Exotické automobilky sa pretekajú v tom, ktoré auto bude držiteľom označenia “najrýchlejší automobil sveta”. Ruku na srdce, vytvoriť prototyp s balíkom peňazí, ktorý zvládne obrovskú rýchlosť na valcoch niekde v testovacom prostredí no na cesty sa nikdy nedostane, je pomerne jednoduché. Ale vytvoriť produkčný automobil, ktorý sa reálne vyrába, predáva a jazdí, to už potrebuje nejaký ten kumšt a hlavne čas. Tak je to aj s americkým superšportom SSC Tuatara. Po ohlásení najvyššej rýchlosti 532,9 km/h, ktorá mu bola nameraná údajne pochybným spôsobom, sa americká značka rozhodla rýchlostný test zopakovať. Výsledky sú doslova dychberúce!
Nespochybniteľné podmienky, desiatky kamier a zástupcovia hodnotiacich komisií. Nepriestrelné alibi dokázalo, že Tuatara je naozaj najrýchlejším produkčným automobilom planéty. Úspešný pokus o rýchlostný rekord sa podarilo vytvoriť v januári na pristávacej dráhe pre raketoplány v Kennedyho vesmírnom stredisku na Floride. Jazdcom, ktorý sa zapíše do histórie modelu SSC Tuatara, sa stal samotný majiteľ superšportu – Larry Caplin.
Ďalším cieľom je oficiálne pokorenie hranice 500 km/h
SSC Tuatara prekonala doterajší svetový rekord 447,2 km/h stanovený automobilom Koenigsegg Agera..
Aj keď sme sa tešili na zopakovanie závratnej rýchlosti z prvého merania, výsledná rýchlosť nebola tak oslnivá ako sa podarilo namerať pri prvej jazde. Prvý šprint Tuatary ukázal na merači rýchlosť 450,14 km/h. Ten druhý 460,43 km/h. Avšak musíme brať do úvahy že na rozbeh bol k dispozícii úsek kratší ako 4 kilometre. V prípade, že by Tuatara pokračovala na dráhe, ktorá by merala päť, sedem či desať kilometrov, rýchlosť by bola oveľa vyššia.
Pre porovnanie môžeme uviesť rýchlosti konkurenčných superšportov. Tak napríklad Koenigsegg Agera dokázal vytvoriť doterajší svetový rekord 447,2 km/h pri spriemerovaní dvoch jázd v jednom a druhom smere. Bugatti Chiron Super Sport 300+ dokonca dokázala páliť rýchlosťou 490,48 km/h. Rýchlosť však bola nameraná len v jednom smere a preto sa ako rekord nepočíta.
Ďalším cieľom ambicióznej značky SSC je prekonať na modeli Tuatara rýchlosť 300 míľ za hodinu (482,8 km/h). neskôr sa pokúsia opäť prekonať aj rýchlosť, ktorá bola nameraná prvýkrát, hoci údajne pochybne, na 11 kilometrovej dráhe. Nesmieme zabudnúť spomenúť, aké “srdce” ženie Tuataru vpred. O jej pohon sa stará osemvalcový, dvomi turbami prepĺňaný, 5,9 litrový motor s výkonom 1775 koní! To je masaker. Americká spoločnosť má v pláne vytvoriť limitovanú edíciu modelov Tuatara v počte 100 kusov. A viete aká je cena jedného exempláru? Zhruba 1,5 milióna amerických dolárov!