Luxusné SUV-čka nie sú v tejto dobe nijak ojedinelými automobilmi. Aký je však ich príbeh? Ktorá značka bola prvou priekopníčkou v tvorbe luxusných SUV-čiek? Odpoveď je jednoduchá. Jeden z prvých predstaviteľov luxusných SUV modelov oslavuje tento rok okrúhle výročie. A tým oslávencom je… Britský aristokratický model Range Rover, ktorý svoju cestu na vrchol začal už v roku 1970. Range bol poľudštenou verziou Land Roveru, ktorá nestratila svoje prednosti pri jazde terénom a navyše ponúkla aj relatívne luxusný interiér. Samozrejme pojem luxusný sa v sedemdesiatych rokoch nedá zrovnávať s luxusom dnešných modelov Range Rover. Na svoju dobu bol však tento model prevratným a jedinečným. Luxus a exkluzivita mu ostala dodnes. Aj vďaka tomu sa dožíva okrúhleho polstoročného jubilea a teší sa veľkej priazni svojich fanúšikov po celom svete.
Prvé luxusné SUV v Európe…
Range Rover vznikol ako luxusné vozidlo s prednosťami plnokrvného terénneho vozidla. Dnes sa s týmto ultraluxusným autom do terénu majitelia asi nepohrnú.
Prvý model s označením Range Rover uzrel svetlo sveta v britskom Cornwalle presne 17. júna roku 1970. Traduje sa, že išlo o prvý luxusný automobil určený pre nespevnené vozovky. Briti živia tento fakt od stvorenia Range Roveru, no popravde prvým luxusným automobilom do terénu bol už vtedy o osem rokov starší americký model Jeep Wagoneer. Môžeme však s istotou povedať, že Range Rover bol prvým európskym luxusným SUV-čkom. Nejaké to prvenstvo, a nie nepodstatné, predsa len má.
Vývoj automobilu odštartoval už štyri roky pred jeho nástupom na cesty presnejšie v roku 1966. Vtedy značka Land Rover začala uvažovať o automobile, ktorý by nebol len rýdzo terénnym strojom, no ponúkol by zákazníkovi aj vyššiu mieru pohodlia a luxusu. V roku 1968 uzrel svetlo sveta prototyp Velar. Hovorilo sa mu 100-inch station wagon, čo bol odkaz na jeho rázvor náprav 2540 mm.
Prvá generácia vyrazila na cesty v roku 1970 no predpredaj modelu začal už pár mesiacov predtým. Vyrábala sa neuveriteľných 26 rokov a to s minimálnymi úpravami. Automobil sa ukazoval v celej svojej kráse aj vďaka dĺžke 4450 mm a mohutnej hranatej maske so šírkou takmer dvoch metrov. Ponúkal sa len s jedným motorom a to 3,53 litrovým vidlicovým osemvalcom od firmy Buick. Jeden agregát však nestačil a konštruktéri postupne pridali 3,95 litrový a neskôr aj 4,2 litrový osemvalec. Vďaka týmto obrím motorom bol Range Rover veľmi statočným jedákom benzínu, čo sa úplne nepáčilo všetkým jeho fanúšikom. Prvá generácia bola postupom času vylepšovaná a dostala napríklad päťstupňový manuál, úspornejší dieselový 2,4 litrový motor, systém ABS či dokonca vzduchový podvozok. Za 26 rokov sa toho vyvinulo naozaj veľa a ak chcel Range Rover konkurovať iným značkám, musel kráčať s dobou a prijať všetky vtedajšie vymoženosti. Bol predsa prvým luxusným európskym SUV-čkom a zaostávať za novovznikajúcou konkurenciou si nemohol dovoliť.
Druhá generácia nastúpila na trh bok po boku tej odchádzajúcej v roku 1994 a vyrábala sa až do roku 2002. Modely z tohto obdobia môžeme aj dnes v hojnom počte stretávať aj na našich cestách. Range Rover s nástupom druhej generácie narástol na 4710 mm a dostal nové motory. Konkrétne 3,95 a 4,6 litrové osemvalce plus turbodiesel s objemom 2,5 litra od BMW. Značka BMW síce v tej dobe odkúpila Land Rover no predala ho ďalej americkému Fordu.
Tretia generácia sa vyrábala medzi rokmi 2001 až 2012. Modelov z tejto generácie vídame na predaj na internetových stránkach veľa a naozaj sa im darí držať si cenu prémiovej triedy, aj napriek vyššiemu veku. Stále sú to luxusné a pomerne spoľahlivé automobily aj napriek vyššiemu nájazdu kilometrov. Dĺžka automobilu opäť podrástla na 4950 mm a vďaka ešte luxusnejšiemu prevedeniu interiéru tvoril tento model pomyselný strop ponuky európskych luxusných SUV automobilov. Tretia generácia ponúkla aj novú generáciu motorov, ktoré mali nahradiť “smädné” štvorlitre. Motory z dielne Jaguar s objemami 4,2l a 4,39l boli stále poriadne silné no “papkali” oveľa menej. Stále sa však spotrebou nechytali na dieselový šesťvalec Ford Lion s objemom 3,63l s dvomi turbami. Ten sa postupne stal medzi úsporne zmýšľajúcimi motoristami najobľúbenejší. Neskôr ho v roku 2006 nahradil diesel BMW s objemom 2,93l. Na konci dekácy da objavil aj 4,37 litrový osemvalcový turbodiesel. Ten už ale stratil prívlastok – ekonomický. Vieme si domyslieť prečo asi.
Posledná štvrtá generácia nastúpila na trh v roku 2012 a vyrába sa dodnes. Je jednoznačne najprepracovanejšia technologicky najvyspelejšia. Kompletná hliníková konštrukcia ubrala Range Roveru na váhe takmer 500 kilogramov, čo sa odrazilo na jeho dynamike i spotrebe. Pod kapotou sa dostali na výber dva turbodieselové motory s objemom 2,99l V6 a 4,37l V8 spolu s benzínovým päťlitrovým osemvalcom. V roku 2014 sa k ponuke pridal aj benzínový trojliter. Prevodovky dostala štvrtá generácia osemstupňové automatické. V ponuke nájdeme aj hybridný model. Rôzne prevedenia a stupne výbavy o konskú hlavu presiahli vybavenie SVAutobiography, ktoré sa svetu predstavilo v roku 2015. Vtedy sa jednalo o superluxusnú úpravu. V poslednej generácii sa z luxusného tereňáku stáva luxusná vlajková loď do mesta a na diaľničné cestovanie. Z terénnych vlastností pri tom Range Rover veľa nestratil no majitelia ho už na offroad využívajú naozaj len zriedka. Predsa len, kto by sa na takom jedinečnom aute vybral oškierať lak do lesa či špiniť ho do bahna? Viac mu to predsa len pristane pred operou, zámkom či luxusnou rezidenciou.