MotocykleRETRO

75 rokov na cestách! Kultová Vespa oslavuje

Piaggio Vespa

Povojnové smerovanie Európy znamenalo pre množstvo podnikov ako aj jednotlivcov kompletnú zmenu zmýšľania. Výrobne munície sa zmenili na výrobne spotrebného tovaru, z vojakov sa stávali napríklad remeselníci a z jednej leteckej továrne sa stala aj výrobňa mestských kapotovaných motocyklov. Od výroby lietadiel k skútrom je celkom ďaleko, no ak chcela spoločnosť Piaggio prežiť, musela niečo vymyslieť. A veru vymyslela… Kultový skúter Vespa začal písať svoju históriu v roku 1946 a talianska firma s ním doslova spravila dieru do sveta.

Prvé skútre sa objavili na cestách o niečo skorej. Po vojne sa dokonca začali vyrábať aj v Japonsku. Spoločnosť Piaggio však posunula povedomie o mestských kapotovaných motocykloch ešte o niečo ďalej. Na svoj skúter Piaggio požiadala o patent presne 23. apríla 1946. Odvtedy vypustila na cesty sveta milióny kultových mestských skútrov Vespa.

Viac ako 20 000 000 predaných kusov…

Sedemdesiatpäťku oslávi taliansky skúter Piaggio Vespa novým limitovaným modelom Vespa 75th.

Fabrika už počas vojny skúšala vytvoriť kompaktný motocykel pre vojakov, aby si na svojich presunoch uľahčili a hlavne zrýchlili pohyb. Prvý pokus dostal meno MP5. Nebol ani pekný a ani veľmi podarený. Enricovi Piaggiovi sa model nazývaný Paperino (talianske meno pre káčera Donalda) vôbec nepozdáva a tak oslovil leteckého konštruktéra Corradia D´Ascania s prosbou o spoluprácu. Ten sa už výrobou malých kapotovaných motocyklov zaoberal skôr a hneď prejavil ochotu pomôcť.

Corradio D´Ascanio svoje predstavy o skútroch dával na papier už skôr, na zákazku pre priemyselníka Ferdinanda Innocetiho. Jeho predstavy o konštrukcii sa však s tými Innocetiho rozhádzali a preto z tejto spolupráce vycúval. A keď sa o výrobu skútrov začal zaujímať Piaggio, D´Ascanio sa potešil a na základe inšpirácie z amerických skútrov Cushman, ktoré používali americký výsadkári, začal pracovať na novom type motocykla. Navrhol elegantný rám z lisovaného plechu a motor s prevodovkou posunul ku zadnému kolesu. Položil tak základy budúceho modelu Vespa.

Inzercia Odťahová služba Rečičár

Typický tvar nového skútra dostal pomenovanie “Semra una vespa” čo v preklade znamená “vyzerá ako osa”. Takými slovami ho počastoval Enrico Piaggio keď po prvýkrát uvidel prototyp označený ako MP6. K výzoru osy sa pridal aj bzučiaci zvuk 0,98 litrového motoru a Vespa bola na svete. V povojnovom Taliansku začal byť o tento typ motocykla veľký záujem. Len v roku 1946 sa ho predalo takmer 2500 kusov a rok na to až 10 000. Cena štartovala na 155 000 lírach čo bol zhruba trojmesačný robotnícky plat. V roku 1950, keď sa skúter Piaggio Vespa začal vyrábať v Nemecku, to bolo už 50 000 skútrov. Miliónty kus mestského skútra sa predal v roku 1956. Dvojmiliónta Vespa opustila fabriku v roku 1960. Desaťmiliónová hranica bola prekonaná v osemdesiatych rokoch a do dnešných dní sa vyrobilo viac ako 20 000 000 kusov kultového talianskeho skútra Piaggio Vespa.

Sedemdesiatpäťku oslávi taliansky kultový skúter Piaggio Vespa novým limitovaným modelom Vespa 75th, ktorý sa bude predávať len tento rok. Dostala motory s kubatúrou 50, 125 a 150 cm3, vo verzii GTS 125 aj 300 cm3. Svetu sa predstavil s metalickou žltou farbou Giallo 75th. Dostane vintage plakety s označením sedemdesiatehopiateho výročia modelu ako aj ďalšie detaily, ktoré reflektujú na bohatú a slávnu históriu modelu Vespa. Noví majitelia limitovanej edície skútra dostanú aj takzvaný Welcome kit, ktorý bude obsahovať žakárovo-hodvábna šatka s ručne šitými lemami, vintage kovovú značku Vespa ako aj personalizovaný používateľský manuál a osem zberateľských pohľadníc zobrazujúcich osem dekád výroby kultového talianskeho skútra Piaggio Vespa.

Zdroj: Vespa Official Youtube Channel

Matúš Paločko

Autá a motorky ma fascinujú už od detstva. Zvuk motora, rýchlosť a vzrušenie z jazdy sú aj dnes mojimi "drogami". Motoristickej žurnalistike sa venujem už viac ako 10 rokov a je to nielen práca, ale aj to najlepšie a najzaujímavejšie hobby.

Súvisiace články

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button