TEST: Mitsubishi Eclipse Cross PHEV – Športovo, ale ekologicky! Nos neohrnie ani nad terénom
TEST: Mitsubishi Eclipse Cross PHEV Instyle+
Hybridné vozidlá sú dokonalým medzistupňom medzi elektromobilom a automobilom so spaľovacím motorom. Sú bližšie aj tým, ktorí jednoducho svoj konvenčný motor len tak vymeniť za elektromobil. Keď sa k týmto automobilom pridá možnosť dobíjania zo siete a pútavý dizajn, dokonalá kombinácia je na svete. Takto by sme opísali aj Mitsubishi Eclipse Cross PHEV, ktoré sme mali možnosť otestovať. Jeho zovňajšok prináša krivky z kategórie SUV-coupé a pohonné ústrojenstvo dožičí jazdu na elektrinu, hybridný pohon ako aj plné využitie klasického spaľovacieho motora. Okrem toho si poradí aj v ľahšom teréne či na zasnežených cestách do lyžiarskeho strediska, vďaka permanentnému pohonu všetkých štyroch kolies. Ak by to nestačilo, za príplatok si ho môžete ešte viac ozdobiť športovými doplnkami a tak sa úplne odlíšiť od masy. Sadnite s nami za volant plug-in hybridného SUV Mitsubishi Eclipse Cross PHEV a odhaľte s nami jeho prednosti ako aj detaily, ktoré by sme si vedeli predstaviť aj inak.
Tri diamanty po facelifte ešte pútavejšie…
Plusom je celkový nárast automobilu o 80 mm na dĺžku, čo podporilo tak priestor na kolená, ako aj väčší objem batožinového priestoru.
Facelift modelu Mitsubishi Eclipse Cross PHEV priniesol hneď niekoľko drobností, ktoré vylepšili nielen dizajn, ale aj aerodynamiku či praktickosť plug-in hybridného SUV-čka. Po dizajnovej stránke sa zmenila zadná časť. Svetlomety v tvare obráteného písmena “T” prebralo Eclipse Cross od svojho väčšieho súrodenca Pajero Sport. A veru sa mu hodia. Plusom je aj celkový nárast automobilu o 80 mm na dĺžku, čo podporilo tak priestor na kolená, ako aj väčší objem batožinového priestoru. Premenou prešli tak svetlá vpredu aj vzadu, tiež oba nárazníky, maska chladiča či prahy dverí. A ak obetujete pár stovák (alebo aj tisícok) na ďalšie športové doplnky, vaše Mitsubishi Eclipse Cross PHEV vytrhnete zo všednosti ešte viac. Vďaka športovým doplnkom si naozaj zaslúži niesť hrdé meno Eclipse.
Dva extrémy jazdy…
Plug-in hybrid evokuje úspornosť a ekonomickú jazdu. Pri faceliftovom japonskom modeli Mitsubishi Eclipse Cross PHEV je to trošku komplikovanejšie a zároveň veľmi jednoduché. Automobil disponuje 13,8 kWh akumulátorom, ktorý mu poskytne dojazd 55 kilometrov na čisto elektrický pohon (udáva výrobca). V skutočnosti je to o niečo menej. Každopádne, pri jazde čisto na batériu jazdíte naozaj za minimum. Akonáhle sa začne elektrina míňať, pripne sa motor ako generátor. Aj vtedy je spotreba stále v norme a po meste dokážete jazdiť pod 6 litrov. Avšak akonáhle vybijete batériu a generátor nestíha dobíjať, zapne sa naplno 2,4 litrový benzínový atmosférický štvorvalcový motor MIVEC a spotreba sa blíži k 10l/100 km. S takýmto číslom sme sa pohybovali po diaľnici. V priemere sa tak viete hýbať pri hranici šiestich litrov no priemer dosiahnete pri dvoch extrémoch jazdy. Takmer zadarmo, alebo za celkom draho. Ak si však zvolíte správny režim a striktne dodržiavate rýchlosti, pri ktorých sa batéria stíha dopĺňať a spaľovací motor nemusí pracovať samostatne, dostanete sa na spotreby, aké pri podobných konkurenčných modeloch s čisto spaľovacím benzínovým motorom nikdy nedosiahnete.
