TEST: Aprilia Tuareg 660 – Motorka, ktorá na celej čiare prekonáva limity jazdca
TEST: Aprilia Tuareg 660
Už keď sme sa po prvýkrát zoznamovali s vtedajšou horúcou talianskou novinkou menom Aprilia Tuareg 660 na dráhe pri brnenskom okruhu, už vtedy sme vedeli, že táto motorka je niečo, na čom si vieme predstaviť prejazdiť tak Európu, ako aj vyblázniť sa v akomkoľvek teréne. Táto motorka nám ukázala, že je viac ako my, že zvládne viac ako my, a že sa nebojí ničoho. Hoci sme neskákali tri metre do výšky ako iní borci z Česka na lesných jumpoch, motorka nás pri terénnej jazde, ako aj pri niektorých začiatočníckych chybách nevyhodila zo sedla a potiahla nás z krízy von. Preto sme nesmierne radi, že sa dostala opäť pod naše zadky a že sa s ňou môžeme preháňať tak po cestách, ako aj mimo nich a že si užívame jej výkon, silu, vlastnosti a tiež širokú paletu možností nastavenia podľa vlastných predstáv. Aprilia Tuareg 660 je nielen dizajnovou chuťovkou, ale vyniká aj jazdnými vlastnosťami, a to nemusí mať pod sedlom ani litrový motor.
Talianska kráska so štíhlym driekom…
Ťažisko motorky je nízko, prospieva tomu aj palivová nádrž tvarovaná smerom nadol popri okraji sedla.
Motorka váži 204 kg s náplňami, no jej hmotnosť vôbec nehrá rolu pri jazde. Ba čo viac, je naozaj veľmi ľahká v porovnaní s konkurenciou a samozrejme aj opulentnejšími litrovicami, čo sa ocení hlavne pri jazde v teréne. Ťažisko je nízko, prospieva mu aj palivová nádrž tvarovaná smerom nadol popri okraji sedla. Je veľmi stabilná a vďaka 80 koňom výkonu radového dvojvalca s ôsmimi ventilmi je veľmi pružná, ostrá a výkonná. A pritom sa jej spotreba drží na hodnotách pod šiestimi litrami, aj keď jej naložíte trošku viac, ako sa patrí. K celkovej radosti z jazdy prispieva aj originálna koncovka výfuku, ktorá dodáva motorke hlbší chrapľavý hlas.
Aj pre dlhého, aj pre širokého, aj pre bystrozrakého…
Nádrž je 18 litrová a vďaka spotrebe do 6 litrov na motorke na jedno natankovanie prejdete cez 300 kilometrov. Výrobca udáva kombinovanú spotrebu 4 litre, no túto hranicu sme neatakovali ani omylom. Na konci testu sa naša priemerka ustálila na hodnote 5,5 litra na 100 km. Plusom hneď v základe je spodný kryt motora. Hoci nie je najpevnejší, je dobré, že sa hneď v základe myslelo na tento detail, ktorý určite ocení každý jazdec, ktorý sa s Tuaregom vrhne ihneď mimo spevnenej vozovky do mierneho terénu. Pri jazde v ťažkom teréne majiteľ určite siahne po kryte z tvrdšieho materiálu. Sedadlo je vo výške 860 mm, čo by mohlo robiť mierny problém nižším jazdcom. Ale má väčší výkroj smerom k stredu motocykla a aj jeho tvar prispieva k vyššej stabilite počas jazdy. Je tiež úzke, vďaka čomu motorku dokáže stabilnejšie uchopiť aj nižší jazdec a tiež vďaka úzkemu sedlu ľahšie dosiahne na zem, keďže nesedí naširoko. Pre dlháňov je tento posed ideálny. Nielen že sedia vzpriamene, ale aj dosiahnu v pohode na zem.
Odozva na plyne je perfektná…
Pri zatiahnutí plynu necítite žiadne hluché miesta. Žiadny vakel. Jednoducho odozva ide hneď. Je to perfektný pocit hlavne vtedy, keď tlačíte otáčky na limit. Pritom, motorka dokáže ísť v pohode až na obmedzovač do 10 000 otáčok a kebyže ju elektronika pustí vyššie, nemala by s tým problém. Výkon je cíťiť už aj pri spodných otáčkach a rastie priamoúmerne so zvyšujúcimi sa otáčkami. Dvojvalcový kvapalinou chladený motor spolupracuje so šesťstupňovou manuálnou prevodovkou s antihoppingovou spojkou. Motorke nechýba quickshiffter, ktorý sme ocenili pri jazde vo vyšších rýchlostiach. Aby sme nezabudli, tak srdcom modelu Aprilia Tuareg 660 je rovnaký dvojvalcový osemventilový motor ako pri modeli Tuono, avšak naladený je úplne inak. Jeho výkon je 80 koní s krútiacim momentom 70 Nm a vďaka nižšej hmotnosti motocykla naozaj tento motor dokáže kopnúť. Jeho maximálka je oficiálne „len“ 170 km/h, no je nám jasné, že potiahne podstatne viacej. Do stavu pokoja motorku dostanú poriadne dvojité plávajúce kotúče s priemerom 300 mm vpredu a jeden 260 mm kotúč vzadu. Skrotiť túto taliansku dračicu majú za úlohu štvorpiestikové brzdy Brembo vpredu a jednopiestik vzadu. A že hryzú poriadne, sme sa presvedčili aj na vlastnej koži pri nižších rýchlostiach. Ponad stovku pri brzdení v krízovke už taký účinok nemali, čo určite treba mať na zreteli a tak predvídať v každej situácii.
