TEST: Peugeot 3008 Hybrid4 – Extravagancia a francúzsky zmysel pre detail mu nechýbajú…
TEST: Peugeot 3008 1,6 Plug-In Hybrid
Do našej redakčnej garáže sme zaparkovali rodiný crossover, alebo kompaktné SUV, Peugeot 3008 v plug-in hybridnej verzii s 1,6 litrovým štvorvalcovým srdcom a veľmi príjemným výkonom sústavy 300 koní. Tak zvonku, ako aj zvnútra ponúkol tento mestský „levík“ vysokú mieru francúzskeho šarmu, ktorú ocenia tak pasažieri, ako aj okoloidúci. Boli sme tiež zvedaví, ako ďaleko dojdeme na čisto elektrický pohon a či dosiahne aspoň takú hodnotu, ako udáva výrobca. Tiež nás zaujímalo, ako rýchlo sa nám automobil opäť dobije, keďže nepodporuje rýchlonabíjanie, hoci dostal len malý 13,2 kWh akumulátor. Tiež sme sa zamerali na jeho jazdné vlastnosti a dynamiku. No hlavnou otázkou bolo, čo nám ponúkne za bezmála 50-tisíc eur, koľko naša šarmantná francúzska testovačka stála. Naše zistenia, ako aj pocity z jazdy vám radi priblížime v našom teste rodinného crossoveru Peugeot 3008 Hybrid.
Šarmantný, ako sa na poriadneho Francúza patrí…
Po vzore zovňajšku si dizajnéri dali záležať aj na prevedení vnútra tak hybridného, ako aj konvenčného modelu Peugeot 3008.
Pri modeloch z dielne Peugeot už dlhšiu dobu konštatujeme, že aktuálne predstavujú po dizajnovej stránke to najlepšie, čo dnes francúzsky automobilový priemysel ponúka. Veľmi sa nám páčia aktuálne dizajny modelov Peugeot (pravdaže, krása je v tomto prípade subjektívna). Sme radi, že sa dizajnéri značky s levom v logu neboja odvážnejších kriviek, dravých línií svetlometov či experimentovania s farebnými prevedeniami karosérie. Model Peugeot 3008 nie je výnimkou a aj jemu sa ušla pestrá paleta dizajnových prvkov, z ktorých sú azda najvýraznejšie predné Full-LED svetlomety zapustené do nárazníka ako zuby šabľozubého tigra. Dvojfarebné prevedenie karosérie s čiernou strechou umocňuje športový charakter a zadné trojpásikové svetlomety s 3D efektom zasa vyjadrujú hravosť dizajnového jazyka, aký značka Peugeot zvolila pre svoje modely v rámci unifikácie. Dizajn tak v jednoduchosti hodnotíme na výbornú a s modelom 3008, tak ako aj s jeho väčším súrodencom 5008 pritiahnete zraky okoloidúcich či okolo stojacich všade tam, kde sa s ním objavíte. A čím výraznejšiu farbu exteriéru zvolíte, tým zaujímavejší budete.
Vnútro nadväzuje na extravagantnejší dizajn exteriéru…
Po vzore zovňajšku si dizajnéri dali záležať aj na prevedení vnútra tak hybridného, ako aj konvenčného modelu Peugeot 3008. Naša testovačka sa prezentovala vo verzii GT a vďaka tomu sa aj v interiéri udiali nejaké zmeny v porovnaní s nižšími stupňami výbavy. Očarili nás veľmi príjemné a pohodlné predné sedadlá, v športovom duchu s koženým čalúnením a dostatočne pevným bočným vedením, ktoré bez problémov udržali aj naše ponad sto kilogramov vážiace postavy vo vyšších rýchlostiach a väčších náklonoch v zákrutách. Priestor pre nohy tak šoféra ako aj spolujazdca je vpredu dostatočný aj napriek príslušnosti k stredne veľkým mestským crossoverom. Dokonca aj pasažieri sediaci na zadných sedačkách dostanú dostatok miesta na kolená, aj keď pred nimi sedí buď väčší šofér, alebo spolujazdec. Prostredné miesto zadného radu je však skôr symbolické a odviezť sa tu bude môcť asi len dieťa, alebo miniatúrnejší dospelák. Priestor opticky ešte zväčšovala aj panoramatická strecha, ktorú sme žiaľ cez deň nemohli naplno užívať, keďže denné teploty presahovali tridsiatky a slniečko nám počas nášho testu poriadne zapekalo do strechy. Keď píšeme o vnútri auta, nesmieme zabudnúť ani na kufor, ktorý v hybridnom prevedení modelu Peugeot 3008 v základe ponúkne objem bezmála štyristo litrov (395 l, po sklopení zadného radu sedadiel 1482 l)
Infotainment očarí grafikou a poteší jednoduchosťou…
