Značka Yamaha predstavuje pre rôznych ľudí rôzne veci. Niektorí myslia na motorky, iní vo firme vidia jedného z najvýznamnejších výrobcov hudobných nástrojov a audio techniky, ďalší vodné skútre či motory člnov. Od golfových vozíkov a štvorkoliek až po generátory a bazény, Yamaha má pestrú škálu produktov. Menej známe je pôsobenie spoločnosti v automobilovom sektore.

Spoločnosť Toyota však za pomoci značky Yamaha dokázala vyvinúť kultový model 2000 GT v 60. rokoch. Okrem toho Yamaha vyvinula a postavila Ford V6 SHO a V8 SHO A nielen to, Yamaha spolupracovala s Lexusom aj na vývoji vysokootáčkového superšportu LFA s motorom V10. Spoločnosť pracovala tiež na motore V8, ktorý sa používal v niektorých modeloch Volvo. Existovali aj štvorvalcové motory, na ktorých sa tiež podieľala Yamaha, ktoré poháňali modeli ako Toyota Celica, MR2 a Lotus Elise. Vedeli ste to? My sa priznáme, že veru ani nie…
Yamaha by bola silným konkurentom Mazdy Miata…
Drobné dvojmiestne kupé postavené na podvozku iStream Gordon Murray Design vážilo pozoruhodne nízkych 750 kilogramov.
Yamaha sa tiež občas pohrávala s myšlienkou postaviť si vlastné auto. Model s označením OX99-11 z roku 1992 sa mal začať vyrábať v roku 1994 s motorom V12. Recesia na začiatku 90. rokov však zlikvidovala to, čo by možno bolo jedinečným cestným autom pripomínajúcim monopost F1. Japonská spoločnosť sa v roku 2013 vrátila k myšlienke postaviť vlastné športové auto. Tento model tiež nebol implementovaný. O niekoľko rokov neskôr bola na autosalóne v Tokiu predstavená štúdia Sports Ride ako potenciálny konkurent Mazdy MX-5.

Drobné dvojmiestne kupé postavené na podvozku iStream Gordon Murray Design vážilo pozoruhodne nízkych 750 kilogramov. Vďaka tomu bol výrazne ľahší ako MX-5 generácie ND, ktorý prišiel na trh v roku 2015. Športové auto s pohonom zadných kolies od Yamahy bolo len 3,90 metra dlhé, 1,72 metra široké a 1,17 metra vysoké, čo bolo približne podobné proporciám Mazdy Miata.
Prezentáciou konceptu na autosalóne v Tokiu v roku 2015 sa príbeh neskončil. Neskoršie patentové obrázky iného dizajnu, pravdepodobne takmer produkčnej verzie, sa objavili ako súčasť aplikácie v roku 2018. Model mal tlmený dizajn podobný Lotusu a nápadné koncovky výfuku boli tiež preč. To naznačovalo, že Sports Ride sa zmenil na elektrické vozidlo.
Registrácia ochrannej známky na webovej stránke Úradu Európskej únie pre duševné vlastníctvo označuje Gordona Murrayho za jedného z dizajnérov. Zaujímavé je, že sme našli video vydané spoločnosťou Yamaha, ktoré ukazuje aktualizované testovanie áut v roku 2017. V tomto bode to už bol model s označením T40. Jednoznačne však mal stále spaľovací motor a nie elektromotor.
Yamaha nikdy neodhalila identitu motora. Svetlomety Sports Ride boli modelované podľa modelov YZF-R1. Športová motorka mala 1,0-litrový štvorvalec, ktorý produkoval 200 koní a točil až 14 000 otáčok. Predstavte si tento motor v kupé, ktoré prakticky nič neváži. Mohol dať konkurenčnej japonskej Mazde Miata poriadne zabrať.
Skutočnosť, že auto bolo testované s takmer sériovým dizajnom, naznačuje, že Yamaha to s predajom myslela vážne. Bohužiaľ, všetky vývojové plány boli v roku 2019 ukončené, takže konkurent modelov Subaru BRZ či Toyota GR86 sa nikdy nedostal do sériovej výroby. Veľká škoda… Existujú však jemné podobnosti s modelmi Gordon Murray T.33 a Lotus Emira. Poslúžil koncept od japonskej Yamahy práve tejto dvojici modelov?