Brutálna mašine pre experimentálne preteky! Cupra sa vyznamenala
Cupra Tavascan Extreme-E
Športová značka koncernu Volkswagen – Cupra, prichádza v spolupráci s nemeckým tunerom ABT s novým elektrickým super off-roadom, ktorý má demonštrovať silu, udržateľnosť a pokročilé výrobné technológie. Cupra dokonca uvažuje o jeho nasadení v experimentálnych pretekoch série Extreme E. So svojim dizajnom, ako aj výkonom, by si v nich veru zaslúžil zažiariť.
Predbehne pretekárska verzia tú civilnú?
Cupra Tavascan Extreme-E je elektrický off-road, ktorý má byť ukážkou nielen obrovskej sily a výdrže, ale aj udržateľnosti pri výrobnom procese.
Koncept pretekárskeho off-roadu Cupra Tavascan Extreme-E sa svetu predstavil len nedávno, na autosalóne IAA 2021 v Mníchove. Koncept vznikol v spolupráci s nemeckou tunerskou značkou ABT Sportsline. Konštruktéri Cupry tak mohli využiť dlhoročné skúsenosti kolegov z ABT, ktorý majú tradíciu v úpravách tých najšialenejších modelov koncernu a dokážu z nich spraviť ešte väčšie rakety. Dokonca sa ABT vypracovalo na jedného z najväčších dodávateľov série Formule E. K tomu všetkému spolupracuje aj na vývoji elektrických pretekárskych špeciálov s divíziou Audi Sport.
Ako sme už spomenuli vyššie, Cupra Tavascan Extreme-E je elektrický off-road, ktorý má byť ukážkou nielen obrovskej sily a výdrže, ale aj udržateľnosti pri výrobnom procese. Pri jeho konštruovaní sa technici snažia využívať čo najviac prírodných či recyklovaných materiálov. Jeho karoséria je vyrábaná z ľanových vlákien, ktoré nahradili tie uhlíkové. Následná recyklácia panelov karosérie by tak nemala negatívne ovplyvňovať životné prostredie, nakoľko ide o prírodný materiál. Cupra sa v budúcnosti bude snažiť podobné materiály aplikovať aj pri výrobe bežných produkčných modelov. Ďalším postupom pri výrove modelu Cupra Tavascan Extreme-E je využívanie 3D tlačiarní pri vytváraní dielov. 3D tlač by mala hlavne urýchliť a zjednodušiť výrobu náhradných dielov, ako aj ich prípadnú modifikáciu.
Pod kapotou budúceho pretekárskeho off-roadu Cupra Tavascan Extreme-E by malo pracovať zatiaľ bližšie nešpecifikované elektrické pohonné ústrojenstvo, ktoré je napájané z akumulátora s kapacitou 54 kWh. Vieme však, že z nuly na stovku by mal tento stroj dokázať vystreliť za zhruba 4 sekundy. Zatiaľ stále nie je isté, kedy sa budúci produkčný off-roadový športiak Cupra Tavascan Extreme-E objaví v pretekoch Extreme E, ale boli by sme určite radi, keby to bolo čo najskôr. Produkčná cestná, môžeme povedať civilná Cupra Tavascan by mala na trh prísť najskôr v roku 2024. Uvidíme, či sa jej športová derivácia dostane do pretekov skorej, alebo až po oficiálnom príchode civilného stroja.