TEST: Honda Africa Twin Adventure Sports – Kráľovná japonských jednostopových cestovných adventúr
TEST: Honda CRF1100 Africa Twin Adventure Sports DCT
Vždy, keď máme dostať na test Hondu Africa Twin, sme plní očakávaní, čo vynovený model prinesie. Tento rok sa nám podarilo vysadnúť na Africu Twin Adventure Sports s automatom DCT a veru nebudeme klamať keď povieme, že to bol opäť zážitok. Aj keď sa názory na automatickú prevodovku rôznia, v našom prípade sme automat ocenili hlavne pri jazde na diaľnici, kde sme sa nemuseli aj vďaka tempomatu starať o nič, no trochu sme z neho boli sklamaní v teréne, kde nám chýbala manuálna spolupráca spojky, plynu a prevodovky presne podľa našich prianí. Každopádne, celkový zážitok z jazdy na Honde Africa Twin Adventure Sports je jednoducho perfektný či jazdíte s manuálom alebo s automatom… Je silná, pohodlná a ľahko ovládateľná aj napriek jej rozmerom a hmotnosti. Honda Africa Twin CRF1100 Adventure Sports je japonskou kráľovnou cestovných endúr ako aj všetkých jednostopových cestovateľov.
V čom je Adventure Sports lepšia…
Elektronicky výškovo nastaviteľný podvozok za príplatok SHOWA EERA je tiež obrovským plusom hlavne pri jazde v teréne.
Základná Africa Twin je už bez tak dokonalým strojom. Je užšia, ľahšia a laicky povedané menšia. Do terénu nám však svedčila viac, vďaka manuálnej prevodovke. Adventure Sports však predstavuje vrchol ponuky modelov Africa Twin. Motorka je celkovo širšia, za čo môže väčšia nádrž s objemom takmer 25 litrov. Adventure Sports sa viac ťahá do terénu, vďaka čomu dostal aj ochranný rám a hliníkový chránič spodnej časti motora a prevodovky. Elektronicky výškovo nastaviteľný podvozok za príplatok SHOWA EERA je tiež obrovským plusom hlavne pri jazde v teréne. Celkovo podvozok terénne orientovanej motorky Honda Africa Twin Adventure Sports je vyšší ako pri základnom modeli. Plusom pre cestovanie na dlhé výlety či na dovolenky je aj automatická prevodovka DCT. Jej radenie je plynulé no stane sa, že vám pri prejazde zákrutou preradí práve v náklone, čo vôbec nie je príjemné. Treba si na to zvyknúť a pri takomto preradení radšej poriadne pridať plyn. Do terénu sa nám však automat vôbec nehodí aj napriek možnosti manuálneho preraďovania rýchlostí na riadidlách.
Agresívnejší a športovejší dizajn…
Honda Africa Twin Adventure Sports je motorka tak na cesty ako aj do terénu. Terénneho ducha podčiarkne aj padací rám či doplnková ochrana motora a prevodovky. Celkovo je motocykel opticky aj prakticky širší, ako jeho základná verzia. Širšia a objemnejšia nádrž už nemusí svojim rozmerom vyhovovať nižšiemu bajkerovi, ktorému priveľmi odtláča kolená do strán. Ak však máte dva metre ako my, rozdiel medzi základným modelom a Adventure Sports pomaly ani nezbadáte. Okapotovanie dostalo aj tento rok niekoľko efektných farebných prevedení, z ktorých sme my na test dostali modro-červeno-biele. Za týmto strojom sa otáčajú deti, ženy, muži, autá, motorky, proste všetci. Zaujme svojou veľkosťou i dizajnom. Celkovo motorka svojim dizajnom a postavením vzbudí rešpekt na ceste. Pôsobí agresívne no zároveň veľmi pohodlne. Hliníkové kufre hovorili jasnou rečou o tom, že Honda Africa Twin Adventure Sports je predurčená na jazdu na dlhé cesty. Ak však po meste jazdíte s plným okufrovaním, pomedzi autá sa veru nepoprepletáte. Už so základným modelom bez kufrom sa máte niekedy problém vopchať pomedzi autá v kolóne. S kuframi je to ešte oveľa ťažšie.
