RETRO

Fiat Multipla (1999-2010): Nepochopený automobil má 25 rokov

25 rokov Fiat Multipla

Vieme, čo ste si pomysleli hneď, ako ste si prečítali nadpis… Fiat Multipla, najškaredšie auto všetkých čias. Je to už však dosť otrepaná fráza, ktorú vždy niekto vypustí z úst pri začutí mena Multipla. Úprimne si však musíme povedať, že aktuálne máme na trhu aj odpornejšie autá, ako bola Multipla. Smutné je, že sú to aj modely popredných značiek. Podľa nás aktuálne titul nahnusnejšie auto na svete vyhráva Tesla Cybertruck. Ale poďme trochu odbočiť od témy najškaredších áut a odštartujme oslavu štvrťstoročnice modelu Fiat Multipla, ktorý aj napriek svojmu zjavu očaril státisíce motoristov. 

Fiat Multipla pred 25 rokmi spôsobil revolúciu v segmente minivanov s vtedy jedinečným konceptom troch sedadiel v dvoch radoch. Tri miesta v prednom rade boli však k dispozícii už predtým, napríklad v modeli Matra Murena. Nie však v celom vozidle. Honda FR-V neskôr opäť prevzala tento koncept.

Fiat Multipla bol inovátorský z mnohývh hľadísk…

Už z výroby boli k dispozícii dva motory, ktoré využívali alternatívne palivá.

Názov Multipla nebol v roku 1999 novinkou. Už v roku 1956 priniesol Fiat na trh model 600 Multipla, malé vozidlo s predným náhonom a vnútorným priestorom určeným až pre šesť osôb. Od začiatku osemdesiatych rokov patrili medzi priekopníkov konceptu „van-ov“ Chrysler Voyager, Nissan Prairie a Renault Espace.

Roberto Giolito, dizajnér Fiatu Multipla spred 25 rokov, vysvetľuje prednosti svojho dizajnu. Vozidlo je konkrétnym príkladom toho, ako môžu dômyselné riešenia zlepšiť kvalitu života na palube. Koncept bol na svoju dobu taký revolučný, že Múzeum moderného umenia (MoMA) v New Yorku zaradilo Fiat Multipla do výstavy na tému „Auto budúcnosti“. Mimochodom, Giolito nám v roku 2007 daroval aj moderný Fiat 500 a v roku 2011 druhú generáciu Pandy. Oba modelu žali obrovské úspechy…

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Roberto Giolito o Multiple hovorí: “Koncept Fiatu Multipla bol nezvyčajný práve preto, že predstavoval pohostinnosť a súdržnosť. Možno dnes Fiat Multipla rozumieme lepšie ako vtedy, keď bol pravdepodobne príliš pokrokový a inovatívny na to, aby bol akceptovaný.”

Fiat Multipla vyvracia klišé, že práca dizajnéra je výlučne estetickým cvičením. V tomto prípade Giolito a jeho tím vytvorili dizajn, ktorého cieľom bolo zdôrazniť technologickú originalitu Fiatu Multipla. To znamenalo navrhnúť karosériu tak, aby ponúkala priestor šiestim pasažierom v dvoch radoch sedadiel plus miesto pre batožinu, bez obetovania komfortu a najvyššiu úroveň bezpečnosti.

Celá karoséria bola rozdelená do dvoch modulov. Krátku a aerodynamickú základňu prekrývala veľkorysá konštrukcia. Usporiadanie svetlometov v rôznych úrovniach dodávalo predku vozidla jeho charakteristický vzhľad. Tri páry svetlometov boli umiestnené tak, aby optimálne osvetľovali vozovku: hmlovky v nárazníku, stretávacie svetlá v maske chladiča a diaľkové svetlá vysoko pod čelným sklom. Fiat Multipla bol na tú dobu inovatívny aj z hľadiska technológie výroby. Vďaka priestorovej rámovej konštrukcii spĺňal dve požiadavky: vysokú flexibilitu výroby a nízke investície do továrne.

Inovatívne nápady nezaberajú cenné miesto. Aj to je jedna zo silných stránok Fiatu Multipla, v tom čase jediného 3+3 miestneho automobilu v segmente. Originálny dizajn premenil štvormetrové vozidlo na všestranný minivan. Fiat Multipla ponúkal jazdné vlastnosti sedanu, ktorý vďaka kompaktným rozmerom a dobrému výhľadu do všetkých strán dokazoval svoju vhodnosť na každodenné používanie aj v mestskej premávke. Fiat Multipla bol a stále je presne 3,99 metra dlhá, 1,87 metra široká a 1,67 metra vysoká rodinná praktická “dodávka”.

