Dubrovnik – história, romantika, priateľská atmosféra, vynikajúce jedlo a čistučké more
Cestopis Dubrovnik
Aj vám sa v lete stalo, že sedíte doma na sedačke a rozmýšľate, kam by ste vypadli na víkend či na týždeň, no sedieť hodiny v lietadle či aute vás veľmi neláka? S rovnakými myšlienkami sme scrolovali po lacných letenkách na internete aj my, keď v tom zrazu sa náš prst zastavil na ponuke letenky Viedeň – Dubrovnik. Keď si predstavíme, koľko hodín by sme sa tam na juh museli trmácať autom, jeden a pol hodiny lietadlom bol veru poriadny luxus. Pri cene letenky pod 50 eur to bola naša jasná voľba na zachytenie posledných septembrových slnečných lúčov a tak sme si v momente zbalili veci, bookli ubytko pri vode a vydali sa objavovať jedno z najpopulárnejších historických miest Chorvátska. A veru úprimne, stálo to za to.
Dubrovnik nie je len Game of Thrones…
Staré mesto Dubrovniku je mimochodom súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Po prílete na letisko Čilipi, ktoré sa síce volá letisko Dubrovnik, no od Dubrovniku je vzdialené 22 kilometrov, sme naskočili do taxíku, ktorý nás viezol kľukatými cestami lemovanými zrázmi a nádhernými výhľadmi na more a okolité mestečká a prírodu. Trochu nám táto cesta pripomínala niekdajšiu magistrálu, ktorou sme do Chorvátska cestovali ako deti spolu s rodičmi. Ako sme sa blížili k našej konečne zastávke, pred nami sa pomaly ale isto odhaľovalo historické opevnenie mesta, prístav, budovy a my sme boli veľmi príjemne prekvapení a potešení, kam sme sa to rozhodli vycestovať.
Dubrovnik nás privítal veľmi príjemným slnečným počasím, 27 stupňami, priateľskou atmosférou a množstvom spokojných turistov z celého sveta, ktorí si prišli ešte užiť koniec leta tak ako my. Hneď sme si to namierili do kaviarne pri hradbách, pri vstupe do starobylého centra mesta. Domáce pivko, vínko, káva či ćevapčići nesmeli chýbať pred nami na stole. Posilnení týmito dobrotami sme sa hneď pustili objavovať zákutia prekrásneho Dubrovniku. Keď sme sa úzkymi uličkami prekľučkovali až k vode a k prístavu, neodolali sme nasadnúť na loďku, ktorá nás zhruba hodinu vyvážala okolo mesta a priľahlých ostrovčekov. Panorámy z tejto plavby na mesto boli krásne a my sme si užívali hompáľanie sa na vlnkách Jadranu.
Z ľoďky sme si dali prechádzku k ubytovaniu, ktoré nebolo ďalej ako polhodinku cesty pešobusom z centra. Schválne sme volili ubytovanie pri vode. Chceli sme si ešte poslednýkrát zaplávať a nasávať slaný morský vzduch predtým, ako sa vrátime domov do zimy, alebo lockdownu. Jedna aj druhá možnosť boli v tom čase veľmi pravdepodobné. Na pláž sme chodili každý deň a boli sme prekvapení, že aj v septembri je voda až podivuhodne teplá, čo je pre Jadran nie veľmi obvyklé. Uvala Lapad, pláž, ktorá bola pri nás najbližšie, bola prázdna, až na pár domácich, čo nás veľmi tešilo. Kamienky pod nohami sme už veru veľmi dávno necítili, keďže dávame skôr prednosť Karibiku, no tie nám vyčarili úsmev na tvári a prinavrátili spomienky z detstva, na rodinné dovolenky práve na kamenistých chorvátskych plážach. Pláže sme sa snažili vystriedať, aby sme neboli ukrátení o niektoré zo zaujímavých zákutí. Navštívili sme aj pláž Copacabana ako aj pláž Mandrač a boli sme naozaj spokojní. Na Mandrači sa nám páčilo asi najviac. Výhľad na most Franjo Tuđman je z tejto pláže naozaj nádherný a keď okolo neho prepláva ešte aj výletná loď, je to naozaj zážitok.
Z pláží sme sa každý večer vybrali do historického centra spoznávať jednotlivé pamiatky a zaujímavé miesta. Centrum žilo aj takto na konci leta a okolo nás sme počúvali toristov z rôznych kútov sveta. Je pravda, že ich veľká časť pricestovala do Dubrovniku, aby obdivovala miesta, kde sa natáčali scény zo seriálu Game of Thrones. Dubrovnik je na účinkovanie v tomto seriáli patrične hrdý, čoho dôkazom je pomaly viac Official Game of Thrones obchodov ako zmrzlinární. Nám popravde tieto obchodíky, ako aj seriál, veľa nehovoria a tak sme sa radšej oddali vychutnávaniu miestnych špecialít a obdivovaniu bohatej histórie mesta.
