Domáce cestyInfo

6 najčastejších chýb vodičov: Na čo si dávať pozor?

6 najčastejších chýb vodičov

Príliš malý odstup od iných vozidiel, nevenovanie pozornosti okolitej premávke, neprimerane nízka alebo vysoká rýchlosť či dokonca agresivita za volantom. To všetko sú časté chyby vodičov, ktoré vedú k vyššiemu riziku dopravných nehôd a komplikácií na cestách. Týmto sa však v nasledujúcich riadkoch venovať nebudeme, keďže ich detailne pozná asi každý vodič.

Pozrieme sa skôr na časté chyby, ktoré zapríčiňujú rýchlejšie opotrebovávanie auta a zbytočné finančné straty. Prečo by ste im mali venovať pozornosť aj vy? Dôvod je prostý – ak sa im budete vyhýbať, ročne dokážete ušetriť stovky eur!

1. Časté jazdenie na krátke trasy

Pri krátkych trasách trpia najmä naftové motory.

Autá so spaľovacími motormi jednoducho nemajú v láske krátke trasy. Najväčším problémom je, že keď prejdete len pár kilometrov, motor sa nedokáže dostatočne zahriať. Dochádza k rýchlejšiemu opotrebovávaniu komponentov, v moderných motoroch s priamym vstrekovaním paliva sa vytvára viac škodlivých uhlíkových usadenín a olej sa viac mieša s benzínom, v dôsledku čoho skôr stráca svoje mazacie schopnosti.

Pri krátkych trasách trpia najmä naftové motory, ktoré sa spravidla zahrievajú ešte dlhšie ako benzínové a sú vybavené filtrom pevných častíc. Práve ten sa pri častých krátkych jazdách rýchlo zanáša a môže sa upchať natoľko, že ho budete musieť skoro meniť za nový. V takom prípade sa pripravte na výdavky vo výške stoviek, obvykle aj tisícok eur.

Naša rada: Ak často jazdíte na krátke trasy po meste, pouvažujte nad čisto elektrickým autom, prípadne hybridom. Krátke trasy im prakticky nijako neškodia.

2. Vytáčanie studeného motora do vysokých otáčok

Tento tip úzko súvisí s prvým bodom. Keď nasadnete do auta, prvých niekoľko minút jazdite pokojne a nevytáčajte motor do vysokých otáčok. Oleju totiž chvíľu trvá, kým sa dostane na svoju prevádzkovú tepotu a správne premaže jednotlivé diely. Nehovoriac o tom, že aj samotné komponenty motora fungujú optimálne až potom, ako sa zohrejú.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Keď začnete hneď po naštartovaní vytáčať motor do vysokých otáčok a jazdiť agresívne, bude dochádzať k rýchlejšiemu opotrebovaniu komponentov motora a prevodovky. Oveľa skôr ich tak budete musieť meniť za nové.

3. Zanedbávanie pravidelného servisu

Mnohí vodiči chodia do servisu až vtedy, keď im na palubnom počítači zasvieti nejaká varovná kontrolka, resp. keď im začne niečo buchotať na podvozku alebo postrehnú inú viditeľnú vadu. Takýto prístup však nie je najrozumnejší. Ak je jeden diel už nadmerne opotrebovaný, ľahko sa kvôli nemu môžu poškodiť aj iné súčiastky. Vo finále vás potom oprava stojí oveľa viac.

Pokiaľ sa chcete vyhnúť zbytočne drahým opravám a nečakaným poruchám uprostred cesty, doprajte svojmu autu pravidelné servisné prehliadky. Skúsený technik v rámci nich odhalí, ktoré diely sú na pokraji životnosti a vymení ich skôr, ako zlyhajú. Môžete tak jazdiť s pokojom na duši.

4. Nevýhodné poistenie auta

Vedeli ste, že aj na poistení auta možno každý rok úplne zbytočne strácate desiatky eur? Mnohí majitelia vozidiel si hneď po kúpe uzatvoria PZP alebo havarijné poistenie a následne ho niekoľko rokov platia bez toho, aby sa zamýšľali, či je vlastne výhodné. Trh sa veľmi rýchlo mení a existuje veľká pravdepodobnosť, že dnes nájdete výhodnejšiu ponuku poistenia ako tú, ktorú ste dostali pred rokom.

Skúste si preto nezáväzne porovnať aktuálne ponuky poisťovní cez portál Hyperfinancie.sk a možno aj vy zistíte, že platíte zbytočne veľa, resp. že za danú cenu môžete mať oveľa väčšie krytie.

5. Nedostatočné umývanie

Ako často umývate vaše auto? Zoberiete ho len raz za 2 mesiace na rýchle opláchnutie do samoobslužnej autoumyvárky? V takom prípade sa nemôžete čudovať, že po niekoľkých rokoch už bude lak na mnohých miestach vyblednutý a poškodený náletovou hrdzou či chemikáliami z hmyzu a trusu.

Pri umývaní auta používajte kvalitné prípravky a čo je dôležité, špeciálnu pozornosť venujte podvozku – predovšetkým počas zimy. Vystriekajte ramená náprav a všetky súčasti, ku ktorým máte prístup. Zmyjete tak cestnú soľ, ktorá zapríčiňuje rýchle hrdzavenie.

6. Jazdenie v príliš nízkych otáčkach

V snahe ušetriť čo najviac paliva sa snažia niektorí vodiči jazdiť pri čo najnižších otáčkach. Takýto štýl šoférovania však v skutočnosti neprináša takmer žiadne výhody. Práve naopak, spojený je s viacerými rizikami.

Keď motor beží v príliš nízkych otáčkach, dochádza k rýchlejšiemu zanášaniu jednotlivých komponentov uhlíkovými usadeninami, ktoré vedia z dlhodobého hľadiska napáchať veľké škody. Neraz kvôli nim treba spraviť generálnu opravu motora. Nehovoriac o tom, že pri nízkych otáčkach motor nadmerne vibruje, takže sa viac opotrebovávajú jeho uloženia. Zabrať dostáva tiež zotrvačník, spojka a prevodovka.

Výmena týchto dielov rozhodne nie je lacná záležitosť. Preto sa snažte vždy jazdiť v otáčkach, pri ktorých motor beží hladko, bez dunenia a vibrovania.

Foto: Unsplash.com

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button