Automobily

Nevera po chorvátsky? S týmto by ste si dali povedať

Rimac Nevera

Ďalší pôvabný elektrický športiak z chorvátskej dielne Rimac prichádza. S pre nás úsmevným názvom Nevera postavil Rimac svoj stroj s interným označením C_Two. Chorvátsky priekopník elektrického pohonu v hyperšportových automobiloch sa netají tým, že s modelom Nevera má veľké ambície. Unikátnym nie je len jeho elektrický pohon, ale aj zrýchlenie či brutálny výkon.

150 exemplárov – ani jeden rovnaký…

Výkon Rimacu Nevera 1408 kW s krútiacim momentom 2360 Nm je ako z iného sveta.

Elektrické superšporty ponúkajú naozaj neporovnateľné výkony so športiakmi so spaľovacími motormi. Elektrina je v tomto ohľade naozaj niečím neprekonateľným. Príkladom zbesilého výkonu je aj Rimac Nevera. Jeho štyri elektromotory s permanentným magnetom dokážu spoločne poskytnúť neuveriteľných 1408 kW s krútiacim momentom 2360 Nm. Zadné kolesá sú pri tom prepojené s dvojicou jednostupňových prevodoviek. Proste brutál!

Ohromná sila elektromotorov spôsobila, že Rimac Nevera vystrelí z nuly na stovku za neuveriteľný čas, len 1,85 sekundy. Na tristovku mu to trvá len 9,3 sekundy. Jeho maximálna rýchlosť je 420 km/h no veríme, že by dokázal ísť ešte rýchlejšie. Energiu na jeho brutálne výkony poskytuje akumulátor s kapacitou 120 kWh. Teb ny mu mal zaručiť dojazd až 550 kilometrov no popravde neveríme, že majiteľ modelu Rimac Nevera bude jazdiť na spotrebu. Akumulátory sú umiestnené v podlahe a svojim rozložením pripomínajú písmeno “H”. Ich článkov je 6930. Akumulátor je lítium-mangán-niklový a je chladený kvapalinou. Vďaka uloženiu akumulátora je hmotnosť rozložená v pomere 48:52 medzi nápravami. Akumulátor okrem toho tvorí integrálnu časť elektrického superšportu, vďaka čomu pridáva až o 37% viacej štrukturálnej tuhosti uhlíkového monokoku.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Monokok je technickou čerešničkou na torte nie len modelu Nevera, ale celkovo chorvátskej spoločnosti Rimac.  Je tvorený strechou, integrovanou sadou batérií a zadným pomocným rámom, čo v konečnom dôsledku tvorí najväčší kus karbónových vlákien v automobilovom priemysle. Jeho hmotnosť neprekračuje 200 kilogramov a podľa slov vedenia spoločnosti Rimac poskytuje najpevnejšiu štruktúru automobilu v histórii. Jeho torzná tuhosť je neuveriteľných 70 000 N·m−1.

All-Wheel Torque Vectoring 2 (R-AWTV 2)je ďalšou z vychytávok chorvátskeho automobilového výrobcu. V praxi sa jedná o náhradu klasického stabilizačného systému. Systém R-AWTV 2 dokáže variabilne reagovať na dynamické odozvy a aktuálne podmienky na ceste vďaka kalibrácii krútiaceho momentu, ktorý je distribuovaný na každé koleso. Až 100 výpočtov za sekundu dokáže zvládať prediktívne fungujúci systém. Miera krútiaceho momentu má na základe výpočtov vždy zaistiť elektromobilu Rimac Nevera čo najväčšiu agilitu a stabilitu.

Z rýchlosti do stavu pokoja majú elektrický superšport dostať prémiové karbón-keramické brzdy Brembo, ktoré spolupracujú s rekuperovaním energie. Automobil samostatne kombinuje jednotlivé systémy, brzdný aj rekuperačný, tak, že vodič ani netuší, ktorý systém aktuálne znižuje jeho rýchlosť. Nový systém Driver Coach, ktorý bude dostupný od budúceho roka, bude pomocou umelej inteligencie pomáhať vodičovi pri okruhovej jazde. Vďaka dvanástim ultrazvukovým čidlám, trinástim kamerám a šiestim radarom si dokáže prečítať trať a pomocou zvukových aj vizuálnych pokynov jazdcovi ukáže najlepšiu stopu na prejazd.

Chorvátska spoločnosť Rimac má v pláne postaviť až 150 exemplárov modelu Nevera. Je to takmer dvojnásobok v porovnaní s vyrobenými kusmi predchodcu Concept One. Rimac ďalej uvádza, že nechce vyrobiť dva rovnaké kúsky a v spolupráci s budúcimi majiteľmi chce každý automobil personalizovať tak, aby sa druhý rovnaký na svete nevyskytoval. Okrem toho bude každý zo 150-tich modelov osobne podpísaný zakladateľom chorvátskej automobilovej spoločnosti Matem Rimacom.

 

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button