Domáce cestyInfo

INFO PRE DOVOLENKÁROV: Kde v Európe je potrebná diaľničná známka?

Diaľničná známka

V závislosti od toho, v akom štáte žijete, letné prázdniny sú už v plnom prúde, alebo sa práve začínajú. Každý, kto cestuje autom do 3.5 tony, motocyklom alebo karavanom, by sa mal vopred oboznámiť s takzvanými poplatkami za používanie ciest. Mnohé obľúbené dovolenkové regióny v Európe to vyžadujú vo forme vinety alebo elektronickej diaľničnej známky. Auto Club Europa (ACE) objasňuje najdôležitejšie otázky týkajúce sa kúpy, platnosti a používania diaľničnej známky.

Diaľničnú známku nezabudnite kúpiť v týchto krajinách:

POZOR na “podvodné” respektíve neoficiálne internetové stránky.

V Bulharsku, Rakúsku, Rumunsku, Švajčiarsku, na Slovensku, v Slovinsku, Českej republike a Maďarsku je pre jazdu po diaľniciach a v niektorých prípadoch aj rýchlostných cestách, potrebná diaľničná známka. Upozornenie: Vineta sa vyžaduje aj pri tranzitných cestách. Potreba kúpy  diaľničnej známky sa vzťahuje na všetky vozidlá aj motocykle (v niektorých krajinách) a prívesy, karavany a obytné prívesy. Na rozdiel od mýta vás diaľničné známky oprávňujú na používanie celej cestnej siete počas určitého časového obdobia (napr. 10 dní, 1 mesiac, 1 rok, niekde po novom aj 1 deň). Jednotlivé trasy môžu byť spoplatnené, ale za iné trasy – často mosty alebo tunely – môže byť napriek vinete účtovaný ďalší poplatok (pre príklad – Karavanke tunel v Slovinsku).

Koľko za diaľničnú známku zaplatíte?

Predpisy platieb pre diaľničné známky sa v jednotlivých krajinách veľmi líšia ako aj pravidlá cestnej premávky. Zatiaľ čo v Rakúsku si teraz môžete zakúpiť 1-dňovú diaľničnú známku len za 3,40 eura pre motocykle a 8,60 eura pre autá, vo Švajčiarsku si môžete kúpiť len ročnú diaľničnú známku za v prepočte približne 44 eur. Cestujúci by sa preto mali pred začatím cesty oboznámiť s predpismi v cieľovej destinácii, ale aj v tranzitných krajinách a pri plánovaní trasy vziať do úvahy požiadavku diaľničnej známky.

Kde získať vinetu či elektronicmú diaľničnú známku?

Pokiaľ ide o kúpu vinety, v rôznych krajinách existujú niekedy veľmi odlišné riešenia. V Rakúsku a Švajčiarsku sú dostupné klasické lepiace vinety aj digitálne verzie. Napríklad pre Slovinsko, Maďarsko, Rumunsko, Českú republiku a Slovensko je možné vinetu zakúpiť len digitálne. Digitálna vineta je potom prepojená s vašou vlastnou identifikáciou a EČV. Nalepovacie a niekedy aj e-vignety sú dostupné napríklad v autokluboch, ale aj na čerpacích staniciach pri hraniciach či priamo v predajniach na hraničných prechodoch. POZOR na “podvodné” respektíve neoficiálne internetové stránky, ktoré sa Vám veľakrát objavia ako prvé pri vyhľadávaní v Google, no nie sú to oficiálne stránky! Na nich zaplatíte za diaľničnú známku oveľa viac ako na oficiálnych stránkach daného štátu/poskytovateľa. Rozdiely v cene môžu byť až 50 percent.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Kedy je vineta platná?

Pri objednávaní elektronickej diaľničnej známky môžete určiť, kedy má nadobudnúť platnosť. Dátum začiatku môže byť až tri mesiace v budúcnosti a dovtedy môžete nákup kedykoľvek zrušiť. Ak má byť elektronická diaľničná známka platná okamžite, právo na odstúpenie od zmluvy možno v prípade potreby vylúčiť.

Kde je potrebné umiestniť nálepku?

Vineta do auta musí byť prilepená priamo na čelné sklo zvnútra. Odporúča sa umiestniť ju do ľavej hornej časti okna alebo pod resp. za spätné zrkadlo. Bočné okná, zadné sklo a tónovacie lišty sú v tomto prípade tabu. V prípade motocyklov a prívesov musí byť nálepka nalepená na pevnom komponente dobre viditeľným spôsobom. Ak je nainštalovaná nesprávne, môžete čeliť vysokým pokutám. Pri nalepení jednej diaľničnej známky aj na inom vozidle (preliepaní), tak isto hrozí pokuta. Po uplynutí platnosti je potrebné nálepku z okienka odstrániť. Hoci sa to diaľničnej známky netýka, nezabudnite pred cestou ani na poriadnu kontrolu a prípravu vášho automobilu, aby ste sa pri ceste vyhli nepríjemnostiam. Pár rád na kvalitnú prípravu auta pred cestou sme vám poskytli aj my v tomto článku.

Tiež odporúčame si pred cestou napríklad do Talianska, Francúzska, ale aj Chorvátska dobre pozrieť a naštudovať ceny prejazdového mýta, aby ste po istom úseku cesty neostali prekvapení, koľko za daný úsek musíte po jeho prejdení zaplatiť.

Rovnako odporúčame sa predom informovať, v ktorých krajinách alebo mestách, potrebujete takzvanú EKO-nálepku (v Rakúsku/ Nemecku známu ako Umwelt Pickerl alebo Umwelt Plakette), ktorá vás oprávňuje vstúpiť s vašim autom do nízkoemisných zón. Pomôcť vám môže aj náš nasledujúci článok.

Zdroj: ACE Auto Club Europa, eznamka.sk, nds.sk, umwelt-pickerl.at

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button