Ako sme už vyzdvihovali dizajn infotainmentu (digitálneho prístrojového štítu aj obrazovky informačno-zábavného systému) pri modeli 308 SW, tak ho vyzdvihneme aj pri jeho crossoverovom súrodencovi. Okrem prepracovaného grafického rozhrania musíme uznať, že oproti 308-ičke je pri modeli Peugeot 3008 Hybrid ešte o niečo prehľadnejší a jednoduchší na ovládanie. Hoci i-Cockpit postráda 3D zobrazenie, ktoré je mimochodom naozaj dokonalé, nemáme mu čo vytknúť. Azda len pomalšie načítanie jednotlivých funkcií kvôli grafickým efektom, ktoré prepínanie jednotlivých funkcií a zobrazovacích rozhraní spomaľujú, no zároveň ho spríjemňujú na pohľad. Rovnako je to aj pri 12,3-palcovom dotykovom displeji. Oceňujeme, že klasické mechanické prepínače stále ostávajú pod displejom a uľahčujú ovládanie základných prvkov nastavenia. Plusom je rozsah a nastavenia a veľkosť (respektíve malosť) volantu a tiež poloha displeja za ním. Vo výhľade na digitálny prístrojový štít vám veniec volantu nezavadzia. Azda najväčším mínusom tohto modelu, ako aj jeho súrodencov, je otrasné rozlíšenie parkovacej kamery. Je to akokeby ste sa pozerali na displeje prvých farebných mobilov. Je to nehodné automobilu s tak dokonalým dizajnom. A pritom lepšia kamera stojí v nákupe len pár eur navyše.
Mierne lenivší prejav aj napriek 300 koňom pod kapotou…
Mnohí s tvrdením z nadpisu tejto kapitoly nebudete súhlasiť a máte na to plné právo. Ono je to tak, že dynamika automobilu, pri plnej baterke a spoločnej práci elektromotorov a spaľovacieho 1,6 litrového štvorvalcového benzínového motora je dostatočná, ba až prevyšuje potreby tohto modelu. Je to žiaľ však len na pár kilometrov s pedálom na podlahe. Akumulátor s kapacitou len 13,2 kWh vystačí na prejdenie zhruba 40 km, hoci výrobca udáva 65 km (my sme merali dojazd pri teplotách ponad 30 stupňov a s plne nakopnutou klimatizáciou). Akonáhle sa batéria vybije, a vy jazdíte len na spaľovák s výkonom 147 kW a tu sa už prejavuje diétnejší výkon, ktorý budete potrebovať napríklad pri obiehaní do kopca. Trochu sme boli sklamaní z toho, že jazdou na baterku si vyčerpáte energiu napríklad pri jazde z mestského satelitu po diaľnici do centra mesta a práve v centre, kde sa elektrina najviac oplatí, jazdíte na spaľovací motor a domov idete opäť na benzín, pokiaľ si počas dňa nemáte kde dobiť baterku. Rekuperáciou ju doplna dobiť šancu pri jazde mestom nemáte.
Spotreba od 0 do 8,6 litrov podľa štýlu a miesta jazdy…
Ak by sme sa mali rozprávať o spotrebe, tak pri jazde čisto na elektrinu prejdete 40, maximálne 45 km, a teda spotreba paliva na tieko kilometre je 0. Nesmieme zabudnúť, že automobil dostal v hybridnej verzii aj 4×4. Po tom, ako sa baterka vybije a vy naštartujete motor, spotreba sa pohybuje v meste okolo 7,5 – 8 litrov a diaľnica si vypýta zhruba 8,6 litra. V priemere na 100 km tak spotrebujete zhruba 4,6 – 4,8 litra pri kombinácii plne nabitej baterky živiacej elektromotory a spaľovacom motore. Čo nie je vôbec zlé. My sme však v takomto režime jazdili menej, pretože sa nám nechcelo čakať pri nabíjačkách, a tak sme využívali potenciál spaľovacieho motora naplno. Pri odovzdávaní auta a po prejazdení takmer tisícky kilometrov, sme vracali auto s priemernou spotrebou viditeľnou na displeji 7,6 l na 100 km.
Mnoho výbav za rôzne ceny. Čomu by ste dali prednosť vy?
Peugeot 3008 sám o sebe je veľmi dizajnovo príťažlivé auto a svoje prednosti dáva najavo hneď v základnej verzii. Hoci absentujú niektoré športovejšie detaily, stále je veľmi zaujímavým autom. Jeho cenovka štartuje na hodnote 30 790 eur v benzínovom prevedení s manuálom (akciový cenník platný od 20.6.2023), hybridné prevedenie štartuje na 43 490 eur. Naša testovačka vo verzii GT stála 49 990 eur. Na výber má zákazník štvoricu výbav – Active Pack, Allure, Allure Pack a GT. Na výber sú tak benzínové, ako aj hybridné motory a úprimne sme radi, že Peugeot nezanevrel ani na naftové pohony, ktoré sú stále k dispozícii aj pre model 3008. Aktuálne cenníky modelov Peugeot nájdete na tomto linku.