Premyslené pohonné ústrojenstvo…
Hoci sme vyššie načrtli, že dosahovať čo najnižšie spotreby môže byť celkom náročné bez toho, aby sme si nedávali pozor, celkovo plug-in hybridný systém automobilu je veľmi dobre prepracovaný a navrhnutý tak, aby vám šetril každé euro v peňaženke. Hlavným zdrojom pohonu je dvojica elektromotorov (každý umiestnený pri jednej náprave). Aj vďaka nim je automobil permanentnou štvorkolkou, vďaka čomu sa nebojí nepriaznivých podmienok č ľahšieho terénu. Benzínový motor slúži primárne ako generátor, ktorý vyrába elektrinu a posúva ju do systému. Dokáže to robiť pri nízkych otáčkach a pri minimálnej spotrebe. Jeho plný potenciál sa využije pri rýchlosti nad 135 km/h alebo v prípade, že je akumulátor úplne vybitý. Pracuje však v Atkinsonovom cykle, vďaka čomu sú jeho otáčky nízke a tým pádom aj spotreba nižšia. Plusom hybridného systému japonského SUV-čka Mitsubishi Eclipse Cross PHEV je, že prebytočná energia, ktorú pri svojej práci motory vyprodukoval, sa ukladá do akumulátora. Akumulátor je tiež dobíjaní vďaka rekuperácii. Tá má až päť stupňov, no z nášho pohľadu sú asi aj zbytočné. Podstatou je, že rekuperovať dokáže a to je pozitívum.
O spaľovacom motore ani neviete…
Pri 2,4 litrovom štvorvalci MIVEC je výkonu tak akurát (športiak nečakajte). Jeho chod je však maximálne tichý.
Pri atmosférických motoroch sme zvyknutí na ich rev a na výkon, ktorý sa nie vždy dostaví tak, ako by sme si to predstavovali. Pri 2,4 litrovom štvorvalci MIVEC je výkonu tak akurát (športiak nečakajte). Jeho chod je však maximálne tichý. Môže za to tak konštrukcia motora, ako aj dokonalé odhlučnenie kabíny. Pri jazde ani neviete, či idete na elektrinu, či motor len generuje elektrinu alebo ide naplno na benzín. Samozrejme, ak sa veľmi sústredíte na zvuky, tak ten motor samozrejme začuť dokážete. No nie je to žiadny otrasný urevaný hlučný prejav, ktorý, povedzme si na rovinu, baví maximálne tak pri športových autách s dokonale vyladeným výfukom, na rozdiel od mestských presúvadiel. Celkový prejav hybridnej sústavy je veľmi príjemný. Elektrina dokáže automobil slušne odpichnúť napríklad na semaforoch. Vo vyšších rýchlostiach pomôže pri predbiehaní. Na diaľnici ponad 130 km/h sa nejaké zázraky nedejú. Avšak, hoci automobil vyzerá športovo, jeho primárne určenie nie sú preteky, ale spoľahlivé, ekonomické a štýlové odvezenie rodiny a nákladu aj na dlhších či nie príliš upravených cestách. Výkon sústavy je pri tom 188 koní. Z toho predný elektromotor ponúkne 82 koní, zadný 95 koní a spaľovací motor 98 koní.
Aké sú reálne spotreby paliva a elektriny?