240-240-240… Čo to znamená?
Zdvihy motorky sú od značky Kayaba, ktorá dodala solídne tlmenie tak vpredu, ako aj vzadu. Tak predná vidlica so zdvihom 240 mm, ako aj zadný centrálny plne nastaviteľný tlmič s rovnakým zdvihom, poskytujú motorke svetlú výšku tiež 240 mm, čo je v teréne na nezaplatenie. Predná vidla, tak ako aj zadný tlmič, sú plne nastaviteľné, čo opäť ocenia terénny jazdci. Dať doraz na tejto motorke sa veru musíte posnažiť. Tlmiče vám to len-tak nedovolia. Ich limity prevyšujú limity bežných jazdcov. Koniec-koncov ako väčšina častí motocykla. Predné koleso motorky je 21-palcové. Zadné zas 18-palcové. Ako sa na správne enduro patrí, kolesá sú vypletané a dostali pneumatiky s väčším dezénom, aby ste boli schopní vyhrabať sa z každej šlamastiky. Drobným neduhom motocykla je, že motor poriadne hreje jazdca na kolená a stehná. Kto sa sťažuje neustále na zimu, pre toho bude Tuareg 660 ideálnym radiátorom. Kto moc nahrievanie od motora nemá rád, ten sa s ním bude musieť naučiť žiť.
Displej je druhým srdcom motocykla…
Motocykel nič nie je dĺžny ani aktuálnej dobe a oplýva množstvom inovatívnych prvkov a technológií, ktoré posúvajú jeho hranice ďalej. Nesmieme zabudnúť na 5-palcový farebný TFT-displej, ktorý ponúka nielen dokonalé grafické rozhranie, ale je aj primárnym zobrazovacím prvkom infotainmentu a vlastností motocykla, ktoré si jazdec pred jazdou, či počas jazdy dokáže vybrať a nastavovať. Nastavovanie jazdných režimov samozrejme chýbať nemôže. Na výber sú štyri režimi vďaka ktorým si môže jazdec zvoliť aj štyri palivové mapy pre svojho Tuarega. Motorka dostala tiež nastaviteľnú kontrolu trakcie, motorovú brzdu, či tempomat. Chýba napríklad štvorindex, na čo sme si tak nejak pri touringoch či cestovných endurách zvykli. Pre off-roadových dobrodruhov je k dispozícii aj vypínanie ABS na oboch kolesách. Pri zapnutí režimu Off-road sa ABS na zadnom kolese vypína automaticky. Predné koleso je možné vypnúť dodatočne. Režim Individual si nastavíte úplne podľa svojich požiadaviek. A čo je obrovské plus, po vypnutí a znovunaštartovaní motorky sa vami zvolené údaje nevymažú, ale ostanú zapamätané. Veľmi praktické! Vedľa displeja, po jeho ľavici, sa nachádza aj USB prípojka.
Komu zapasuje Aprilia Tuareg 660 najviac?
Motorka je univerzálna a vhodná tak na cestovanie v pohode a pohodlí pre jedného jazdca, ako aj pri uskromnení sa na priestore vo dvojici. Primárne by sme ju však využívali na bláznenie sa v teréne a po divočinách spáchaných mimo spevnených ciest by sme si užili pohodovú jazdu mestom. Kľučkovanie v premávke zvládne tiež, no pri prejazde pomedzi koridor áut na semaforoch či v kolóne je predsa len trošku opulentnejšia. Bez okufrovania to však celkom zvládne. Vďačí za to svojmu celkovo štíhlemu prevedeniu. Plusom je veľké plexi, ktoré dostatočne bráni nárazovému vetru. Okrem toho dostalo aj hrazdu na uchytenie navigácie či smartfónu. Za príplatok sú k dispozícii aj kufre s nosičom ako aj padací rám. Za príplatok sme dostali aj špeciálny nástrek – trikolóru Indaco Tagelmust. Táto farba je zo všetkých z ponuky asi najvýnimočnejšia. Ponuku doplní zlatočierne Acid Gold a červenočierne Martian Red prevedenie.
Ako hodnotíme Apriliu Tuareg 660 my?
