RETRO

Veľkolepá história drobného autíčka

40 rokov Fiat Panda

Keď sa dnes zapozeráme na milučké maličké autíčko Fiat Panda ani by sa nám nezdalo, že sa tento  dožíva okrúhleho veku. Malá mestská milá dáma oslavuje okrúhlych 40 rokov. Predsa len, mladšie generácie motoristov si už hranatého predchodcu dnešnej zaguľatenej Pandy ani nevedia predstaviť. Tie staršie si však radi s úsmevom zaspomínajú na tohto mestského hranatého drobca, ktorý dokázal poblázniť davy. Taliani boli vždy jednotkou na európskom trhu vo vytváraní mestských miniautíčok a Panda je toho dôkazom aj dnes. Svoju štyridsiatku síce oslavuje v tichosti no zaslúžila by si bujarejšie a honosnejšie oslavy svojho okrúhleho jubilea.

Aj keď sa mestský drobec Fiat Panda vyrába už štyri dekády, počas svojej histórie sa predstavil len v  troch generáciách. Hoci verejnosť prvej generácii na svetových fórach vo veľkom vytýkala jej neforemný tvar, práve tento tvar sa stal ikonickým. Od neho sa počas celej výroby Pandy odvíjali ostatné dizajny generácií a faceliftov týchto roztomilých mestských autíčok.

Verili by ste, že sa z modelu Fiat Panda predalo viac ako 7,8 milióna kusov?

Panda bola stvorená na jazdu úzkymi uličkami Talianska. Dokonca ju využívali v úžitkovej verzii aj v štátnej správe.

Prvá generácia modelu Panda začala svoju púť na svetovom automobilovom trhu v roku 1980. Bola označená ako posledné ľudové vozidlo európskeho charakteru, ktoré slúžilo masám. Vďaka nízkej cene si ho mohla dovoliť tak viacčlenná rodina, ako aj dôchodcovia či začínajúci mladí vodiči. Dokonca sa vďaka úpravám uplatnil aj ako mestský úžitkový automobil nie len v štátnych službách. Jeho rozmery boli predurčené na jazdu úzkymi uličkami Talianska ako aj ostatných európskych miest. Na dĺžku meral 3380 mm, na šírku len 1460 mm a na výšku 1445 mm. Jeho jednoduchosť bola výnimočná a servis zvládol takmer každý motorista doma v garáži. Poťahy sedadiel sa dali oprať v práčke a jednoduchý motor neobsahoval žiadne predražené či nedostupné diely. Zaujímavosťou je, že Panda nedostala meno po milom čiernobielom macíkovi z Číny, hoci tvarom sa na neho podobala, ale podľa rímskej bohyni Empande, patrónke a ochrankyni cestovateľov. Dizajn Pandy mali na svedomí svetoví velikáni automobilového návrhárstva z Italdesignu, menovite Giorgetto Giugiaro a Aldo Mantovani.

Výrazné oplastovanie prvej generácie malo svoj pádny dôvod. Auto bol primárne určené do mestskej premávky v úzkych uličkách, kde sa nárazníky veľmi nešetria. Plast sa pri hrubšom zaobchádzaní jednoducho praskol a vymenil. Nemusel sa striekať, lebo sa vyrábal v jedinom čiernom farebnom prevedení. Bolo to lacné, efektné a hlavne jednoduchšie na opravu ako vyklepávanie a následné lakovanie plechov. Panda sa tiež vyrábala v licencii a to napríklad v španielskom Seate. Stala sa dokonca v roku 1982 papamobilom – automobilom pre svätého otca, čo bola pre tento mestský drobček naozaj veľká pocta. Z prvej generácie Fiatu Panda sa predalo takmer päť miliónov kusov. Jej produkcia sa skončila až v máji roku 2003.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Druhá generácia Modelu Panda nastúpila na trh v tom istom roku a vydržala samozrejme s drobnými zmenami až do roku 2012. Predzvesťou druhej generácie modelu panda bol koncept Simba z bolonskej výstavy, ktorý sa predstavil v decembri 2002. Z neho sa neskôr vykľula verzia Panda Cross. Na dizajne druhej generácie Pandy pracoval Giuliano Biasio z popredného dizajnového štúdia Bertone. Päťdverové prevedenie modelu bolo jediným v porovnaní s predchodcom. Na dĺžku podrástla druhá generácia na 3538 mm, na šírku 1578 mm a na výšku 1540 mm. Titul Európsky automobil roka získala Panda v roku 2004. V Taliansku sa okrem benzínových agregátov o pohon starali aj verzie na propán-bután či CNG. Do ponuky sa neskôr pridal aj prvý naftový motor. Panda sa vylepšovala priamo úmerne s technologickým pokrokom v oblasti automobilov. Vďaka tomu dostala aj systém ABS, airbagy, EBD či tónované sklá. Z druhej generácie sa po svete predalo takmer dva a pol milióna kusov. Dodnes môžeme na cestách stretnúť množstvo modelov Panda práve z druhej generácie. Aj to je dôkazom toho, že autá z rokov nultých sa nevyrábali na dva roky, ale ako stroje na “celý život”. Aj prvá generácia sa na cestách sem tam ešte niečo objaví, no prvá či druhá vlna šrotovného na Slovensku väčšinu týchto modelov dostala na šrotoviská. Panda druhej generácie sa po automobilových výstavách predstavovala v rôznych variantách pričom tie najzaujímavejšie boli určite plážové verzie, plávajúca Terramare či luxusné Bicolore a Luxury.

Tretia generácia malej milej Pandy sa vyrába od roku 2011 a pretrváva dodnes. Jej tvary pochádzajú z domáceho štúdia a veľký podiel na ich vypracovaní ma dizajnér Roberto Giolita. Tretia generácia dostala oblejšie tvary a celkovo má už iný charakter ako jej predchodkyne. Panda podrástla do dĺžky na 3653 mm, do šírky na 1643 mm a do výšky na 1551 mm. Stále je však ideálnym automobilom do preplneného veľkomesta a úzkych uličiek. Z poľských fabrík sa presťahovala výroba domov do Talianska. Po pár mesiacoch od spustenia výroby tretej generácie sa do predaja dostávajú aj štvorkolky s označením Cross. Nechýbajú trojvalcové motory, ako aj LPG verzie či elektromobil. Čo sa týka bezpečnosti, získala tretia generácia Pandy škandalózne hodnotenie – nula hviezdičiek, kvôli spackanému bariérovému testu. Predchodkyne dosiahli tri až štyri hviezdičky čo bolo na predchádzajúcu dobu nie veľmi bezpečných automobilov veľmi dobré hodnotenie. Budúcnosť Pandy je tak zatiaľ otázna. Samozrejme vyrába sa aj naďalej a každým rokom sa snaží viac a viac očariť budúcich majiteľov. Ak sa podarí zapracovať na bezpečnosti, možno na pútavejšom dizajne, Pandu čaká ešte mnoho ďalších rokov a bezpečných kilometrov na európskych i svetových cestách.

Milan Machaj

Písanie je moja záľuba. Písanie o autách či motorkách je nie len záľubou, ale mojim životným cieľom. Preto sa snažím a budem snažiť zdokonaľovať sa každým novým článkom, aby som bol najlepší v tom, čo robím.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button