A ako hodnotíme Peugeot 3008 v plug-in hybridnom prevedení my?
Po dizajnovej stránke nás modely Peugeot veľmi tešia a predstavujú aktuálny vrchol francúzskej tvorby a francúzskeho zmyslu pre detail. Dokonalosť tvarov a línii je viditeľkná tak navonok, ako aj vo vnútri auta. Priestor v 3008-ičke je aj napriek kompaktnejším rozmerom stále veľkorysý. Pod kapotou sa nachádza plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo, ktorého systémový výkon je 300 koní. Povedali by sme však, že skôr takých menších koníkov. Boli momenty, kedy sme badali miernu lenivosť motora pri zrýchlení. Batéria, z ktorej je čerpaná elektrina pre sústavu, má len 13,2 kWh a nám stačila na prejdenie len 40 km na čisto elektrický pohon, hoci výrobca udáva dojazd na elektrinu až 65 km. Kultivovanosť prepínania medzi spaľovacím motorom ako aj elektromotormi je na výbornej úrovni a rovnako hodnotíme aj chod automatickej prevodovky. Drobným zádrheľom pre nás bola cena testovanej verzi 49 990 eur. V tejto kategórii sa oproti Peugeotu 3008 postaví zástup konkurentov. Peugeot však môže byť stále zaujímavý vďaka svojej výbave a dizajnu. Musí však ešte popracovať na niektorých detailoch, ako napríklad na parkovacej kamere. Tú si zaslúži určite lepšiu.
Foto: Matúš Paločko Video: Marcel Szabó
Po dizajnovej stránke nás modely Peugeot veľmi tešia a predstavujú aktuálny vrchol francúzskej tvorby. Dokonalosť tvarov a línii je viditeľkná tak navonok, ako aj vo vnútri. Priestor v 3008-ičke je aj napriek kompaktnejším rozmerom stále veľkorysý. Pod kapotou sa nachádza plug-in hybridné pohonné ústrojenstvo s výkonom 300 k. Boli momenty, kedy sme badali miernu lenivosť motora pri zrýchlení. Batéria má len 13,2 kWh a nám stačila na prejdenie len 40 km na čisto elektrický pohon. Kultivovanosť prepínania medzi spaľovacím motorom a elektromotormi je na výbornej úrovni a rovnako hodnotíme aj chod automatickej prevodovky. Drobným zádrheľom pre nás bola cena testovanej verzi 49 990 eur. V tejto kategórii sa oproti Peugeotu 3008 postaví veľký zástup konkurentov. Peugeot však môže byť stále zaujímavý vďaka svojej výbave a dizajnu. Musí však ešte popracovať na niektorých detailoch.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 85%
Motorizácia - 75%
Jazda - 85%
Variabilita - 80%
Spracovanie - 80%
81%
Francúzska elegancia a zmysel pre detail s pomerne nízkou spotrebou
Plusy:
- priestranný interiér
- príjemný dizajn prístrojovky
- športové sedačky s pevným bočným vedením
- extravagantný dizajn
Mínusy:
- pomalé nabíjanie
- málo kilometrov na elektrinu
- rozlíšenie cúvacej kamery
Cena základného / testovaného modelu:
- 30 790 eur / 49 990 eur
Technické parametre:
Spaľovací motor: | benzínový štvorvalec s objemom 1598 cm3 |
Výkon spaľovcieho motora: | 147 kW (200 k) pri 6 000 ot./min. |
Krútiaci moment: | 300 Nm pri 3 000 ot./min. |
Elektromotor: | synchrónny s permanentnými magnetmi |
Výkon elektromotora vpredu: | 81 kW (110 k) pri 2 500 ot./min. |
Kutiaci moment elektromotora: | 320 Nm pri 500 – 2 500 ot./min. |
Výkon elektromotora vzadu: | 83 kW (113 k) pri 2 500 ot./min. |
Kutiaci moment elektromotora: | 166 Nm pri 0 – 4 760 ot./min. |
Systémový výkon hybridnej sýstavy: | 221 kW (300 k) |
Objem batožinového priestoru | 395 / 1 482 l (po sklopení) |
Rozmery (D/Š/V): | 4 447 / 1 841 / 1 620 mm |
Rázvor: | 2 675 mm |
Pohotovostná/celková hmotnosť: | 1 915 / 2 330 kg |
Objem palivovej nádrže: | 43 l |
Kapacita akumulátora: | 13,2 kWh |
Najvyššia rýchlosť: | 240 km/h |
Zrýchlenie 0 – 100 km/h (udávané výrobcom): | 5,9 s |
Elektrický dojazd (udávaný výrobcom): | 59 km |
Emisie CO2: | 29 g/km |