Táto otázka je trošku obšírnejšia a zložitejšia, ako len zadať údaj o spotrebe v litroch na 100 kilometrov. Hybridné automobily sú celkovo zložitejšie čo sa fungovania týka, no každého z nás zaujíma asi najviac to, koľko ho bude stáť bežná jazda. Musíme podotknúť, že zo začiatku sme sa snažili jazdiť veľmi úsporne. Ak by sme mali napísať spotrebu elektriny v meste, na plne nabitý akumulátor, keď spotreby v zimnom období pri kúrení sú oveľa vyššie ako napríklad v lete, nám sa pri cca. 30 prejdených kilometroch na čistú elektrinu podarilo zajazdiť v priemere za 16,3 kWh/100 km. Pri miernom počasí a vyšších teplotách, kedy klímu ešte nepoužívate a kúrenie je vypnuté, sa viete dostať aj na hranicu 15 kWh/100 km. Pri jazde len na elektrinu je spotreba benzínu viac-menej nulová. Akonáhle sa batéria vybije na úroveň, kedy sa pripne spaľovací motor ako generátor. Vtedy sa pripája spotreba paliva, ktorá však nepresahuje 1 liter na 100 km. Špecifická je spotreba na diaľnici, kde sa pri rýchlostiach ponad 100 km/h ale stále pod 130 km/h, pohybuje okolo 27 kWh/100 km. Motor stále pracuje len ako generátor. Pri prekročení 135 km/h na diaľnici a akumulátore, ktorý bol už vybitý (na 30%), sme dosiahli spotrebu benzínu skoro 10 litrov. Vtedy sme si povedali, že sa prestávame obmedzovať a jazdili sme tak, ako keby sme mali štandardný automobil so spaľovacím motorom. Spotreba 2,4 litrového atmosférického štvorvalca tomu samozrejme zodpovedala. Aká je teda reálny spotreba? Veľmi závisí od toho, kde a ako jazdíte. Môžete mať minimálnu spotrebu 0 litrov benzínu a len 15 kWh elektriny na 100 km, alebo maximálnu 10 litrov benzínu a 32-34 kWh elektriny na 100 km, prípadne priemernú v okolí 20 kWh na 100 km plus zhruba liter benzínu k tomu. Čo nie je vôbec zlé.
Jazdný režim pre každú situáciu…
Pri všetkých režimoch máte možnosť jazdiť aj so zapnutým EV (elektrickým) režimom, ktorý má za úlohu, vždy keď to je možné, zapojiť do chodu auta akumulátor.
Pri jazde s Mitsubishi Eclipse Cross PHEV sme mali na výber 5 jazdných režimov. Podľa ich mien je jasné, na aké vozenie sú vytvorené. Eco režim sa snaží čo najviac usporiť energiu. A nielen tú elektrickú. Tento režim má za úlohu udržiavať čo najekonomickejšie parametre jazdy. Režim Normal, v ktorom sme väčšinu času jazdili počas nášho testu aj my, je určený pre bežné používanie, bežné cesty, bez obmedzovania sa. Je takpovedia štandardným jazdným režimom nielen hybridného automobilu. Ďalšie tri jazdné režimy sú určené pre špecifické použitie. Režim Tarmac (ktorý by sme mohli označiť aj za najbližší chýbajúcemu režimu Sport) je pre jazdu na pevnom povrchu. Z automobilu by mal vytiahnuť najvyšší výkon aj na úkor vyššej spotreby. Pri jazde na tomto režime sme však prílišnú športovosť nepocítili. Je to aj preto, že plug-in hybridné SUV nie je športovým automobilom. Športovosťou oplýva nanajvýš jeho zovňajšok. Režim Gravel je určený pre jazdu na štrku, šotoline či na inom kĺzavom suchom povrchu. Zapli sme si ho vtedy, keď sme sa z klasickej cesty vybrali trošku na poľňačky. Posledným režimom je Snow, ktorý je určený pre jazdu v zime na snehu či klzkom vlhko povrchu. Ten sme nemalo možnosť vyskúšať, keďže do hôr či na lyžovačku sme sa nedostali. Pri všetkých režimoch máte možnosť jazdiť aj so zapnutým EV (elektrickým) režimom, ktorý má za úlohu, vždy keď to je možné, zapojiť do chodu auta akumulátor. Samozrejme hlavným predpokladom EV režimu je nabitá batéria.
Nabíjanie jednosmerne i striedavo…
Nabíjanie je opäť kapitola sama o sebe. Plug-in hybridné SUV Mitsubishi Eclipse Cross dobíja akumulátor hneď niekoľkými spôsobmi. Počas jazdy je to generátor vďaka spaľovaciemu motoru, tiež možnosť rekuperácie, ktorej silu si volíte pod volantom jednoducho pádlami (rekuperujú obe nápravy vďaka dvojici elektromotorov), ale azda najefektívnejšie dobíjanie pomocou nabíjačiek. Z domácej siete nabijete batériu za max. 6 hodín (dá sa aj za niečo viac ako 4, v závislosti od ampérov) vďaka vstavanej nabíjacej jednotke, ktorej výkon je 3,6 kW. Eclipse Cross okrem toho ponúka aj dobíjanie tak jednosmerným, ako i striedavým prúdom. Rýchlonabíjačka s konektorom CHAdeMO, s jednosmerným prúdom, dobije baterku na 80% za 25 minút (plus mínus nejaká tá minútka). Naplno to však nedokáže. Pre dobitie do 100% je potreba strčiť do auta striedavú nabíjačku s konektorom Mennekes.
