Česká značka pneumatík oslavuje jubileum! Barum obúva autá už sedemdesiatpäť rokov
75 rokov Barum
Barum je značka, ktorú si pamätajú naši prastarí rodičia, starý rodičia, rodičia a dnes ju poznáme aj my a naše deti. Je to tradičná česká značka, ktorej mnohí vďačia za krásne zážitky, ktoré zažili vďaka jazde svojim autom, ktoré malo obuté práve pneumatiky značky Barum. Ako však táto značka vznikla a ako je možné, že existuje už sedemdesiatpäť rokov? Spoločne nazrieme do histórie populárneho a tradičného českého výrobcu pneumatík, spoločnosti Barum.
Značku Barum v minulosti obúvalo až 68% českých motoristov…
Názov značky vznikol spojením písmen z názvov podnikov Baťa (Ba), Rubena (ru) a Matador/Mitas (m).
Zamýšľali ste sa niekedy na tým, ako vznikol názov značky barum? Pamätníci to určite vedia, no mladšie generáciu si vznik tejto značky a jej začiatky fungovania veru pamätať nemôžu. Značka Barum vznikla pred 75 rokmi, kedy bola po prvýkrát oficiálne zaregistrovaná. Meno značky vzniklo spojením písmen z názvov podnikov Baťa (Ba), Rubena (ru) a Matador/Mitas (m). Vtedy stvoritelia tohto mena asi ani nesnívali o tom, že ich značka prežije tak dlho a bude sa v nezmenenom tvare používať aj v novom storočí či tisícročí. Pred tridsiatimi rokmi sa stala značka Barum súčasťou koncernu Continental, vďaka ktorému prežíva dodnes. Na českom i slovenskom trhu je jednou z najobľúbenejších značiek, spoločne s jej koncernovými sestrami Matador a Continental. Podľa prieskumu z minulého roka spoločnosti Continental Barum s.r.o., na vzorke 1320 respondentov, až 68 percent respondentov v Čechách a 41 percent na Slovensku v minulosti vlastnilo pneumatiky Barum.
Ako však vznikli pneumatiky Barum a ako to, že oslavujú už 75 rokov od svojho vzniku? História pneumatík Barum siaha do roku 1932. Je spojená s významnou českou rodinou Baťa a ich podnikaním. Bratia Tomáš a Antonín Baťovci sa rozhodli, že si budú pre svoje podnikové automobily vyrábať vlastné pneumatiky, aby tak znížili svoje náklady na prepravu. Pod značkou Baťa dokonca dostali svoje pneumatiky aj na slovenský trh. Po čase vyrábali gumy aj pre osobné automobily. Baťovci tak dokázali spraviť na našom trhu revolúciu, keďže dovtedy boli naši vodiči odkázaní na pneumatiky z dovozu. Výroba rástla a v roku 1939 vyšlo z fabriky Baťa neskutočných 250 000 pneumatík.
Na Slovensku sa začali pneumatiky vyrábať o niečo skôr, konkrétne pod značkou Matador. Spočiatku sa Matador venoval výrobe gumových výrobkov, hadíc a remeňov. S výrobou pneumatík o šesť rokov predbehol bratov Baťovcov. Matador obúval slávne značky našej automobilovej histórie a súčasnosti, ako Škoda, Tatra alebo Aero. V roku 1930 získal Matador dokonca patentové právo na systém spojenia železa a gumy. To viedlo neskôr k zrodeniu prvej československej terénnej pneumatiky s názvom Goliath.
S príchodom druhej svetovej vojny došlo k spomaleniu výroby, a to najmä z dôvodu nedostatku výrobného materiálu. Zásadný zvrat vo vývoji značky nastal, keď vtedajší československý prezident Edvard Beneš podpísal v dôsledku oživovania produkcie dekrét o znárodnení a zlínsky podnik tak postupne prešiel do vlastníctva štátu. Matador sa krátko po vojne, v roku 1946, stal národným podnikom. V roku 1947 vznikla dohoda o vytvorení novej obchodnej organizácie, ktorá zastreší distribúciu a predaj pneumatík. Spojením prvých písmen značiek Baťa, Rubena a Matador/Mitas tak vzniká nový podnik s názvom Barum. Pod jeho menom sa neskôr predávali nielen všetky pneumatiky vyrobené a predané na Slovensku, ale aj všetky gumárske výrobky v Československu. Dokonca dodnes majú niektorí Slováci či Česi v garážach alebo na povalách domov napríklad gumené nafukovačky značky Barum. Dve takéto máme doma, a stále funkčné, aj my.
Vďaka stúpajúcemu dopytu po pneumatikách bola postavená nová výrobná továreň v Púchove, kam bola následne od 1. mája 1950 presunutá celá výroba. Prvá pneumatika sa z Púchova dostala na trh ešte v tom istom roku. Vozidlá vybavené pneumatikami Barum vyhrali viaceré motoristické súťaže v rokoch 1931 až 1960. V roku 1971 prebehol prvý ročník najslávnejších motoristických pretekov na území Československa s názvom Barum Rally. Značka Barum bola od začiatku hlavným partnerom a s rally spojila aj oficiálny názov. V tom čase to bolo jedno z najvýznamnejších športových podujatí v krajine. V Otrokoviciach v Českej republike postavili v roku 1966 moderný výrobný závod na zvýšenie výroby týchto kvalitných pneumatík. V súčasnosti sa tam stále vyrábajú.
Po Nežnej revolúcii v roku 1989 musel Barum pre zachovanie svojej existencie nájsť silného partnera. Našiel ho v nemeckom koncerne Continental AG. Zmluva o joint-venture bola podpísaná 21. 12. 1992 a platnosť nadobudla 1. 3. 1993. Vznikla tak spoločnosť Barum Continental s.r.o. (dnes Continental Barum s.r.o.) a značka Barum sa stala súčasťou koncernu Continental AG. Vďaka novému silnému partnerovi firma získala prístup k najrôznejším know-how a moderným technológiám, výsledkom čoho bol výrazný rast výroby a dramatický nárast kvality pneumatík značky Barum.
Míľniky v histórii značky Barum…
1932 Vyrobená prvá pneumatika značky Baťa
1948 Vznik značky Barum
1959 Prvé bezdušové plášte
1967 Prvá radiálna pneumatika Barum 155-14 OR 1 určená oi pre legendárnu Škodu 1000 MB
1971 Zahájená výroba v továrni v Otrokoviciach. Prvou pneumatikou je radiálna Barum 155-14 OR 6
1971 Prvý ročník najslávnejšieho motoristického preteku v Československu – Barum Rally
1987 Pneumatiky OR 37 pre Škodu Favorit
1993 Barum sa stáva súčasťou koncernu Continental AG
2002 Pneumatika Barum Bravuris zvládne rýchlosť až 240 km/h
2010 Uvedená nová letná pneumatika Barum Brillantis
2018 Uvedená nová zimná pneumatika Barum Polaris 5
2019 Uvedená nová generácia obľúbenej letnej pneumatiky Barum Bravuris 5 HM
2023 75. výročie založenia značky Barum
Zdroj: Press správa AMI Communications, continental.sk, continental-corporation.com, barum-pneumatiky.sk, skoda-motorsport.com