Hradby starého mesta sú vystavané vo viacerých úrovniach, ktoré sme samozrejme zdolávali vďaka schodom. Tých je tu údajne, podľa medzinárodných študentov, ktorí ich vraj porátali, až 4343. K nim môžeme pripočítať aj ďalších 1080 schodov, ktoré sú súčasťou mestských hradieb. Nie nadarmo sme každý večer podľa appky v mobiloch prešli takmer 15 kilometrov. Masívne hradby sú doplnené aj šiestimi pevnosťami, ktoré sa hrdo týčia nad morom aj dnes. Sú to St. Lucas, St. John, Revelin, Minčeta, Lovrijenac a Bokar. Vstup na hradby je možný. Ceny lístkov sa pohybujú okolo 200 HRK, čo je trochu menej ako 30 eur. Staré mesto je mimochodom súčasťou svetového dedičstva UNESCO.
Okrem hradieb v centre môžete obdivovať aj ďalšie historické stavby akými sú napríklad Katedrála Nanebovzatia Panny Márie, pri ktorej stavbe podľa legiend dokonca pomáhal aj kráľ Richard I. Levie Srdce, tiež tu nájdete gotickú budovu s renesančnými a barokovými prvkami, Knežev Dvor. Hovorí sa o nej, že je najkrajšou v Dubrovniku a podľa toho, čo sme videli, môžeme len uznať, že medzi najkrajšie určite patrí. A to nielen počas dňa, ale aj v noci, kedy je krásne osvetlená a vo svetle reflektorov vyniknú jej detaily. Dnes v tejto budove sídli historicko-kultúrne múzeum. Oproti tejto budove sa každé ráno nachádza miestny trh, kde kúpite čerstvé sezónne ovocie, zeleninu či čerstvo nalovené ryby.
Pre milovníkov dobrodružných výprav a objaviteľov miestnej fauny a flóry sa neďaleko historického centra, vynárajú z vody malé ostrovy, na ktoré vás odvezie množstvo lokálnych prepravcov na loďkách. Azda najzaujímavejším je ostrov Lokrum, na ktorom sa rozprestiera prírodná rezervácia. O ostrove sa traduje legenda, že ľudí, ktorí kedysi na ňom bývali, postihol nemilý osud, keď na ostrov uvalili kliatbu Benediktíni, ktorí ostrov museli opustiť na rozkaz Napoleona. Na ostrove je dokonca vydaný zákaz prenocovať. A ten sme veru neporušili ani my. Pre istotu…
Koho lákajú panorámy mesta, či už tie denné, alebo nočné, ukojenie svojej záľuby nájde na vrchu Srd, ktorý sa týči 412 metrov nad historickým Dubrovnikom. Na horu Srd vedie cesta pre automobily, pre chodcov či pre nás lenivejších aj kabínová lanovka. Jej ponuku na odvoz na horu sme využili aj my. Najromantickejšie časy sú pri východe a pri západe slnka. My sme si vybrali ten večerný a povieme vám veru, stálo to za to. Dubrovnik máte ako na dlani. Na kopci sa nachádza aj reštaurácia, kde poskočí srdce každej romantickej duši. Na vrchu hory sa hrdo týči kamenný kríž.
Keď už spomíname reštauráciu, nemôžeme nevychváliť miestnu kuchyňu. Vedeli sme, že nás tu čakajú mediteránske špeciality, no potešili sme sa o to viac, keď sme na jedálničku nenašli len rizotá či špagety, ktoré mimochodom boli vynikajúce, ale aj špeciality bývalej Juhoslávie ako napríklad mešano meso či pljeskavice alebo vynikajúce ćevapčići. Ochutnali sme aj tradičné jedlo pašticadu ako aj čerstvé rybacie taniere. Po týždni sme doslova ochutnali všetko domáce či mediteránske, čo sa nachádzalo na jedálničkoch reštaurácií. K tomu domáce vínko, na prípitok rakiju a cítili sme sa ako v siedmom nebi. V meste samozrejme nájdete reštaurácie od výmyslu sveta. Nechýba čínska, indická, arabská, talianska, americká a mnohé ďalšie. Cenovky jednotlivých jedál a nápojov by sme prirovnali k bratislavským staromestským cenám. Dovoliť si ich teda môže viac-menej každý.
A ako hodnotíme týždeň strávený v Dubrovniku? Ako to povedať. Týždeň nám bol veru aj málo na to, aká pozitívna, príjemná a romantická atmosféra vládla v tomto ikonickom meste. Samozrejme, ak máte voľný len jeden predĺžený víkend, dokážete staré mesto obehať bez problémov. Ak však máte viac času, Dubrovnik ponúkne okrem histórie aj príjemné pláže, zaujímavé výlety po okolitých ostrovoch a ostrovčekoch, výbornú kuchyňu, reštaurácie so živou hudbou, bohaté kultúrne programy a hlavne veľmi príjemne a pekné miesta na oddych a načerpanie novej energie. Je to jedno z miest pri ktorom si pri odchode poviete, sem sa určite musíme vrátiť ešte raz.