TEST: MotocykleTesty
Trendy

TEST: KOVE 450 Rally – Hobby enduro stvorené pre zábavu bez rizika

TEST: KOVE 450 Rally

O motocykloch značky Kove mnohí možno ešte nepočuli, mnohí ju poznajú napríklad z Dakaru a mnohí už mali možnosť si jej motocykle aj naživo pozrieť na svetových veľtrhoch a aj na ne vysadnúť. My sme sa k tejto čínskej značke dostali len pred pár rokmi a zaujala nás svojimi odvážnymi dizajnami. Napísali sme o motorkách Kove pár článkov, čo si všimol slovenský predajca Motostore. Dostali sme sľub, že keď sa Kove objaví na slovenskom trhu, budeme prví, ktorí si na motorkách tejto značky zajazdia. Prešlo niekoľko mesiacov a my sme naozaj doatali možnosť, ako prvá redakcia na Slovensku, otestovať pôsobivú rally repliku Kove 450 Rally. Toto hobby enduro sme zobrali tam, kde mu to sedí najviac a to do terénu. Vďaka nášmu ochočenému off-road jazdcovi Adriánovi sme mali možnosť zistiť, aké limity má motorka a ako sa správa pri jazde v náročnejších podmienkach. S našimi dojmami z testovacích jázd sa s vami teraz radi podelíme v našom redakčnom teste.

Dizajn môže hravo konkurovať tradičným značkám…

Základom motorky je jednovalcový kvapalinou chladený motor s chladičom oleja, s rozvodom DOHC, s výkonom 31 kW a krútiacim momentom 35 Nm.

Hoci je hobby enduro Kove čínska motorka, na dizajne to vôbec nie je poznať. Nie je to „obšľahnutý“ japonský či európsky stroj, ale naozaj veľmi podarená štýlová enduro motorka, ktorá zaujme hneď na prvý pohľad pútavými nálepkami Kove 450 Rally na svojej kapotáži. Okrem toho aj jej predná maska s LED svetlometmi a plexištítom vyzerá celkom agresívne. Nám, milovníkom animovaného seriálu Futurama, pripomínala výraz šialeného robota Roberta, ale samozrejme toto je úplne subjentívne. K bieločervenému prevedeniu dokonale ladí aj zlatistá predná vidlica, ako aj výfuk, vytiahnutý za sedlo. Je to nielen imidžová, ale aj praktická záležitosť. Dokonca aj jeho zvuk na to, že je to továrenský výfuk, bol na náš podiv, celkom príjemný, hlbší a uvrešťaný, čo sa nám pri jazde páčilo. Motorka upútavala pohľady počas našich presunov mestom a aj na semaforoch sme si všimli, že si tento stroj so záujmom prezerajú šoféri okolostojacich automobilov.

