Po dlho nevyrábaných modeloch Citigo a Enyaq teraz Škoda prináša na trh svoj tretí elektrický model nazvaný Elroq. 4,49 metra dlhé SUV je o triedu nižšie ako Enyaq a je takpovediac batériovo-elektrickým ekvivalentom Karoqu, čo vysvetľuje aj názov modelu: El pre elektrický, roq ako koncovka spaľovacej rodiny. Jeho záklafnú cenovku mladoboleslavská firma na domácom trhu nastavila na 799 000 “kaček”, čo je v prepočte zhruba 31 600 eur. A za túto cenu už môže byť elektrická Škoda zaujímavá aj pre širšiu verejnosť.
Dizajn vychádza z nového smeru značky „Modern Solid“ a najmä vpredu sa vymyká štýlu Škoda z posledných rokov. Nefiguruje tu žiadna tradičná mriežka, namiesto toho je tu pomerne skromný panel. Svetlá sú štrbinové, v hornej časti pozostávajú z prerušovanej línie denných svetiel a o úroveň nižšie nájdeme LED svetlomety. Namiesto loga Škoda s indiánskou čelenkou či okrídnelným šípom je teraz na prednej kapote vyrytý názov značky.
Škoda Elroq bude čeliť silnej konkurencii…
Kufor pojme 470 až 1 580 litrov batožiny.
S dĺžkou 4,49 m je Škoda Elroq o 16 cm kratšia ako Enyaq. Základom auta je modulárna elektrická platforma MEB so známym rázvorom 2,77 m. To znamená, že previsy modelu Elroq sú kratšie.
Kufor pojme 470 až 1 580 litrov batožiny, čo je výrazne menej ako Enyaq (585 – 1 710 litrov). Zjednodušené je aj nakladanie lyží. Medzi pekné detaily patrí dvojitá nakladacia podlaha a sieťka v zadných dverách na uloženie nabíjacieho kábla. Notoricky známa škrabka na ľad je integrovaná do bočných dverí batožinového priestoru z dôvodu chýbajúceho krytu palivovej nádrže.
Vo vnútri sa nachádza nový volant, ktorý má namiesto loga Škoda len nápis. Štandardom je 13-palcový dotykový displej a displej digitálneho prístrojového štítu. Voliteľne je k dispozícii head-up displej s funkciou rozšírenej reality. Ako je znázornené na obrázkoch, jazdné režimy P, N, R a D sa aktivujú malým posúvačom na stredovej konzole, rovnako ako pri Enyaqu. Nechýba ani lišta s fyzickými tlačidlami asistenčných systémov, jazdných režimov, ovládania klimatizácie a ďalších funkcií, čo určite oceňujeme. Na palube vám bude pomáhať aj virtuálna asistentka Laura. Podporuje ju umelá inteligencia ChatGPT.
V ponuke sú štyri verzie, pričom starý motor sa zrejme používa v známych výkonových verziách 125 a 150 kW. 85-ky, na druhej strane, dostanú nový zadný motor APP550, ktorý debutoval vo Volkswagene ID.7. Verzia s pohonom všetkých kolies s novým výkonom 220 kW sa nschádza niekde medzi VW ID.4 Pro 4Motion (210 kW) a VW ID.4 GTX (250 kW). Výkon vozidla s pohonom všetkých kolies zatiaľ nie je oficiálne známy.
Batéria Elroq 50 pozostáva z 8 modulov, batéria Elroq 60 pozostáva z 9 modulov, zatiaľ čo najväčšia batéria má 12 modulov. Batéria a tepelný manažment boli prevzaté z Enyaqu. Ak ako cieľ navigácie zadáte rýchlonabíjačku, batéria sa automaticky predkondicionuje. Prípadne môžete predkondicionovanie spustiť manuálne.
Konfigurátor modelu je spustený od včera (2. októbra), a prvé vozidlá by mali byť dodané až v prvom štvrťroku 2025. Spočiatku však budú ponúkané iba verzie Elroq 50 Tour, Elroq 85 a limitovaná špeciálna edícia Elroq 85 First Edition. Medzi konkurentov Elroqu patria modely Kia EV3, Renault Scenic Electric, Hyundai Kona Electric a Ford Explorer. Nie je jasné, či budú existovať zodpovedajúce modely od koncernových súrodencov, konkrétnr značiek Volkswagen, Audi a Cupra.