Uvarte si kávu, nabite elektrický bicykel…
V kufri auta je zabudovaná zástrčka, ktorá je schopná utiahnuť spotrebiče s výkonom do 1500 Wattov. Môžete sa tak vydať s rodinou na piknik a so svojim kávovarom si urobiť obľúbenú kávu kdekoľvek kde zaparkujete. Vonkajší konektor dokonca poskytne elektrinu zariadeniam s výkonom až do 10 kW. Ak vám dôjde elektrina v elektrobajku, napichnite ho do zástrčky a dobite si ho na pár ďalších kilometrov jazdy. Automobil tak funguje aj ako veľká powerbanka, ktorá vám poskytne lacno nadobudnutú elektrickú energiu, ktorú môžete míňať napríklad pri najvyššej cene elektriny v špičke. S Mitsubishi Eclipse Cross nepracujete tak len ako s autom, ale aj ako s inteligentným zariadením, ktoré sa stáva súčasťou aj vášho domova.
Interiér ponúkne praktickosť, jednoduchosť i nádych prémie
Po otvorení veľkých predných dverí sa pred nami otvoril príjemne pôsobiaci, veľmi uhladený, jednoduchý a zároveň pôsobivý interiér. Samozrejme, porovnávať ho s prémiou, ktorá stojí raz toľko, by bol z našej strany nezmysel. No prvky prémie je tu predsa len vidieť. Menič prevodovky či displej, ako aj prístrojoví štít sú toho dôkazmi. Mierne nedotiahnuto môžu pôsobiť plastové detaily imitujúce hliník, no pri snahe udržať cenu auta v čo najrozumnejšej relácii sme si vystačili aj s plastovými doplnkami. Veľkosť displeja 8-palcov je dostatočná na celkovú veľkosť auta. Multimediálny systém je prehľadný a jednoduchý, čo ocenia najviac šoféri, ktorí sa s dotykovou obrazovkou stretajú po prvýkrát. Hlavný displej dopĺňa menší pod volantom, príjemne graficky spracovaný a head-up displej nad volantom. Posledný menovaný nás prekvapil pri svojom vysúvaní a zasúvaní väčším hlukom, na aký sme pri head-upoch zvyknutí. Celkovému dobrému dojmu z interiéru to však nevadilo. Výhľad na vozovku je z automobilu dostatočný, no B-stĺpiky mierne zavadzajú pri výhľade do bokov automobilu. Na druhej strane, bočný výhľad rozširujú nadmerne veľké spätné zrkadlá, ktoré sme viackrát pri teste naozaj pochválili. Čo sme tiež pochválili, no nemali možnosť odskúšať, je možnosť ťahania až 1500 kilového nákladu za autom. Ak sa chystáte k moru s loďkou, Mitsubishi Eclipse Cross ju tam dotiahne bez problémov.
Ako by sme zhodnotili japonské plug-in hybridné SUV my?
Mitsubishi Eclipse Cross PHEV, plug-in hybridné SUV-coupé je zaujímavé hneď na prvý pohľad. Je nevšedné a vďaka príplatkovej výbave aj športov vyzerajúce, čím len umocňuje športového ducha “troch diamantov”. Z hľadiska ekonomickosti je tento automobil stvorený do mestskej premávky, nezľakne sa ani cesty na prvotriedkach. Na diaľnici “spapá” trošku viac, ale stále v norme na 2,4 litrový atmosférický štvorvalec. Vďaka dvojici elektromotorov, pri každej náprave jeden, disponuje auto permanentným náhonom na všetky štyri kolesá. Aj vďaka tomu sa aj v teréne cíti ako ryba vo vode. Interiér je príjemný, priestranný, s nádychom prémie. Infotainment ponúkne jednoduchý dizajn, ktorí poteší aj úplného začiatočníka vo svete dotykových displejov. Dojazd na elektrinu je trošku menší ako by sme si priali, no veríme, že v budúcnosti sa to zlepší. V základnej cene 36 490 dostanete solídny automobil s overeným pohonným ústrojenstvom, 4×4, dennými LED-kami, 18-palcovými diskami, automatickou 2-zónovou klímou, 8-palcovým displejom infotainmentu a veľkým kufrom. Ak si priplatíte za výbavu Instyle+ (45 390 eur) a za športové doplnky (+ 4768 eur), dostanete za cenu 50 158 eur našu testovačku, ktorá stojí za každé euro a za ktorou sa obzrie nejeden okoloidúci. Celkovo pôsobí Mitsubishi Eclipse Cross nevšedným a neokukaným dojmom. Jazda v ňom je príjemná, vďaka 188 koňom kombinovaného výkonu aj pomerne svižná a v neposlednom rade aj veľmi ekonomická. Treba však dbať na plne dobitý akumulátor, správne zvolený jazdný režim a dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti. Po splnení týchto podmienok vám bude vaša peňaženka naozaj vďačná.