Inzercia Odťahová služba Rečičár


    Základná výbava motorky sa veru nemusí vôbec hanbiť…

    Stále spomíname, že motocykel pochádza z Číny. Pri týchto východných strojoch sa nám motorkárska komunita rozdeľuje na dva tábory. Jedna strana tieto motorky hneď od podstaty nenávidí (niekedy neopodatatnene) a tá druhá ich akceptuje aj vyzdvihuje z viacerých dôvodov. My sme boli plní očakávania, čo nám tento cieľavedomý Číňan ponúkne. Určite musíme vyzdvihnúť hneď niekoľko prvkov, ktoré aj napriek stále nižšej cenovke v porovnaní s európskou či japonskou konkurenciou, tento motocykel poskytne už v základe. Ako prvé pochválil náš off-road jazdec ráfiky Akront, ktoré sú určite lepšie a kvalitnejšie, ako nejaké továrenské či neznačkové ráfiky. Náš jazdec si pochvaľoval široké stúpačky, ako aj dobre spravený stojan s aretáciou. Full-LED osvetlenie je plusom hlavne pri jazde v šere alebo v noci a veru ocenili sme ho aj my. Zadná kyvka nie je z nejakej lacnej jokloviny, ale je slušne spracovaná a okrem toho dostala aj ProLink – prepákovanie zadného tlmiča, čo mení charakter pruženia k lepšiemu. Antivibračný predstavec solídne tlmil vybrácie riadítok pri jazde terénom. Motocykel sa tiež môže pochváliť aj integrovanou vyššou vežou s farebným TFT displejom, na ktorú je možné dokúpiť ďalšie vybavenie ako napríklad hrazdu na navigáciu alebo iné držiaky. Displej je dobre čitateľný aj na slnku, je príjemne graficky spracovaný a jeho ovládanie je jednoduché a intuitívne. Nezobrazuje zbytočné kvantum informácií, ale to napodstatnejšie pre jazdu v teréne na ňom nájdete. Cez tlačidlá vedľa ľavého gripu a teda aj cez displej si viete vypnúť ABS. Z bezpečnostných dôvodov sa po znovunaštartovaní motorky opäť zapne, čo je pri off-roadovej jazde nie vždy praktické. Okrem toho displej ponúkne aj Bluetooth či WiFi pripojenie, ako aj GPS prijímač. Motorke nechýba ani USB konektor, čo je v dnešnej dobe naozaj potrebná a môžeme povedať, že už aj štandardná vec, hoci pri endure by sme to nečakali, rovnako ako aj napríklad prítomný štvorindex.

      Motor vás nechce po pridaní plynu hneď zabiť…

      Motorka Kove 450 Rally je verná svojmu statusu hobby endura, ktoré je vhodné aj pre začínajúcich jazdcov. Základom motorky je jednovalcový, kvapalinou chladený motor s chladičom oleja, s rozvodom DOHC, s objemom 449 cm3, s výkonom 31 kW a krútiacim momentom 35 Nm. Jeho naladenie je skôr mierne ako ostré, čo sa odrazí na plyne po jeho zatiahnutí. Motorka vás nechce hneď vyhodiť zo sedla, ale zrýchli s miernoym opozdením (registrovali sme zhruba reakciu pol sekundy). To isto ocenia začiatočníci, ktorí sa s endurom ešte len zoznamujú. Profi jazdcovi okamžitý nástup výkonu trochu chýbal, hlavne pri výjazdoch na strmšie steny. Motorka dostala podvozok, ktorý tvorí odpruženie YU-AN vpredu aj vzadu. Vpredu sa nachádza vidlica s priemerom 49 mm, nastaviteľná, so zdvihom 305 mm. Pri pomalšej jazde bol jej prejav pri pružení mierne sekavý, no keď to náš jazdes rozbehol v teréne ponad 100 km/h, tak sa vidla začala správať plynulo a pružila tak, ako sa patrí. Trhavejší občasný prejav pripisujeme tak vonkajším teplotám okolo nuly, keď sme na motorke jazdili, a tiež faktu, že motorku sme dostali s najazdenými len 52 kilometrami a teda bola ešte v zábehu. Zadné pruženie je rovnako od YU-AN a je zložené z pružiny Piggy-Back s možnosťou nastavenia odskoku a zdvihom 300 mm, pričom tu nechýba ani ProLink. Zadné pruženie fungovalo úplne v pohode a nejaké nedostatky sme si na ňom nevšimli.