Nie je pre začiatočníka…
Honda Africa Twin Adventure Sports nie je motorka pre začiatočníka. Ani nie tak kvôli sile motora či agresívnej povahe. To vôbec. Je však veľmi veľká, ťažká a miestami neobratná pre jazdca, ktorý dostal akurát čerstvé A-čko a pokukuje po svojom prvom motocykli. Pre skúseného jazdca je však perfektným a spoľahlivým, technológiami prešpikovaným strojom, ktorý ho neomrzí ani za pár rokov. Prečo však nie je pre začiatočníka? Jej hmotnosť je bezmála 250 kilogramov. Rázvor dosahuje 1575 mm. Výkon motora je 75 kW a sedadlo je vo výške 850/870 mm. Je plná asistenčných systémov, ktoré síce dokážu aj novopečeného jazdca zachrániť a pomôcť mu v rôznych situáciách, no nenaučia ho, ako motocykel naozaj funguje. Potom sa môže stať, že presadne na starší bajk, ktorý má tak maximálne ABS a nehoda je na svete. Preto by sme odporučili začínajúcemu jazdcovi ktorému sa páčia cestovné adventúrky, siahnuť napríklad po menšej sestre Honde CB500X.
Technologicky absolútne vyspelá…
Keď už hovoríme o technologickej vyspelosti motocykla, Honda Africa Twin Adventure Sports, ani poriadne nevieme, kde by sme mali začať. Skúsime to najskôr asi 6,5-palcovým TFT displejom, ktorý je možné vďaka podpore rozhrania Apple CarPlay spárovať s vaším iPhonom. Displej dokáže zrkadliť obrazovku vášho smartfónu, čo je veľká výhoda napríklad pri využívaní navigácie. Iné smartfóny je možné spojiť s displejom pomocou Bluetooth. Veľkému farebnému displeju, ktorého “rozjazd” je trochu pomalší, sekunduje aj menší digitálny displej, na ktorom môžete sledovať rýchlosť, zaradený stupeň či počítadlo kilometrov. Vráťme sa však k veľkému displeju. Čo na ňom môžeme nájsť? Oproti minuloročnému modelu sa displej nezmenil. Ponúkne informácie o navolenom jazdnom režime (na výber z Urban, Tour, Offroad, Gravel, či vlastných režimov User1 a User2 nastaviteľné na tlačidlách pri ľavom gripe), tiež informácie o nastavení jednotlivých režimov a preferenciách jazdy, ako aj štandardné informácie o rýchlosti, spotrebe, otáčkach, teplote motora a podobne.
Z moderných technológií nechýbajú LED-svetlomety, USB port, 12V zástrčka, elektronicky nastaviteľný podvozok SHOWA EERA (tomu sa povenujeme osobitne) či automatická prevodovka DCT – Dual Clutch Transmission. Aj ona si zaslúži vlastný odsek. Nechýba ani ABS, čo však je v posledných desaťročiach povinný štandard motocyklov. Dá sa však vypnúť no po opätovnom naštartovaní bajku sa režimy znova “vynulujú”. Plusom je jeho náklonová funkcia, ktorá dokáže vyhodnotiť potrebu jeho zapnutia a intenzitu brzdenia v zákrute. Trakčná kontrola ako aj brzdenie motorom sú funkcie, ktorých intenzitu si môže jazdec navoliť sám. Trakčnú kontrolu v rozsahu siedmich stupňov ako ju aj úplne vypnúť a brzdenie motorom v rozsahu troch úrovní.
