Rozhovor: Verím, že každý sa chce dostať domov živý a zdravý
Pavol Demjanič v rozhovore o Motorcycle Ride Academy.
Ste začínajúci jazdec, ostrieľaný motorkársky harcovník, alebo sa len potrebujete rozjazdiť pred sezónou? Môžete navštíviť Motorcycle Ride Academy, motoškolu, kde dostanete možnosť osvojiť si správne návyky, ktoré vám na motorke môžu zachrániť život! Redakcia jazdime.sk, ako motoristický online magazín rada predstavuje novinky a zaujímavosti zo sveta motorizmu. O to viac, ak ide o bezpečnosť nás všetkých. Viac nám o MRA povie zakladateľ Pavol Demjanič v nasledujúcom rozhovore.
Prečo ste založili motoškolu MRA? Čo je jej cieľom?
Množstvo motoriek na našich cestách za posledných niekoľko rokov markantne stúplo. Motorky sa stávajú čoraz dostupnejšími, a množstvo ľudí, ktorí nikdy nejazdili, si dnes kupuje aj relatívne silné stroje. Žiaľ, v mnohých autoškolách sa dnes venuje pozornosť skôr kvantite, ako kvalite. Preto mnoho „novopečených“ motorkárov v skutočnosti nevie ovládať svoju motorku. Vedia sa pohnúť, zastaviť, zvládajú základné manévre, no tam ich schopnosti končia.
Jazdím po našich cestách denne a stretávam množstvo motorkárov, ktorí nemajú správne návyky a techniku jazdenia, čo môže viesť k fatálnym nehodám, škodám na majetku, v horšom prípade aj na zdraví. Základnou myšlienkou motoškoly MRA je teda dať ľuďom nejakú “nadstavbu” na to, čo už vedia, respektíve ich ideálne hneď po obdržaní vodičského preukazu učiť jazdiť technicky správne, s rozumom, s prehľadom a bezpečne. Niekoľko rokov sa tejto činnosti venujem v okruhu svojich známych, a ich známych.
Kedy vás napadla myšlienka zriadiť motoškolu MRA?
Myšlienka zriadiť motoškolu a začať to robiť aj pre širokú verejnosť vo mne bola dlho, no až minulý rok som sa definitívne rozhodol a začal som riešiť potrebnú administratívu. Začal som hľadať vhodný priestor, riešiť grafiku, marketing, vymýšľať celú schému výučby, jednoducho to “učesať” do podoby, v akej to je dnes. Ja sám jazdím asi 15 rokov, od Simsona cez cestné endurá, turistické motorky, superšporty atď.. jednoducho som nahliadol do každej kategórie.
Ak vyučujete klientov, koľko kilometrov na cestách máte najazdené vy?
Najazdené kilometre nemám spočítané, prestal som počítať pri desiatej motorke a 200 000 km po cestách Slovenska a Európy. Som typ človeka, ktorý keď niečo robí, tak to chce vedieť, preto som sa sám začal vzdelávať v rámci jazdenia, mám za sebou niekoľko rôznych kurzov a motoškôl, načítanú teóriu, naštudovanú fyziku, ktorá ovplyvňuje jazdenie atď. Čo je však najdôležitejšie, všetky naštudované veci prenášam do vlastnej praxe, vlastného jazdenia a tak viem, že tie veci jednoducho fungujú.
Prenášate vaše poznatky aj do praxe?
Áno. Na týchto poznatkoch staviame aj celú výuku, kde absolventi po doobednej teoretickej časti všetky získané vedomosti prenášajú do praxe najskôr na uzatvorenej bezpečnej ploche, neskôr aj jazdou priamo v premávke.
Pri výuke dbáme na individuálny prístup ku každému absolventovi, preto od nás každý odíde s informáciami šitými jemu na mieru. Je jedno, či sa jedná o “nepopísaný list” v podobe úplného začiatočníka, alebo sa jedná o človeka, ktorý má už odjazdených niekoľko sezón a chce sa zlepšiť v tom, čo ho baví.
Aké chyby robia motoristi najčastejšie?
Jednoznačne by sa dalo povedať, že prekročia hranice svojich možností, neodhadnú svoje skúsenosti a v kombinácii s vysokou rýchlosťou, dochádza, žiaľ, k množstvu nehôd, ktorým by sa dalo predísť. Veľmi pozitívnym impulzom je to, že sa človek do kurzu prihlási. Znamená to, že sa chce niečo naučiť a nemá pocit, že je druhý „Rossi“. S takto “otvorenou hlavou” sa dá pracovať. Počas kurzu sa dozvedia v podstate od základu všetko, čo ich udrží na ceste, a čo im spraví z kŕčovitého stresujúceho presúvania z bodu A do bodu B, pohodovú jazdu bez stresu. Zrazu si začnú jazdenie užívať, a čo je pre nás najdôležitejšie, bezpečne sa vracajú večer k svojim rodinám.
Čo je pre nich v poznatkoch asi najviac prekvapujúce?
Najviac ich asi prekvapí brzdná dráha ich vlastnej motorky, málokto totiž má natrénované núdzové brzdenie. Tejto téme venujeme dostatok času a priestoru, a ľudia sú veľmi prekvapení, akú dlhú má motorka brzdnú dráhu, povedzme už pri rýchlosti 50km/h, a aký veľký rozdiel v brzdnej dráhe je pri 50 a 70 km/h.
