5 rád ako “nezabiť” autobatériu
Stalo sa vám že ste potrebovali narýchlo autom niekam odbehnúť no po otočení kľúča auto len párkrát “zakašľalo” a nenaskočilo? V takom prípade môže byť porúch hneď niekoľko no najčastejšou je vybitá batéria. Batériu dokážeme “ničiť” aj nevedomky. Pritom však nerobíme nič neobvyklé. Len sa odvezieme za roh do obchodu na nákup, odbehneme pre deti do škôlky, alebo prebiehame z jedného nákupného centra do druhého, lebo vonku prší či poriadne mrzne a nám sa nechce chodiť pešo. Samozrejme je kopec ďalších vecí, ktoré batérii škodia. My sa posnažíme poukázať na najväčších “záškodníkov” a odhaliť dôvody, pre ktoré nám sem tam náš štvorkolesový miláčik nemusí naskočiť.
1. Jazdite častejšie na dlhšie vzdialenosti
- Krátke jazdy, hlavne mestom, v nízkych rýchlostiach, so studeným motorom zaťažujú autobatériu najviac. Motor nie je zahriaty. Autobatéria musí ťahať všetky elektronické systémy vrátane svetiel, ohrevu (v chladnom počasí), klimatizáciu (v teplom počasí), autorádio, osvetlenie, displej a podobne. Alternátor sa síce zopne no batéria sa nestihne dobiť. Pri dieselových motoroch z nej odoberie značnú šasť energie aj žhavenie pred štartom. Pri nízkych otáčkach jednoducho nedostane naspäť toľko energie, koľko vydá. Treba mať preto na pamäti, že po celotýždňovom jazdení mestom na pár kilometrov je potrebné prebehnúť automobil mimo mesto a nebáť sa ho povytáčať do vyšších otáčok ako aj dostať do vyšších rýchlostí. Okrem batérie tak pomôžete napríklad aj filtru pevných častíc z ktorého sa “vyfúknu” nahromadené sadze z celého týždňa.
2. Nestojte dlho s autom bez pohybu
- Predstavte si scenár, keď si kúpite nové auto no ste na neho tak naviazaní, že si poviete: “radšej si ho ešte pošetrím” a odstavíte ho do garáže, aby sa na neho neprášilo, aby sa neušpinilo, aby vám ho nejaký dobrodinec pred domom neoškrel. Dôvodov môže byť mnoho. Kráse automobilu takto určite pomôžete ale čo batéria… Batéria je zapojená a vybíja sa, hoci automobil stojí na mieste. Jej vybíjaním bez chodu sa aj degraduje, čo má za následok skracovanie jej životnosti a zmenšovanie kapacity. Ako tomu pomôcť? Rovnaký postup ako v bode číslo jedna. Ak už nechcete obtĺkať nové auto v mestskej premávke, doprajte si výlet do susedného mesta či do prírody a nebojte sa ho prehnať aj po diaľnici. Prípadne ak chcete ešte nejaký ten čas nechať automobil odstavený, radšej odpojte batériu. Prospeje jej to viac, ako ju nechať zapojenú po celú dobu nečinnosti auta.
3. Nebojte sa kúpiť novú kvalitnejšiu batériu
- Autobatérie, obzvlášť tie, ktoré kúpite spolu s novým automobilom, laicky nazývané aj originálne, majú zvyčajne dlhú no nie neobmedzenú životnosť. Aj na nich sa dokáže podpísať zub času a to aj pri tom najsprávnejšom užívaní automobilu. Ak nepraktikujete chyby z bodov 1 a 2, štandardne autobatéria vydrží s potrebnou kapacitou a napätím približne 5 až 7 rokov (informácie sa rôznia). Niektoré samozrejme vydržia aj viac no niektoré, menej kvalitné a hlavne lacné či “fejkové” aj oveľa menej. Ak badáte problémy pri štartovaní, auto nechytá na prvýkrát, kolíše napätie a batéria sa aj po dobití vybije veľmi rýchlo, nebojte sa kúpy novej. Tá stará už pravdepodobne svoju službu vypovedala. A nebojte sa zainvestovať aj do drahšej a kvalitnejšej značky. Vydrží vám dlhšie ako nejaká treťotriedna neznačková batéria. Nekupujte batériu bez certifikátu či záručného listu.
4. Dávajte pozor na extrémne horúčavy aj mrazy
- Ako sme už vyššie spomenuli, štartovanie v zimných mesiacoch nadmerne vyšťavuje batériu a o to viac pri dieselových motoroch, kde sa pred štartovaním z akumulátora živia žhaviče. Okrem toho chemické procesy v autobatérii v zime prebiehajú pomalšie a o to menej sa dokáže dobíjať. Veľké horúčavy v lete naopak akumulátor nadmerne prehrievajú a týmpádom zrýchľujú chemické procesy, čim sa autobatéria vybíja rýchlejšie. Preto si treba dať pozor, kde svoj automobil na letnej dovolenke parkujete a pred dlhou cestou sa radšej uistite, či je kapacita vášho akumulátora stále dostatočná.
5. Nepreháňať s doplnkovými spotrebičmi
- Smartfóny vyžadujú na nabíjanie určité množstvo energie, ktorú čerpajú z akumulátora cez zapaľovač, alebo cez bezkáblové nabíjačky. Z rôznymi nadstavcami si zvykneme v aute naraz nabíjať aj dva telefóny a dopĺňať napríklad powerbanku či živiť externú navigáciu. Odber je teda vysoký. Samozrejme do zapaľovača nevkladáme len nabíjačky na telefóny, ale aj prehrávače, autochladničky, vysávače a ďalšie rôzne zariadenia, ktoré síce pri naštartovanom automobile dokáže utiahnuť aj alternátor no pri vypnutom naplno “cucajú” energiu z autobatérie. S nimi je to rovnaké ako pri zabudnutých zapnutých svetlách či nezhasnutom osvetlení interiéru auta. Čím dlhšie “šťava” do externých zariadení prúdi, tým dlhšie a rýchlejšie sa vybíja aj akumulátor čo môže viesť k jeho úplnému vybitiu. Pri odchode z automobilu sa vždy uistite, či ste nezabudli vytiahnuť doplnkové spotrebiče z elektriny. Výhodou nových automobilov je, že pri vytiahnutí kľúča zo zapaľovania sa prítok energie deaktivuje automaticky, čo môže zachrániť batériu pred vybitím.
Sme si vedomí že dôvodov, pre ktoré sa môže baterka vybiť, je omnoho viac. Okrem týchto piatich banálnych príčin, môžu mať na svedomí vybíjanie aj oveľa závažnejšie problémy, ktoré ale my už žiaľ našim bežným užívaním či znalosťami eliminovať nemôžeme. Skraty, problémy s elektroinštaláciou či chyby systému si už sami neopravíme a je potrebná návšteva servisu. My sme chceli poukázať na dôvody vybitia, ktoré dokážeme ovplyvniť my sami a ktorých sa bez väčšeh námahy dokážeme vyvarovať. V konečnom dôsledku nám týchto pár rád môže ušetriť nemalé financie na nákup novej autobatérie alebo vyššie výdavky na odťah či servis automobilu.