Hoci väčšina motorkárov či majiteľov dvoj či trojkolesových miláčikov vie, ako si ich správne uložiť na zimu, my sme sa rozhodli podeliť sa s našimi skúsenosťami ohľadom zazimovania motorky s tými bajkermi a bajkerkami, ktorí sú noví či nové v jednej stope, alebo svoju prvú motorku ešte neukladali na zimný spánok. Nehráme sa na jediných najmúdrejších vedátorov, ktorí vám presne nakážu, ako musíte svoju motorku zazimovať. Skôr sa chceme podeliť s vami s našimi poznatkami a rituálmi, ako si podľa nášho názoru správne ukladáme naše motorky na zimný spánok. Veríme, že mnohým z vás poradíme, čo všetko je potrebné spraviť s motorkou po ukončení sezóny tak, aby ste ju na začiatku novej sezóny len naštartovali a vyrazili v ústrety novým kilometrom prejdeným v jednej stope.
1. Umývanie motocykla
Či už najazdíte sto kilometrov, alebo stotisíc, motorka je po každej jazde špinavá, zaprášená. Tak je tomu aj po celej sezóne. Hoci ste ju umývali pravidelne, pred uložením na zimný spánok je potrebné motorku očistiť. Začnite s wapkovaním niekde na umyvárke, alebo s ručným umývaním v garáži. Dajte si však pozor na niekoľko drobností, aby ste motorke neublížili. Počkajte najskôr kým vychladne, aby ste studenou vodou prudko neochladili blok motora aby náhodou nepraskol. Tiež zbytočne nepáľte silným prúdom do chladiča a do jeho jemných lamiel, aby sa nepokrivii. Tiež zbytočne nevlhčite elektrické časti motorky. Penou nestriekajte na kožu na sedle, môžu na nej ostať čmuhy.
2. Čistenie reťaze
Ak umývame motorku, určite netreba zabudnúť na reťaz. Hoci sa nám môže zdať, že wapkou vystriekame všetky nečistoty z reťaze, nie je tomu tak. Je potreba hĺbkovejšie čistenie a to buď čistiacimi prostriedkami, ktoré na reťaz určené sú, prevažne vo forme sprejov, za použitia špeciálnej kefky na reťaz (alebo v prípade núdze aj starej zubnej kefky), alebo čistenie petrolejom, ktorý rozpúšťa nečistoty. Sprejové čistidlá vedia však reťaz vysušiť a preto my siahame po petroleji. Ten však rozpustí nečistoty, ktoré majú tendenciu stiecť. Preto je dobré po aplikácii petroleja reťaz vyfúkať kompresorom alebo ešte raz vyvapkovať. Po tejto očiste nezabudnite na reťaz naniesť lubrikant.
3. Dotankovanie doplna
Možno tento krok nie všetci budú považovať za potrebný a budú mať aj pravdu. Dotankovanie benzínu doplna je potrebné hlavne pre bajkerov či bajkerky, ktorí/ktoré majú starší stroj, respektíve motorku s plechovou nádržou. V nádrži sa vplyvom meniacej sa teploty môže dochádzať ku kondenzovaniu a voda vo vnútri nádrži môže poškodzovať steny nádrže, na ktorých sa vyzráža. Aby sme tomu predišli, je dobé dotankovať nádrž pred odstavením motorky na zimu doplna. Tankujte palivo s najvyšším oktánovým číslom, alebo označené E5, čo znamená len 5 percentný podiel bio zložiek v palive.
4. Stabilizátor do benzínu? Dobrý či zlý nápad?
Ohľadom stabilizátorov v benzíne máme v našich servisoch, ktoré s motorkami navštevujeme, potvrdené dve verzie. Prvou je, že stabilizátor vie naozaj zastabilizovať nekvalitný benzín, ktorý má v sebe biozložky, ktoré ho degradujú a robia ho netrvácnym. Pri nových motorkách, ale aj pri tých starších pomáha predĺžiť jeho životnosť tak, aby v palivovom systéme nezoslizovatel a neurobil tak škody. Avšak na druhej strane, pri motorkách, ktoré majú v sebe ešte klasický karburátor, tieto stabilizátory vedia síce zastabilizovať benzín, no vedia aj rozleptať gumené časti v karburátore, tesnenia, podložky a hadičky a tak spraviť také škody, kvôli ktorým po sezóne nemusíte naštartovať a môžete si ísť dať prečistiť karburátor, čo vás vo finále bude stáť pár desiatok až stovák eur, pokiaľ si karbec neviete oservisovať sami. Čiže použitie stabilizátoru je tak 50 na 50. Áno, alebo nie? Pre novšie motorky áno a pre tie staršie, je to na majiteľovi ako sa rozhodne.
