen Small Mobility and Engine Technology (HySE).

Všetci poznáte staré dobré meno motocyklov Kawasaki Ninja. Jeden stroj z jeho predstaviteľov, H2, zaujal v tomto vodíkovom príbehu jednoducho preto, že vytvoril základ pre nový druh motocykla. Motor, ktorý ho poháňa, bol upravený konštruktérmi Kawasaki tak, aby spaľoval vodík namiesto bežného paliva. Japonská značka predstavila svoj prototyp svetu na prvých skúšobných jazdách pred verejnosťou.

Kawasaki začala pracovať na tomto projekte tak trochu za zatvorenými dverami už v marci minulého roka. Pp novom roku v uzavretom kruhu začala vykonávať testovacie jazdy svojho dvojkolesového tátoša. Pred zrakmi fanúšikov sa 20. júla na okruhu v Suzuke v Japonsku predstavil nový motor na vodíkový pohon.

Motocykel, na ktorý sa pozeráte na fotkách, je poriadne upravená Ninja. Doklnca by sme mohli povedať, že z Ninje nemá po dizajnovej stránke absolútne nič. Zdieľa s ňou všal tie časti, ktoré sú ykryté pod kapotážou. Podvozok bol upravený tak, aby bol schopný pojať kanistre s vodíkovým palivom a systém dodávania vodíkového paliva do pohonu. Motor, preplňovaný radový štvorvalec s objemom 998 cm3, dostal priame vstrekovanie vodíka do svojich valcov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Konverzia nebola obzvlášť náročná, pretože vodíkové motory sú stále spaľovacie motory a pracujú rovnakým spôsobom. Sú prispôsobené na prívod vzduchu a vodíka, pričom obe látky sa zmiešajú, zapália a nakoniec spália.

Kawasaki nezašla až tak ďaleko, aby nám poskytla výkonové čísla upraveného motora, ale aký to môže byť pocit, jazdiť na vodíkovej motorke, si môžete pozrieť na krátkom videu zo Suzuky.

Zdroj: YouTube Channel FR Motors

Satoaki Ichi, vedúci projektu, hovorí o veľmi jemnom motore, ktorý pôsobí ako… zvlhčovač. Analógia odkazuje na jeden z najpozoruhodnejších prejavov vodíkového motora, na skutočnosť, že jediným vedľajším produktom spaľovania vodíka je voda, ktorá je vystreľovaná z výfuku v zadnej časti vo forme hmly.

Hoci vodíkový model Kawasaki Ninja H2 HySE je určite čistejší (emisne) ako jeho náprotivky s benzínovým motorom, no nie je však 100 percentne zelený. Je to preto, že pri spaľovaní malého množstva motorového oleja vzniká určitý CO2, ktorý je potrebný na udržanie hladkej prevádzky všetkých pohyblivých častí.

Projekt je zatiaľ len v štádiu testovania a „čas komerčnej dostupnosti sa môže líšiť v závislosti od infraštruktúry zásobovania vodíkovým palivom a stavu právnych predpisov v každej krajine“.

Keď sa na trh dostane v sériovej podobe ( Kawasaki odhaduje, že by sme ho mali mať na našich cestách niekedy do konca desaťročia), Japonci sa odvážia sľúbiť, že vodíkový motor namontovaný na motocykli spôsobí, že všetci jazdci si užijú dunivý a pulzujúci pocit po zatiahnutí plynu. Na to sme popravde zvedaví…

Motocykel je projekt, ktorý prebieha v rámci programu Hydrogen Small Mobility and Engine Technology (HySE), ktorý výrobca motocyklov Kawasaki oznámil na jeseň roku 2023. Kawasaki v tom nie je sama, pretože ju sprevádzajú všetky ostatné veľké japonské motocyklové značky (Suzuki, Honda, Yamaha), ale aj automobilka Toyota.

Výskum uskutočnený v rámci HySE má informovať nielen o motocykloch poháňaných vodíkom, ale aj o autách a všetkých druhoch malých osobných i nákladných vozidiel. Zameriava sa aj na vytvorenie požadovaných dodatočných technológií vrátane plniacich a zásobovacích systémov.

K dnešnému dňu je však vodíkový Ninja projekt od Kawasaki prvým a jediným hmatateľným výsledkom, ktorý z tejto iniciatívy japonských značiek vyplýva. A to je trochu škoda, ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že vodík nevypúšťa žiadne škodlivé emisie, rovnako ako autá na batérie, ale celkovo je ekologickejší na výrobu a distribúciu. Pre každodenných vodičov a jazdcov je možno dôležitejšie ako čokoľvek iné, že naplnenie nádrže netrvá večnosť ale takmer rovnako, ako tankovanie benzínu.

Je smutné, že keďže sa automobilový priemysel rozhodol vydať cestou batérií, nikto skutočne neinvestoval do zriadenia požadovanej vodíkovej infraštruktúry, takže pre tých istých každodenných používateľov je takto poháňané vozidlo v súčasnosti oveľa väčšou nevýhodou ako elektromobil.

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button