Automat na bezstarostné cestovanie…
Automatická prevodovka rozdeľuje motorkárov na dve skupiny rovnako, ako aj automaty v automobiloch. Jedna skupina tvrdí, že je to proste pohoda, komfort a luxus, no druhá skupina jednostopových puristov jednoducho automat nerešpektuje a považuje ho za akéhosi zlodeja pravého potešenia z jazdy a radenia. S motocyklom Honda Africa Twin Adventure Sports je to tak pol na pol. Na cestovanie na dlhé trate, ako aj v mestskej premávke, je automatická prevodovka DCT naozaj maximálna pohoda. Neriešite nič, len skútrovito ťaháte plyn a brzdíte. Na druhej strane, DCT-čko vie aj prekvapiť a to napríklad pri zaradenom D-čku, pri rozjazde na semaforoch, z ktorých odbožujete do kolmej zákruty a DCT-čko vám zrazu z jednotky preradí do trojky pri rýchlosti 20 km/h. Dokáže to prekvapiť, motorka so sebou začne mierne cukať. Vtedy sme sa necítili veru komfortne ani my, no toto správanie sme už popravde trošku očakávali z minuloročných skúseností. A teraz si predstavte jazdu v teréne, kde si nemôžete úplne podľa seba diktovať radenie automatu. Môžete si nastaviť režim offroad, môžete aj skúšať radiť manuálne na riadítkach, no stále to nie je to pravé, čo dokážete spraviť vašou nohou v spolupráci so spojkou a plynom. Pri režime Sport je možné nastaviť radenie v troch úrovniach podľa štýlu jazdy. Dokonca automatický medziplyn vďaka manuálnemu podradeniu dokáže celkom silno “zaprdieť” do výfuku. S manuálom sa to však robí ľahšie.
Výškovo nastaviteľný podvozok je na nezaplatenie…
Prednosťou motocykla Honda Africa Twin Adventure Sports je aj možnosť vybavenia príplatkovým elektronicky nastaviteľným podvozkom SHOWA EERA. Opäť veľmi praktická vymoženosť tak do terénu, ako aj na spevnené povrchy. Tvrdosť si môžete meniť podľa chuti a momentálnej nálady. Ak chcete dostávať čo najväčšiu “odozvu” od stroja do tela, tak si nastavíte najvyššiu tvrdosť. Ak by ste si mysleli, že spraví z motocykla kameň, budete na omyle. Samozrejme v teréne je praktickejšia nižšia tuhosť. Tvrdosť podvozku napomáha aj pri prejazde zákrutami. Elektronicky nastaviteľný podvozok dokáže napríklad v zákrutách meniť tuhosť podľa potreby s dôrazom na čo najbezpečnejšie prejdenie daného úseku. Vďaka tomu sa nemusíte báť ísť s Africou Twin aj do väčšieho náklonu. Motocykel dokonale drží stopu aj napriek výraznejšiemu dezénu pneumatík či väčším zdvihom.
Štvrť tony pod zadkom skoro necítite…
Hmotnosť cestovného endura Africa Twin Adventure Sports nie je veru najmenšia, no aj napriek nej je veľmi ľahko ovládateľný, ba dokonca sa nebojíme povedať, že aj obratnejší ako mnohé ľahšie či menšie stroje. Je to aj z dôvodu zníženého rámu a nižšieho ťažiska, ktorá viac tlačí motocykel k vozovke a dodáva pocit stability. Rozbehy zvládate s ľahkosťou aj vďaka kvapalinou chladenému dvojvalcu s objemom 1084 cm3 s 8 ventilmi a s výkonom 75 kW a krútiacim momentom 105 Nm. Stroj sa vďaka svojmu výkonu vyšplhá aj do rýchlosti ponad 200 km/h (samozrejme rozprával nám to jeden motorkár, čo to kedysi skúšal, asi v Nemecku, a jeho meno ani nepoznáme). Spotreba je však veľmi subjektívna záležitosť. Hoci výrobca udáva spotrebu 4,8 L/100 km, nám sa veru pod päť litrov dostať nepodarilo a skôr sa naše spotreby približovali ku hranice šiestich litrov. Je pravda, že veľa na spotrebe spraví aj správne zvolený a nastavený jazdný režim, no tiež je pravda, že za veľmi úspornú Africu Twin veru považovať nemôžeme. Poďme však k samotným pocitom z jazdy. Tlmenie nerovností perfektné. Ovládateľnosť na pevnej vozovke, ako aj v ľahšom teréne jednoducho vynikajúca a čo sa týka pohodlia pri cestovaní, tak ani po 300-400 kilometroch necítite ani ruky, ani chrbát a ani zadok. Ideál pre eurotrip. Plexi dokonale tlmí nárazoví vietor a drží jazdca v závetrí. Ľadvinka má k dispozícii obrovské sedadlo a pri plnom okufrovaní aj pohodlné operadlo.
