Môže konkrétny model auta rozhodnúť politické voľby? Asi len sotva. Pokiaľ to nie je Ford Mondeo. Alebo skôr jeho britský majiteľ, pán „Mondeo Man“. Pojem „Mondeo Man“ spopularizovala fráza, ktorú použil vtedajší líder Labouristickej strany Tony Blair na konferencii Labouristickej strany v októbri 1996.
Zjednodušene povedané, „Mondeo Man“ v živote niečo dosiahol a postupom času sa z ľavicovejšieho voliča stal konzervatívnejším. A toto sú ľudia, ktorých Tony Blair v tom čase premenil na labouristov. Takže môžeme povedať, že to bola klasická stredná trieda. Na Slovensku by bola definovaná možno ako „Octávkar“ alebo „Touraňák“ a v Taliansku možno (v preklade) ako “Giuliani” alebo “Seňor Tipo”. V Británii sa strednej triede hovorilo jednoducho “Mondeo Man” a čo by bola lepšia reklama pre rovnomenný automobil, ktorý doslova svojou podstatou definuje túto triedu?
Ford model Mondeo postupne vylepšoval v dôsledku silnej konkurencie…
V Európe sa výroba Mondea MK3 skončila v marci 2007 a vo Vietname až koncom roka 2009.
Ford uviedol na trh vtedy nové Mondeo v októbri 2000. S dĺžkou 4,75 až 4,83 metra je automobil výrazne väčšie ako jeho predchodca. Hoci je predná časť inšpirovaná najmä Focusom, mnohí kritici považujú celkový dojem za zdržanlivejší a dospelejší.

Aké slabiny mala prvá generácia Fordu Mondeo?
Dve najväčšie slabiny predchádzajúceho modelu boli skromný priestor pre nohy vzadu a nekonkurencieschopná naftová verzia. Boli napravené o 50 mm dlhším rázvorom a novým naftovým motorom Duratorq. Podvozok a odpruženie sú však prenesené, takže Mondeo zodpovedá povesti svojho predchodcu ako lídra v triede, pokiaľ ide o ovládateľnosť a jazdné správanie.
Po tom, čo interiér modelu Volkswagen Passat (B5) stanovil štandardy v roku 1996, venoval Ford veľkú pozornosť interiéru druhej generácie Mondea a bol prvým veľkým veľkovýrobcom, ktorý reagoval na nový štandard stanovený Volkswagenom. Ford upúšťa od zaobleného interiéru v americkom štýle prvej generácie a vyvíja striedmejší, sofistikovanejší, „germánsky“ dizajn s použitím kvalitnejších materiálov.
Výbavové línie tohto Mondea sú značne zjednodušené, takže vo Veľkej Británii existujú „len“ výbavové rady LX, Zetec, Zetec S, Ghia, Ghia X a ST. Napriek tomu facelift v polovici cyklu v roku 2003 zaviedol niekoľko nových úrovní výbavy. Titanium a Titanium X teraz sedia medzi Zetec S a Ghia a ST220 sedí nad ST.
Viac bezpečnosti…
Rovnako ako u jeho predchodcu je pasívna bezpečnosť kľúčovým predajným argumentom pre Mondeo z roku 2000. S ešte pevnejšou karosériou Ford predstavuje takzvaný „inteligentný ochranný systém“ (IPS), ktorý pomocou série senzorov rozhoduje o tom, ktorá kombinácia bezpečnostných zariadení (bežné airbagy spolujazdca, bočné airbagy a záclonové airbagy) sa najlepšie aktivuje v danej situácii nehody.
Pre zlepšenie aktívnej bezpečnosti sú všetky modely vybavené protiblokovacími brzdovými systémami a elektronickým rozdeľovaním brzdnej sily. Ako voliteľná výbava je k dispozícii elektronický stabilizačný program (ESP). Vtedajší marketing Fordu tvrdil, že Mondeo je „jedno z najbezpečnejších áut“. Testy Euro NCAP pre Mondeo v rokoch 2000 až 2007 však ukazujú, že poskytuje menšiu ochranu ako väčšina jeho hlavných konkurentov.
Vzťah s Mazdou a Jaguarom…
V dôsledku toho Ford prepracoval časť vozidla. Ale nadpriemerné riziko poranenia hrudníka vodiča pri čelnom náraze zostáva aj po nových nárazových testoch, keďže prvá a druhá generácia Mondea sú založené na pomerne zastaranej platforme CDW27, ktorá súvisí s platformou Mazda GE vyvinutou koncom 80. rokov.
Základ prvej Mazdy 6 a Jaguaru X-Type úzko súvisí so základom Mondea. Niektoré z rovnakých motorov sa používajú vo všetkých modeloch. V prípade Mondea sú ponúkané tri karosárske verzie: notchback, hatchback a kombi.
Turnier (kombi) je najpredávanejším variantom v Nemecku. Vrcholným modelom je športový variant ST220 s 3,0-litrovým motorom V6 s výkonom 166 kW (226 k). Dosť na to, aby dosiahol hranicu 100 km/h za 7,6 sekundy. Každé Mondeo sa dodáva s klimatizáciou a kotúčovými brzdami. Ford ponúka 12-ročnú záruku proti korózii. Napriek tomu Mondeo nie je imúnne voči korózii…
Prvý rozsiahly facelift prebehol v júni 2003. Na exteriéri, interiéri a motore bolo vymenených viac ako 1500 dielov. Mriežka chladiča a spodná línia okien majú chrómové rámy, hmlové svetlá sú teraz lichobežníkové a bočné smerovky sú biele. Prepracované sú aj zadné svetlá a vonkajšie spätné zrkadlá.
V interiéri sú použité kvalitnejšie materiály, prepracovaná je palubná doska, zlepšila sa hlučnosť a komfort jazdy. Doposiaľ najvýkonnejší dostupný motor TDDi nahradia dva nové vznetové motory TDCi. V septembri 2004 pribudli dva nové motory: benzínový trojlitrový motor V6 s výkonom 150 kW (204 k) a naftový 2,2-litrový motor s výkonom 114 kW (155 k).
Ďalšie menšie zmeny boli vykonané na prednej a zadnej časti v septembri 2005, s mierne upravenými zadnými svetlami, bočnými smerovkami z číreho skla a odrazkami v blízkosti spodnej hrany nárazníkov. Od januára 2006 bude na 2,0-litrových dieselových motoroch štandardne montovaný filter pevných častíc. V Európe sa výroba druhej generácie Mondea skončila v marci 2007 a vo Vietname až koncom roka 2009.