5. Odpojiť a vybrať baterku
Ak už motorku máte očistenú a dotankovanú a už ju parkujete v garáži, nezabudnite odpojiť baterku. Predsa len, pokiaľ neplánujete jazdiť 2-3 možno 4 mesiace počas zimy, a prípadne máte na baterke napojené aj externé ohrievané rukoväte, USB prípojku, prípadne nejaké LED-ky. Tieto všetky zariadenia potrošíčke pocucávajú energiu z baterky a ak by ste ju nechali zapojenú celú zimu a ešte k tomu aj v studenej garáži, môže sa stať, že na jar pri pokuse o prvú jazdu jednoducho nenaštartujete. Ba čo viac, baterka sa môže úplne vyšťaviť a môžete ju dokonca vyhodiť. Preto je dobré ju minimálne odpojiť. A ak viete, že v garáži budú teploty klesať ku nule, tak je dobré ju kompletne vybrať a uložiť doma na teplejšie miesto. Pred sezónou ju preskúšajte na nabíjačke, či je dostatočne nabitá a prípadne si ju dobite, aby sa nestalo, že po opôtovnom založení nebude mať dostatočný štartovací prúd a vy nenaštartujete.
6. Postaviť na stojan
Ďalším tipom, ako čo najlepšie uskladniť motocykel na zimu, je postavenie motorky na stojan. Ak máte na motorke centrálny stojan, využijete ten, alebo v prípade že na motorke centrálny stojan nie je, dá sa použiť externý. Postavenie motorky na centrálny stojan môže pomôcť napríklad aj pri čistení či lubrikovaní reťaze, ale tiež pomáha pneumatikám nepretlačiť sa na jednom mieste pri dlhom odstavení motorky. Kolesá tak nemusíte počas státia posúvať premiestňovaním motorky po garáži, ale na stojane je váha motorky rozložená v stojane a netlačí tak celou svojou váhou na gumy kolies, ktoré sa tak nepretlačia. Hoci sú dnes pneumatiky odolné, takouto drobnou službičkou ich predsa len trochu viac odľahčíte a predĺžite ich výdrž.
7. Zakryť plachtou
Ako posledný krok odporúčame zakryť motorku plachtou. Je to opäť len drobný úkon, no predsa len aspoň trochu pomôže udržať motocykel čistejší počas zimy, kedy pokiaľ napríklad parkujete vedľa motorky v garáži s autom a denne prinášaťe do garáže nečistotu z ciest, motocykel bude chránený od zbytočného zaprášenia sa v dôsledku zvýreného prachu v garáži. Ochrániťe si tak lak, kožené sedlo, ako aj všetky naolejované časti bajku, do ktorých nebude zbytočne prenikať prach a nečistoty z ovzdušia. Nezabudnite však nedať plachtu hneď na horúci motor, Môže sa vám na ňom, alebo na zvodoch výfuku priškvariť a zbytočne si tak narobíte ďalšiu robotu s odstraňovaním nalepeného plastu z kovových častí motocykla.
Blíži sa nám zima a na našich motocykloch aktuálne dojazďujeme posledné kilometre v sezóne. Nezabudnite si svoju motorku svedomite zazimovať, aby ste sa z jej dobrého stavu mohli tešiť aj v nasledujúcej sezóne a aby vás zbytočne neprekvapil nejaký nedostatok, ktorý na vašom bajku vznikol počas zimy v dôsledku zanedbaného zazimovania vášho motocykla. Zazimovanie vás skoro nič nestojí ak nerátame strávený čas. Je to malá daň za to, že sa vám ďalšiu sezónu motorka odvďačí bezproblémovým naštartovaním a ďalšími kilometrami, ktoré strávite v jej sedle.