Z veľkorysého priestoru v aute sa môže tešiť až šesť osôb v dvoch radoch s tromi sedadlami. Ovládacie prvky sú umiestnené čo najvyššie, aby cestujúcim v prvom rade poskytli maximálnu voľnosť pohybu. Cestujúci na vonkajších sedadlách majú hlavu ďaleko od okien, aby sa necítili stiesnene.

Modulárnosť interiéru, ktorá je vytvorená sklopnými a samostatne vyberateľnými sedadlami v druhom rade, umožňuje plne využiť objem kufra až 1 900 litrov. Zadné stredné sedadlo je pohyblivé a dá sa sklopiť a tak sa vytvorí z neho stôl. Napríklad namiesto prostredného sedadla v prvom rade je možné nainštalovať priestrannú chladničku, ktorá je napájaná z akumulátora vozidla.

Vysoko umiestnená radiaca páka je rovnako ergonomicky navrhnutá ako centrálny prístrojový štít, ktorý je umiestnený mierne vpravo od volantu. Ľahko sa číta bez toho, aby ste na dlho spustili oči z cesty. Zvýšená vzdialenosť od osoby za volantom tiež zabraňuje únave očí.

Platforma a motory Fiatu Multipla pochádzajú z pridruženej kompaktnej triedy Fiat Bravo. Pri uvedení na trh bol Fiat Multipla k dispozícii so štyrmi motormi. Benzínový motor 1.6 16V dáva výkon 76 kW (103 k), turbodiesel 1.9 JTD spočiatku 85 kW (115 k), neskôr prišiel 88 kW (120 k) variant. Okrem toho už z výroby boli k dispozícii dva motory, ktoré využívali alternatívne palivá.

Fiat Multipla blupower (od roku 2004 Natural Power) jazdil na zemný plyn, Fiat Multipla bipower na benzín alebo zemný plyn. Oba motory produkovali výkon 66 kW (90 k). V rámci projektu Athena pre juhotaliansky Neapol dostali v roku 2000 niektoré modely Fiat Multipla pokročilý hybridný pohon, ktorý kombinoval benzínové a elektrické motory. A to bolo už pred 24 rokmi!

Fiat Multipla mala sériovo na palube množstvo bezpečnostných systémov vrátane elektronického programu stability jazdy ESP a šiestich airbagov. Bočné airbagy chránili hlavy cestujúcich v prípade bočného nárazu. Upevňovacie prvky Isofix zaisťovali jednoduchú inštaláciu detských sedačiek. Navyše, v roku 2004 bol Fiat Multipla prvým modelom vozidla značky, ktorý mal hands-free systém s technológiou Bluetooth. 

A čo hovorila o Fiate Multipla tlač pred 25 rokmi?

Podľa ADAC-u musíte byť veľmi štíhli alebo sa navzájom veľmi páčiť či ľúbiť, aby ste vpredu sedeli traja ľudia vedľa seba. Chladiaci box, ktorý sa dodáva bez príplatku, je lepšie inštalovať do stredu. Spracovanie by mohlo byť lepšie a okná sa nedajú úplne otvárať. Veľmi úhľadné auto, ktoré poskytne veľký kufor, kvalitný podvozok a slušné rádio. Cena za diesel JTD s výkonom 105 koní bola v Taliansku 34 742 000 lír, čo by bolo dnes v prepočte na eurá 17 236,20 eur. 

V júni 2004 prišla Multipla na trh v Taliansku s upraveným tvarom karosérie. Charakteristický schod medzi kapotou a čelným sklom už nebol prítomný a predná časť bola podobná malej dodávke Fiat Idea, ktorá bola uvedená na trh v roku 2003. V apríli 2006 došlo v modeli Fiat Multipla k ďalším menším zmenám. Nové materiály a prepracovaná grafika prístrojov mali rodinnú dodávku vylepšiť a priblížiť ju aktuálnej dobe.

Výroba modelu Fiat Multipla v Taliansku sa zastaví vo februári 2010. Celkovo bolo vyrobených 343 841 exemplárov v benzínovej a turbodieselovej verzii v závode Mirafiori v Turíne, zatiaľ čo verzie na zemný plyn schádzali z montážnej linky v bývalom závode Alfa Romeo v Arese.

V rokoch 2010 až 2013 bola Multipla postavená na základe licencie čínskeho výrobcu automobilov Zotye ako elektromobil Zotye M300. Nástupcom modelu Multipla v Európe bol Fiat 500L a 500L Living. Ani tieto automobily neboli na prvý pohľad najvábnejšie, no ponúkali opäť nový pohľad na malé mestské praktické rodinné auto. 

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button