CestovanieTechnika

Na návšteve v dielni u Chipa Foosea

Foose Design

K Amerike neodmysliteľne patria automobily, ktoré sa stali za svoj “život” ikonami. Hovoríme o Mustangoch, Plymuthoch, Dodgeoch či Chevroletoch. Aj napriek svojej popularite však existujú ľudia či spoločnosti, ktorí upravujú tieto automobily do takých podôb, aké už nikde inde na svete nenájdeme. Keď sme sa dostali do Kalifornii, navštívili práve takého úpravcu, ktorý tvorí unikáty už niekoľko desaťročí a nim upravené modely dosahujú státisícové hodnoty. Reč je o usmievavom chlapíkovi menom Chip Foose, ktorého nepoznáme len vďaka programu Overhaulin´, ale aj napríklad vďaka nezabudnuteľnému modelu z filmu 60 sekúnd, Fordu Mustang Shelby GT500 – nazvanému Eleanor.

Zdroj: www.chipfoose.com/about

Popri chytaní bronzu na kalifornských plážach sme si nemohli odpustiť návštevu ikony zo sveta dizajnu a úprav automobilov, Chipa Foosea. Jeho dielňu sme našli v Orange County v časti Huntington Beach, kde sa jej dvere pre fanúšikov otvárajú len na jednu hodinu v pracovné dni počas obednej prestávky. Ak máte šťastie, Chip Foose sa tam nachádza aj osobne. My sme to šťastie mali a mali sme možnosť s ním prehodiť aj pár slov.

Úspechy na poli úprav automobilov žne už od mlada…

Automobily upravené Chipom Fooseom sa neobjavujú len na svetových tuningových veľtrhoch, ale aj v hollywoodskych filmoch..

Kto vlastne Chip Foose je? Za relatívne krátku kariéru, ktorá sa píše od roku 1986, sa mu podarilo dostať sa na vrchol dizajnérskej tvorby. A vo svojich úspechoch pokračuje aj ďalej. Svoje začiatky si odkrútil už v dielni svojho otca s názvom Project Design a ako 12 ročný mal už na svedomí niekoľko dizajnov prerábok unikátnych automobilov ktorým kraľovalo Porsche 356. Absolvoval ArtCenter College of Design kde v roku 1990 skončil s vyznamenaním. V roku 1986 sa stal dizajnérom a výrobcom pre Asha Corporation a o tri roky neskôr prevzal nad týmto podnikom taktovku. Ako dizajnér tvoril ďalej pre Stehrenberger Design, Baker Sportronics či dokonca navrhoval dizajny automobilov pre filmy Blade Runner, Robo Cop či Gone in 60 Seconds.

Jeho kariéra pokračovala v spolupráci s Boydom Coddingtonom vo firme Hot Rods by Boyd, kde sa neskôr stal prezidentom. V roku 1998 však jeho spolupráca s Boydom skončila. Vďaka tomu sa rozhodol založiť si vlastnú spoločnosť spolu s manželkou v Huntington Beach – Foose Design kde sa odvtedy venuje ilustráciám, grafike, modelovaniu, povrchovej a kompletnej výstavbe unikátnych automobilov a iných automobilových doplnkov nesúcich jeho meno. Tieto výrobky, no hlavne automobily, sú k dispozícii pre jednotlivcov ako aj pre televíznych i filmových tvorcov. Svoj vlastný televízny program Overhaulin´ sme mali možnosť sledovať na viacerých kanáloch aj u nás.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Ocenenia Chipa Foosea tvoria obrovskú vitrínu v jeho showroome. Pri ich prezeraní sme naozaj žasli nad tým, čo všetko tento chlapík vo svojej kariére dokázal. V minulom čísle sme písali o Petersenovom automobilovom múzeu. Chip Foose je v ňom uvedený v sieni slávy – Hot Rod Hall of Fame. Jeho zbierku cien zdobí tiež ocenenie Good Guys Trendsetter Award, cena za prínos v oblasti dizajnov hot rodov, ďalej cena AMBR (America´s Most Beautiful Roadster), ktorú mimochodom dostal dvakrát a ďalších sedemkrát bol na cenu nominovaný. Týmito cenami sa jeho zbierka samozrejme nekončí a ceny z najprestížnejších podujatí získava dodnes.

Jeho momentálne projekty sme mali možnosť si prehliadnuť osobne aj s jeho výkladom. Momentálne sa v jeho dielni nachádza niekoľko rozpracovaných projektov no intenzívne sa venuje modelu ´71 Mach Foose Mustang, unikátnemu Fordu, ktorý je doslova od základov prekopaný. Okrem karosérie navrhol pre tento model aj svoje vlastné disky, ktoré si mimochodom pre svoje projekty tak isto dizajnuje aj necháva vyrábať sám. Tiež skladá svoj vlastný automobil s názvom Chip´s Traditional ´32 Project. Tieto automobily po dokončení budú mať hodnotu vyššiu ako 100 000 možno 200 000 dolárov a budúci majitelia na nich už dávno čakajú.

Návšteva v dielni tohto zaujímavého vždy usmiateho chlapíka bola naozaj vytrhnutím zo všednosti. Aj napriek len hodinovej návšteve sme boli doslova ponorení do jeho práce a úspechov, ktoré vďaka nej zožal. Videli sme, kde vznikajú státisícové unikátne modely automobilov, ktoré s úžasom obdivujeme vo filmoch. Tiež nás veľmi potešilo, že práve v deň, kedy sme návštevu absolvovali bol Chip Foose prítomný a my sme sa s ním mohli naživo stretnúť a porozprávať. Ak sa dostanete do tejto časti Spojených štátov, určite si na návštevu garáží Foose Desing nájdite čas. Budete ponorení do atmosféry výroby tých najjedinečnejších štvorkolesových projektov a ak budete mať šťastie, podáte si aj ruku s ich tvorcom – Chipom Fooseom.

Zdroj: www.chipfoose.com/about

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button