Na akých motorkách najčastejšie prídu na motokurz?
Stretávame sa so všetkými typmi motoriek, najčastejšie sú to však naháče a cestovné endurá, turistické stroje. Relatívne málo je superšportov, pochopiteľne, kto si takú beštiu kúpi, väčšinou je presvedčený, že už vie jazdiť a preto nevyhľadáva služby motoškôl. Paradoxne, práve na týchto motorkách sa stáva najviac nehôd.
Je rozdiel v kurze, ak sú motorky rôznych výkonov?
Samozrejme, kurz vždy individuálne prispôsobujeme aktuálne prítomným motorkám. Základné fakty sú nemenné pre všetky typy motoriek, no obsah kurzu sa detailami líši v závislosti na type motorky. Inak má rozložené ťažisko superšport a inak chopper, takže aj ovládanie týchto motoriek sa mierne líši.
Bol by som rád, keby sme sa všetci navzájom trochu viac rešpektovali a nejazdili v premávke ako blázni, nestojí to za to.
Kto je vaším najčastejším klientom?
Našimi zákazníkmi sú naozaj rôzne typy ľudí, od mladých chalanov, ktorí si práve spravili malý vodičák, majú 125-tku, alebo nejakého naháča do 25kW, cez štyridsiatnikov s cestovnými motorkami až po šesťdesiatnikov na chopproch. Teší nás, že v poslednej dobe pribúda na motorkách aj žien, a mám pocit, že ženy sú v kurzoch precíznejšie a snažia sa tých vedomostí vstrebať ešte viac, ako chlapi. Naše dvere sú otvorené každému, kto sa chce niečo naučiť .
Každoročne je vidieť viac a viac motorkárov na Slovensku. Sú dostatočne vybavení a spôsobilí jazdiť? Koľko najazdia vo vašom kurze, na čo sa zameriavate.
Ako som už spomínal, motorkárov pribúda a nie som presvedčený, že zo začiatku úplne presne vedia, čo robia. Každému poradíme nielen so samotným jazdením, ale aj s výberom oblečenia a výbavy, s nastavením ovládacích prvkov na jeho motorke priamo na neho, pohovoríme si aj o servisných úkonoch na jeho motorke, o pneumatikách, o podvozku.. jednoducho o všetkom, čo by mal človek vedieť skôr, než sadne na mašinu.
Ako prebieha kurz?
V rámci celodenného kurzu ráno absolvujeme “technické okienko”, následne cca 1,5 hodiny teoretickej prípravy. Následne 2 hodiny jazdíme na uzatvorenej ploche Paddocku, kde si prenášame naučené poznatky priamo do vlastnej jazdy. Po obede absolvujeme cca 130km dlhý okruh po cestách západného Slovenska, s rôznou kvalitou asfaltu, rôznymi zákrutami, v rôznych rýchlostiach. Cieľom je naučené veci neopakovať dookola “okolo kužela” na parkovisku, ale vyskúšať si všetko preniesť do skutočnej premávky, kde sa občas objaví štrk na ceste, občas nákladiak v protismere, občas pes pri krajnici.. jednoducho všetky nástrahy, ktoré nás všetkých sprevádzajú pri moto – potulkách svetom, a ktoré by sme mali zvládať riešiť, ak sa chceme vrátiť domov celí.
Aké sú vaše oblúbené cesty na Slovensku alebo aj na svete na cestu motorkou?
Začať musím určite Pezinskou Babou :) Z európskych sú to určite rakúske či švajčiarske horské priechody a talianske passy, mám prejazdené všetky známe aj menej známe, je to krása. Rovnako rád jazdím na východ, Rumunsko, Bulharsko, prípade celý Balkán. Ak to však zhrniem, tak každá cesta, ktorá je plná zátačiek, je moja obľúbená. Motorky sú pre mňa v prvom rade o náklonoch, prejazdoch zátačiek.. nemusí to vôbec byť nad rámec MPR, pekná cesta sa dá vychutnať “kochačkovým” tempom, bezpečne a plynulo. Mnoho kilometrov najazdím so ženou za chrbtom. Neviem si predstaviť a vziať na svedomie, že by sa jej niečo stalo kvôli tomu, že si potrebujem pohladiť ego. Radšej sa vrátim domov o 10 minút neskôr, ako vôbec a k tomuto vedieme aj absolventov našej motoškoly. Pre všetkých motorkárov je jazdenie hlavne o vyčistení si hlavy a relaxe, no verím, že každý sa chce vrátiť domov v jednom kuse. Preto nabádame všetkých, aby ak chcú jazdiť vysokými rýchlosťami, máme v okolí niekoľko závodných okruhov, tam treba ísť a ukázať, čo človek vie. Samému mi vadí rastúca tendencia agresie na cestách, mnoho vodičov áut je nahnevaných na motorkárov a niekedy sa tomu vôbec nedivím. Bol by som rád, keby sme sa všetci navzájom trochu viac rešpektovali a nejazdili v premávke ako blázni, nestojí to za to.
Ďakujeme za rozhovor. Zdroj fotografií: Facebook MRA MotorcycleRideAcademy