Ako sme už v úvode spomenuli, táto talianska drsniačka bola naša láska na prvý pohľad. Už na prvých jazdách v Brne sme jej vzdávali komplimenty. Dnes tomu nebolo inak. Dokonalé jazdné vlastnosti, výkonný a ostrý motor, možnosť nastavenia režimov, špeciálne palivové mapy, nízka hmotnosť, vysoká svetlá výška, pohodlné a dokonale tvarované sedlo, prepracovaný infotainment… Tých pozitívnych vlastností je naozaj obrovské množstvo. Pomaly každý údaj hodnotíme ako plus. A áno, je to vidieť, sme Tuaregom 660 opantaní. Ale poďme trochu vytriezvieť a pozrime sa aj na drobnosti, ktoré by mohli Taliani do faceliftu vylepšiť. Najväčším mínusom boli pre nás asi brzdy, ktoré hoci v nízkych rýchlostiach a v teréne hryzú poriadne, no pri vyšších rýchlostiacha hlavne pri krízovkách, ktoré sme mali, brzdia pomerne vlažne a treba naozaj veľmi dobre kalkulovať, kedy a ako a ktorú brzdu zatiahnuť, keď nám hrozí nebezpečie. Spotreba je o dosť vyššia, ako udáva výrobca. A to sme ju merali vo viacerých podmienkach. Pod 5 litrov sme sa nikdy nedostali. Ani keď sme jazdili nanajvýš vzorne v meste s režimom Urban. Na takýto typ motocykla je to však stále výborný údaj. Tiež by sme si vedeli predstaviť nižšiu cenovku. V základe stojí model Aprilia Tuareg 660 aktuálne 12 199 eur. S bonusovou farbou kapoty 12 899 eur. Ak si prirátame sadu kufrov a padací rám, cenovka nám výraznejšie porastie. Na druhej strane, výrobca udáva na motorku záruku 2 roky bez obmedzenia nájazdu kilometrov, čo je pri talianskom stroji výrazný benefit. Ak by sme mali teda zhodnotiť model Aprilia Tuareg 660 jednou vetou, je to perfektný stroj do terénu aj pre skúsenejšieho motorára, ktorý dodá jazdcovi poriadny kus výkonu, zábavy a radosti.
Foto: Matúš Paločko & Marcel Szabó Video: Marcel Szabó
Ponúkne dokonalé jazdné vlastnosti, výkonný a ostrý motor, voliteľnosť režimov, 4 palivové mapy, nízku hmotnosť, vysokú svetlú výšku, pohodlné a dokonale tvarované sedlo, prepracovaný infotainment... Pozitívnych vlastností je mnoho. Pomaly každý údaj hodnotíme ako plus. Je to vidieť, že sme Tuaregom 660 opantaní. Najväčším mínusom boli pre nás asi brzdy, ktoré hoci v nízkych rýchlostiach a v teréne hryzú poriadne, no pri vyšších rýchlostiach brzdia veľmi vlažne. Spotreba je o dosť vyššia, ako udáva výrobca. Pod 5 litrov sme sa nikdy nedostali. Stále je to však v norme. Tiež by sme si vedeli predstaviť nižšiu cenovku. V základe stojí model Aprilia Tuareg 660 aktuálne 12 199 eur. S bonusovou farbou kapoty 12 899 eur. Ak si prirátame sadu kufrov a padací rám, cenovka nám výraznejšie porastie. Výrobca udáva na motorku záruku 2 roky bez obmedzenia nájazdu kilometrov, čo je výrazný benefit. Ak by sme mali zhodnotiť Apriliu Tuareg 660 jednou vetou, je to perfektný stroj do terénu aj pre skúsenejšieho motorára, ktorý dodá jazdcovi poriadny kus výkonu, zábavy a radosti.Celkové hodnotenie
Motorizácia - 85%
Pohodlie - 80%
Jazda - 85%
Variabilita - 80%
Spracovanie - 85%
83%
Svojimi vlastnosťami prekonáva limity bežného jazdca
Plusy:
- svižný motor
- úzke sedlo
- vyššia svetlá výška
- plne nastaviteľné tlmiče
- nízke ťažisko
Mínusy:
- tvrdšie sedlo
- teplo z motora sálajúce na stehná
Cena základ / testovačka:
- 12 190 eur / 12 890 eur + kufre a padací rám
Technické parametre:
Motor: | radový dvojvalec, 8V |
Objem valcov: | 659 cm3 |
Chladenie: | kvapalinou |
Vŕtanie a zdvih: | 81 mm x 63,93 mm |
Výkon: | 80 k (59 kW) |
Krútiaci moment: | 70 Nm / 6,500 o/min |
Prevodovka: | 6-stupňová manuálna |
Suchá / pohotovostná hmotnosť: | 187 / 204 kg |
Objem palivovej nárdže: | 18 l |
Brzdy: | Brembo s ABS |
Kotúče vpredu: | dvojitý, 300 mm |
Kotúč vzadu: | 260 mm |
Spotreba kombinovaná (udávaná výrobcom): | 4,0 l / 100 km |
Spotreba kombinovaná počas testu: | 5,5 l / 100 km |
Výška sedla: | 860 mm |