Ako zhodnotiť dokonalosť?
Samozrejme, Honda CRF1100 Africa Twin Advenure Sports DCT, je dokonalá motorka. Výrazné chyby nemá. Je to všetko len o osobných preferenciách. Je ťažké byť kritický. Samozrejme, našli by sme pár drobností, ktoré nám povedzme nevyhovovali, no nájde sa skupina ľudí, ktorým možno práve naše “nedostatky” prídu ako prednosti. Poďme však poporiadku. Motocykel disponuje silným motorom s výkonom 75 kW. Je pohodlný, ľahko ovládateľný aj napriek hmotnosti 250 kg. Vďaka zníženému rámu je dostupnejší aj nižším jazdcom. Africa Twin Adventure Sports ponúka širokú paletu asistenšných systémov a technologických prvkov, ktoré zamedzujú spraviť jazdcovi fatálnu chybu. Veľmi cenným doplnkom je elektronicky nastaviteľný podvozok ako aj automatická prevodovka DCT. Tú bude jedna skupina milovať a druhá neznášať. Na cestovanie po diaľnici a cestách prvej či druhej triedy je super pomocníčkou. V teréne by sme preferovali skôr manuálne radenie. Spotreba bola počas nášho testu o niečo vyššia ako udáva výrobca, no za ten zážitok z jazdy litrík navyše naozaj stojí. Motocykel s plným okufrovaním sa pomedzi autá v kolóne prepletá len ťažko avšak akonáhle zhodíte kufre, rozmery 2 330 x 960 x 1 560 mm (d/š/v) dovoľujú motorke aj jazdu pomedzi autá a v kolóne tak stáť viac nemusíte. Displej ponúkne kvalitné rozlíšenie, konektivitu s iPhonom či Bluetooth. Mobil si nabijete bez problémov vďaka prípojke USB. Ak ste na podobnom stroji predtým ešte nesedeli, zoznamovanie s ním, hoci je maximálne intuitívne, zaberie nejaký čas. Keď však zvládnete všetky kroky nastavenia bajku podľa vašich predstáv, čakajú vás tisícky kilometrov bezstarostnej a pohodovej jazdy. Táto motorka neomrzí ani po rokoch. Momentálne predstavuje technologický strop japonskej značky v triede cestovných enduro strojov. V neposlednom rade je to aj dôležitá otázka ceny. Koľko za Africu Twin Adventure Sports zaplatíte? Základný model Africa Twin bez automatu kúpite už za 13 790 eur. Ak však siahnete po plnej paľbe Adventure Sports s DCT, elektronicky nastaviteľným podvozkom a setom hliníkových kufrov (to bol prípad aj našej testovačky), musíte si pripraviť 16 890 eur za motorku s DCT, 1500 eur za podvozok a 2990 eur za kufre. Spolu vás teda “plná výbava” vyjde na 21 380 eur. A to je presne 21 380 dôvodov na premyslenie. S Hondou Africa Twin Adventure Sports však určite nespravíte krok vedľa, ale dostanete brutálny stroj s všestranným využitím.
