Automobily

Driftovací McLaren P1 GTR s rotačným motorom a s výkonom 1 000 koní hviezdil v Goodwoode

McLaren P1 GTR

Myslíte si, že je medzi motoristami niekto, kto si vážne myslí, že McLaren P1 by bol lepší, keby mal pod kapotou rotačný motor? Veru ani my nie. A napriek tomu sa strašne mýlime, pretože sa našli nadšenci, ktorí rotačný motor do tohto auta predsa vložili. „Mad Mike“ Whiddett a tím Lanzante upravili už bez tak jedinečné auto podľa svojho gusta a v Goodwoode ukázali tento šialený stroj svetu.

Driftovací McLaren z dvojlitra vytlačí 1000 koní…

Diely auta vyzerajú ako z modelu McLaren P1 GTR.

Upravený Mcalaren dostal príznačné meno MadMac a spod kapoty sa mu von derie dosť divokých koní. Konkrétne stádo 1 000 koní. Skôr ako pôjdete za staviteľmi na ich sociálne siete a zúrivo ich obviníte z kacírstva, musíme sa zastaviť a uvedomiť si, že s Mcalarenom P1 táto upravená veštia nemá veľa spoločného. Britská spoločnosť Lanzante skôr vyvinula nové diely karosérie pre podvozok McLaren z uhlíkových vlákien. Karbónová “vaňa” je však prevzatá z McLarenu 650S GT3.

Diely auta vyzerajú ako z modelu P1 GTR. Lanzante má veľa skúseností s prestavbou superšportov. Minulý rok firma priniesla do Goodwoodu “podomácky” vyrobený model P1 Spider. V dizajne mali prsty aj odborníci z Rocket Bunny, japonskí králi widebody tuningov. Výsledkom je auto, ktoré vyzerá ako ultra agresívne pretekárske auto P1. V Goodwoode predstavený model sa však nelepí na asfalt, skôr ho zahaľuje hustým dymom spopod kolies, keď v šialenom drifte prechádza zákrutami.

Pod kapotou sériového stroja sa nachádza biturbo motor V8 s elektromotorom a systémovým výkonom 916 koní. Ale Mad Mike je známy svojou láskou k rotačným motorom. Tím v MadLab potreboval postaviť niečo extrémne, a tak vytvorili 20B blokový motor s tromi rotormi a priskrutkovali naň veľké turbodúchadlo. Ohnivý 2,0-litrový motor s riadiacou jednotkou Haltech posiela 1 000 koní na zadné kolesá prostredníctvom šesťstupňovej sekvenčnej prevodovky.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Projekt bol dokončený len za 100 dní od návrhu po premiéru v Goodwoode. Vzhľadom na predchádzajúce vystúpenia Mad Mikea Whiddetta na slávnom preteku do vrchu to bala byť veľká paráda vidieť MadMac v akcii.

“Úprimne musím povedať, že MadMac bola najväčšia výzva, akú som kedy prijal. A bolo to obrovské úsilie celého tímu dokončiť projekt takéhoto rozsahu len za 100 dní,” vysvetľuje Whiddett. “Odhalenie projektu je vždy tou najlepšou časťou, pretože poskytuje príležitosť odstúpiť od celkovej konštrukcie a môžeme vidieť, čo si fanúšikovia a svet myslia o našom úsilí. Goodwood je pre mňa udalosťou číslo 1 roka. Za tie roky sme tam predstavili niektoré z našich najlepších projektov, ale tento je mimoriadne špeciálny.”

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button