      Kove 450 Rally je možné zakúpiť v dvoch výškových prevedeniach. So sedlom vo výške 960 mm, ako mala aj naša testovačka, alebo so sedlom o 5 cm nižšie položeným, čo konštruktéri dosiahli nie viac vyrezaným a teda menším/nižším sedlom, ale o 50 mm spusteným tlmením. Samozrejme s vyšším sedlom tak priamoúmerne aj narastá svetlá výška, ktorá je zhruba 30 centimetrov. A to je ďalšie plus stroja, že poskytuje solídnu svetlú výšku pre lepšie využitie aj v náročnejšom teréne. Bajkerov určite zaujíma aj spotreba stroja, hoci pri endurách, ktorým sa v teréne poriadne nakladá, tento údaj až tak smerodajný nie je. Výrobca udáva spotrebu 6-6,4 litra na 100 km. Nám počítač ukazoval pri jazde po ceste spotrebu 6,9l a po jazdách v teréne sme oscilovali medzu 7 a 8 litrami. Stále akceptovateľné a na 450-kové hobby enduro úplne férové. Plusom motorky je aj trojica palivových nádrží, ktorých spoločný objem je 32 litrov. Aj s náplňami má pri tom motorka hmotnosť len 155 kg a nám sa na nej vďaka tomu jazdilo skutočne ako na bicykli.

        Je tu priestor aj na zlepšenie…

        Samozrejme, tak, ako pri každom stroji, aj pri Kove 450 Rally sme si všimli pár detailov, ktoré by mohli byť alebo fungovať lepšie. Náš profi off-roaďák by samozrejme privítal ostrejšiu reakciu na plyn a inú palivovú mapu motorky, no nesmieme zabúdať, že Kove 450 Rally je hobby enduro a naladenie motora má byť také, aby sa začiatočník a mierne pokročilý jazdec dokázali zohrať so strojom a zdokonaliť sa v jazde. Čiže za nás, neprofíkov, je naladenie motora úplne adekvátne podstate bajku. Pri pridávaní plynu sme mali možnosť zaregistrovať takú lenivosť medzi 2000 a 4000 otáčkami (2000 je zhruba voľnobeh), no ponad 4000 už motorka ožila a reagovala na plyn agresívnejšie. Určite by sme však popracovali na brzdách. Aktuálne brzdy Taisko ponúknu síce dva piestiky a 280 mm kotúč vpredu a jednopiestik s 240 mm kotúčom vzadu, ale brzdia neadekvátne sile a podstate bajku. Musíte ich veru poriadne zatiahnuť, aby ste cítili odozvu. Tiež by sme vymenili spodný karbónový kryt motora za užší, aby sme tak získali viac priestoru na čižmu. Odvzdušňováky viek nádrží by mohli byť v základe lepšie prepracované, aby sa hadičky zbytočne neprekrúcali a nevyťahovali. Riadítka sú v základe mierne úzke, čo je však opäť subjektívnejšia vec. Niekomu vyhovujú širšie, niekomu zas užšie. So širšími máte pocit väčšej stability na stroji a lepšej ovládateľnosti. Privítali by sme možno Ride-By-Wire a tiež by nebol na škodu tlmič riadenia. Plusom motocykla, respektíve, bratislavského predajcu Motostore je, že aktuálne k motocyklu pribalí aj lepší vzduchový filter spolu s riadiacou jednotkou Coober, ktorá poskytne vylepšenú palivovú mapu motocykla a zlepší jeho správanie. Za tento upgrade by ste si za normálnych okolností priplatili 350 eur, no teraz (do vyčerpania zásob) ho dostanete k motorke zadarmo, čo je veľmi pozitívna informácia. Mimochodom, ak by ste mali strach, že na bajk nenájdete v prípade potreby dostupné náhradné diely, tak takto to bôbec nie je. Dielov na túto motorku je neúrekom, sú dostupné na eshopoch zameraných na čínske motorky. A ich ceny? Tak tie sú zlomkové oproti cenám európskej či japonskej konkurencie. Samozrejmosťou je, že s výberom a kúpou náhradných dielov či doplnkov, vám s radosťou pomôže aj predajca. 

          Kto je najväčším konkurentom Kove 450 Rally?

