Aká je účinná ochrana auta pred koróziou? – Hnedý mor vie narobiť poriadnu šarapatu
Zima je v plnom prúde a čoraz častejšie sa na cestách objavuje snehová pokrývka. Plné ruky práce majú najmä cestári, ktorých úlohou je okrem odpratávania snehu aj posypávať cestu soľou, aby vozovka nezamŕzala a my sme sa mohli bezpečne dostať z bodu A do bodu B. V tomto prípade – všetko dobré je na niečo zlé. Dvojica soľ a voda je postrachom všetkých oceľových častí karosérie. Ochrana auta pred koróziou je preto podstatnou témou najmä v tomto ročnom období.
Ochrana auta pred koróziou je dôležitá najmä kvôli bezpečnosti – veľmi prehrdzavené nosné časti môžu ohroziť tuhosť karosérie a tým vašu bezpečnosť. Voda spôsobuje v prírode úplne bežný rozklad niektorých kovov, pričom v kombinácii so soľou sa proces výrazne urýchľuje. Niektoré časti auta, napríklad nerezový výfuk, podľahnú oxidácii – vytvorí sa na nich čosi, čo vyzerá ako hrdza, no ide len o ochrannú vrstvu. Podobne je to aj pri medi, ktorá sa pokryje zeleným povlakom. Pri plechových častiach auta je to však iné.
Ktoré časti auta postihuje hrdza najčastejšie?
Prečo je potrebná ochrana auta pred koróziou, keď má auto viac niekoľkoročnú záruku proti prehrdzaveniu? Automobilky majú veľmi prísne pravidlá na uplatňovanie záruky a málokedy sa podarí preplatenie lakovania vybaviť. Ideálnou cestou, ako ochrániť auto pred koróziou je poznať najviac namáhané časti. Postihované miesta sa môžu na každom aute rôzniť, no určite sa zamerajte na predné blatníky, najmä v mieste napojenia na prahy. Práve tieto miesta sú najviac postihované odlietavajúcimi kamienkami. Hnedý mor postihuje veľmi rád aj podbehy a miesta uloženia tlmičov, no väčšina moderných áut má plastové kryty podbehov. Hrdza sa vie zahryznúť aj do prahov či do predných hrán kapoty. Pozornosť venujte aj škriabancom v laku, ak sú hlbšie môže v nich “zakvitnúť” hrdza. Spodné časti karosérie a podvozok sú často chránené plastizolom, no nápravy chránené nebývajú. Podvozok je taktiež najhoršie odvetrávanou častou vozidla a preto mu treba venovať pozornosť.
Aktívna ochrana auta pred koróziou
Ideálnou cestou, ako ochrániť auto pred koróziou, je vždy po umývaní karosériu zavoskovať. Vosk totiž preniká do pórov laku a vytvára odpudivú vrstvu voči vode, vďaka čomu sa vám po daždi na laku bude voda zhlukovať do malých kvapiek a bude sa lepšie kĺzať z laku dole. Navyše tvorí aj UV ochranu, vďaka čomu lak nebude blednúť na slnku. Vosk však chráni len pred vodou, pred kamienkami je vhodné na namáhané časti aplikovať špeciálnu fóliu, aby kamienok nemohol odraziť časť laku, v dôsledku čoho by vznikla hrdza. Ochrane pred kamienkami môže dopomôcť aj montáž lapačov (zásteriek), ktoré dokážu zachytiť viac odlietavajúcich nečistôt. Pri ochrane podvozku existujú rôzne prípravky na jeho konzerváciu, no pri ich aplikácii najprv podvozok poriadne umyte a nechajte uschnúť, ideálne na rozpálenom asfalte. Pri aplikácii dávajte pozor, aby ste nezapchali odtokové kanáliky a dutiny, určené na odvetrávanie podvozku – v opačnom prípade by sa v nich zadržiavala voda a efekt ochrany by nemal význam. Väčšinu týchto prípravkov nie je možné prelakovať, preto si ich aplikáciu poriadne rozmyslite.
Jednoduchá ochrana bez použitia prípravkov
Ak nechcete platiť za prípravky, existujú aj ďalšie spôsoby, ako ochrániť auto pred koróziou. Stačí ak raz ročne vyčistíte podbehy, hlavne v časti napojenia na prahy, pretože práve tam sa zachytáva prach, ktorý sa pri daždi mieša s vodou, čo spôsobuje zdržiavanie vlhkosti. Pri umývaní auta nezabudnite na priestory za dverami a tesnenia, ktoré je tiež potrebné umyť. Na tesneniach sa môže držať prach, ktorý pôsobí abrazívne a neustálym odieraním takéhoto tesnenia o dvere môžete spôsobiť poškodenie laku. Ak chcete minimalizovať vznik hrdze na podvozku, vyvarujte sa parkovaniu na trávnikoch, pretože trávnatá flóra zadržuje vlhkosť a tak uprednostnite radšej betón či asfalt. V daždivom počasí sa na vozovke vyhýbajte jazde v “mokrých pásoch”. V neposlednom rade zabezpečte, aby boli odtokové kanáliky v karosérii vždy priechodné.
Ochrana auta pred koróziou v zimnom období
V zimnom období umývajte váš automobil častejšie, pričom sa zameriavajte najmä na opláchnutie posypovej soli zo spodných častí karosérie a podvozka. Nezabúdajte aj na voskovanie. Majte na pamäti, že aj posypová soľ obsahuje pridané kamienky, ktoré rovnako poškodzujú lak. Vhodné je preto opäť použiť lapače pre zvýšenie ochrany. Keď už sme pri tej soli, vyhýbajte sa čerstvo posypaným vozovkám, kde je jej množstvo najvyššie. Rovnako sa vyhýbajte jazde v “mokrých pásoch”, v ktorých môže mať voda taktiež zvýšený obsah soli. V prípade, že u vás nesneží vyhýbajte sa parkovaniu na trávnatej ploche či lístí – oba zadržiavajú vlhkosť. V zime býva tiež zvýšená vlhkosť v interiéri, odporúčame preto občas pustiť klimatizáciu, či umiestniť v aute vrecúškový pohlcovač vlhkosti. Korózia z vnútra auta je síce menej pravdepodobná, no žiadnemu autu neuškodí prevencia.
Zdroje: eOil.sk, AutoBild, TopSpeed.sk