RETRO

Audi A2 (1999-2005): Štvrťstoročie na cestách! Bude to klasika budúcnosti?

25 rokov Audi A2

Audi A2 má už 25 rokov. Progresívne malé auto prišlo na trh v novembri 1999. A povedzme si úprimne – stále nevyzerá tak staro. Podľa zasvätených je to najkvalitnejšie Audi, aké kedy značka postavila. K jeho narodeninám prinášame galériu obrázkov modelu Audi A2. Pokochajte sa spolu s nami zaujímavým modelom, ktorý tak nejak predbehol svoju dobu. Schválne, koľkí z vás či nás tento model šoférovali či vlastnili?

Audi A2 nájdete v autobazároch aj dnes…

Väčšina v súčasnosti ponúkaných ojazdených modelov Audi A2 má pod kapotou jednoduchý 1,4-litrový atmosférický benzínový motor.

Pri príležitosti výročia prerobili stážisti Audi starú A2 na elektrické autoAudi neposkytlo žiadne informácie o pohone A2 e-tron, keďže ide o jednorazový projekt. Ale vidíme, že tím urobil niekoľko zmien v exteriéri. Dizajn A2 teraz obsahuje podsvietené odznaky, aké dostali aj dnes predávané modely e-tron. K dispozícii sú nové predné a zadné masky, nová mriežka chladiča, aktualizované svetlomety a zadné svetlá, zapustené kľučky dverí a zmenená poznávacia značka.

Čo s modelmi, ktorých je na cestách stále veľké množstvo, už sa nevyrábajú a ich tvary predčii svoju dobu a aj dnes nevyzerajú vôbec zle? Stane sa z nich jedného dňa klasické auto? Presne takéto otázky sme si položili pri písaní tohto článku o modeli Audi A2. V porovnaní s dnešnými klasikami však jeho dizajn zatiaľ nie je nijak extra prevratný či zaujímavý. Čo bude ale o ďalších 25 či 50 rokov? Nechajme sa prekvapiť, či sa raz model Audi A2 stane žiadaným veteránom.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Aký príbeh nám ponúka Audi A2?

Pod názvom W10 sa v roku 1996 prvýkrát sformoval projekt nového malého auta so štyrmi kruhmi na nose, ktorý sa stal konkrétnym v koncepte AL2. Malé Audi, na ktoré všetci čakali, debutovalo v roku 1999 na IAA vo Frankfurte a marketing sa začal na jar a v lete 2000.

Pri uvedení na trh bola A2 vybavená štvorvalcom 1.4 16V s výkonom 75 k a rovnakým výkonom s testovaným trojvalcom 1.4 TDI, oba kombinované s pohonom predných kolies a 5-stupňovou manuálnou prevodovkou.

Od roku 2001 bol k dispozícii aj 61 koňový motor 1,2 TDI, tiež 3-valec, ale v tomto prípade len v kombinácii s automatizovanou manuálnou prevodovkou. S týmto motorom, ktorý bol známy už z Volkswagenu Lupo 3L, dokázala Audi A2 prejsť trasu Stuttgart – Miláno na jednu nádrž paliva. Továrenská spotreba bola udávaná na 3,0 litra. Objem nádrže bol pri tom okolo 20 litrov.

Zvláštnosťou Audi A2 3L boli obzvlášť ľahké 14-palcové disky z hliníkovo-horčíkovej zliatiny. Vo všeobecnosti je 3L, rovnako ako jeho náprotivok Lupo, technicky zložitejší ako zvyšok série. To dnes spôsobuje problémy, najmä automatizovaná prevodovka je považovaná za poriadne svinstvo tohto modelu.

Najživším motorom v Audi A2 bol motor 1,6 FSI s priamym vstrekovaním, ktorý prišiel na trh v roku 2002 a s voliteľnými 16 alebo 17-palcovými ráfikmi a štyrmi kotúčovými brzdami bol najšportovejším modelom A2 v rodine s výkonom 110 koní. V roku 2003 nasledovalo TDI s výkonom 90 k, ktoré sprevádzalo 75 k TDI. Žiaľ, okrem modelu A2 3L nikdy v tomto aute neexistovala automatická prevodovka.

Technologické a futuristické Audi A2 bolo stiahnuté z ponuky bez náhrady v júli 2005 po vyrobení 176 377 kusov. V roku 2011 Audi ukázalo koncept A2, ktorý mal mať elektrický pohon. Rok predtým sa ako nový základný model objavilo technicky nenáročné Audi A1 na báze Volkswagenu Polo.

Výhody nevýhody Audi A2…

Zaoblený a futuristický štýl bol vynikajúci z hľadiska aerodynamiky s koeficientom odporu medzi 0,25 a 0,29. Vo vnútri pôsobí takmer bezchybné spracovanie dojmom vlajkovej lode s hliníkovými detailmi, vďaka ktorým je prostredie ešte sofistikovanejšie. Spolu s digitálnou klimatizáciou a má niečo spoločné s vlajkovou loďou Audi A8. Len ten jemný lak sa zvykne na tomto po dobrých 20 rokoch olupovať. Kto Audi A2 máte, asi ste sa s tým v posledných rokoch už stretli

Najpôsobivejšia vec na A2 nie je to, čo vidíte, ale to, čo cítite počas jazdy. Hlavnou postavou Audi A2 je ľahkosť. Celý rad váži v priemere menej ako 1 000 kg, a to vďaka hliníkovému priestorovému rámu, ktorý je o 43 percent ľahší ako oceľová karoséria s rovnakými vlastnosťami. 

Čo sa údržby týka, TDI je celkom spoľahlivé, s pravidelnými kontrolami a rozvozom je to dobrák, ale dynamicky povedané… chýba mu šiesty prevodový stupeň. Vráťme sa späť k hliníku, oprava tohto drahého kovu je veľmi, veľmi nákladná, ak dôjde k nehode alebo má len drobné preliačiny.

Väčšina v súčasnosti ponúkaných ojazdených modelov Audi A2 má pod kapotou jednoduchý 1,4-litrový atmosférický benzínový motor. To znamená, že Audi váži menej ako 900 kilogramov a na zrýchlenie na 100 km/h potrebuje slušných 12,3 sekundy. Pozor na veľké lamelové skladacie strechy! Je možné, že už z nich žiadna nebude fungovať poriadne, ak samozrejme nebola medzičasom opravená.

Stále rastúca základňa fanúšikov subtílneho, no praktického mestského modelu so štyrmi kruhmi na nose, modelu Audi A2, má otázku: „Bude toto auto klasika budúcnosti?” Niekto hovorí že áno, niekto je skôr skeptický. Necháme sa prekvapiť, čo prinesie ďalšie štvrťstoročie…

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button