Foto & video: Marcel Szabó
Honda Africa Twin Adventure Sports s DCT je momentálnym stropom v ponuke v kategórií cestovných endúr, aký vie Honda zákazníkovi ponúknuť. Žiadne veľké chyby nemá. Je naozaj dokonalá vo všetkých smeroch. Je pohodlná tak na ceste ako i v teréne. So silným motorom a výborným držaním stopy popreháňate na ceste aj mnohé superšporty. Množstvo asistentov vás chráni počas celej jazdy. Milovníci technologických vymožeností si prídu na svoje vďaka vysokej konektivite. Spotreba, hoci je trochu vyššia, nie je pri takomto stroji mínusom. Africa Twin Adventure Sports DCT je dvojkolesová japonská perfekcia. Celkové hodnotenie
Motorizácia - 99%
Pohodlie - 99%
Jazda - 99%
Variabilita - 99%
Spracovanie - 99%
99%
Jedinečná a po technickej stránke vyspelá motorka na cestovanie aj do terénu
Plusy:
- dokonalé jazdné vlastnosti vo všetkých podmienkach
- výkonný motor
- technologické vybavenie
- množstvo asistenčných prvkov
- vysoká miera pohodlia pri cestovaní
Mínusy:
- DCT preraďuje nevyspitateľne v nízkych rýchlostiach
- vyššia spotreba
Cena základného / testovaného modelu:
- 13 790 eur / 21 380 eur
Technické parametre:
Vrtánie × zdvih: | 92,0 mm x 81,5 mm |
Kompresný pomer: | 10,1: 1 |
Emisie CO2: | 110 g/km |
Zdvihový objem motora: | 1084 cm3 |
Typ motora: | Kvapalinou chladený štvortaktný radový dvojvalec s 8 ventilmi |
Maximálny výkon výkon: | 75 kW pri 7 500 otáčkach (95/1/EC) |
Maximálny krútiaci moment: | 105 Nm pri 6 250 otáčkach (95/1/EC) |
Predné brzdy: | Dva 310-mm vlnovité plávajúce kotúče s hliníkovým unášačom a hydraulicky ovládaným radiálne uchyteným 4-piestikovým strmeňom s platničkami zo spekaného kovu, ABS |
Zadné brzdy: | 256-mm vlnovitý kotúč s hydraulicky ovládaným 2-piestikovým strmeňom s platničkami zo spekaného kovu. |
Predné zavesenie: | 45-mm obrátená vidlica Showa kartridžového typu, plne nastaviteľná, zdvih 230 mm |
Zadné zavesenie | monobloková odlievaná hliníková kyvka so systémom Pro-Link s tlakovaným plynovým tlmičom, nastaviteľné predpätie a odskok, zdvih 220 mm |
Rozmer prednej/zadnej pneumatiky | 90/90-R21 dušové / 150/70-R18 dušové |
ABS systém | Náklonové dvojkanálové s IMU a vypínateľným ABS na zadnej brzde |
Rozmery (D × Š × V x Rázvor) | 2332 mm X 960 mm X 1558 mm X 1575 mm |
Typ rámu | Oceľový kolískový rám |
Objem palivovej nádrže: | 24,8 l |
Spotreba paliva podľa výrobcu: | 4,8 l/100 km (WMTC) |
Svetlá výška: | 250 mm |
Pohotovostná hmotnosť (kg) | 248kg |
Výška sedadla (mm) | štandardná výška 870 mm / znížená poloha 850 mm (možnosť dokúpiť nižšie 825 mm, alebo vyššie 895 mm sedadlo) |
Závlek (mm) | 113 mm |
Typ prevodovky | 6-stupňová dvojspojková DCT s režimom jazdy pre cestu a terén |
Svetlomety | Full-LED |