          Určite bajkerov zaujíma, s akými motorkami sa čínske hobby enduro na trhu chce porovnávať tak z hľadiska ceny, ako aj z hľadiska výbavy. Keď hovoríme o cene, tak aktuálne v základe si za Kove 450 Rally zaplatíte 9 599 eur. V tejto cenovej relácii a v rovnakej objemovej či výkonnostnej kategórii, máme len niekoľko motocyklov, ktorých cenovky však presahujú cenu testovaného endura. Napríklad Husqvarnu FE450 dostanete za zhruba 12 000 eur, GASGAS EC450F a KTM 450 EXC-F za zhruba 11 000 eur a japonské stroje ako Yamaha WR 450 F alebo Kawasaki KX 450 štartujú na 9700/9900 eurách. Kove 450 Rally tak stále cenovo svoju európsku či japonskú konkurenciu prekonáva a z hľadiska ceny môže Kove predbehnúť možno čínska konkurencia, ktorá však zatiaľ v Európe, respektíve na našom slovenskom trhu, v tomto segmente stále absentuje. Ak sa teda rozhodujete pre nenáročnú, začiatočnícku, hobby enduro motorku, Kove 450 Rally vám dokáže ponúknuť dokonalé spoznávanie sa s enduro strojom a dokáže vám odpustiť aj nejaké tie začiatočnícke chyby, ktorým sa určite nevyhnete a k tomu nezrujnuje váš rodinný rozpočet a dokážete vďaka nej nejaké to euro, alebo sto eur, alebo aj tisíc eur ušetriť.

            A ako hodnotíme enduro Kove 450 Rally my?

            Motocykel je verný svojmu statusu hobby endura, ktoré je vhodné pre začínajúcich nadšencov terénnej jazdy. Vďaka miernejšiemu naladeniu jednovalcového motora s výkonom 31 kW nemá motorka tendenciu vyhodiť jazdca zo sedla po pridaní plynu, čo začiatočník ocení, no ostrieľanému jazdcovi okamžitý výkon bude chýbať. Po dizajnovej stránke je motorka veľmi príjemne spracovaná. Oplastovanie nehrká a vydrží aj horšie zachádzanie, čoho dôkazom je aj vysypanie sa nášho jazdca z motorky. Plasty oprášil a jazdil ďalej. Motorka v základe dostala vypínateľné ABS, ktoré sa však po opätovnom naštartovaní znova zapne. Nechýba ani multifunkčný displej na vyvýšenej rampe. Tlmenie motorky v nižších rýchlostiach pôsobilo mierne trhane, no pri rýchlostiach ponad 100 km/h v teréne stroj pružil adekvátne. Musíme však povedať, že sme motorku brali na test úplne surovú s nájazdom len 52 km. Náš jazdec si pochvaľoval široké stúpačky, antivibračný predstavec, dobrú aretáciu stojana ako aj prolink, prevedenie zadnej kyvky, chladič oleja či ráfiky Akront v základnej výbave. Ako profi jazdec by upravil prejav motorky, avšak pre začiatočníka by ostrejšie prevedenie mohlo byť fatálne.

            Brzdy Taisko nie sú úplne adekvátne a dopriali by sme im ostrejšie zahryznutie sa do kotúča. Jazdnému prejavu by pomohlo Ride-by-Wire. Medzi drobnosti, ktoré sa však dajú za pár centov či eúr zmeniť, sú odvzdušňováky na vekách nádrže, či karbónový chránič motora, ktorý by mohol byť užší. Plusom určite je trojica nádrží s kapacitou až 32 litrov s ktorými má motorka hmotnosť len 155 kg a je vďaka tomu naozaj dobre ovládateľná. Naša testovačka dostala aj novú riadiacu jednotku Coober s upravenou palivovou mapou, ako aj nový vzduchový filter spolu v hodnote 350 eur, čo predajca aktuálne dodáva k motorke grátis (do vypredania/rozdania zásob), aby sa zlepšil jej jazdný prejav. Jazdu na Kove 450 Rally sme si užili a zvládli sme ju, aj keď nie sme rally jazdci (okrem Adriána). Môžeme tak potvrdiť, že aj pre začiatočníka na poli endúr je tento stroj vhodný. S aktuálnou cenovkou 9 599 eur je motorka konkurencieschopná a určite stojí za vyskočenie do sedla a pojazdenie aj v náročnejšom teréne.

            Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó    Video: Marcel Szabó

            *Motocykel na test zapožičal U.M.S. s.r.o., oficiálny dovozca KOVE pre Slovensko, www.kove.sk

            Celkové hodnotenie

            Motorizácia - 75%
            Pohodlie - 80%
            Jazda - 80%
            Variabilita - 80%
            Spracovanie - 80%

            79%

            Hobby enduro, ktoré odpustí aj začiatočnícke chyby

            Motocykel je verný svojmu statusu hobby endura, ktoré je vhodné pre začínajúcich nadšencov terénnej jazdy. Vďaka miernejšiemu naladeniu jednovalcového motora s výkonom 31 kW nemá motorka tendenciu vyhodiť jazdca zo sedla. Po dizajnovej stránke je motorka veľmi príjemne spracovaná. Oplastovanie nehrká a vydrží aj horšie zachádzanie. Nechýba vypínateľné ABS, ani multifunkčný displej na zvýšenej rampe. Tlmenie motorky v nižších rýchlostiach pôsobilo mierne trhane, no pri rýchlostiach ponad 100 km/h v teréne stroj pružil adekvátne. Pochvaľovali sme si široké stúpačky, antivibračný predstavec, dobrú aretáciu stojana ako aj prolink, prevedenie zadnej kyvky, chladič oleja či ráfiky Akront v základnej výbave. Brzdy nie sú úplne adekvátne. Zmeniť treba odvzdušňováky na vekách nádrže, či karbónový chránič motora, ktorý by mohol byť užší. Plusom určite je trojica nádrží s kapacitou až 32 litrov. Jazdu na Kove 450 Rally sme si užili a zvládli sme ju, aj keď nie sme rally jazdci. S aktuálnou cenovkou 9 599 eur je motorka konkurencieschopná a určite stojí za vyskočenie do sedla.

            User Rating: 3.51 ( 13 votes)

            Plusy:

            • pútavý dizajn
            • veľkosť nádrží
            • priaznivá cena
            • bohatá základná výbava

            Mínusy:

            • trhané tlmenie
            • pod 4000 otáčok mdlý jazdný prejav

            Cena základného modelu:

            • 9 599 eur

            Technické parametre:

            Dĺžka x šírka x výška:

            2190 × 805 × 1420 mm

            Rázvor kolies:

            1475 mm

            Výška sedadla:

            910 / 960 mm

            Objem nádrží:

            32 l (hlavná a pomocná)

            Pohotovostná hmotnosť:

            155 kg

            Svetlá výška:

            257 / 310 mm

            Typ motora:

            Jednovalec, DOHC, chladený kvapalinou s chladičom oleja

            Objem:

            449 cm³

            Vrtanie x zdvih:

            94.5×64 mm

            Max. Výkon:

            31 kW / 8500 rpm

            Max. krútiaci moment:

            35 Nm / 6500 rpm

            Vstrekovanie:

            Bosch EFI

            Max. Rýchlosť:

            170 km/h

            Štartér:

            Elektrický

            Spojka:

            Olejová vaňa, viackotúčová, lanková

            Predné odpruženie:

            YU-AN 49 mm horná vidlica, nastaviteľná kompresia a odskok, zdvih 305 mm

            Zadné odpruženie:

            YU-AN Piggy-Back Shock, nastaviteľný odskok, vysokorýchlostná a nízkorýchlostná kompresia, zdvih 300m

            Predné / zadné koleso:

            90/90-21″ / 140/80-18″

            Predná brzda:

            280 mm kotúč, 2-piestový strmeň, voliteľné ABS

            Zadná brzda:

            240 mm kotúč, jednopiestikový strmeň, voliteľné ABS

            Matúš Paločko

            Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

            Súvisiace články

            Pridaj komentár

            Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

            Back to top button