Automobily

Bugatti Tourbillon s novým hybridom vystrelí na 300 km/h len za 10 sekúnd

Bugatti Tourbillon

Keď bol Bugatti Veyron predstavený začiatkom roku 2000, bolo neskutočným symbolom prekonávania cestných limitov. Tiež nieslo na svojich pleciach niekoľko prvenstiev. Bolo to prvé cestné vozidlo s výkonom nad 1 000 koní a malo v ponuke niekoľko zvýraznených špecifikácií. O 20 rokov neskôr sme si na štvorciferný počet koní pri hyperšportoch už viac-menej zvykli. A to nielen pri značke Bugatti.

A predsa, keď Bugatti prichádza s niečím novým, ľudia sa so záujmom pozerajú na túto prémiovú značku a myjú vysoké očakávania. A to je to, čo Bugatti Tourbillon prináša, vyslovované „Tuhrbilljong“ (výraz z hodinárskeho priemyslu). Vizuálne sa na prvý pohľad takmer nelíši od svojho predchodcu Chiron. Spontánne však máte pocit, že šoférujete „nové“ BMW radu 1 alebo „nové“ päťdverové Mini aj napriek brutálnemu výkonu tohto stroja. Z W16 sa stáva V16 a nový hybridný pohon vytvára bláznivé dodatočné jazdné vlastnosti, ktoré majú novo vytvorené umelecké dielo katapultovať až na maximálnu rýchlosť 445 km/h. Za predpokladu, že máte „Speed Key“.

Bugatti sa s cenovkou exkluzívneho špeciálu nehrá…

Bugatti vyrobí celkovo len 250 exemplárov. Ich výroba sa má začať v roku 2026.

V tomto prípade ide za hranicu skutočne obmedzenej najvyššej rýchlosti 380 km/h. Z nuly na 400 km/h to zvládne údajne za 25 sekúnd, 300-ka padne za desať sekúnd, 200-ka len za päť sekúnd. V lepšom prípade ste sa s týmito jazdnými vlastnosťami vopred príliš nenajedli…

Nový 8,3-litrový motor V16 produkuje výkon 1 000 koní a krútiaci moment 900 Nm. Nechýbajú ani dva elektromotory s výkonom 250 kW s krútiacim momentom 3 000 Nm vpredu a jeden s 240 Nm vzadu. Celkovo systém ponúka koncentrovaných 1 800 koní s hmotnosťou vozidla 1 995 kilogramov. Je to takmer jedna konská sila na kilogram, čo je neuveriteľné.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

8-stupňová prevodovka DCT s elektronickým samosvorným diferenciálom zaisťuje, že sa čistý výkon prenáša na vozovku veľmi rozumne. Pomôcť by mali aj masívne kolesá s rozmermi pneumatík 345/30 R21 vzadu a 285/35 R20 vpredu. Podľa WLTP nové vozidlo prejde 60 kilometrov na úplne elektrický pohon. Na palube je olejom chladená 800 V batéria s kapacitou 25 kWh.

Okrem W16 je tradíciou aj pomenovanie základných modelov po legendárnych pretekárskych jazdcoch Bugatti minulosti. Názov Tourbillon je jemným odkazom na francúzske dedičstvo Bugatti a má dokonale odrážať charakter vozidla. Od roku 1801 sa tourbillon používa na vyváženie účinkov gravitácie na hodinky, aby sa zabezpečilo konzistentné meranie času. Tourbillon vpredu kopíruje tvár Chironu. Je tu vidieť len predbežné štylistické a aerodynamické zmeny. V zadnej časti je obzvlášť nápadná zakrivená silueta svetelného pásu s orámovaným osvetleným nápisom Bugatti. Tri masívne plutvy siahajú cez strechu až dozadu.

Každý dizajnový detail a každá proporcia bola podriadená výkonu na úplne novom podvozku, ktorý umožňuje jazdu rýchlosťou nad 400 km/h. Zadné krídlo zostáva zložené aj pri vysokých rýchlostiach. Poskytuje len väčší prítlak pri nižších rýchlostiach a lepšiu stabilitu pri brzdení.

Vnútri je stredobodom prístrojový panel, ktorý bol tiež navrhnutý s know-how švajčiarskych hodinárov a vyrobený z viac ako 600 dielov vyrobených z titánu a drahých kameňov, ako sú zafír a rubín. Stredová konzola je vyrobená z krištáľového skla a hliníka. A na rozdiel od trendu je jediná obrazovka v aute úplne neviditeľná. Dotykový displej sa v priebehu dvoch sekúnd vysunie z hornej časti stredovej konzoly v režime na výšku, napríklad pre zadnú kameru. Vo formáte na šírku celý proces vysunutia displeja trvá päť sekúnd.

Tourbillon teraz vstupuje do testovacej fázy, pričom prototypy sú už na ceste do testovacích stredísk. Tento úctyhodný model by mohol byť nepriamym nástupcom Chironu, alebo teoreticky by mohol doplniť tento model luxusnej športovej značky. Bugatti vyrobí celkovo len 250 exemplárov. Ich výroba sa má začať v roku 2026. A koľko bude jeden z 250-tich jedinečných kúskov stáť? Cena bude štartovať na sume 3,8 milióna eur a samozrejme na základe a množstve personalizácií bude stúpať už len vyššie. Ručne bude model vyrábaný v štúdiu Bugatti v Molsheime.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button