Foto & video: Matúš Paločko/Marcel Szabó
Mitsubishi Eclipse Cross PHEV, plug-in hybridné SUV-coupé je zaujímavé hneď na prvý pohľad. Je nevšedné a vďaka príplatkovej výbave aj športov vyzerajúce. Plug-in hybridné ústrojenstvo je úsporné. 2,4 litrový motor je smädný na diaľnici. Vďaka dvojici elektromotorov ponúkne permanentné 4x4. Interiér je príjemný, priestranný, s nádychom prémie. Infotainment má jednoduchý dizajn. Dojazd na elektrinu je trošku menší. V základnej cene 36 490 dostanete solídny automobil s overeným pohonným ústrojenstvom, 4x4, dennými LED-kami, 18-palcovými diskami, automatickou 2-zónovou klímou, 8-palcovým displejom a veľkým kufrom. Ak si priplatíte za výbavu Instyle+ (45 390 eur) a za športové doplnky (+ 4768 eur), dostanete za cenu 50 158 eur našu testovačku, ktorá stojí za to.Celkové hodnotenie
Pohodlie - 87%
Motorizácia - 81%
Jazda - 81%
Variabilita - 98%
Spracovanie - 91%
88%
Plusy:
- ekonomická prevádzka
- bohatá výbava
- prvky automobilov vyššej triedy
- zástrčka v kufre
- možnosť využitia ako záložného zdroja
- permanentné 4×4
- veľké spätné zrkadlá
Mínusy:
- vyššia spotreba pri jazde len na spaľovací motor
- hlučné vysúvanie head-up displeja
- absencia elektrického otvárania kufra
- zhoršený výhľad do strán
Cena základného / testovaného modelu:
- 36 490 eur / 50 158 eur
Technické parametre:
Pohon: | 4WD S-AWC |
Motory: | 2.4 MIVEC + 2 synchrónné elektromotory s permanentným neodýmovým magnetom |
Prevodovka: | 1-stupňová automatická s fixným prevodom |
Benzínový motor: | 16ventilový radový zážihový štvorvalec DOHC MIVEC (4B12) s objemom 2360 cm3 |
Najvyšší výkon benzínového motora: | 72 kW (98 k) |
Najvyšší krútiaci moment benzínového motora: | 193 Nm |
Najvyšší výkon elektromotorov: | 60 kW (82 k) predný, 70 kW (95 k) zadný |
Najvyšší výkon hybridnej sústavy: | 138 kW (188 k) |
Maximálna rýchlosť: | 162 km/h |
Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: | 10,9 s |
Spotreba – kombinovaná (udávaná výrobcom): | 2 l paliva a 175 kWh elektriny / 100 km |
Objem batožinového priestoru / po sklopení: | 471 / 1108 l |
Prevádzková hmotnosť: | 1975 kg |
Rozmer pneumatík: | 225/55 R18 98H |
Dĺžka / Šírka / Výška: | 4545 / 1805 / 1680 mm |
Rázvor: | 2670 mm |
Uhly: | 20,4° (predný nájazdový), 29,6° (zadný nájazdový), 18,5° (prejazdový) |
Minimálny polomer otáčania: | 5,3 m |
Hmm, skoda, ze ste nespomenuli neschopnost auta sa rozbehnut do strmsieho kopca, ci absenciu elektronickej uzavierky diferencialov.