Mnohí vodiči nevenujú čisteniu klimatizácie dostatok pozornosti. A potom sa čudujú, prečo sa vždy po naštartovaní z výduchov ventilácie začne valiť nepríjemný zápach. No nie je to len o nevábnej aróme. Súčasťou vzduchu zo znečistenej klimatizácie sú tiež rôzne škodlivé baktérie či zárodky plesní. Čím je tento problém spôsobený a ako s ním účinne bojovať?
Kondenzácia vlhkosti v klimatizácii
Poďme si najprv vysvetliť, prečo vlastne klimatizácia začne zapáchať. Hlavnou príčinou je vlhkosť. Jedným z komponentov klímy je výparník, v ktorom sa chladivo prudko ochladzuje, čím znižuje teplotu okolitého vzduchu. Ochladený vzduch z okolia výparníka sa následne pomocou ventilátora vháňa do interiéru vozidla.
Keďže vzduch okolo výparníka sa rýchlo ochladí, začne z neho kondenzovať voda, ktorá steká po stenách a spôsobuje lokálne zvýšenie vlhkosti. Keď následne vypnete motor, kombinácia vlhka a tepla vytvorí ideálne podmienky pre množenie plesní a baktérií. Postupne sa začnú vyskytovať nielen na samotnom výparníku, ale aj vo vzduchovodoch. Čím viac sa množia, tým intenzívnejší začína byť zápach po pustení klimatizácie.
Zápach a zdravotné riziko
Zárodky plesní a baktérie u mnohých spôsobujúaj bolesti hlavy a zubov, či rýchlejšiu únavu.
Zapáchajúci vzduch vháňaný do interiéru obsahuje drobné zárodky plesní a baktérie, ktoré vedia vyvolávať radu rôznych ochorení – napríklad chrípku aj zápal hrdla či dýchacích ciest a dokonca môžu byť tiež príčinou vzniku alergií. U mnohých ľudí spôsobujú ešte aj bolesť hlavy a zubov či rýchlejšiu únavu, v dôsledku čoho hrozí, že sa nebudete vedieť sústrediť na cestu.
Ako čistiť klimatizáciu?
Existujú dva spôsoby, ako vyčistiť klimatizáciu v aute. Prvým je svojpomocné čistenie pomocou špeciálnych sprejov. Nádobu s čistiacim prostriedkom umiestnite do interiéru pri naštartovanom aute, zapnutej klimatizácii a aktivovanom vnútornom okruhu. Vyjdete z auta a prípravok necháte niekoľko minút pôsobiť. Na rýchle vyčistenie klímy sú takéto produkty dobré, no nečakajte od nich zázraky.
Klimatizácia sa dá najúčinnejšie vyčistiť pomocou profesionálnych ozónových čističov, ktorými sú vybavené mnohé autoservisy či detailingové centrá. Ich výhodou je, že dokážu zlikvidovať až 99 % plesní, baktérií a iných škodlivých mikroorganizmov. Čistenie klimatizácie odporúčame dopriať autu aspoň raz za sezónu. Ak počas leta často jazdíte na výlety, pokojne aj dvakrát. A v súvislosti s jazdením na výlety nezabúdajte ani na dobré havarijné poistenie, ktoré si môžete uzatvoriť cez Najlacnejsiepzp.sk.
Tip na záver
Ak chcete znížiť riziko množenia plesní a baktérií na výparníku a vo vzduchovodoch, klimatizáciu vypínajte aspoň 3 minúty predtým, ako zhasnete motor auta. Vďaka tomu sa vlhké komponenty rýchlo vysušia a nevzniknú na nich vhodné podmienky na šírenie mikroorganizmov.