Vďaka stále klesajúcim cenám leteniek sa nám otvárajú možnosti vo veľkom spoznávať malebné zákutia nie len Európy, ale celého sveta. Blízkosť viedenského letiska otvára brány lacným výletom do miest, o ktorých návšteve by sa nám pred pár rokmi ani nesnívalo. Prípadne by sme si za vycestovanie do takýchto “exotických” destinácií poriadne priplatili. Nám sa podarilo vycestovať do Portugalska, do krajiny moreplavcov, korkových dubov a portského vína. Po predĺženom víkende strávenom v hlavnom meste Lisabone môžeme s určitosťou povedať, že by sme sa sem radi ešte aspoň raz vrátili.
Z Viedne odlietajú každodenne lietadlá nie len do Lisabonu, ale aj do ďalších miest ako Porto či Faro. Za necelé tri hodiny letu sa pred vami rozprestrie malebná krajina Portugalska. Vďaka hornatému terénu Lisabonu sa tomuto mestu nie nadarmo hovorí aj San Francisco Európy. Pre porovnanie s Bratislavou, v portugalskom hlavnom meste žije okolo pol milióna obyvateľov na rozlohe len o niečo väčšej ako 100 km2. Vďaka tomu je Lisabon veľmi podobný s našim hlavným mestom.
Stovky turistických atrakcií a históriou dýchajúce romantické uličky pritiahnu ročne do Lisabonu milióny turistov ako aj študentov z celého sveta. Nám toto miesto už dlhšie chýbalo na našej cestovateľskej mape a preto sme sa aj my vybrali obdivovať jeho romantiku a čaro. Históriou pretkanými uličkami sme sa dokázali hodiny prechádzať krížom-krážom a aj keď nám počasie veľmi neprialo, čo je vidieť aj na zapršaných fotografiách, dažďa sme sa nezľakli a nasmerovali sme naše kroky k miestnym pamiatkam.
Medzi azda tie najromantickejšie a najnavštevovanejšie turistické atrakcie patria početné vyhliadky na mesto. Na prvú vyhliadku, pri hrade Castelo de S. Jorge, nás hore kopcom vyviezla historická električka, takmer identická s tou v americkom San Franciscu. Pohľad na mesto bol úchvatný a pri lepšej viditeľnosti by sa v pozadí krásne vynímala socha Ježiša Krista na kopci nad mostom Ponte 25 de Abril. Z hradu sme sa spustili do historického centra obdivovať krásy uličiek časti Alfama. Táto malebná štvrť Lisabonu bola počas arabskej vlády najdôležitejšou časťou Lisabonu.
Hoci sa Gustav Eiffel v Lisabone pravdepodobne nezastavil, jeho odkaz môžeme badať v unikátnom výťahu Santa Justa´s Elevator, ktorý nás dostal na ďalšiu vyhliadku, tentokrát z opačnej strany mesta. Neďaleko neho sme sa prešli aj romantickou ružovou uličkou, ktorá priťahuje kroky zamilovaných párikov, ktoré si tu robia zaľúbené fotografie. Nemohli sme neobísť ani nie veľmi vzdialenú časť Mouraria, o ktorej sa traduje, že tu vznikla tradičná portugalská hudba Fado. Fado je ľúbezná no smutná hudba, ktorá sprevádzala námorníkov na ich dlhých cestách. Je o ženách, láske, smútku či návratoch domov. Vyhráva zovšadiaľ a aj pri písaní týchto riadkov máme zimomriavky, keď si na clivé piesne štýlu Fado zaspomíname.
Z historického centra Lisabonu sme sa vybrali na výlet po vzdialenejších pamiatkach ako sú pevnosť Belém, či moderná časť Oriente. Rýchlo sme pochopili, že predĺžený víkend aj s cestou je na tak malebné mesto ako je Lisabon veľmi málo a preto by sme ho radi navštívili ešte raz. Z vlastnej skúsenosti odporúčame, že je potrebné sa na Lisabon dopredu dobre pripraviť, aby sa vám nestalo, že budete ľutovať skrytú pamiatku, okolo ktorej ste možno prešli, no pre krátkosť času ste ju nestihli navštíviť.
Lisabon, ako aj celé Portugalsko, je výnimočné a aj dobre známe svojou gastronómiou. Vďaka nepretržitému prístupu k oceánu aj na našich tanieroch pristáli také špeciality ako chobotnica či tradičná ryba Bacalhao (po našom – treska). Neohrnuli sme nos ani nad chlebovou klobásou, rôzne korenenými syrmi ani nad tradičným zákuskom Pastel de natas (zákusok z lístkového cesta s vanilkovou náplňou). K zákusku neodmysliteľne patrila Ginjinha, višňový likér podávaný v čokoládovom štamperlíčku. Ten sme s chuťou po dopití nápoja zjedli. Sangria či pivo sú tu tiež veľmi chutné a odporúčame ich ochutnať v ktorejkoľvek z miestnych street food zón.
Lisabon je okrem histórie aj mesto študentov. Na študijných programoch sa tu celoročne striedajú tisíce študentov z celého sveta a aj vďaka tomu si mesto udržiava aj napriek bohatej histórii svoj mladistvý nádych. Večerné západy slnka na vyhliadkach spríjemňuje živá hudba, družné rozhovory študentov či turistov a štrnganie pohárov. Popíjanie na verejnosti tu nie je zakázané, čo všetci s radosťou využívajú. My sme neboli iní. Vládne tu bezstarostná prímorská atmosféra a naozaj všade prítomný pokoj a pohoda. Ak sa neviete rozhodnúť, kam by ste tento víkend vybehli na výlet, vrelo odporúčame práve Lisabon. Hoci je situácia taká aká je, nenechajte sa odradiť. Načerpáte tu energiu do ďalších dní, ochutnáte miestne špeciality, zrelaxujete a pokocháte sa nádhernými zákutiami hlavného mesta Portugalska. A ak vám vydá aj pekné počasie, nebude sa vám chcieť z Lisabonu už nikdy odísť domov.